بررسی کامل بازی Alien Worlds

این سیاره در فرهنگ هندی به شوکرا (Shukra)، به معنی خالص و پاک، و در میان اخترشناسان چین باستان به تایپه (Tai-pe)، یعنی زیباروی سفید، مشهور است. در فرهنگ ایران باستان روز آدینه، که جمعکننده روزهای هفته است، به ناهید اختصاص دارد. بسیاری از ویژگیهای این ایزدبانو به ایشتار نزدیک است و به احتمال بسیار همچون «میترا» از ایزدانی بوده که پیش از پیدایش زرتشت در میان مردم ایران و نواحی اطراف ـ ولو به نامهای دیگر ـ پرستش میشده است. این ایزدبانو در دوران ساسانیان به یکی از الهههای بسیار مقدس برای ایرانیان تبدیل شد و به چنان مقامی در باورهای ایرانیان دست پیدا کرد که نهتنها معابد بسیار مجلل و باشکوه برای او ساخته شد، بلکه تندیسها و نمادهای این ایزدبانو را نیز در جایجای این سرزمین پهناور مییابیم.

آبان یشت، که یکی از یشتهای بلند اوستاست، مربوط به ایزدبانو ناهید است که به صورت دوشیزهای بسیار زیبا و بلندبالا و خوشپیکر توصیف شده که برای ازدواج و عشق پاکِ بیآلایش، که موجب تشکیل خانواده شود، اهمیت فراوانی قائل است. غلظت بالای دی اکسید گوگرد در جو زهره که یک گاز آتشفشانی رایج است یکی از دلایلی است که دانشمندان با استناد به آن میگویند که این سیاره هنوز آتشفشانهای فعال دارد. هنگامی که آمونیاک در اسید سولفوریک حل میشود، واکنش باعث میشود تا هر دی اکسید گوگرد اطراف نیز حل شود. هنگامی که آمونیاک در ابرها وجود داشته باشد، در قطرات اسید سولفوریک حل میشود و به طور موثر اسید را خنثی میکند و محیط را نسبتا قابل سکونت میکند.

این سیاره به طور خلاصه در ذکر شده است فضایی موگلی و هیچ اطلاعات بیشتری در مورد نژاد و سیاره در دسترس نیست. زهره هیچ قمری ندارد. شاید گیج کنندهترین موضوع وجود آمونیاک باشد، گازی که به طور آزمایشی در دهه ۱۹۷۰ شناسایی شد و طبق همه گزارشها نباید از طریق هیچ فرآیند شیمیایی شناخته شده در زهره تولید شود. او استدلال میکرد که مواد معدنی که از سطح زهره بالا رفته و به داخل ابرها میروند، میتوانند با اسید سولفوریک برهمکنش کنند و برخی از ناهنجاریهای مشاهده شده را تولید کنند. اما او، که از آنها اسم اعظم خدا را آموخته بود، آنان را فرو گذاشت و خود به آسمانها رفت.

ریمر این ناهنجاریها را با گرد و غبار مرتبط میداند، اما برای ایجاد این ناهنجاری ها، باید مقدار زیادی گرد و غبار به داخل ابرها برود. اکنون دانشمندان در مطالعه جدید خود، مجموعهای از فرآیندهای شیمیایی را مدلسازی کردند تا نشان دهند که اگر آمونیاک واقعاً در این ناحیه وجود داشته باشد، میتواند مجموعهای از واکنشهای شیمیایی را ایجاد میکند که قطرات اسید سولفوریک اطراف را خنثی میکند و همچنین میتواند بسیاری از ناهنجاریهای مشاهده شده را توضیح دهد.

آنها دریافتند که اگر حیات بتواند به کارآمدترین روش ممکن در این ابرها آمونیاک تولید کند، واکنشهای شیمیایی مرتبط با ان نیز به طور طبیعی اکسیژن تولید میکند. در واقع، این تیم اشاره میکند که اشکال حیاتی روی زمین، همچون در معده خودمان وجود دارد که آمونیاک تولید میکنند تا محیطی بسیار اسیدی را خنثی کرده و قابل زندگی کنند. محققان همچنین نشان میدهند که منابعی مانند رعد و برق، فورانهای آتشفشانی و حتی برخورد شهابسنگ نمیتوانند مقدار آمونیاک مورد نیاز برای توضیح این ناهنجاریها را از نظر شیمیایی تولید کنند، حیات، اما، ممکن است این کار را بکند. دلیل اصلی این تغییرات ناگهانی روی زهره فورانهای آتشفشانی بودند که روند تغییرات آب و هوایی برگشت ناپذیر را آغاز کردند.

ابرهای زهره در مورد، نویسندگان همچنین پیشنهاد میکنند که منطقیترین توضیح در خصوص منبع آمونیاک ابرهای زهره، منشأ بیولوژیکی است، نه منبعی غیربیولوژیکی مانند رعد و برق یا فورانهای آتشفشانی. زنان سرشناس، جاودانه بر سطح زهره با پیشرفت دانش بشر، فضاپیماهایی راهی این سیاره شدند و از پستی و بلندیها و عوارض جغرافیایی سطح این سیاره نقشههای کاملی تهیه کردند. به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از فارس – خبرنگار گروه علم و پیشرفت زهره یا ناهید به ترتیب نزدیکی به خورشید، دومین سیاره زمین سان منظومه خورشیدی است که در مداری میان مدارهای زمین و عطارد قرار گرفته است.

علم طب از نخستین دانشهایی است که بین مسلمانان رواج یافت. ماه تنها قمر سیاره زمین است. البته این سخنان به­معنای نادیده گرفتن نقش مغز نیست، بلکه سخن بر سر این است که مغز نقش اصلی را برعهده ندارد و تنها ابزار و واسطه­ای برای فعالیت نفس است. ناهید نه تنها دشتها را حاصلخیز و بارور، بلکه نطفه مردان و زهدان زنان را پاک و منزه میکند. در اسطورههای ایرانی، آناهیتا (ناهید) نهتنها ایزدبانوی آبها، بلکه سرچشمه رودهای جهان است. معابد ناهید در ایران و ممالک همجوار اغلب کنار رودهای پرآب بنا شده است. در میان اسطورهها آناهیتا، آناهید یا ناهید، که در زبان فارسی به معنای دور از آلودگی است، نامی اوستایی برای ایزدبانوی هندوایرانی آبها، باران و باروری در مذاهب ایران باستان است.

شاید اوج نمادگرایی منفی بشری در فیلم آواتار را بتوان همان “شرکت” گمنامی دانست که جیمز کامرون از آغاز تا پایان فیلم به عنوان گرداننده اصلی تمام رویدادهای منفی داستان ترسیم می کند، “شرکتی” که در منتهای بی نامی ، در ضمیر ناخودآگاه بیننده فیلم از همه نام آشناتر است و با تجسّدِ تمام افزون خواهی های بشری فرمان مرگ می دهد، غافل از آن که بر سر شاخ ایستاده است و شاخ از بّن می بّرَد. برآوردهای نظری مقادیر حدود ۷۴٪ هیدروژن، ۲۴٪ هلیوم، ٪۲ عناصر سنگینتر را پیشنهاد میکند.

در آسمان شامگاهی شبهای بهاری و تابستانی، درخشش این سیاره جلوه خاصی به افق غربی میدهد و گاه قرار گرفتن آن در کنار هلال باریک ماه زیبایی آن را دوچندان میکند. از شرحی که ابوریحان بیرونی در التفهیم در باب خواص و مظاهر زهره آورده چنین برمیآید که رابطه زهره با آب و سپیدی و رویش و زایش و تولیدمثل و طرب و زیبایی و عشق و مسائلی از این دست انکارناپذیر است و قراین نشان میدهد که زهره همان ناهید، ایزدبانوی آب، است.

اگرچه زودتر پیر نمیشوید، اما با زندگی در مریخ، تقریباً هر دو سال یک بار یک تولد را جشن میگیرید، زیرا تولد یک گردش دیگر به دور خورشید را نشان میدهد. با این حال مشاهدات بیشتر از سیاره زهره نشان میدهد که آنجا مانند یک محیط جهنمی گرم وسوزان می باشد. بنا بر منابع نجومی کهن، روز آدینه به زهره نیز اختصاص داشته است. در موردکاربردها و نحوه عمل با اسطرلاب رسالات فراوان تالیف شده که از «موجزترین و کامل­ترین آن­ها رساله “حاتمیه” شیخ بهایی است که حدود هفتاد باب است».(مرادی،1388، 48) برهان­محمد حسین­خلف در برهان قاطع، برخی از کاربردهای اسطرلاب را این­گونه بیان می­کند:«تعیین ارتفاع کواکب، تشخیص زمان و میل آفتاب، مقادیر ظل، تقدیر ارتفاع مرتفعات و عمق چاها، معرفت اجرای قنوات، قوس النهار و کواکب و دیگر امور فلکی وغیره به­کار می­رفته است».(برهان قاطع،1342، 128) کاربردهای اسطرلاب در عرصه معماری و شهرسازی، به­ویژه در دوران اسلامی، بسیار درخور توجه است که در این زمینه بررسی شایانی به عمل نیامده است.«حضور منجمان در هنگام ساخت شهرها برای تعیین ساعت­سعد و برای آغاز احداث شهر ذکر شده که احتمالا این چنین بوده است».(نلینو،1349، 161) ولی قطعا با توجه به کاربردهای مورد اشاره برای «انجام نقشه­برداری و تعیین حدود شهر و خیابان­بندی و تقسیمات شهری نیز از وجود منجمان و اسطرلاب استفاده می­شده است».(مرادی،1388، 48) علاوه بر آن، حضور منجمان برای سلاطین در حین جنگ­ها با توجه به کاربردهای مورد اشاره می­توانست بسیار مفید باشد.

این اغتشاشها در مقیاس زمانی روز، هفته و ماه عمل میکنند. سیاره زمین ۲ (Planet Earth II) این مستند که دنبالهی مستند زیبا و موفق “سیارهی زمین” می باشد با گویندگی دیوید اتنبرو بیننده را با تمامی شگفتی های کرهی زمین آشنا خواهد کرد. حلقههای برجسته و درخشان زحل آن را به سیارهای منحصربهفرد در کل منظومه شمسی تبدیل کرده است. در هر دو قسمت نابودگر این ایده کانون قصه است که در قسمتهای بعدی نیز محوریت خود را حفظ کرده است. البته که الان ماموریتهایی در حال انجام است مثلا رفتن به سیارک بنو که یک نمونهای از آن را بردارند و با بسته بندی خاصی به زمین ارسال کنند و سپس قرار است در 2023در منطقه یوتای آمریکا به زمین بنشیند و هم چنین ماموریتهای فضایی که برای سیاره سرخ تدارک دیده شده خبر از این میدهد که به زودی نسل بعدی فضاپیماهایی که فرود میآیند قصدشان بر اینکه بتوانند محموله فضایی را از مریخ به زمین برگردانند و این یکی از مهمترین دستاوردهای بشر در طی سالهای پیش رو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید