آخرین اخبار «بیمارستان کوهدشت

ج: تا جایی که یادم است، صبح زودی، در سال 1361-1982 میلادی، من مثل همیشه از خانه بیرون آمدم، شوروی ها فکر می کردند من در بازارک هستم، بر این تصور آنها نیروهای زیادی را توسط هلیکوپتر در بازارک پیاده کردند، مجاهدین آنجا نبرد را شروع کردند، در روز بسم الله خان همراهم بود. مادر، پس از اتمام دوره مکتب خانه محمد، فرزندش را جهت تحصيل علوم ديني به حوزه فرستاد و به ادامه دادن راه پدرش تشويقش کرد. این کوه از گوشه غربی کوه بابا شروع شده تا جنوب غرب هرات ادامه می یابد و رودهای خاشرود و خورد رود از همین کوه سرچشمه می گیرند .

دره رود کوکچه در محل معدن حدود ۱۸۳ متر عرض دارد و ورودى تونلها از سطح رودخانه حدود ۴۶۰ متر ارتفاع دارند. محوطه باستانی و مقدس بیستون در طول 5 کیلومتر و عرض 3 کیلومتر در شرق استان کرمانشاه قرار دارد و یکی از معتبر ترین آثار باستانی جهان می باشد . در کتاب ذخیرە خوارزمشاهی بین این دو سنگ تمایز قائل شده است و نیز در یک کتاب فرهنگ پزشکی در اواخر قرن 13 (سایمون جانوانسیس)، به دو نوع لاجورد اشاره شده است: لاجوردیکه از مرمر سفید و پیریت گرفته میشود و ارزش پزشکی دارد و دیگریکه آزوریت یا همان سنگ ارمنی است و برای مصارف پزشکی مناسب نیست و برای تمایز بین آن دو از پیشوندهای لاتین سیترا و اولترا استفاده کرده است.

پاکستان در کوههای چاگای در محلی موسوم به بی بی دیک، ۳۵ کیلومتری شمال دال بندیان در نزدیکی مرز افغانستان، دریاچه بایکال در غرب روسیه که لاپیس لازولی در آنجا حاوی مرمر دولومیتزه است، ایتالیا، برزیل، آرژانتین، هند، کوه های آند در شیلی، آمریکا، کانادا و همچنین مناطقی از ایران از دیگر منابع سنگ لاپیس لازولی می باشند. لاجورد به عنوان سنگ محافظ در برابر حملات عصبی و روانی شناخته می شود، استفاده از لاپیس لازولی استرس را کم و آرامش به همراه می آورد. چاکرای ششم معروف به چاکرا چشم سوم در آیین هندو به آجنا به معنی دید درون و برون شناخته می شود.

معروف به چاکرای گلو یا حلق که در آیین هندو به آن ویشودها می گویند. برای شارژ و پاکسازی لاجورد روش های مختلفی توصیه شده، می توانید لاپیس را کنار کریستال هایی مثل آمیتیست یا کوارتز قرار دهید و از عود گیاه مریم گلی یا سیج (Sage) استفاده کنید. لاپیس لازولی یا لاجورد سنگ چاکرای پنجم و چاکرای ششم است. عضو وابسته چاکرای پنجم گردن، گلو، فک و بازوها است و به عصب های بازویی یا گردنی بسیار مرتبط هستند.

الترامارین بهترین رنگ آبی در آن زمان بود، اما سرانجام نایاب و بسیار قیمتی شد. آغاز توسعه رنگ الترامارین مصنوعی از زمان گوته (هنرمند، فیلسوف، سیاستمدار آلمانی) شناخته شده بود. بعد از اینکه سیاست چین اجازهی دسترسی به کوه از طریق تبت را صادر کرد مسیر دومی تحت عنوان Northeast Ridge شناخته شد. کوه دراک به نامهای دیگری از جمله: کوه برفی، کوه مستسقی، کوه مادر نیز خوانده میشود. مصریها و اهالی بینالنهرین نیز از این سنگ به عنوان دارو استفاده میکردند، از جمله پمادهای چشمی آمده در پاپیروس ایبری (حدود 1550 قبل از میلاد) و کتابخانه آشوربانیپال (قرن هفتم قبل از میلاد) و دستور شستشوی چشم در کتب طبی امپراطوری روم شرقی.

در تنسوخ نامه ایلخانی (قرن هفتم)، معدن لاجورد را در بدخشان ذکر کرده است. در جواهرنامۀ نظامی (قرن هفتم) آمده است که لاجورد را به زبان رومی، ارمیناقون میخوانند و آن را به ارمنیه نسبت میدهند و میگویند که در کوههای پنجهیر، معادن آن نیز وجود دارد و معادن آن را در کوه های بدخشان نیز می دانند. بعضی میگویند که دلیل آن، از بین بردن خلطهای بد ضد رویش مژه است و موهای مژه میتوانند بی هیچ مانعی برویند.

آشامیدن آن را برای مالیخولیا و وسواس و کشیدن آن را بر چشم به منظور رفع چشم درد، ریزش اشک، ورم پلک و سفیدی چشم و زخم و جلوگیری از ریزش مژه مناسب میداند و آن را به عنوان بیشترین جز دارویی موجود در بیماریهای چشمی معرفی میکند و برای تقویت پلک چشم و رویش مژه و ازدیاد آنها مناسب میداند. زگیل را برمیکند، رویش موی مژه را به بهترین حالت درآورده و آن را زیاد میکند. در نگهداری و تمیز کردن لاجورد باید دقت دو چندان داشته باشیم، قبلا هم گفتیم لاجورد هم مانند فیروزه سنگی حساس است و از طرفی سختی آن هم نسبت به سنگ های مثل عقیق یا کریستال پایین تر است پس در حالت هایی که به صورت نگین انگشتر استفاده شده باشد مستعد خش افتادن و از دست دادن جلا در برابر ضربه و سایدگی می باشد، همینطور تراکم عقیق را ندارد و به دلیل متخلخل بودن نوع سنگ در برابر نفوذ آب و انواع مواد شوینده و شیمیایی و همینطور روغن ها مقاومت کمتری دارد و آسیب پذیر است.

این مکانی است که محرک ما و میزانی از آگاهی که فعالیتها و در واقع زندگی ما را هدایت میکند در آن قرار دارد. پژوهشگران نام و جایگاه کوههای قفقاز را الهامبخش پدید آمدن این افسانه دانستهاند(نام قفقاز در پهلوی “kapkuh”آمده و میتواند با “قاف”نیز ارتباط داشته باشد.).در کتابهای جغرافیای اسلامی, کوه قــاف را همان کوه البرز میدانند. با هلی کوپترهای قوی تر، نهایتا می توان تا بیس کمپ اورست یعنی ارتفاع 5364 متری پرواز کرد اما در سال 2005 یک خلبان فرانسوی به نام دیدیر دلساله بر فراز قله اورست پرواز کرد و رکورد بالاترین ارتفاع پرواز با هلی کوپتر را ثبت کرد.

اما بعد از ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی افراد دیگری هم بودند که قصد فتح اورست را داشتند که یکی از آن ها جورج مالوری بود. باعث تقویت صداقت، دلسوزی و اخلاق مداری در افراد می شود. در سنگ درمانی لاجورد آمده سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند ، به تصفیه خون کمک می کند ، به برقراری تعادل فشار خون کمک می کند ، تسکین دهنده است و التهابات را کاهش می دهد.

آن را جالی و صاف کنندە اخلاط از کدورات و مسهل سودا و اخلاط غلیظ مخلوط به خون و با خاصیت دفع سودای حوالی قلب و امراض سوداوی و غم و اندوه و ترس و بخارات غلیظه و مفرح و مقوی قلب و با اندک قوت قابضه و در سایر خواص شبیه به سنگ ارمنی و لزاق الذهب ولی از آن دو ضعیفتر و با قدرت سوزاننده و تند و تیز و زخمکننده آورده است. سبک آلپی در تضاد با سبک محاصره ای مطرح میشود. اولترامارین رنگدانه ای به رنگ آبی تیره است که با خردکردن و ساییدن سنگ لاجورد، رنگدانە (آبی اولترامارین) حاصل از لازوریت آبی رنگ به دست می آید.

وجود اشیای شیشه ای اسلامی در موزە بریتانیا (متعلق به قرن 13-14 م.) و میناکاری ظروف احتمالا به دلیل در هم آمیختن پودر آبی لاجورد با پودر شیشه بوده و این میناکاری حاصل ترکیب لازوریت با اکسید قلع است. با توجه به این که لازوریت و آزوریت دو ساختار و خواص کاملا متفاوت دارند و فقط به لحاظ ظاهری شبیه به یکدیگر هستند، و نیز با توجه به این که بسیاری از دانشمندان و پزشکان دوران کهن این دو سنگ را با یکدیگر اشتباه میگرفتند، میتوان به بیاثر بودن یا اثر سو برخی از داروهای ساخته شده از آزوریت (سنگ ارمنی) پی برد.

در اسلام ناب محمدی، فقط برتری انسانها بر اساس تقوی ، دیانت و پرهیز گاریست ، اینهمه امتیازات خانوادگی ، قبیلوی ، زبانی و نژادی همه ساخته و پرداختهِ دست بشر بوده که جهت دست یافتن به امتیازات رایگان و اضافی در مقطع زمانهای معین توسط افراد ، جوامع و گرو هها ساخته شده است. بومیان آمریکا بر این باورند که شما می توانید سنگ ها و کریستال های خود را به سادگی با گرفتن در کف دو دست و مدیتیشن شارژ و افکار، احساسات و انرژی های مثبت را به سنگ خود منتقل کنید. تاثیرات این چاکرا با درونی ترین قسمت وجودی انسان ( ناخودآگاه ) یا روح و معنویت در ارتباط است.

دیدگاهتان را بنویسید