راهنمای رصد سیارات با تلسکوپ – ستاره شناس

پیشتازان فضای سال 2009 به کارگردانی جی.جی.آبرامز ساخته شد و قرن 24 را نشان می دهد که جیمز تی.کیرک کارآموز، پسر قهرمان پیشین، به همراه اسپاک کاپیتان که بعدا افسر ارشد می شود، به یواساس اینترپرایز می رود و با نرو، با یک مبارز و مسافر زمان مبارزه می کند. پس از موفقیت فیلم های پیشتازان فضا، به دلیل وجود ستارگانی چون کریس پاین، زکری کوینتو، لئونارد نیموی، زو سالدانا، سری های دیگر آن با عنوان “خط زمانی کلوین” ساخته شدند و “پیشتازان فضا” (2009) به عنوان فیلم یازدهم از سیزده فیلم ساخته شد و “فراتر از پیشتازان فضا” (Star Trek: Beyond – 2016) هم فیلم پایانی بود.

پس از یک مشکل او مسافران را بیدار کرده و در سیاره فرود می آورد. یک فیلم با داستان زیبا و منسجم و بازی بروس درن، حتی بدون وجود جلوه های ویژه یا اکشن، بیننده را به شوق می آورد. گرچه همه چیز خوب پیش می رود اما اتفاقاتی رخ داده و برخی باید جان خود را به خطر بیندازند. همچنین نگارنده، اثر نیروهای گرانشی در منظومه شمسی را، از طریق زمانسنجی بر مبنای محاسبات پیش رصدی با زمانسنجی بر مبنای رصد تجربی، مورد بررسی قرار دارد و از این طریق نشان داد که مدار سیاره زهره در زمان آخرین گذر دارای ثبات بوده است.

خدمه هشت نفری ایکاروس 2 به همراه یک بمب هسته ای به سمت خورشید می روند تا پس از انجام کار بازگردند، اما پس از عبور از عطارد ایکاروس 1 را میبینند که از هفت سال پیش سیگنال هایی ارسال می کند. پس از سفر این شش خدمه و ایجاد مشکلات ارتباطی، یکی از خدمه که قصد تعمیر دارد کشته می شود و دیگران در اندوه فرو می روند. سپس مشکلات دیگری رخ داده و جیم باید برای نجات اورورا خود را قربانی کند. برخی از منتقدین آن را در فهرست بدترین فیلم ها قرار داده اند.

فشارجوناهید با تغییر ارتفاع تغییر می کند ودر سطح نیز به حدود 92 برابر جو زمین میرسد که این مقدار با فشار در عمق یک کیلومتری اقیانوسها برابر است.جو ناهید از دو لایه اصلی با نام های تروپوسفر وتروموسفرکه مشابه تروموسفر زمین است تشکیل شده است. در 9 ماه طول می کشد تا به مریخ برسیم، مریخ در مدار خود، تقریباً سه هشتم راه دور خورشید، مسافت قابل توجهی را دور می زند. سرعت این حرکت زمین در مدار خود به دور خورشید یکسان نیست ودر نزدیکی خورشید بیشتر میشود.از اثرات این حرکت ایجاد یک سال شمسی شکل گرفتن فصول مختلف و تغییر ظاهری چهره ی آسمان شب در طول سال است مدت این چرخش 365.25 روز است و سرعت زمین در این مدار 30کیلومتر بر ثانیه است.

بیشتر سطح با آب پوشیده شده است، در حالی که بقیه توسط قاره ها اشغال شده است. حلقه ابر مانند داخلی هاله نام دارد و ضخامت آن حدود ۲۰۰۰۰ کیلومتر است، این حلقه بر اثر نیروهای الکترومغناطیسی ایجاد شده است. ماههای دورتر بر حسب زاویه مدارهایشان در 3 گروه طبقهبندی میشوند. گروه نام آن را کالوین می گذارد. در آینده نابود شده انسان که حیاتی وجود ندارد، گونه های باقی مانده در یک گلخانه چرخان به دور زمین جمع شده اند و چهار رنجر فرازمینی از آن مراقبت می کنند.

دیوید، شخصیت فیلم پرومته، افراد باقی مانده را نجات می دهد اما این بار نیت او خیر نیست زیرا او بیگانه ها را دستکاری کرد تا با تکامل آن ها به مقاصد مورد نظر خود برسد. با وجود اینکه به نظر میرسد یک سیاره دورنی هنگامی که بین زمین و خورشید است، ۲ مرتبه بزرگتر از زمانی است که در آن سوی خورشید قرار دارد، زهره را میتوان حدود ۶ مرتبه بزرگتر دید. سال 1970 است و آمریکا توانسته بر ماه قدم بگذارد، بنابراین این سفر چندان مهم محسوب نمی شود، تا اینکه مشکلاتی رخ داده و سفر امن فضانوردان با خطر رو به رو می شود.

در این فیلم انسان ها به سیاره پاندورا می روند، قمر یک سیاره گازی در کهکشان آلفا قنطروس، تا موادی را که بر روی زمین بسیار باارزش هستند، جمع آوری کنند. چهار سیاره دورتر از خورشید یعنی مشتری، زحل، اورانوس و نپتون گازی هستند. تصور می شد که که رنگ سیاره ایکس به اندازه زغال سنگ سیاه باشد، چگالی آن تقریباً برابر با آهن باشد و دو برابر چگالتر از سنگینترین سنگهای سطح زمین باشد. همه روی زمین مانده و گروهی از حفاران نفتی اعماق دریاها به فضا می روند، تا در این سنگ حفاری کرده، بمب قرار داده و به زمین بازگردند.

این سیاره که ابتدا توسط ناسا به عنوان یک سیاره سنگی تشخیص داده شده بود، بسیار به زمین شباهت دارد و ۱٫۰۶ برابر بزرگتر از زمین است. شش منطقه کوهستانی ۳۵ درصد از سطح سیاره را به خود اختصاص داده اند. در منطقه ای به نام بتا رژیو (Beta Regio) دره ای به عمق ۱ کیلومتر وجود دارد. در عین حال ، هنگامی که دمای کرونا حتی بیشتر است ، در محدوده ماوراء بنفش و اشعه ایکس به شدت قرار می گیرد.

آن ها به امید کشف سلاح های بیشتر در پاندورا مستقر می شوند اما از این نکته غافل هستند که چرخه زمستانی پاندورا تازه آغاز شده و با اتمام زمستان، بیگانگان وحشی به سمت آن ها هجوم خواهند آورد. در آینده دور، یک سفینه فضایی به نام ستاره پیمای آوالون، 5000 فرد عجیب را به سیاره هوم استد 2 می برد تا در آنجا سکونت کنند. سپس او را متقاعد می کند که به دلیل یک مشکل بیدار شده است. هر قطب سیاره یک تابستان و یک زمستان دارد که ۲۱ سال طول میکشد که این قطبها را به گرمترین و سردترین نقاط سیاره تبدیل کند.

یک فیلم زیبا، رازآلود و تاثیرگذار، درباره خاطرات آزاردهنده. این فیلم با بازی جرج کلونی درباره یک روان شناس است که برای بررسی وضعیت روحی خدمه یک سفینه فضایی منزوی که به دور یک سیاره عجیب در گردش هستند، به نزد آن ها فرستاده می شوند. آنها در هر حرفه انسانی و هنری در حال پیشرفت و ترقی مثل کارهای خیریه و بهزیستی، تدریس، نویسندگی به خصوص (شعر) و اجرای برنامه از رادیو و تلویزیون موفق هستند.

همه سيارات نسبتا سرد هستند ونور خورشيد آنها را مرئي مي سازد. فیلمی که همه چیزش کامل بود اما در گیشه موفق نشد. بنابراین انسان ها طی نقشه ای با ظاهر مبدل به آن ها نزدیک می شوند که یکی از آن ها جیک سالی، مامور پیشین ارتش است. فیلم اول این مجموعه که بعدها قسمت چهارم نامیده شد، در سال 1977 اکران شد و حتی تا به امروز هم شیوه فیلمسازی جرج لوکاس بیننده را متحیر می کند.

به این علت كه هم به خورشید نزدیك است، هم به زمین. مقدار دوتریوم سوزانده شده نه تنها به جرم، بلکه به ترکیب سیاره، یعنی مقدار هلیم و دوتریوم موجود نیز بستگی دارد. پس از رسیدن به سیاره، به دنبال نجات یافتگان بوده و متوجه می شوند این تماس تنها یک هشدار بود و موجود مرگباری به نام نوستارمو با آن ها همراه می شود. براي نپتون دو سياره كشف شده است: نخست تريتون كه به فاصلهي چند ماه پس از كشف سياره، ديده شد ؛ دومي بيش از يك قرن بعد كشف گرديد.

پس از مدتی متوجه می شوند آنجا خطری وجود داشته و به آن ها اجازه بازگشت نمی دهد. جو غلیظ آن گرما را در نتیجه اثرات گلخانهای به دام میاندازد و آن را به گرمترین سیاره منظومه شمسی تبدیل میکند که دمای سطح آن به اندازهای گرم است که میتواند سرب را ذوب کند. فیلم سال 2057 را نشان می دهد که دمای خورشید پایین آمده، زمین در آستانه انجماد و نابودی است و انسان می خواهد نیروی خورشید را بازگرداند. تمام مسافرین در حالت انجماد قرار داشته و طی این 120 سال تغییر نمی کنند. چیزی که این سیاره را بسیار خاص کرده این است که اندازه این سیاره تغییر میکند.

در طی ساخت فیلم ها جمهوری به متفقین شورشی و جمهوری جدید تغییر یافت و اکنون محفل یکم نام دارد. اتمهای کربن به یکدیگر میپیوندند و مولکولهای بزرگتری را تولید میکنند که به ترکیبی دودهمانند میانجامد. اجرام آسمانی در آسمان شب ثابت نیستند همه آنها حرکت میکنند اما نحوه حرکت آنها میتواند نمایشگر نوع آنها باشد. این امواج مولکولهای آب را به اکسیژن و هیدروژن تجزیه میکنند. فورد پرفکت، یک نویسنده بیگانه انسانی با رفتن به سفینه بیگانه های دیگر آرتور را نجات می دهد.

انسانی که ادعا می کند یک جغرافی دان است اما هیچ گاه خودش را به زحمت نیانداخته است تا که ذره ای به کاوش های جغرافیایی بپردازد. دنیای رازآلود فضا ما را به خود جلب می کند. اگر یک سیاره به تنهایی حول ستاره خودش گردش کند، در این حالت تنها کشش گرانشی که احساس میکند از جانب ستاره مادر خود است. کل فیلم در داخل و بیرون ایستگاه فضایی بین المللی ضبط شده و داستان گروهی از فضانوردان را نشان می دهد که موجودی را از مریخ به زمین می آورند. سپس با ارسال فیلم هایی درباره این خطرات ایستگاه محافظت کننده را آگاه می سازند.

دیدگاهتان را بنویسید