ترتیب سیارات: مشخصات و منظومه شمسی

هوایی و جو این سیاره برای ما ارسال کرد. به این چهار قمر، اقمار گالیله ای می گویند. چرخش زمین به دور خورشید تقریباً 365 روز است و اعتقاد بر این است که عمر زمین تقریباً در حدود چهار هزار میلیون سال است. ایالات متحده تا کنون 6 سفینه را به سوی این سیاره ارسال نموده است: 1) پایونیر10، 2) پایونیر-زحل، 3) ویجر1 (Voyager)، 4) ویجر2، 5) یولیسس (Ulysses)، 6) گالیلو. حتی تلسکوپ قدرتمند هابل که در مدار زمین قرار دارد نیز به سمت این سیاره قرار گرفت همینطور سفینه کنترل از راه دور گالیلو که در مسیر خود به سمت مشتری قرار داشت.

این برخورد به طور مستقیم توسط گالیلو که 240 میلیون کیلومتر با مشتری فاصله داشت قابل رویت بود اما ایرادی که به بخشهای خاصی از تجهیزات این سفینه وارد آمد توانایی آن در ضبط و ارسال اطلاعات را به شدت کاهش داد. دانشمندان این مقادیر را به کمک اندازه گیریهای تلسکوپی و اطلاعات سفینه ها محاسبه و به دست آورده اند. تو آشفته بازار ترس و هیجان شوخی من گل کرده بود و داشتم به دکمه نداشتن رادیو فلزی می خندیدم که عجیب ترین و شاید مهمترین اتفاق آن روزها از دل پاکت فلزی بیرون اومد.

هر چه قدر نشانه شناسی پیشرفت می کند دست راست بیشتر به عنوان دست فیزیکی-جسمانی شناخته می شود زیرا در بسیاری از فعالیت های فیزیکی این دست نقش فعال تری دارد و دست چپ به عنوان دست ذهنی-روحی، زیرا این دست نماینده ی شخصیت و عقاید شماست. اما دقیقا چه چیزی باعث شده تا فیلم Free Guy تا این حد محبوب شود و طرفداران بسیار زیادی پیدا کند؟ بیشتر ستاره شناسان معتقدند که خورشید، سیارات و همه اجرام موجود در منظومه شمسی از یک سحابی در حال گردش شکل گرفته اند.گرانش گازها و ذرات باعث متصل شدن و تبدیل آنها به ابرهای غلیظ و تکه هایی از مواد گردید.

این باعث می شود که احتمال اینکه این سیاره به خودی خود سیاره کربنی باشد کمتر شود. جو زهره تقریباً به طور کامل از دی اکسید کربن تشکیل شده است. این عناصر شیمیایی لایه های رنگارنگی از ابرها را در ارتفاعات مختلف شکل داده اند. بخشی از ماده ی جدا شده را احتمالا” این ستاره همراه خود برد. بخشی دیگر نیز مسلما” به سطح خورشید باز گشت. نزدیک هسته، دما به شدت بالا می رود. دما در بالای ابرهای مشتری 145- درجه سانتیگراد است.

گانیمد از سیاره عطارد بزرگتر است. دنیای بازی چمران یا عبدو از جمله شهربازیهای سرپوشیده شمال تهران است که در مجموعه فرهنگی و ورزشی شهید چمران واقع است. کمربند های ون آلن زمین همین گونه اند ؛ الکترون ها و پروتون های باد خورشیدی با این روش در کمربندها به دام افتاده و با سرعت زیادی با دوره تناوب 1/0 تا 3 ثانیه بین نقاط آینه ای شمال و جنوب جا به جا می شوند .

۵.۹ متغییر بوده است و در صورتی که در حالت ایدهآل چشم غیرمسلح توانایی دیدن قدر ۶.۵ را دارد (این به این معنی است که میتوان در شرایط ایدهآل این سیاره را دید) اندازه زاویهای این سیاره بین ۳.۴ تا ۳.۷ ثانیه قوسی متغییر است اما در حالت مقابله به ۳.۶ ثانیه قوسی میرسد. این سیاره تنها به بادهای بسیار سرد و البته سریعش معروف است که می تواند هر جسمی را در یک چشم به هم زدن نابود کند. انحراف دمای محور اورانوس از خط عمود بر صفحه ی مدار آن،خیلی غیرعادی است.اورانوس را می توان دربعضی از مواقع با چشم غیرمسلح نیز رؤیت کرد.باید در شبی که آسمان کاملاً صاف است با چشمان تیزبین و با استفاده از یک دوربین نجومی به مشاهده آن بپردازید.

دمای هسته مشتری حدود 24000 درجه سانتیگراد یعنی داغتر از سطح خورشید است! اگر گونه ای زیستی در این سیاره وجود داشته باشد باید گونه ای هوازی باشد چون در مشتری از سطح جامد خبری نیست. در این زمان این سیاره توسط نیروی گرانش، گاز و گرد و غبار چرخان را به درون خود وارد کرد تا به این غول گازی تبدیل شود. مشتری از زمانیکه تبدیل به سیاره شد تا کنون همچنان در حال از دست دادن گرما می باشد.

فشار این مواد گرما تولید کرد. این برخورد احتمالا به دلیل فشار زیاد، حرارت و پخش شدن سریع گازهای اتمسفر، منجر به وقوع انفجارهای بزرگی شد. هنگامیکه این سیاره شکل می گرفت، در اثر فشار زیاد، به قدری حرارت تولید شد که حتی امروزه پرتوهای حرارتی که این سیاره به فضا متساطع می کند، دو برابر مقدار گرمائیست که از خورشید دریافت می نماید. تکه سنگها در منطقه ای که پشت به زمین و تلسکوپ هابل بود با سیاره برخورد کردند. گالیله ستاره شناس ایتالیایی در سال 1610 به کمک یک تلسکوپ بدوی ساده توانست این چهار قمر را کشف نماید.

مشتری اقمار زيادی دارد که چهار عدد آنها از بقيه به مراتب بزرگترند و اولين بار توسط ستاره شناس مشهور ايتاليايی گاليلئوگالیله کشف شدند. به نظر می رسد که گانیمد و کالیستو دارای یخ و برخی مواد سنگی باشند. چهار قمر از بزرگترین اقمار مشتری به ترتیب فاصله از این سیاره عبارتند از آیو، اروپا، گانیمد (Ganymede) و کالیستو (Callisto). این چهار قمر ، حتی با دوربین دو چشمی نیز دیده میشوند.

این ذرات به قدری قوی می باشند که می توانند به تجهیزات سفینه های تحقیقاتی اطراف این سیاره آسیب وارد نمایند. در قسمتی از سیاره که پشت به خورشید است، مگنتوسفر به اندازه زیادی به سمت بیرون سیاره دچار کشیدگی می شود و اصطلاحا دم مغناطیسی را که حدود 700 میلیون کیلومتر طول دارد، تشکیل می دهد. ستاره شناسان انتظار دارند که در عمق 70کیلومتری پایین تر از ابرهای آمونیاک، ابرهای آب را تشخیص دهند. بلکه، وی تلاش کرده نشان دهد از آن جایی که چنان دیدگاههایی موجه هستند، برهانِ وجودشناختی معتبر نیست. اما تحقیقی جدید به رهبری محققان دانشگاه کاردیف با همکاری تیمی بین المللی نشان داد، این امواج میکرو احتمالا متعلق به کریستال های ریزی از جنس کربن باشد.

هدف او یافتن نشانههایی از تیم تحقیقی است که قبل از او به این سیاره آمده و الان گم شدهاند. اگر این ستاره در مرکز منظومه شمسی جای بگیرد، همان طور که روشنایی خیرهکننده خورشید، ستارهها را پنهان میکند، درخشش R136a1هم میتواند خورشید را از چشمهای ما پنهان کند. این سفینه همچنین وجود مقدار زیادی هیدروژن و هلیوم در جو این سیاره را گزارش نمود. اگر چنین برخوردی با زمین ایجاد می شد، غباری را ایجاد می نمود که می توانست جو را سرد و زمین را برای مدتها تاریک کند.

زمانیکه این سنگ کشف شد، خرد و 21 تکه شده بود. این جرم اولین بار در ۳۰ دسامبر سال ۱۹۸۳ توسط ایراس (ماهواره ستاره شناسی مادون قرمز) دیده شد. حوزه ها، کمربندها و نقطه بزرگ قرمز نسبت به سیستم های چرخه ای زمین بسیار ثابت تر می باشند. بادهای منطقه ای در جو اورانوس دارای قدرتی است که می تواند به سرعتی معادل 250 متر بر ثانیه (900 کیلومتر در ساعت) برسد و طوفان هایی مانند لکه قرمز مشتری را ایجاد کند. بیشتر این ذرات الکترونها و پروتونهایی هستند که با سرعتی معادل 500 کیلومتر در ثانیه در حرکتند. شرایط بسیار گرم و مملو از انرژی این دیسک ها سبب می شود مکانی ایده آل برای تشکیل نانوالماس ها باشند.

از سیارات آنها برای نام خدایانشان استفاده کردند. در مارس 1993، ستاره شناسان اوگن شومیکر (Eugene Shoemaker)، کارولین شومیکر (Carolyn Shoemaker) و دیوید لوی (David H. Levy) سنگی را نزدیک مشتری کشف کردند. یکی از این سیاره ها به نام فیناد که خیلی بزرگ و کوچیک نبود و مردمانش انسان های قوی و باهوشی بودند و همیشه سعی می کردند با مردم سیاره های دیگر کهکشان با دوستی و محبت رفتار کنند ،به همین دلایل در بازی مردمان سایر سیاره ها به آنها انقدر اعتماد داشتند که تمامی خرید و فروش کالاهای مختلفشان را در سیاره آنها انجام می دادند و در مرکز سیاره شهر فینالود با مردم سیاره های دیگر خرید و فروش انجام می دادند تا اینکه و …

به این ترتیب جسمی که در روی زمین 100 کیلوگرم است بر روی مشتری 240 کیلوگرم وزن خواهد داشت. پهنای این سامانهی حلقوی بیش از 60000Km است (تقریباً برابر با شعاع زحل) و ضخامت آن که در بیشینه به 100 متر میرسد، تنها چند متر است. از این رو این سیاره بیشتر به خورشید شبیه است تا به سیاره ای نظیر زمین. این انفجارها ذرات غبار را در منطقه ای وسیع، بزرگتر از قطر کره زمین، پراکنده ساخت.

همه ستاره شناسان در تاریخ پیش بینی شده تلسکوپ های خود را به سمت این سیاره نشانه گرفتند. یک فیلم زیبا که ما را به آفتاب نزدیک تر می کند. 13. مشتری هم حلقه دارد و در واقع سومین سیاره ی منظومه ی شمسیت که مشخص شده حلقه دارد. جهان ما نیز از نظر تئوری ۱۳.۷۷ میلیارد سال عمر دارد و دانشمندان تخمین میزنند که منظومه شمسی ما حدود ۴.۶ میلیارد سال قدمت داشته باشد. 8. میماس یکی از قمرهای زحل و یکی از سنگینترین اجسام منظومه شمسی میباشد. این درههای مجزا در قسمت مرکزی این مجموعه ادغام شدهاند که پهنای آنها ۶۰۰ کیلومتر میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید