اسمِ جدیدترین اکشنِ اِس

این ارتفاعات قابل ملاحظه رطوبت هوای مناطق مجاور را به سهولت به طرف خود جلب می نماید به نحوی که تا اوایل تیر ماه پوشیده از برف می باشد و گاهی در جبهه شمالی آن برف از سالی تا سال دیگر باقی می ماند . گفتنی است که هزینه تحصیل نجف اشرف معظم له توسط والدشان شیخ حیدر ایازی ارسال می شد چون که در حوزه های علمیه شهریه مرتبی نداشتند پس از ارتحال والد گرامیشان وقفه ای در ارسال وجوه به نجف ایجاد شد که این امر باعث گردید کرایه منزل ایشان چند ماه به تأخیر بیفتد این مطلب را که بعضی از دوستان ایشان متوجه شدند به استادشان آیت الله میرزا هاشم آملی گوشزد کردند، روزی پس از اتمام درس آیت الله میرزا هاشم آملی به ایشان فرمودند: «من از وضع معیشتی شما پس از رحلت والدتان مطلع می باشم، اگر اجازه می دهید من کرایه خانه شما را از آیت الله سید محسن حکیم دریافت کنم و این کار را بنده در مورد سایر طلاب انجام می دهم».

در کنار درس به کار و تلاش می پرداخت و همیشه شاگرد ممتاز بود.شروع انقلاب شروع خالصانه ی اوبود.در سال 57 سال سوم دبیرستان بود و در تظاهرات میلیونی بر علیه رژیم شاهنشاهی شرکت می کرد و بعد از پیروزی انقلاب به انجمن اسلامی دبیرستان رفت و با داشتن مدرک دیپلم به بسیج پیوست و از همان ابتدا فرمانده دسته شد.درسال 59ازدبیرستان دکترشریعتی موفق به اخذ دیپلم شد ودرهمان سال شورحسین و فرمان امام او را در سنگر دفاع از میهن نشاند، سال 64 دررشته علوم اجتماعی جهت ادامه تحصیل پذیرفته شد.اما او تحصیل علم عشق رامقدم دانست، و می گفت اگر عمری باشد پس از جنگ درس را ادامه میدهم همیشه متبسم بود اما غربتی عجیب در چشمانش موج می زد.دیری نپایید که فرمانده گردان شد در عملیات ها خط شکن بود در طول جنگ چندین مرتبه مجروح گشت.اما دریغ از اندکی نومیدی وپس از هر بار التیام مجدداً راهی جبهه ها شد.در سال 65 فرماندهی طرح عملیات لشکر 57 شد و سرانجام در66/2/2 درمنطقه عملیاتی تحت فرمانش (ماووت) (عملیات کربلای 10) با پیکری زخم داربه دیارآشنایان پرکشید.

که پیش تر با نام اداره معارف بروجرد در سال ۱۲۹۸ شروع به کار کرده بود. در پی تأسیس وزارت طرق و شوارع در سال ۱۳۰۸ اداره طرق و شوارع خوزستان و لرستان در سال ۱۳۱۲ شروع به فعالیت کرد. معاون ساخت و توسعه راهها و راهآهن وزارت راه و شهرسازی ایران سرعت ساخت در این طرح را ۱۰۰ کیلومتر در سال عنوان کردهاست. در سال ۱۳۵۲ در یکمین سالگرد تأسیس رادیو مرکز لرستان ساعات کار این مرکز به ۱۰ ساعت رسید که از این ده ساعت دو ساعت تولید محلی و بقیه آن تقویت شبکه بودهاست.

این فیلم بر اساس حادثه سال ۱۹۹۶ تولید شده است. بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت استان لرستان دوره در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱٬۷۵۴٬۲۴۳ نفر بودهاست که ۲٫۳ درصد از جمعیت ایران را تشکیل میدهد. البته اگر از دل شهر و در شبهنگام به کوه نظری بیندازیم، منظره زیبا و رویایی را میبینیم. زامبیا در کنار برترین مقاصد ماجراجویی جهان تجربه ای متفاوت را با حیات وحشی بی نظیر و تک در تمام دنیا نصیب شما خواهد کرد.

مسیر راهآهن لرستان دارای ۱۳۳ تونل است، همچنین این مسیر در کنار رودخانههای دز و سزار میباشد. پنجشیر دارای کوه های بلند و برخی یخچال های طبیعی است که به طور عموم در فصل زمستان برف را به خود ذخیره می نماید و در هنگام گرمی این ذخایر برفی آب شده و چشمه ها و دریایچه های فراوانی از آن جاری می گردد که همه به رود خروشان پنجشیر مشهور به دریای پنجشیر متصل شده و به طرف پایین دره سرازیر می گردد. مسعود در دره پنجشیر یک جنبش مقاومت چریکی را علیه کمونیستها ایجاد کرد.

این زبان بهدلیل «وجود نداشتن یک رسمالخط کامل و جامع دانشگاهی و بدون اشکالات آواشناسی، آوا نگاری و زبانشناسی» فعلاً در دانشگاهها یا مدارس تدریس نمیشود. گویشهای لُری نزدیکترین گویشهای ایرانی به زبان فارسی هستند. مردم لرستان به گویش لری بالاگِریوِهای، لری خرمآبادی، لری بختیاری، لری ثلاثی، زبان لکی و فارسی تکلم میکنند. ویژگیهای زبان لری نشان میدهد که چیرگی زبانهای ایرانی در منطقه کنونی لرستان در تاریخ باستان از سوی ناحیه پارس صورت گرفته و نه از سوی ناحیه ماد. تلویزیون از سال ۱۳۵۱ با نصب چند ایستگاه فرستنده تلویزیونی بخشی از شهرستانهای لرستان تحت پوشش قرار گرفت. امامزاده ابوالوفاء:در 25 ‪کیلومتری شمال کوهدشت میباشد سید محمد ابوالوفاءفرزند زید و زید نیز فرزند زین العابدین میباشد این امامزاده داری قدرت فوق العاده بوده و شفاء بخشی او زبانزد خاص و عام بوده و دیگر امکانات و جاذبههای تفریحی و سیاحتی و زیارتی که در این روستا وجود دارد باعث شده که هموطنان استقبال پرشوری داشته باشند.

بعد از بابور پسرش همایون به سلطنت رسید و الماس هم همینطور دست به دست چرخید تا اینکه میرزا محمد میر که از جمله وزرای مشهور ایران در زمان عبدالله قطب شاه بود، این الماس را به شاه جهان، پادشاه گورکانی هند تقدیم کرد. در آن زمان نیروی ارتش و لشکرمستقر در خرمآباد به وسیله بیسیم، هفتهای یک روز به مدت شصت دقیقه برنامههای مختلفی پخش میکرد. به عبارت دقیق تر این خانواده یک گروه جدا اما مرتبط از چند زیرگروه پیوسته از ایلات و طوایف است، شناخته شدهترین این گروهها عبارتند از فیلی یا لر کوچک و بختیاری، بویراحمد، کهگیلویه، لک و ممسنی (چهار گروه اخیر لر بزرگ را تشکیل میدهند).

محدوده سرزمینهای لرنشین محدود به استان لرستان نیست و در استانهای چهارمحال و بختیاری، فارس، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، همدان، مرکزی و ایلام نیز طایفههای گوناگون لر پراکندهاند. جمعیت استان را طایفهها و تیرههایی از اقوام ایرانی لر و لک تشکیل میدهند. طایفههایی از لر بختیاری در شرق لرستان، در مناطق الیگودرز و ازنا ساکن هستند یا هر ساله به این منطقه کوچ میکنند. راهآهن استان لرستان به دلیل کوهستانی بودن مسیر یکی از مناطق پراهمیت شبکه ریلی ایران است. خوشبختانه به دلیل بارش های شدید چند سال اخیر و نفوذ باران بر درون قله باعث شده این آتشفشان غیر فعال شود طبق گفته دانشمندان دماوند یک آتشفشان خفته ای است که امکان هر موقع فعال شدن را دارد.

بر اساس همین سرشماری، جمعیت شهرنشین استان لرستان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱٬۰۷۵٬۹۵۱ نفر بودهاست که نسبت به سال ۱۳۸۵ از رشدی برابر با ۵٫۵ درصد برخوردار بودهاست. سراب هنام و سراب کهمان در الشتر، سراب چگنی، کیو و چشمههای گلستان، گرداب سنگی در خرمآباد، سراب جانیزه، سراب زرشکه، سراب سفید، سراب زارم، سراب کرتول، و چشمههای ونایی، دره خونی، هفت چشمه و اسل در بروجرد و اشترینان، سراب غارتمندر و گردکانک، ماهی چال، فرسیان، گایکان، سر دره، رود آب در الیگودرز، سراب چشمه و رودک در دورود، و چشمه فلفلی در ازنا، اطراف برخی از این چشمهها و سرابها از پوشش گیاهی نادری برخوردار بوده و در طول فصول مساعد شرایط مناسبی را جهت جذب گردشگران فراهم مینماید.

خطوط هوایی فعال در فرودگاه خرمآباد، خط هوایی خرمآباد، فرودگاه مهرآباد و خط هوایی خرمآباد، فرودگاه بینالمللی شهید هاشمینژاد مشهد است. طی طرحی که در دولت محمود احمدینژاد مطرح گردیدهاست با اختصاص بودجهای ۱۳۰۰۰ میلیارد ریالی راهآهن سراسری از شهر دورود به شهر بروجرد و شهرهای خرمآباد، کوهدشت، پلدختر و اندیمشک متصل کند. آزادراه خرمزال که با نام آزادراه خرمآباد – پل زال نیز شناخته میشود و عملیات ساخت آن از سال ۱۳۸۴ آغاز شده بود در حد فاصل دو شهر خرمآباد و اندیمشک به طول ۱۰۴ کیلومتر قرار گرفتهاست.

اداره کل راهآهن لرستان از ابتدای استقلال از بخش جنوب در شهر اندیمشک مستقر بود. سنگ نبشته هايي كه در پايه اصلي اين معماري نفيس بكار رفته نشان از نوعي سنت اسلامي مي باشد آيه شريفه بسم الله الرحمن الرحيم زينت بخش اين بناي تاريخي است . این هتل پنج ستاره در دل هشتمین اثر جهانی ایران، تلفیقی از سنت و مدرنیته با معماری چشم نواز از دوره ی صفوی می باشد. تماشای این کوهستان جذاب را به ویژه در هنگام شب به شما توصیه می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید