اصحاب کهف – ویکی فقه

این کوهها از شمال بیرجند در خراسان جنوبی تا ایرانشهر در جنوب بلوچستان کشیده شده اند و امتداد آنها شمالی – جنوبی است . البرز غربی : حد شمالی این ناحیه ، مرز بین کشور های ایران و جمهوردی آذربایجان در آستارا هست . فلات ایران تقسیمی جغرافیایی بر پایه وجوه تاریخی است. فلات پهناور ایران که بیش از ۹۰ درصد از محدوده ی جغرافیایی کشور در داخل آن قرار گرفته در بخش میانی کمر بند کوهزایی موسوم به آلپ – هیمالیا قرار دارد . هیمالیا با داشتن ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ متر از اهمیت و مقام خاصی چه از نظر تاثیرش بر اکوسیستم کره زمین و چه از لحاظ تاریخ کوهنوردی جهان برخوردار است .

زمین لرزهی تابستان ۱۸۴۰ میلادی با شدت ۶/۳ ریشتر سبب ریزش کوه، مدفون شدن یک دهکده، یک کلیسا و اقامتگاه کاهنان در زیر آوار ناشی از ریزش کوه و کاهش ۱۸۰۰ متر از ارتفاع این قله شد و در حال حاضر کوه بزرگ آرارات با ارتفاع ۵۱۳۷ متر از سطح دریا دارای ۴۲۰۰ متر بلندی است.در کتاب آفرینش در عهد عتیق، از آرارات بهعنوان محل به خاک نشستن کشتی نوح پس از طوفان ذکر شده است. محل قرار گیری کوه آرارات در فرهنگ ارامنه، هرچند این باور به سالها قبل برمیگردد، مکانی است که کشتی نوح پیامبر بر آن فرود آمده است.

زمستانهای آرارات بسیار سخت و طاقتفرسا است و تاکنون محققان و کوهنوردان زیادی در مسیر حرکت خود در این رشتهکوه جان خود را از دست دادهاند.و اما نکته دیگری که این کوه را متمایز میکند، قرار گرفتن در مسیر حرکت کشتی نوح است. به دید و بازدید علاقه زیادی نداشت حتی امامت نماز جماعت را نیز نمیپذیرفت. در طول سالیان دراز کوهنوردان زیادی از سراسر دنیا آرارات را فتح کردهاند.کوه آرارات نه تنها برای مردم ترکیه کوهی خاص و باشکوه است، بلکه ارمنیها هم این کوه را مقدس میدانند و همان طور که پیشتر اشاره کردیم، نام این کوه در زبان ارمنی «ماسیس» است.

این شهر کلا از بین رفته و بر خرابه هاى آن دهکده «آیاسلوغ» به وجود آمده که آیاسلوغ در استان «آیدین» ترکیه در کیلومترى «ازمیر» و کیلومترى دریاى اژه قرار دارد.(۱۳) در یک کیلومترى «آیاسلوغ» غاری است که مردم ترکیه براى آن اهمیت فراوانى قایل هستند و آنجا را به عنوان مرقد مطهر اصحاب کهف زیارت مى کنند، اما اخیرا غار دیگرى در کشور اردن در کیلومترى عمان (پایتخت اردن) کشف شده که نشانه هاى غار اصحاب کهف بر آن منطبق تر است. آرارات بزرگ بهدلیل بلند بودن لقبی دارد که مردم ترکیه به آن دادهاند و لقب او سقف ترکیه است.

کوه اُحُد، که جنگ مهمّ اسلام و شرک در دامنه آن رخ داد، یکی از کوه های بسیار مهمّ و مشهور مدینه است و در پنج کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار دارد. در این قبرستان حدود ۱۵۰ قبر است که بیشتر آن ها از اعضای جامعه بین المللی کابل قبل از جنگ بودند. شاخه ی شمالی دشت مشهد به پهنه کپه داغ معروف است که هزار مسجد و رادکان از معروف ترین رشته کوههای آن می باشد . وجود حدود ۱۰۷۶ غار، فقط در اطراف شهر آنی (شهر باستانی) حاکی از وضعیت مناسب زندگی انسانهای غارنشین در آن دوران در منطقهٔ بلندیهای ارمنستان است.از دوران زیست (همو سپینس)ها آثاری باقی مانده که قدمت آنها در بلندیهای ارمنستان به دوازده هزار سال، پیش از میلاد باز میگردد.پیدایش، اسکان و رشد انسانهای اولیه مستقیماً در گرو محیط زیست مناسب بوده است.

وجود نزدیک به ۱۰۷۶ غار، فقط در اطراف شهر آنی (شهر باستانی) حاکی از وضعیت مناسب زندگی انسانهای غارنشین در آن دوران در منطقهی بلندیهای ارمنستان است.از دوران زیست هموسپینسها، آثاری باقی مانده که قدمت آنها در بلندیهای ارمنستان به دوازده هزار سال پیش از میلاد باز میشود.پیدایش، اسکان و رشد انسانهای اولیه بهطور مستقیم در گرو محیط زیست مناسب بوده است. و باز میگوید: من تعدادی از مسائل فقهی و کلامی را که سید آنها را از فخرالدین، فرزند علامه پرسید و جوابهایی که به آن سوالات داده شده را دیدم.پروفسور هانری کربن در مقدمه رصین و وزینش بر جامع الاسرار سید حیدر آملی مینویسد: سید حیدر آملی یکی از بزرگترین متفکران مذهب شیعه است که به سال ۷۲۰ هجری متولد شده.او یکی از ارکان فلسفه و معنویت مذهب تشیع دوازده امامی است.این عالم بزرگ حیدر آملی بخش بزرگ جوانی درخشان خود را در آمل در ایالت طبرستان گذراند.در اثر پیچ و خم زمانه و یورش مغولان نشانهای از آثار قدیمی باقی مانده است.

از اینرو، منطقهی حاصلخیز و پرآب سلسله جبال ارمنستان و اطراف کوه آرارات را یکی از نواحی مناسب برای سکونت انسان اولیه و رشد دامداری و کشاورزی پس از دوران یخ بندان کرهی زمین دانستهاند.وجود معادن طبیعی و رشد صنعتی ناشی از طبیعت مستعد منطقه، بعدها در طول تاریخ و در عصر آهن و مفرغ نیز سبب شکوفایی استعداد ساکنان این ناحیه شد. بخش عمدهای از بلندیهای ارمنستان، با مرکزیت کوه آرارات، که سرچشمهٔ رودخانههای دجله، فرات و ارس و محصور به آبهای دریای خزر، دریای سیاه و دریای مدیترانه است، در زمان پیدایش انسان اولیه در زیر آبهای بالا آمده پس از عصر یخبندان و جزو نخستین سکونت گاههای انسان اولیه بوده.

منشأ و مرکز اقلیمی زبانهای هندواروپایی که بیش از یک قرن است به منزلهٔ زبان مادر زبانهایی با ساختار هند و اروپایی شناخته شده، در سرزمین کوهستانی ارمنستان است.قبایل چادرنشین تُرک تبار نخستین بار در هزارهٔ دوم پس از میلاد، در اواسط قرن یازدهم، این منطقه را مورد تهاجم قرار دادند و در آن سکونت گزیدند. مهمترین اثر محوطه تاریخی بیستون، سنگنوشته بیستون است که بزرگترین سنگنبشتهٔ جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی و از آثار دودمان هخامنشیان (۵۲۰ پ. مهمترین و ارزشمندترین اثر کوه خواجه کهن دژ است. کاتب بزرگ ابن اسفندیار آملی مورخ قرن ششم و هفتم و اهل کهن شهر آمل میباشد.

کهن دژ دارای چندین حصار است پلان آن دایره ای شکل است و شاخصه های معماری دوران اشکانی و ساسانی مانند طاق گنبد ایوان و نیم ستونهای چسبیده به دیوار را دارد. کوههای مرکزی ایران نیز مانند کوههای شرقی ، تقریبن بایر و برهنه هستند . رشته کوههای غرب و جنوب فلات ایران ( کمربند کوه زایی زاگرس) . حال با توجه به اینکه تشکیل کمر بند ارومیه – دختر در ارتباط با تکوین کمربند کوه زایی زاگرس است ، لذا روند آنها از روند کوههای زاگرس تبعیت می کند . این رشته کوهها روند شمالی جنوبی دارند و قلل مرتفع آنها حاصل فورانهای آتشفشانی است.

اغلب آنها جهت شمالی – جنوبی داشته و قلل مرتفع شان حاصل فورانهای آتشفشانی است . قسمتهای شمالی و جنوبی زاگرس از نظر بارندگی و آب و هوا متفاوت هستند و مقدار ریزش باران در قسمت شمالی بسیار بیشتر از قسمتهای جنوبی است . یقوفه قوفاً اذا اتبع اثره.» این کوه گرداگرد زمین کشیده شده است و نام آن در قرآن آمده است و مفسرین آن را کوهی می دانند محیط بر زمین و گویند از زبرجد سبز است و سبزی آسمان از رنگ اوست و اصل و اساس همه کوههای زمین است و بعضی گفته اند فاصله این کوه تا آسمان به مقدار قامت آدمی است و برخی دیگر آسمان را بر آن مطبق (پوشش) می دانند و زمره ای گمان کرده اند که در پس او عوالم و خلایقی اند که تعداد آن را جز خدای تعالی نمی داند و آفتاب از این کوه طلوع و غروب می کند و آن را قدما البرز می نامیده اند (معجم البلدان ج 7 ص 15).- در نزهة القلوب پس از نقل قول یاقوت که در بالا آمد،گفته شده است: «همه بیخ کوهها بدو پیوسته است حق سبحانه و تعالی را با قومی غضب بوده باشد و خواهد که بدیشان زلزله فرستد فرشته را که بر کوه قاف موکل است امر آید که تارک و بیخ آن کوه مطلوب را بجنباند و در آن زمین زلزله افکند.

کوهیست که هوشنگ پیشدادی بر فراز آن صد هزار اسب و ده هزار گوسفند برای ایزد آبان قربانی کرد (آبان یشت فقره21): و کوهیست که گرداگرد قله آن ماه و خورشید و ستارگان دور می زنند (رشن یشت فقره 25). در آثار پهلوی نیز کوهی است مذهبی و موضوع اساطیر مختلف. توده های هوای سردی که از مناطق پر فشار سیبری ، به سمت جنوب حرکت می کنند در این کوهستانها متوقف می شوند و منطقه را تحت تاثیر آب و هوای کوهستانی قرار می دهند. و تعدادی تیرانداز را بر تپهای در همان حوالی گماشت تا مشرکان نتوانند از پشت به مسلمانان حمله کنند.

آنان با این ورزش و بوسیله معیارها و اصول ارزشمند آن ، زندگی خود را تعریف می کنند وبا آن خاطراتی شیرین و پایدار برای خود و دیگران می سازند . بنا بر نقلی از امام علی(ع) شهری که اصحاب کهف در آن ساکن بودند اِفِسوس (اِفِسُس) نام داشته است. کوه آرارات نیز از جمله نمادهای مهم ارمنیان است و با وجود اینکه این کوه هم اکنون در خاک ترکیه واقع شده ارمنیان تعصب و علاقه خاصی به این کوه دارند.کوه آرارات از نظر ارمنیان نماد مقاومت و پایداری میباشد و ارمنیان نام آرارات را بر پیشانی باشگاه و محل کسب و کار خویش درج میکنند و ارمنیان نام آرارات را برای فرزندان پسر خود انتخاب میکنند.

فلات زیبای ایران با کوهها وارتفاعات بلند و سترگش ، در دل خود روایتها ، داستانها و حقایقی بیادماندنی از انسانهای عزیز و بزرگی دارد که کوهنوردی را فقط برای بالا رفتن و صعود انتخاب ننموده ، بلکه درآن می خواستند و نیز توانستند ، در حد توان خود یک زندگی اجتماعی ، پویا ، هدفمند و دیالکتیک را تمرین نموده و به بسط و گسترش آن مبادرت ورزند . به همین دلیل شاهراه بزرگ سالنگ ، که شمال و جنوب کشور را به هم وصل می نماید از دل همین کوه گذشته است. اگر نمی خواستی درست کنی چرا دل من را با گریه این کودک سوزاندی ؟

همچنین توجه داشته باشید صعود به این قله بدون اخذ مجوز و بدون کمک گرفتن از راهنما امکان پذیر نمیباشد. رشته کوههای اصلی زاگرس از مرز آذربایجان غربی با ترکیه و همچنین از محل گوشه مرزی ایران ، ترکیه و عراق شروع می شود و بصورت دیواره ای به طول ۱۷۰۰ کیلومتر ، سرتاسر جنوب غرب ایران را در بر می گیرد. کوه مذکور به دلیل شرایط اقلیمی مطلوب و مجاورت با شهرک تاریخی و گردشگری ماسوله به نسبت کوههای هم ارتفاع خود درکشور ، بیشتر مورد توجه کوهنوردان قرار می گیرد.

مدت کوتاهی از آغاز نبرد نگذشته بود که آثار پیروزی مسلمانان پدیدار شده و لشگر دشمن متواری شد، اما در این هنگام تیراندازانی که مأمور دفاع از یک تپه مسلط بر میدان نبرد بودند، سنگرهای خود را رها کرده و برای جمعآوری غنائم به دیگر مسلمانان پیروز پیوستند. از دیگر آثارش تصنیف کتابی در “عللالحدیث” است. رشته دنا به طول تقریبی ۷۰ کیلومتر در حدود ۴۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر را شامل می شود که از آن جمله می توان به : “قاش مستان” ۴۵۵۰ متر بلندترین قله زاگرس ، مورگل ، برج آسمانی ، حوض دال و تعدادی دیگر اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید