خواص سنگ های مومن و با برکت

22-آیا همه نواحی پست و هموار ایران برای کشاورزی مناسب است؟ در مجله ساینس دیلی سال ۲۰۱۵، زمین شناسان به نازک شدن پوستهٔ فلات ایران در اثر تحولات هسته زمین اشاره کردهاند. بینابین این دو کوه، فلات “سرداربولاق” از جنس گدازههای آتشفشانی با ارتفاع 2600 متر قرار دارد که موجب افزایش انگیزه شما از دیدن و صعود این رشته کوه خواهد شد. در ایران به لحاظ جغرافیای طبیعی هم کوه یک اصل بوده و اگر کوه نبود، آب و جنگل نبود و فلات ایران اینگونه شکل نمیگرفت بنابراین کارکردهای بسیار و دست نیافتنی بودن البرز در گذشته سبب شده بود تا معانی بسیاری برای ایرانیان داشته باشد که این مساله هم در دوره مهر پرستی، هم دوره زرتشتی و هم دوران اسلام، قابل مشاهده است.

به سبب ارتباطات ریشه دار فرهنگی ، ایران نقش مهمی در سیاست خارجی افغانستان دارد علاوه بر این ایران یکی از بزرگترین طرفهای تجاری افغانستان است.بعد از سقوط حکومت طالبان و روی کار آمدن نظام سیاسی جدید در افغانستان روابط تجاری افغانستان و ایران افزایش چشمگیری داشت البته این روابط تا کنون بیشتر صادرات ایران به افغانستان میباشد.ایران و افغانستان در ضمینه مبارزه با مواد مخدر و بازسازی شبکه حمل و نقل افغانستان همکاری دارند. افغانستان به دلیل عدم دسترسی به آبهای آزاد فاقد بندر و کشتیرانی است و تنها رودخانه مرزی آمودریا از این قاعده مستثنا است که آن هم به سبب عدم توجه کافی هیچ بهرهای برای این کشور ندارد.

اکنون برآورد میشود کمتر از نیمی از مدارس افغانستان دسترسی به آب آشامیدنی داشته باشند. جمعیت افغانستان حدود ۳۰ میلیون نفر برآورد میشود. مرحله اصلی نفوس شماری افغانستان در ماه سنبله ۱۳۸۷ صورت خواهد گرفت.این آمار شامل میلیونها مهاجر افغانی مقیم ایران، پاکستان و کشورهای دیگر نمیباشد. اقتصاد افغانستان بعد از فروپاشی حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ رو به بهبودی نهادهاست .نرخ آمار زیر خط فقر این کشور بسیار وحشتناک است ، به موجب این نرخ از هر صد افغانستانی ۵۵ نفر آنان زیر خط فقر هستند.

از چهرههای فرهنگی که در گستره جغرافیایی افغانستان زاده شدهاند میتوان به مولانا جلال الدین بلخی،ابوعلی سینابلخی,رابعه بلخی, عبدالرحمن جامی, ناصر خسرو،سنایی غزنوی، خواجه عبدالله انصاری، ابوعبید عبدالرحمن محمد جوزجانی،حمیدی بلخی، حنظله بادغیسی، ظهیرالدین فاریابی واعظ کاشفی، کمال الدین بهزاد، عنصری بلخی، ابونصر فارابی،ابواسحاق فارابی، ابوشکور بلخی ، سید جمال الدین افغان, سید جمال الدین حسینی،خلیل الله خلیلی و عبدالرحمان مهمند یا رحمان بابااشاره کرد. چون جنگل های شمال ایران بر روی بخشی از رشته کوه البرز واقع شده است باید اول این کوه ها را شناخت و با تقسیم بندی آن آشنا شد سپس بخشی را که جنگل های شمال روی آن مستقر شده است تجزیه و تحلیل کرد.

به هر حال با توجه به کتاب مقدس نام ماسیس (از زبان سانسکریت آمده است) نامی است که در کنار نام آرارات برای این کوه استفاده میشده است. افغاني (AFA) و هر صد هزار افغاني معادل يك لك مي باشد. جمعیت شیخعلی حدود ۲۸ هزار نفر است و این ولسوالی از جنوب با ولسوالی سرخپارسا، از شرق با ولسوالی غوربند، از غرب با ولایت بامیان و از شمال با ولایت بغلان همسایه است. مسئولان در ولایت پروان میگویند که پس از افزایش تحرکات طالبان در غوربند، پانصد نفر از ساکنان این ولایت در برابر طالبان بسیج شدند.

پس از حمله امریک به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی و فروپاشی طالبان، با روی کار آمدن دولت انتقالی وضعیت تحصیل اندکاندک رو به بهبودی میرود ولی با این وجود هنوز بیش از ۶۰٪ مردم افغانستان از سواد خواندن و نوشتن بیبهرهاند. افغانستان و ایران در سالهای اخیر که مشکل کمبود باران وجود دارد بر سر تقسیم آب رودخانه هیرمند در منطقهٔ سیستان اختلاف نظر دارند .اگرچه هردو بر توافقنامهٔ امضا شده توسط امیر عباس هویدا و محمد موسی شفیق (صدراعظمهای وقت هر دو کشور) در مورد تقسیم حق آبه هیرمند تاکید دارند.

ای جونم. دوستان فنی در مورد قطعاتش نظر بدن. در بخشهایی از ولایت پروان افغانستان، شماری از نیروهای طالبان حضور و فعالیت گسترده دارند؛ همزمان با افزایش تحرکات طالبان، صدها نفر از ساکنان ولایت پروان برای مقابله با این گروه بسیج شدند. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بودهاست. به موجب آمار سال ۲۰۰۴ ، ۱۵ میلیون نفر در این کشور کارگر هستند. در افغانستان راه آهن وجود ندارد .در کشور افغانستان بنا بر آمار سال ۲۰۰۴ حدود ۳۵ هزار کیلومتر جاده وجود دارد که تنها ۹ هزار کیلومتر آن سنگ فرش و آسفالت شدهاست.

در داخل مساجد هیچ گونه تصاویر و شمایل و یا علایم دیگری که حضور قلب و تمرکز حواس نمازگزاران را از بین ببرد، وجود ندارد، در میان حنفیها روحانیون مولوی نامیده میشوند. وقتی عموی روشنا بعد از ناهار به داخل خانه برمیگردد. در روستا برعلاوه این نماد، کوهها را فراتر از این نیز میبینند. دیدن این عکسها و ترکیب آنها برایم یادآور زندگی ایلنشینی و سر و کله زدنِ سالها با برف و کوه و دشت و الاغ و هزاران هزار بدبختی و خوشحالیهای غریب و فریبنده است. می شود گفت همان دو سال پوهنتون، از بهترین دوران زندگی ام بود، تا اینکه آن کودتای نا فرجام 1354 هجری شمسی و 1975 میلادی شکل گرفت و کشمکش های سیاسی، زندگی مخفی دروان داود و پس از آن نبرد مسلحانه ی سال 1354 دره ی پنجشیر، که با شکست همراه بود، سر نوشت مرا عوض کرد.

مسیر کوه نمک جاشک همان راه خاکی ذکر شده است. در روستای چلاسر از کنار کارخانه شالی خشک کنی که بوی برنجش به مشام میخورد بسمت کوه می پیچیم، و مقابلمان چراغ قرمز نورانی فرستنده سیما را می بینیم، و در یک مسیر نیکوتر از گذشته قرار می گیریم. داستان فوقالعاده جالب و تصویرپردازی زیبای این فیلم من را مجاب کرد تا آنرا در لیست بهترین فیلم های اکشن قرار دهم.

فقط گهگاهی با زل زدن بر عکسهای متفاوت از روستا و کوههای پیرامونش، به یاد میآورم زندگی کودکی را و به یاد میآورم دورانی را که شاید یکی از بهترین دوران زندگی و سازنده بهترین خاطرات و نوستالژیها در طول عمرم بوده باشد. شینواری: ولسوالی شینواری یکی از ولسوالیهای ولایت پروان است که در دامنه جنوبی هندوکش قرار دارد؛ شینواری ٦٧٧ کیلومترمربع مساحت دارد و جمعیت آن حدود ۴۶ هزار نفر اعلام شده است.

این ولسوالی از جنوب و غرب با ولایت کابل، از شرق با ولایت کاپیسا و از شمال با ولسوالی بگرام همسایه است. این ولسوالی از جنوب با ولسوالی چاریکار و ولایت کابل، از شرق با ولسوالیهای سالنگ و جبلسراج، از غرب با ولسوالی غوربند و از شمال با ولایت بغلان همسایه است. این ولسوالی که یکی از مناطق پر رفت و آمد در فصل تابستان است، ٨٥٩ کیلومترمربع مساحت دارد. مردم شیخعلی را مردمان هزاره تشکیل میدهند و بیشتر آنان به باغداری و کشاورزی مشغول هستند؛ سیب، زردآلو و بادام مهمترین محصولات این ولسوالی میتوان نام برد. به طور کلی ۴۵ فرودگاه در این کشور وجود دارد که بیشتر آن پس از سقوط طالبان به ضرورت عملیات نظامی ساخته شدند.

علاوه بر RTA رادیو و تلویزیونهای خصوصی دیگری در افغانستان وجود دارد که شامل نزدیک به ۱۰۰ شبکه رادیویی و حدود ۱۰ شبکه تلویزیونی میشود. بر اساس قانون اساسی این کشور حکومت متبوع از قانون اساسی متعهد است یک کشور مترقی و کامیاب ، یک نظام مبتنی بر عدالت اجتماعی ، محفوظ نگه داشتن حقوق و کرامت انسانی مردم افغانستان ، تفهیم و نهادینه کردن یک کشور دموکراتیزه ، حفظ اتحاد ملی ، برابری و تساوی حقوق اقوام و قبایل گوناگون ساکن در کشور، به معرض وجود گذارد.

طبق قانون اساسی رژیم سلطنتي (در زمان ظاهر شاه)، پادشاه باید حنفی مذهب باشد. از ابتدای تشکیل حکومت تا امروز، دستگاه حکومت سنی مذهب بوده است. از دنیای آیرون سیتی که به تمام جزییاتش تا گرد و غبارهای معلق در نورِ خورشید فکر شده است تا سکانسِ اکشنِ مسابقهی موتوربال که لحظاتِ پُرزرق و برق و جادویی آواتار را به یاد میآورد. کوهها برای من و مطمینن برای خیلی از اهالی روستا نماد و یادآوری از ایستادگی و سختکوشی نیاکان و گذشتگان دور و نزدیک نیز است که با مشقت بسیار در چنین جایی دورافتادهای زیستند، از کوهها انرژی، غذا و احتیاجات زندگی را گرفتند و کشان کشان تا بدینجا رسیدند.

آب و هوای افغانستان متغیر و در بسياري از نقاط زمستان بسیار سرد و طولانی (حدود شش ماه)و در برخی نقاط تابستان خیلی گرم و سوزان میباشد. نظام حکومتی افغانستان جمهوری اسلامی (متفاوت با پاکستان و ایران) است.براساس ساختار جدید در این کشور ، قوانین این کشور بر اساس تعالیم دین اسلام است. این تنها آب و هوای برزیل نیست که گرم است؛ بلکه مردم نیز گرم و خوش برخورد هستند.

او به من خیلی اصرار کرد که قبل از آمدن معلم، کمکش کنم تا زودتر تکالیفش را به پایان برساند. اعمش پیش رفته و خوب نگریست و گفت: یابن رسول الله، نگین انگشتر او عقیق نبود.حضرت فرمود: ای اعمش ! نرخ تورم در این کشور در سال ۲۰۰۵ ، ۱۶٫۳ و در سال ۲۰۰۶ بنا بر پیش بینیها ۱۷ درصد است. رشد و توسعه نظام ارتباطی افغانستان به دلیل کوهستانی بودن این کشور بسیار کند صورت میگیرد که مستلزم توسعه کیفی در زمینه ماهوارهاست . افغانستان به لحاظ ارتباطی و وضعیت جادهها و بزرگراهها نسبت به گذشته رشد نمودهاست.

دیدگاهتان را بنویسید