بزرگترین سیاره منظومه شمسی کدام سیاره است؟

وی با بیان اینکه سیاره کیوان ۸۲ قمر دارد، یادآور شد: “تایتان” بزرگترین قمر آن ۵ هزار و ۱۲۰ کیلومتر قطر دارد و پس از سیاره سرخ بهرام و قمر اروپا در اطراف برجیس، کاندیدای ادامه حیات انسانها طی میلیونها سال آینده خواهد بود و تنها قمری است که پس از ماه، دست سازه های بشری بر روی آن فرود آمده اند. مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتوگو یا ایسنا با تاکید بر اینکه هفته پایانی آذر، با رویدادهای نجومی مختلف همراه شده است، گفت: به جز خورشید گرفتگی و بارش شهابی دوپیکری که اولی در کشور دیده نمیشد اما امسال شرایط بسیار مطلوبی برای رصد بارش شهابی دوپیکری پیش رو داشتیم و همچنین برخی از رویدادها همچون رویت هلالهای صبحگاهی و شامگاهی ماه و دیگر اتفاقات نجومی این هفته؛ گویا پایانی برای رخدادهای نجومی هفته پایانی آذرماه نمی توان متصور بود!

عتیقی خاطر نشان کرد: نکته جالب در همنشینی سیارات برجیس و کیوان آن است که با توجه به اینکه این دو سیاره به گونهای نزدیک به یکدیگر قرار می گیرند که به صورت “یک جرم” ستاره مانند در جنوب غرب آسمان دیده میشوند، برخی از این پدیده با توجه به اینکه در آستانه سال نو میلادی هستیم، به عنوان ستاره کریسمس یاد کرده اند و جا دارد که آغاز سال نو میلادی را به هموطنان مسیحی و مسیحیان سراسر جهان که با چنین رخداد جذاب آسمانی این سال را جشن میگیرند، تبریک و شادباش گفته و بهترینها را برای هموطنانمان در هر کجای این کره کوچک خاکی هستند و برای دیگر ملل جهان در سال میلادی پیش رو آرزو کنیم.

وی اضافه کرد: این بار پدیده جذاب دیگری در عرصه آسمان نه تنها دوستداران دانش کهن ستاره شناسی، بلکه همه علاقه مندان شیفته فرصتهای نادر و اتفاقات نجومی جذاب را برای مشاهده دعوت میکند. به گزارش کلیک، مهندس ‘مسعود عتیقی’ در این باره اینطور توضیح داد که در رویدادهای نجومی همواره از جذابیت های خاصی نه تنها برای آماتورهای این رشته بلکه برای عموم علاقمندان برخوردار هستند و برخی از این رویدادها ویژگی های خاصی دارند که آنها را از دیگر وقایع آسمانی جذاب تر می کند. به گفته عتیقی، این دو جرم نورانی شامگاه امشب به هم بسیار نزدیک می شوند و جرم ستاره مانند سمت راست سیاره ناهید یا زهره و جرم ستاره مانند سمت چپ سیاره برجیس یا همان مشتری معروف خواهد بود.

این اجرام در کنار یکدیگر تا ساعتی پس از غروب خورشید در این روز، با کمان ابروی آسمانی (ماه) همنشین خواهند بود. این سیاره تمایل دارد از سمت کنار خود به دور خورشید بچرخد. به علت گرمتر بودن منظومه شمسی درونی، شروع به ذوب شدن میکنند و دنبالههایی از خود به جای میگذارند. گانیمد، بزرگترین قمر مشتری و بزرگترین قمر منظومه شمسی است. در واقع آن دومين قمر بزرگ منظومه ي شمسي بعد از گانیمد (قمر مشتری) محسوب می شود. قمرها ممکن است بسیار بزرگ (به اندازه سیاره عطارد) و یا بسیار کوچک (به اندازه خرده سنگ) باشند.

عتیقی ادامه داد: هرچند «پلوتون» در نزدیکی برجیس است، اما به علت درخشش بسیار پایین با چشم و یا در زمان عکاسی ثبت نمیشود و به یک تلکسوپ قدرتمند برای مشاهده این سیاره کوتوله نیاز است. او بیان کرد: سیارات مورد اشاره، در این شب در زمینه صورت فلکی کمان «قوس» قرار دارند، ضمن آنکه پلوتو در نزدیکی این اجرام است که به علت درخشش بسیار پایین با چشم قابل مشاهده نیست و رصدگران برای مشاهده این سیاره کوتوله به یک تلسکوپ ۱۰ اینچی و حتی بالاتر نیاز دارند.

دانشمندان معتقدند که به علت ضربه وارده بر زمین حدود ۱۰ درصد از جرم آن جدا شده و ماه به وجود آمده است. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به این که در ستاره شناسی قدیم ، ‘قران’ به وضعیتی گفته می شد که دو جرم آسمانی کمتر از یک درجه با هم جدایی زاویه ای داشتند، گفت: در شامگاه امروز ناهید و برجیس تنها کمتر از نیم درجه با هم جدایی خواهند داشت. سفینه ی مارینر 10 در فوریه 1974 از ارتفاعی کمتر از 6500 کیلومتر،زهره را مورد پژوهش قرار داد و معلوم شد که این ابرها حرکتی منطقه ای دارند و با سرعتی بیش از 240 کیلومتر در ساعت سیاره را دور می زنند و در مناطقی از زهره که رو به خورشید است برهم کنشی میان جریان های بزرگ مقیاس همرفتی با این حرکت منطقه ای وجود دارد.نگاه کنید به شکل 12-16. در 22 اکتبر 1975 وسیله از سفینه ی بدون سرنشین ونرا 9 متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق،بر زهره فرود آمد و علی رغم شرایط فوق العاده سخت دما و فشار توانست به مدت 53 دقیقه عکس هایی از چشم انداز این سیاره بگیرد و اطلاعات گسترده ای از سطح زهره بفرستد.سه روز بعد وسیله ی مشابهی از سفینه ونرا 10 در 2،200 کیلومتری محل فرود وسیله ی ونرا 9 به زهره نشت و یافته های خود را به مدت 65 دقیقه ارسال کرد.این عکس ها،نخستین عکس هایی بود که تا آن زمان از سطح سیاره ای دیگر گرفته شده بود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران بیان کرد: برجیس دارای یک لکه قرمز بزرگ بر روی خود است که حاصل تفاوت سرعت چرخش در عرضهای مختلف جغرافیایی و در نتیجه ایجاد گردباد شدیدی شده است که چندین قرن بر روی آن وجود دارد؛ قطر این گرد باد حدود دو برابر سیاره زمین است. ناهید با سرعت باورنکردنی آهسته و تقریباً ایستاده روی محور خود می چرخد و طولانی ترین چرخش سیارات را دارد و تقریباً هیچ اثر فصلی را تجربه نمی کند. اسید کلریدریک و اسید هیدروفلوریک در خانه های کوچک یافت می شود.

Vono viprominuvati را “مسالمت آمیز” با راه اندازی 5 میلیارد موشک یا نزدیک به آن (اگر نور تقریباً دو بار در یک ساعت کامل افزایش یابد) پیش بینی می کند. این ستارهها پس از هزاران سال، دوباره به یخ و غبار تبدیل می شوند. پارس دانش :سرانجام سفر پرماجرای فضاپیمای کاسینی به منظومه زحل و اقمارش، پس از گذشت بیست سال، با ورودی مرگبار به جو فوقانی زحل خاتمه یافت.

هنگامی که دو ستاره دنباله دار به هم برخورد میکنند، مسیر آنها عوض شده و میتواند به طور اتفاقی وارد منظومه شمسی شوند. این سیاره از زمین محافظت میکند؛ به این صورت که یا ستارههای دنباله دار را به سمت خورشید منحرف کرده و یا آنها را به بیرون منظومه شمسی میکشاند و همین باعث میشود این ستارهها به زمین برخورد نکنند. سطح ماه از جنس سنگ و پر از حفره میباشد؛ علت آن هم برخورد شهاب سنگ هاست که میلیونها سال قبل به آن برخورد کرده است. وی یادآوری کرد: هر چند در این ساعت خورشید طلوع کرده است، اما در بامداد این روز و قبل از روشنی هوا، کمترین فاصله ماه با سیاره کیوان را مشاهده خواهید کرد که فرصت مغتنمی برای عکسبرداری از این دو جرم زیبای آسمانی است.

به تازگی دانشمندان سیارهای را در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین شناسایی کردند که بزرگی آن به اندازه ۵ برابر برجیس است. در اطراف زحل، حلقههای بزرگی وجود دارد که از جنس یخ هستند. جونو آخرین فضاپیمایی است که در سال ۲۰۱۶ میلادی برای بررسی این سیاره اعزام و هم اکنون در اطراف آن در چرخش است. در سال ۱۹۷۹ میلادی «۱۳۵۷- ۱۳۵۸ خورشیدی» فضاپیمای وویجر از نزدیک این حلقهها را شناسایی کرد، اما به علت پایین بودن نسبت بازتاب سیستم حلقهای این سیاره، این حلقهها از زمین قابل مشاهده نیستند. آن وقت صداى پایى را مىشناسم که باهر صداى پاى دیگر فرق مىکند: صداى پاى دیگران مرا وادار مىکند تو هفت تا سوراخ قایم بشوم اما صداى پاى تو مثل نغمهاى مرا از سوراخم مىکشد بیرون.

دیدگاهتان را بنویسید