حمله چهارم در سال ۱۳۶۰ بود

بر خلاف شورای حل و عقد که بيشتر محتوای مذهبی داشت، جرگه هرات مردمی بود و در آن از شخصيت های سياسی و ملی افغانستان در خارج از کشور نيز دعوت شده بود. در دوره سلطنت محمد نادرشاه در سال ۱۳۰۸ خورشيدی، مجلس عيان که ۳۸ نفر عضو داشت آغاز به کار کرد و درست سه سال پس از آن، با ايجاد مجلس دوم زير نام “شورای ملی” عملا افغانستان دارای پارلمانی شد که دارای دو مجلس بود. نخست راههای ارتباطی را قطع میکنند و سپس راههای عقبنشینی را، و آن گاه به قلب حریف حمله میبرند و سرانجام او را به درههای مجاور میرانند تا مجبور شود یا در محل بجنگد یا در ضمن عقبنشینی با واحدهای سنگین شوروی که در درهها و پیرامون منطقه مستقر شده رو برو شود.

طی این حمله به دستور حصین بن نمیر، منجنیقهایی مرا بر فراز این کوه گذاردند و سنگ های آتشین به سمت خانه کعبه پرتاب کردند که بر اثر آن، قسمت زیادی از خانه ویران گردید. با روی کار آمدن جمهوری اول افغانستان در سال 1352 (1973) محمد داود نخستين رئيس جمهور افغانستان، در زمستان 1355 جرگه ای را فرا خواند که منظور از آن کسب مشروعيت ملی بود. در سال 1372 در میان شاعران حوزه ی علوم دینی در سطح نُه کشور به مقام اول دست یافتم. قفقاز ناحیهای میان دریای خزر و دریای سیاه است. شب یلدا بود از بس که درازست و سیاه؟

در کتابهای أزهاراألفکار فی جواهر األحجار و آثارالبالد و اخبارالعباد، معادن لاجورد را در کوه های طخارستان ذکر میکنند که همان معادن بدخشان هستند. شیوۀ معماری این قوم در همه جا تقریباً همان است که از ایشان در طبراق قلعه به یادگار مانده است. آن هایی که می گفتند هنر را نباید به سطح مردم پایین آورد، باید درک مردم را به سطح هنر بالا برد، غافل از این بوده اند که هر قدر ذهنیت مردم گسترده تر شود و درک ها بالا بروند، به همان پیمانه هنر(از جمله شعر) نیز فاصله می گیرد و کماکان آن بعد باقی می ماند.

دراين جرگه که ده روز به درازا کشيد، اشتراک کننده گان که تعداد شان به 1504 نفر می رسيد، آزادانه ابراز نظر می کردند و گاهی با نظرات شاه مخالفت نشان می دادند. دراين شورا 1500 نفر شرکت کرده بودند . عدهای به شورای نگهبان رفته و شیطنت کرده بودند تا انتخابات ابطال شود. ولی رياست آن را برادر وی محمد هاشم خان به عهده داشت . سرهنگ خلبان شهید حسین قاسمی شهید نماز و هوا نیروز در آمل به دنیا آمد و از جمله خلبانان بزرگی ارتش و از افتخارات نظام بود و اولین نفری بود که در ارتش به شاگردانش زبان خارجه یاد می داد و به آنها آموزش جنگی بین الملل میداده است، با شروع جنگ تحمیلی همواره در جبهه ها حضوری فعال و چشمگیر داشت.

در اين جرگه که شمار اعضای آن به 1000 نفر می رسيد، شورای دولت که 150 نفر عضو داشت به شورای ملی تعويض شد، عفو مجازات از حقوق شاه شناخته شد، دوره سربازی سه سال تعيين و القاب رسمی و تشريفاتی لغو شد . نخستين بار فکر ايجاد پارلمان که بيشتر از تحولات منطقه و جهان الهام گرفته بود، در زمان شاه امان الله خان در افغانستان طرح شد و پس از آن اولين پارلمان به شيوه معاصر و مروج در جامعه بين المللی در دوره سلطنت محمد نادر شاه در سال ۱۳۱۱ خورشيدی اساس گذاری شد.

ولی در کوه اینطور نیست، گاهی در کوه اتفاقهایی افتاده و رفتارهایی را از دوستانی دیدم که اصلا انتظار آن را نداشتم و همچنین بالعکس بودند آدمهایی که نمیشناختم و برای بار اول آنها را میدیدم اما آنقدر خوبی در وجودشان بوده است و آنقدر وجودشان پر از انرژی مثبت و مهربانی بوده که نزدیکترین دوستان من شدهاند و فکر میکنم این دوستیها همیشه پایدار هم میماند. پس اول کسانی که به ولایت امیر مومنان ایمان آوردند، ساکنان طبقه هفتم آسمان بودند.خداوند (به علت این عمل آنان) آسمان هفتم را به عرش خودش آراست و عرش خود را در آسمان هفتم قرار داد.

ملت سلحشور ٬ انقلابی و بی نوای کوهدشت ٬ با کمال تاسف و تاثر فراوان فقدان دیپلماسی و مدیریت را در این شهر به شما تسلیت می گوئیم ٬ ما مدیران با خیال و بی خیال با اعلام اینکه در این زمینه هیچ گونه تقصیری نداریم توپ را با شوت بلند و هوایی با سیستم ۲-۴-۳ به زمین حریف می اندازیم ٬ به نظر مبارکتان می رسانیم در زمانی که داشتند مصوبه پخش میکردند یه چرت لعنتی باعث شد که از قافله عقب بمانیم و بعد که متوجه شدیم دیدم ای داد بیداد ٬ ای هوار ! فرضیۀ جیولوژیکیی وجود دارد که گویا زمانی کرۀ زمین، کاملاً یک کرۀ آبی بوده و بمرور زمان، در طی تعاملات جیولوژیکی و تغییر و ضع جوی در زمین، آبهای ابحار تبخیر شده میرفت و قسمتهای مرتفع زمین پیش از دیگر ساحات به خشکه مبدل شده و زمینۀ زندگی برای مخلوقات خداوندی در آن مساعد شده است.

در اين جرگه بود که نظامنامه اساسی 1301 مورد بحث قرار گرفت و در پايان اين جرگه بود که به تاييد شاه رسيد . یکی از آنها، افسانه زیر است: «در این دژ نظامی، شاه قدرتمندی معروف به ضحاک حکمروایی میکرد. شاید یکی از دلایلش شرایط کمی نا امن ترکیه بود که به تازگی مشکل ساز شده بود. وجود پیکرههای تخریب شده بامیان، شهر غلغله، شهر ضحاک و بند امیر این شهرها به یکی از مراکز مهم توریستی افغانستان تبدیل نموده بود.این پیکره های عظیم بودا در مارس ۲۰۰۱ توسط حکومت طالبان منفجر شدند. پس از پوشیدن کفش و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید.

جرگه با سخنرانی نادر خان آغاز شد. اين جرگه همزمان بود با جنگ جهانی دوم .جرگه با سخنرانی محمد ظاهر شاه، روز 5 نوامبر 1941 آغاز شد دو روز ادامه داشت. با سقوط رژيم حزب دموکراتيک خلق در سال 1371 (1992) و روی کار آمدن دولت اسلامی مجاهدين، جنگ های قدرت بالا گرفت. افراد زیادی به من گفته بودند که احتمال یخ زدگی زیاد است بنابراین با خود سبک سنگین کردم، از آنجایی که آدمی هستم که کم ریسک میکنم، تصمیم گرفتم برای ادامه از کپسول اکسیژن استفاده کنم. قانون اساسی ای که در اين جرگه تصويب شد پايه تحولات دهه شصت ميلادی را که به دهه دموکراسی معروف است تشکيل می داد.

ولی بيشتربه مسأله اصلاحات اقتصادی توجه داشت و در تابستان 1303 در شهرک پغمان بر گزار شد. لازم به ياد آوری است که دو جرگه بزرگ قومی ديگر، يکی در تابستان 1365 به نام جرگه قبايل پشتون و ديگری به نام جرگه سراسری مردم هزاره در تابستان 1366 نيزدر کابل بر گزار شد . پيامد اين جرگه قانون اساسی جديد بود که در آن اسلام به عنوان دين مردم افغانستان مطرح شده برای فرقه های مذهبی آزادی قانونی داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید