اورست 8848، بام دنیا کجاست ؟

در یوم دوشنبه ۱۰ صفر ۱۳۴۶ قمری در چلاو درگذشت و نعش آن مرحوم را با تجلیل تمام در مزار مخصوصی در شاهاندشت مدفون ساختند. حالا پیش از آن که به چرندیات جناب امیری پاسخ بدهم میخواهم در آغاز سرگذشت “دوشیزهگان چشم نقرهیی” را به دوستان و خوانندهگان گرامی بنویسم: نزدیک به سه سال پیش خواستم در مورد زندهگی و شعر زنان بدخشان چیز بنویسم و به بازار فرهنگ و ادب تقدیم کنم که از چند جهت این موضوع را ضرور میپنداشتم، اول این که در بدخشان در مورد زندگی و شعر مردان شاعر این استان جناب مرحوم شاه عبدالله بدخشی زیر نام “ارمفان بدخشان” و دوستان دگر کارهای خوبی کرده بودند؛ اما متاسفانه تنها در مورد زندهگی زنانشاعر به استثنای یکی دو تا کسی ننوشته بود.

او میگوید:به عنوان یک کوهنورد، میخواهم نتایج را ببینم، اما به عنوان حامی مردم نپال معتقدم که این پول را میتوان در راستای ایجاد شغل، تامین غذا، هوای پاک و برنامههای دیگری هزینه کرد که برای سلامت ملت اهمیت بیشتری دارند. این رشته کوهها را میتوان به دو کوه اصلی “قهرود” و “بنان” تقسیم بندی کرد. قبل از آنکه برنامه ای برای حفاظت از کوهستانها داشته باشیم و بخواهیم اجرای صحیح آنرا بر همگان توصیه نمائیم ، نخست بهتر است به اهمیت کوهها پی ببریم وبدانیم چیزی را که میخواهیم حفاظت کنیم دارای چه اهمیتی است ؟

این رشته کوهها در شمال به زاگرس متصل می شود و از سمت جنوب به آتشفشان تفتان می پیوندد و از این طریق به پهنه مکران و رشته کوههای شرق ایران متصل است . براساس آمار مرکز آمار ایران در سال ۲۰۰۶ میلادی استان کرمانشاه یک میلیون و ۹۰۲ هزار و ۷۶۰ نفر جمعیت داشته است و شهر کرمانشاه که مرکز این استان است با ارتفاع ۱۲۰۰ متر از سطح دریا و تقریباً با وسعت ۸۵۴۷ کیلومتر مربع دارای ۱۴ بخش، ۱۳ دهستان، ۸۵۰ روستا و جمعیتی بالغ بر ۹۷۰ هزار و ۳۶۲ است.

آریایی ها در حدود چهار هزار سال پيش از سرزمين اوليه ي خود به دلایل : 1- افزايش جمعيت -2- كمبود چراگاه -3- هجوم اقوام همسايه (( حملات و تجاوزات اقوام ساکن ( ایلیری ) و شبه جزیره بالکان )) -4- سردشدن ناگهاني هوا ( شرایط بد آب و هوایی و افزایش روز افزون برودت هوا و یخ بندان ) كه باعث از بين رفتن چراگاه ها ، انسان ها و دام ها شد مهاجرت كردند و در هزاره ی دوم پیش از میلاد شاخه ای از آریایی ها وارد سرزمینی شدند که امروزه هندوستان نامیده می شود و شاخه ای دیگر از طرف مغرب وارد فلات مرتفعی به نام ایران شدند .

هزار متر ارتفاع آنجاها را تخمین کرده بود. میوهها را بعد از خرد کردن به مدت چند روز در آفتاب بگذارید. غیر از اینها گندم و نخود برشته، شاهدانه، تخمه هندوانه و کدو هم جز آجیلهای شب یلدا بوده. باید گفت که همه میدانیم هندوانه میوهای تابستانی است؛ پس هندوانه علاوه بر سرخیش نمادی از خورشید است و یادآور گرمای تابستان و حرارت است. علاوه بر امکان خرید از خشکبار و آجیل فروشیها، میتوانید برگه های خشک شده میوه را حتی در خانه تهیه کنید.

پیشینیان انار را میوه باروری و برکت میدانستند. یعنی آنها با توسل به انار و خوردن آن برکت را از دانههای زیاد آن میگرفتند و نیروی باروری را در خود افزایش میدادند. آنها این معنا را از دانههای زیاد آن دریافت میکردند. لرک از اجزای اصلی این سفره بود و در واقع ولیمه این جشن به حساب میآمد. مغزهایی مثل پسته، گردو، بادام و فندق اجزای اصلی آجیل مخصوص شب یلدا هستند. از اجزای دیگر این سفره آتشدان، عطردان، بخوردان و بَرسَم را میتوان نام برد. با سرخ کردن هم میتوان میوهها را خشک کرد.

از دیگر میوههای سفره یلدا میتوان انواع میوههای پاییزی را نام برد. میوههایی مثل پرتقال و انواع مرکبات، سیب، خرمالو، گلابی و حتی لبو و کدو تنبل میتوانند جایی در سفره یلدا داشته باشند. این روش برای خشک کردن میوههای پر نشاسته و کم رطوبت مثل موز خیلی مناسب است. هندوانه هم مثل انار میوه مخصوص سفره یلدا ست. اما آیا خوردن هندوانه اول سرما عجیب نیست؟ باور بر این بوده که اگر مقداری هندوانه در شب چلّه بخورند؛ در سراسر چلّه بزرگ و کوچک، از سرما و بیماری در امان خواهند بود.

اگر در خواب خود را به کوه طور بیند، دلیل است معتقد پادشاه شود. اورست به طور متوسط سالانه 4 میلی مترو یا حدود 40 سانتی متر در هر قرن رشد می کند. ناگفته نماند در جنوب حوزه های 89 تا 92 آثار زیادی از ماسه سنگ و شیل زغالی که به سازند شمشک منسوب است دیده می شود که حکایت از پیشروی دریای ژوراسیک زیرین در این نواحی دارد. کوههای پامیر در حدود 70000 کیلومتر مربه مساحت دارد. میزان پایداری زیرزمینی در این واحد نیز بیشتر است. همچنین نخستین صعود مستند ایرانی به این قله، به سال ۱۸۵۷ باز میگردد که تیم سرهنگ محمد صادق خان قاجار ارتفاع آن را ۶۶۱۳ ذرع تعیین نمود.

همچنین کوهنوردان نپالی که به “شرپاس” شهرت دارند٬ با تشکیل کمپینی تحت عنوان “کمپین پاکسازی بلند ترین نقطۀ زمین” تصمیم دارند زباله هایی همانند محفظه های خالی اکسیژن کوهنوردان٬ کپسولهای گاز٬ قوطی های کنسرو٬ طناب ها٬ وسایل کوهنوردی و دیگر اشیاء را که طی ۱۰ ها سال در این منطقه رها شده اند را جمع آوری کنند. همچنین انار به خاطر رنگ قرمزش نماد شادی و خورشید است. رنگ سرخ این میوهها نماد خورشید است. در این سفره نقش اصلی را میوههای سرخ رنگ بر عهده دارند.

ساکنان این منطقه هزاره هستند و به مال داری و دامداری اشتغال دارند. کلتوروعنعنات مردم بدخشان به تناسب ولسوالی های سرحدی که با تاجکستان وچین سرحد مشترک دارند فرق ميکند. بلاذری.419) مینورسکی احتمال داده که در عهد مامون.فضل برمکی بدخشان را فتح کرده و دروازه برای آن ساخته است (ص 193) بدخشان در اوایل سده 3ق 9 م با سرزمین شغنان ولایت ولایت واحد را تشکیل می داد.که خمار بیک بر آن فرمان میراند. تعداد افرادی که به قله رسیده اند در مقایسه با تعداد افرادی که با موفقیت به قله اورست صعود کرده اند، تنها کسر کوچکی را تشکیل می دهد.

در گذشته که نگهداری طولانی مدت میوهها راحت نبود؛ خیلی از میوهها را برای نگهداری و مصرف در فصلهای دیگر، خشک میکردند. باید خیلی خوش شانس باشید که در خانوادهتان چنین فردی داشته باشید. اگر آپارتماننشین باشید با استفاده از شوفاژ هم میتوانید برگه میوهای تهیه کنید. اگر وسط غزل باشد، فال از ابتدای غزل که در صفحه پشت است، خوانده میشود. بَرسَم وسیلهای برای دعاخوانی ست که از جنس شاخه گیاهی خاص و یا فلزِ برنج و نقره ساخته میشود. جایگزینی مناسب برای تنقلات ناسالم و حجم زیاد شیرینیهای صنعتی. یکی از تنقلات محبوب شب یلدا میوههای خشک شده است.

سفره شب یلدا شامل میوههای مخصوص، آجیل مخصوص و دیگر تنقلات است. در این شب مهمتر از شام، تنقلات و آجیل مخصوص شب یلدا ست. درست است که آجیل بهعنوان سالمترین تنقلات شناخته میشوند؛ اما حواستان به کالری بالای آن و تنوع زیاد خوراکیها در سفره یلدا هم باشد. انار از دید مسلمانان هم میوهای مقدس بوده و در قرآن کریم از آن بهعنوان میوهای بهشتی نام برده شده. این میوه از دوران بسیار قدیم میوهای مقدس شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید