در مورد نام پنجشیر دو نظر وجود دارد

در صورتی که کمبود آب در بدن میتواند قدرت تشخیص شما را از بین ببرد و با استمرار این موضوع و زمانی که کمبود آب معادل ۱۱ درصد وزن شما باشد، خطری جدی زندگی شما را تهدید خواهد کرد.نوشیدنیهایی مانند قهوه و چای جایگزین خوبی برای آب نیستند؛ زیرا نقش مهمی در دفع آب بدن دارند و همچنین بهدلیل داشتن کافئین باعث بیخوابی و اختلال در ضربان قلب میشوند. چنانچه فرد مشکوک به آسیب ستون فقرات بود، او را تکان ندهید.قانون ساعت ۱۴: طبق این اصل، هر کوهنوردی در هر جایی از مسیر که باشد، قبل از ساعت ۱۴ باید به پایین برگردد.

برای کوهنوردی دو روزه و بیشتر به زیرانداز حرفهای نیاز دارید؛ در غیر این صورت، یک پارچه ساده برایتان مناسب خواهد بود. کفش سبک برای کوهپیمایی در مسیرهای خشک مناسب است و میتوانید از کفش نیمهسنگین برای برنامههای غیرزمستانی و یک روزه و از کفش سنگین برای مناطق برفی استفاده کنید.کولهپشتی: برای برنامههای چند روزه باید یک کوله از پارچه ضدآب و مقاوم داشته باشید. بههیچوجه از گروه جدا نشده و از مسیر مشخصشده خارج نشوید؛ زیرا این رفتار میتواند به گمشدن شما بینجامد.از دیگر اصول کوهنوردی میتوان به این موارد اشاره کرد:- قبل از هر چیز مطمئن شوید که کلیه امکانات لازم را جمعآوری کردهاید و یک سوت و چراغ قوه همراه دارید.- تنهایی به کوه نروید و از مسیرهای علامتگذاریشده حرکت کنید.- مسیر کوهپیمایی خود را به خانواده، دوستان و پناهگاهها اطلاع دهید.- هرگز بهجای کولهپشتی از ساک و کیف استفاده نکنید.- اگر برنامه شبمانی دارید، پیش از تاریکی هوا شروع به برپایی چادر و کمپ کنید.- کیف کمکهای اولیه حتما همراهتان باشد.- افراد گروه علاوه بر آمادگی جسمانی و روانی خوب باید از نظر سن و اخلاق و سلیقه در یک سطح باشند.- هر گروه کوهنوردی باید حداقل با یک مربی درجه سه کوهنوری راهی صعود شود.- اندازه قدمهایتان بهاندازه عرض شانه باشد و با یک قدم دم و با قدم دیگر بازدم انجام دهید.- در شیبهای تند و سربالاییها بهشکل زیگزاک حرکت کنید تا شیب مسیر شکسته شود.- در طول صعود همیشه وزنتان را به جلو و زمان فرود، سنگینی خود را به عقب متمایل کنید.- از حمل ظروف شیشهای در کولهپشتی بپرهیزید؛ زیرا احتمال شکستهشدن و پارگی کوله وجود دارد.

سفرهای گروهی این مزیت را دارند که میتوانید برخی وسایل را بهصورت شریکی با همراهانتان استفاده کنید. زيرا در اينجا بارش تابستانه توسط همرفت محلي و با استفاده از رطوبت نسيم دريا ميبارد چون نسيم دريا نميتواند دركوههاي البرز نفوذ كند بارندگي تابستانه در ارتفاعات كمتر از جلگههاي ساحلي است. با توجه به توضیحات فوق، تقسیمات چینه شناختی جنگل های شمال از غرب به شرق به شرح زیر است: 3-1- واحد آستارا – چوبر این واحد از حوزۀ 1 آستارا شروع و در ارتفاعات حوزۀ 6 ختم می شود و اغلب از توف های آتشفشانی در مناطق جنگلی و گدازه های بازیک (آندزیت و بازالت) در مراتع پوشیده شده است.

با وجودی که طوفان، بارش سنگین برف و غیره در کوهستان عادی است؛ چنین شرایطی میتواند بسیار خطرناک باشد و حتی برگشتن از ارتفاعات را به یک چالش بزرگ تبدیل کند.پناهگاه اضطراری: از آنجا که امکان شبمانی اضطراری (بیواک) در کوهستان وجود دارد، با خود کیسه بیواک، چادر و پتوی نجات همراه داشته باشید.شرایط اضطراری: داشتن آمادگی برای شرایط غیرقابل پیشبینی، یکی از اصول کوهنوردی است. آنجا به بخشی از باقیمانده پادشاهی آشینا از کاپیسا که با نام کابلشاهان نیز شناخته میشود، تبدیل شد.مطابق با تاریخ الهند اثر ابوریحان بیرونی، کابل توسط شاهزادگانی که از تبار ترکها (عثمانیها) بودند اداره میشد که برای ۶۰ نسل ادامه پیدا کرد.

ارتفاع این کوه از ۴۰۰ تا ۵٬۱۴۰ متر میرسد و قلهٔ معروف آن به نام شاه فولادی یاد میشود که ۵٬۱۳۵ متر ارتفاع دارد و همیشه پوشیده از برف میباشد. در شمال اين کوه، جاده اي بزرگ ساخته اند که به طريق غيرالمسلمين معروف شده و ميان آن جاده و کوه احد، کوهک هاي کوچکي; مانند جبل ثور قرار دارد که در روايتي از پيامبر صلي الله عليه وآله ، آنجا حدّ شمالي حرم مدينه معين شده است. عالم وارسته و خطیب توانا، حجت الاسلام والمسلمین میرزا ابوالحسن جوادی آملی مشهور به «واعظ جوادی»، پدر گرامی حضرت آیت الله جوادی آملی از زمره خطبا و وعاظ مشهور خطه مازندران و آمل به شمار میرفت و با زهد و وارستگی اخلاقی، تدریس و تبلیغ علوم و معارف دینی و خدمت به مردم زندگی را سپری کرده و به دوستی اهل بیت (ع) و دفاع از حریم ولایت و امامت و مردمداری شهرت داشت.سعی ایشان همواره آن بود از درآمد حاصل از منبر استفاده کند و حقوق دریافتی از حوزه آمل را که از موقوفات تأمین میشد به طلاب نیازمند بپردازد.ویژگی مهم دیگر آن بزرگوار این بود که در تربیت فرزند، بسیار حساس بود.

استفاده از داروهایی مانند کدئین، آرام بخش و قهوه زیاد توصیه نمیشود.مصرف آب و املاح در کوهنوردی: آب نقشی اساسی برای هر کوهنوردی دارد. در یک برنامه کوهنوردی که بدن بهطور دائم در فعالیت است و عرق میکند، به آب زیادی نیاز دارد که میتواند بین چهار تا ۶ لیتر متغیر باشد. بسیاری از افراد کمتجربه در برنامههای زمستانی آب همراه خود نمیبرند، با این تصور غلط که در هوای سرد، عرق نمیکنند و در نتیجه نیازی به نوشیدن آب ندارند. با گامی ثابت و یکنواخت حرکت کنید تا بتوانید ساعتها به همین منوال پیش بروید، بدون اینکه بدنتان عرق کند یا نیاز به توقف داشته باشید.

اگر کسی آسیب دید، او را به یک سرپناه انتقال دهید؛ گرم نگه دارید و آب موردنیاز بدنش را تامین کنید. تغذیه مناسب با غذای پرانرژی و گرم و همچنین نوشیدن آب کافی نیز از نکتههای مهم در کوهنوردی هستند. لایه سوم لباس برای محافظت در برابر رطوبت هوا، باد، باران، سرما و هوای طوفانی است که برای این منظور کاپشن و شلوار و دستکش گورتکس و یک بادگیر سبک مناسب خواهد بود. لرستان یک استان چهار فصل و دارای آب وهوای متنوع است و سه ناحیه مشخص آب و هوایی دارد. شرایط را بررسی و مشخص کنید که میتوان آن را توسط گروه مدیریت کرد یا به کمک بیرونی نیاز است.

در شرایط اضطراری، آرامشتان را حفظ کنید. در آتشفشان هاى «سپرى شکل» ، مواد مذاب بازالتى که نسبتاً از نظر SiO2 فقیر و داراى میزان بالایى از تمرکز آهن و منیزیم هستند، نسبتاً روان بوده و به آزادى و سهولت جارى مى شوند و فاصله زیادى را از نقطه فوران طى مى کنند. کوهپیمایی یکروزه یا کمتر نیازی به کیسه خواب ندارد.پوشاک: پیراهن و شلوار پلار، کت پر یا ویسکوز، کاپشن و شلوار بادگیر، کلاه و دستکش و جوراب کوهنوردی و شنل باران (پانچو) از جمله وسایل ضروری این ورزش هستند.عینک کوهنوردی: عینک مناسب کوه باید امواج ماورای بنفش را به میزان زیادی کاهش دهد، اختلاف سطحی در دید فرد به وجود نیاورد و در برابر باد و طوفان مقاوم باشد.بطری آب: با وجودی که بطریهای آب در رنگها، شکلها و حجمهای مختلفی به فروش میرسند؛ بطریهای فلزی یک لیتری برای کوهنوردی مناسبتر هستند.غذا و خوراکی: در طول کوهنوردی نمیتوانید فقط غذاهای سرد بخورید؛ پس حتما چند کنسرو با خود همراه ببرید.

علاوه بر این، در برنامههای چند روزه که با شبمانی در چادر و کیسه خواب همراه است، یک زیرانداز مناسب را میتوان مهمترین عامل برای خوابی آرام برشمرد. نمک به ثابتکردن ضربان غیرعادی قلب، تنظیم فشار خون، حفظ تعادل مقدار قند خون، تامین انرژی لازم برای بدن، بهبود عملکرد سلولهای عصبی، جذب مواد مغذی و غیره کمک میکند.لباس مناسب: انتخاب لباس مناسب ارتباط مستقیم با سلامتی شما در کوه دارد. حجم کولهپشتیها از ۱۵ لیتر (حمل وسایل مختصر) تا ۸۰ لیتر (کوهنوردی چند روزه زمستانی) متغیر هستند که بسته به نوع سفرتان باید دست به انتخاب بزنید.

بهخوبی محافظت میکند. انتخاب چادر به عوامل متعددی نظیر ارتفاع، نوع برنامه، فصل، آبوهوا، تعداد افراد و غیره بستگی دارد. لایه اول شامل لباسهایی نظیر پیراهن، دستکش راحت و نازک، زیرشلواری نخی، کلاه و جوراب میشود که با پوست بدن ارتباط مستقیم دارند. اگر وزن کولهپشتی بیشتر از وزن بدن شما باشد؛ به ستون فقرات و زانوها آسیب میزند. اجسام نوک تیز را نیز طوری در کف کوله قرار دهید که با کتف و پشت شما تماس نداشته باشند. همچنین ممکن است نمک را در گنبدها نیز پیدا کرد.

سیتی سنتر اصفهان: از جدیدترین و لوکسترین مراکز خرید اصفهان است که هرچه بخواهید در آن پیدا میشود. علاوه بر این، استراحتهای موقت نباید بیش از ۱۱ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد؛ چراکه بدن کمکم سرد میشود و حالت خشکی پیدا میکند.حرکت و اجرای برنامه: بهعنوان کوهنورد باید انرژی خود را به سه قسمت تقسیم کنید: انرژی صعود، انرژی ذخیره و انرژی فرود. صعود به قله مستلزم استفاده از ابزارهای متفاوتی است که بسته به نوع صعود، محل کوهنوردی و فصل ممکن است به تجهیزات گوناگونی نیاز باشد.

ارتفاع کوه اورست 8848 متر است و بلندترین قله ایست که روی خشکی قرار دارد اما جالب است بدانید که قله ماونا کیا در هاوایی 10210 متر ارتفاع دارد و بلندترین قله سیاره زمین است اما 4205 متر از آن بالای سطح آب قرار دارد که باعث شده مورد توجه قرار نگیرد. خشکی دهان اخطار جدی بدن به کمآبی است! در زمان تعریق، علاوه بر آب، املاح بدن نیز از دست میرود که سریعترین راه برای رفع این مشکل، مصرف مقدار کمی نمک است. آرنت میگوید: سفر به اورست نیاز به فرم بدن اورستی دارد یعنی؛ بهترین حالت ممکنی که بدن یک فرد سالم میتواند داشته باشد.

0 دیدگاه دربارهٔ «در مورد نام پنجشیر دو نظر وجود دارد;

دیدگاهتان را بنویسید