تحقیق در مورد منظومه شمسی

در واقع در اطراف اورانوس را اندامی تیرهرنگ و یکنواخت احاطه کرده است. در تصویری که با رنگ کاذب مشخص شده، اورانوس یک پوشش قطبی تیره را به خود گرفته که توسط یک سری نوارهای متحدالمرکز که رو به روشنی میروند، احاطه شده است. تصویری که از رنگ کاذب استفاده میکند، از خوانشهای گرفته شده در طول موجهای مختلف مانند اشعه ماورابنفش استفاده میکند و کنتراست آن برای نشان دادن ویژگیهای متمایز سیاره افزایش یافته است. در سمت راست نیز تصویری با رنگ کاذب وجود دارد که در آن از رنگها برای شناسایی ویژگیهایی استفاده شده که برای چشم ما قابل مشاهده نیستند.

در زیر این ابرها یعنی در عمق ۷۵۰۰ کیلومتری زیر ابرهای قابل رویت نیز، احتمال وجود اقیانوسی از آب مایع به همراه آمونیای حل شده می باشد. اورانوس دورترین سیاره ایست که می توان با چشم غیر مسلح آن را رویت نمود. ماه با قدر منفی ۹.۳ و سیاره زحل با قدر ۰.۷ در آسمان میدرخشند و هر دو در صورت فلکی جدی یا بزغاله قرار دارند. یا تسلیم شوید و یا به دنبال بقا و زندگی جدید در سیاره ای دیگر بروید ! به این معنا که اگر جسمی در زمین ۱۰۰ گرم وزن داشته باشد در اورانوس ۹۰ گرم وزن خواهد داشت.

اگر چه میدان مغناطیسی سیاره عطارد در سطح این سیاره فقط یک درصد قدرت میدان مغناطیسی زمین را دارد، اما با میدان مغناطیسی باد خورشیدی در تعامل است و گاهی اوقات گردبادهای مغناطیسی شدیدی ایجاد میکند که پلاسمای سریع و گرم خورشید را به سطح سیاره هدایت میکند. سریعترین بادهای سطح اورانوس که در دو سوم از ناحیه استوا تا قطب جنوب اندازه گیری شده اند با سرعت ۷۲۰ کیلومتر در ساعت می وزند. فاصله متوسط این سیاره تا خورشید۲٬۸۶۹٬۶۰۰٬۰۰۰ کیلومتر و ۴ بار از کره زمین بزرگتر است. این فاصله را با سرعت نور در مدت زمان ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه می توان طی کرد.

با اینکه عطارد از زهره به خورشید نزدیکتر است اما زهره گرمترین سیاره منظومه شمسی است! ویجر ۲ توانست این امواج را دریافت و شناسایی کند اما این امواج آنقدر قوی نیستند که از زمین نیز قابل ردیابی باشند. زهره در این چند شب آنقدر روشن است که قدر ظاهری آن ۴.۴- است و به راحتی با چشم غیرمسلح قابل رویت خواهد بود و از همه چیز در اطرافش به جز ماه، درخشندهتر است. شاید معروفترین موردی که یک فرد عادی در مورد اورانوس میداند، رنگ آبی یکدست آن بوده که بهزیبایی در تصویر معروف ثبت شده توسط Voyager 2، در فاصله 9.17 میلیون کیلومتری قابل رویت است.

آژانس فضایی اروپا یک تصویر از سیاره “اورانوس” منتشر کرد و حلقههای آن را نشان داد. این فرآیند باعث میشود تا سیاره ارانوس، رنگ آبی بهخود بگیرد. ضمنا چندین تن طلا رو بگین از فضا بیارن تا فقط به عنوان پشتوانه کاغذایی که تا الآن چاپ کردن باشه بقیش پیشکش! از سوی دیگر تنوع بالای سلاحها بسیار بالا بوده و این بار تا حد زیادی رنگ و بوی واقعیت به خود گرفته و دیگر خبری از عرضه یک سلاح با چندین رنگ مختلف به عنوان چند سلاح متفاوت نیست. هر آوید بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر عرض دارد.

ستاره شناسان ۵ قمر بزرگ این سیاره را در بین سالهای ۱۷۸۷ و ۱۹۴۸ کشف کردند. ستاره شناس بریتانیایی، ویلیام هرشل (William Herschel)، در سال ۱۷۸۱ موفق به کشف آن گردید. فراوانی کوتولههای قرمز دانشمندان را به این فکر واداشت که شاید آنها بهترین مکان برای کشف حیات بیگانه احتمالی باشند. شاید روزی محققان این کوههای کوهستانی را به طور مستقیم و با کمک فرودگر نمونه برداری کنند. در اخترشناسی، روشنایی اجرام با “قدر” اندازه گیری میشود و هرچه عدد آن کمتر باشد، جرم روشنتر است. بنابراین تراکم بالای متان، باعث مهآلود شدن جو میشود.

بنابراین اتمسفر این منطقه در هر ۱۴ ساعت یکبار گردش وضعی کامل دارد. بنابراین اورانوس بر خلاف سایر سیاره ها، روی محوری تقریباً افقی می چرخد. این سیاره به پهلو خوابیدهاست، یعنی محور گردشش حدود ۹۸ درجه نسبت به حالت عمود بر صفحه مداری سیاره اختلاف زاویه دارد. محور چرخش اورانوس حدود ۹۸ درجه نسبت به صفحه مدار سیاره به دور خورشید انحراف دارد. از آنجائیکه زاویه انحراف اورانوس ۹۸ درجه است، در طی سال قطبهای این سیاره بیش از استوای آن در معرض نور خورشید قرار دارند. اما در مورد اورانوس این زاویه انحراف معادل ۹۸ درجه است. اما اشتباه نکنید، با اینکه در زمستانها هوا در سیارهی ناهید خنکتر میشود، اما هنوز به علت نزدیکی به خورشید این سیاره به شدت داغ و گرم است.

اما علت آن چیست؟ ۲۱- منظور از صورت های فلکی چیست؟ اگر زمان تولدتان ژوپیتر ثابت بوده است، شما جایگاه مستحکمی از اصول و دیدگاهها دارید. اگر زمین را به اندازه یک گردو تصور کنیم مریخ تقریباً به اندازه یک تمشک خواهد بود. محیط پاندورا یک سیاره مرده کامل بود که مرگ و پوچی و غارتگری و وحشیگری در آن موج می زد. 15-علت رشد شهر نشینی در اکثر کشورها چه بوده و چه مشکلاتی برای اغلب شهرها ایجاد کرده است؟ ده روز پیش از نزدیکترین ملاقات وویجر ۲ با اورانوس، ابرهای کوچکی را در لایه بالایی جو این سیاره کشف کرد که همین باعث شد دانشمندان سرعت بادهای اورانوس را ۴۰ تا ۱۶۰ متر در ثانیه تخمین بزنند در حالی که سرعت بادهای معروف به جریان جت در زمین حدود ۵۰ متر در ثانیه است.

سرس نزدیکترین سیاره کوتوله به خورشید و اریس دورترین سیاره کوتوله از خورشید است. به هر حال ، اورانوس به قدری از خورشید دور است که تفاوت دما در قطبها در طول تابستان و زمستان فقط ۲ درجه سانتیگراد (۳٫۶ درجه فارنهایت) است. به هر حال، اورانوس به قدری از خورشید دور است که تناوب دما در قطبها در طول تابستان و زمستان فقط 2 درجه سانتیگراد(6/3فارنهایت) است. پس زندگی فقط می تواند در این محیط گازی وجود داشته باشد ولی تاکنون هیچ دلیل و شاهدی دال بر وجود زندگی در این سیاره پیدا نشده است. آیا پس از پلوتون، سیارات دیگری نیز وجود دارد؟

بیشتر دانش ما در باره این سیاره پس از پرواز سفینه آمریکایی ویجر۲ (Voyager ۲) در ارتفاع ۸۰.۰۰۰ کیلومتری از ابرهای سطح این سیاره، در سال ۱۹۸۶، به دست آمد. به همین جهت«واجب آید که آلات و حواس هر دو عالم اعنی کبیر و صغیر برابر و مانند یکدیگر باشند» (همان،1363: 282) و چون ترکیب و آلات خلقت ما در هیچ موجودی نیست نتیجه­گیری می­کند که«خلقت ما غایت این صنع است» (همان،283). با اینحال، ما هنوز هم میتوانیم اورانوس را با استفاده از ابزارهایی مانند تلکسوپ فضایی هابل رصد کنیم.

با وجود از بین رفتن تعداد زیادی از سلول­ها در گذر زمان، چگونه ما بعضی حوادث دوران کودکی را نیز می­توانیم به­یاد داشته باشیم؟ ترکان خوارزم از نظر زیبایی به بدر تشبیه میشوند که بیارتباط با موضوع مورد بحث نیست. در زبان انگلیسی به این سیاره «Venus» گفته میشود که براساس نام خدای زیبایی و خدای عشق در یونان باستان انتخاب شده است. ×۱۰۲۵ kg و ۱۴٫۵۳۶ برابر زمین است و چگالی آن ۱٫۲۵ برآورد میشود در نتیجه احتمال میرود از جو بسیار ضخیم، گوشتهای مایع و هستهای جامد و کوچک تشکیل شده باشد. البته اخترشناسان در اواخر سال ۲۰۰۴ به وسیله تلسکوپ ده متری کک که در کوهستان موناکی هاوایی قرار دارد دریافتند در جو اورانوس هم تعداد زیادی طوفانهای کوچک و بزرگ وجود دارد.

این تلهفیلم داستان سه خانم مسن بهنامهای محمدی، جواهری و باقی است که دوستی دیرینه با هم دارند و برای عیادت از یکی از اقوام خانم محمدی مجبور میشوند بعد از سفر به شیراز، به شهر شاهرود سفر کنند. قسمتهایی که با «… هنگامی که سیاره در طول موجهای مختلف درک شود، میتواند بسیار متفاوت بهنظر برسد. هنگامیکه نور خورشید از تمام طیفهای رنگی، به سیاره برخورد میکند، متان مقداری از رنگهای مایل به قرمز را به خود جذب کرده و طول موجهای آبی از آن منعکس میشوند. بیشک برای اینکه معدنکاری فضایی به شغلی اقتصادی تبدیل شود و مواد معدنی فضایی از نظر قیمت قابلیت رقابت با همتایان زمینی خود را پیدا کنند، باید شرکتهای خصوصی زیادی از همین الان به فکر ساخت موشکهای فضایی اقتصادی و مطمئنی باشند که وظیفه حمل و نقل به فضا را با کمترین قیمت و بیشترین امنیت ممکن به سرانجام برسانند.

زاویه محور طولی این میدان با محور طولی سیاره زاویه ۵۹ درجه می سازد. پلوتو حقیقتاً بعد از نپتون و در مدار بیضوی کج و خم شده (دو دلیل از چند دلیل خارج کردن پلوتو از لیست سیاره های منظومه شمسی) قرار دارد. نپتون – هشت قمر دارد؛ دو قمر به نامهای تریتون و نرئیداز دیگرقمرها بزرگترند. علی رغم داشتن ۱۵ قمر و یک منظومه حلقوی، سطح اورانوس مشخصه خاصی ندارد. جرم اورانوس ۵/۱۴ برابر جرم زمین و یک بیستم جرم بزرگترین سیاره منظومه شمسی یعنی مشتری می باشد. این جرم آسمانی در حال تغییر دادن نگرش ما به زمین و منظومه ی شمسی است.

این مشاهدات به ما نشان داده که این سیاره یک غول یخی است که عمدتا از مواد یخی تشکیل شده و جوی گازی دارد. بطور اصلی، کمیته (آی ای یو) یک تعریفی که شامل تعداد بیشتری از سیاراتشود را مطرح کرد. وویجر ۲ کشف کرد اورانوس فعالیت جوی ناچیزی دارد و طوفانهایش به شدت طوفانهای مشتری، زحل و نپتون نیست. ویک6 (1970)، ریچارد کَمپِل7 (1974)، ادگار مورشِر8 (1986/1985)، و نیکلاس اِوِریت9 (1995) اشاره کرد.

شهمردان رازی و جمالی یزدی در بحث تقویم و اختیار کردن زمان مناسب به نمونه­هایی از این دست اشاره می­کنند. هر دور کامل این سیاره در مدار، ۳۰.۶۸۵ روز زمینی معادل تقریبا ۸۴ سال زمینی به طول می انجامد. فشار اتمسفر در زیر لایه گازهای متان حدود ۱۳۰کیلوپاسکال، تقریبا ۳/۱ برابر فشار جوی سطح زمین است. اورانوس همچنین دارای ۲۷ قمر و حلقه شناخته شده است، گرچه تقریبا تمام آنها، جز برای تسلکوپهای بسیار بزرگ، غیرقابل رویت هستند. این همان چیزی است که در دو تصویر از اورانوس که توسط فضاپیمای ناسا وویجر ۲ در سال ۱۹۸۶ گرفته شده است، مشاهده میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید