رسانه مجازی نگاه – کوه صفه اصفهان – ايران، طبيعت و صنايع دستی

آدمها مختلفاند و کوه این خاصیت را دارد که ذات انسانها را نشان دهد. برآوردهای نواحی خشک ایالات متحده چیزی حدود 3.6 تا 3.97 میلیون مایل مربع و جمعیت 325.7 میلیون نفری در سال 2017 را نشان میدهد. بعضي استقامت ورزيدند تا به شهادت رسيدند و گروه سوّمي فرار کردند و جان به سلامت بردند! «کثب» به معنای تجمع و قرب آمده; یعنی به گونهای مجتمع و نزدیک به دشمن.

علاوه بر نقش برجسته مهرداد دوم، سنگنبشته یا همان کتیبهای دیگر در کنار آن به چشم میخورد که در واقع معرفی افرادی است که در این حجاری حضور دارند. بحث درباره سومین کشور بزرگ جهان کمی پیچیده است چرا که بسیاری از منابع از جمله CIA World Factbook، ایالات متحده را به عنوان سومین کشور جهان معرفی میکنند. او را بر روی کوه دیدم و از دیدن آدم بزرگ و معرفی چون او شوکه شدم. لذت صعود به قله و استنشاق هوای تازه و دیدن تمام شهر از آن ارتفاع، مسلماً ارزش سختی زود بیدار شدن و فراز و نشیب مسیر را خواهد داشت.

در سفر به کرمانشاه و بازدید از محوطه تاریخی بیستون، توصیه میکنیم، حتماً از پل تاریخی خسرو نیز دیدن کنید. اگر دقت کنید بهره بردار ابتدا مقداری گل و خاک را برداشت کرده ایم که به محل نمک برسیم . طبق گفتهی منابع، آمریکا، سومین کشور پرجمعیت جهان به شمار میرود. چین با خشکی به مساحت 3.7 میلیون مایل مربع، جایگاه چهارم (یا سوم) بزرگترین کشورهای جهان را در اختیار دارد. من دوباره از دیدنش حوشحال شدم و اینبار به من گفت راستی من معنی اسمم را به تو نگفته ام، معنی اسم من برف است. با هم صحبت کردیم و او اسم من را پرسید، به او معنی اسم خودم (پروانه) را به انگلیسی به او گفتم و از هم گذشتیم.

طوری بود که وقتی به پایین کوه رسیدیم خیلی از کوهنوردان خارجی با تعجب میگفتند تو هم شرپا شده بودی و راه را برای ما باز کردی! من به همراه یک شرپا مسیر را باز میکردیم و جلو میرفتیم و راه را برای دیگران باز میکردیم. در یک مسیر سخت در حرکت بودیم، روزی که صعود میکردیم من جلوتر بودم، زیر قله دوباره به هم رسیدیم. وی اعتقاد داشت، که کندهکاریهای سنگ، یک مکتبخانه را به تصویر میکشد. هرچند که وقتی به پایین کوه رسیدم ناراحت شدم و حس کردم میتوانستم بدون اکسیژن نیز صعود کنم، شاید ترسیدم.

در بهار امسال به ماکالو که در شرق کوه اورست قرار دارد و ارتفاع آن 8462 متر است صعود کردم. انسانها وقتی درشرایط سخت قرار دارند خیلی واقعیتر هستند و اگر در آن شرایط سخت به دیگران کمک کنند معلوم میشود که انسان خوبی هستند و اگر هم خودخواه باشند که خود واقعی را به نمایش میگذارند. علاوه بر آن سرگرمیهای دیگری هم در این کوه وجود دارند. پامیر هوائی خشک دارد و باران و برف در آن بندرت میبارد. ایالات متحده بزرگترین اقتصاد جهان را دارد.

رودخانههای می سی سی پی و میسوری با هم طولانیترین نظام رودخانهای این کشور را تشکیل میدهند و بزرگترین دریاچه این کشور دریاچه سوپریور است. این کشور خشکی به مساحت 3.3 میلیون مایل مربع دارد و در سال 2017، جمعیتی بالغ بر 209.3 میلیون نفر داشت. در واقع، برزیل تنها کشور آمریکای جنوبی است که مردم آن به این زبان صحبت میکنند. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۸۰ نفر بوده است. کوه بیستون قلل کوهستان پرآو کوهی در نزدیکی شهر بیستون و ۳۲ کیلومتری شرقی شهر کرمانشاه، در شهرستان هرسین واقع شده و سنگنبشتهی بیستون بر روی آن قرار دارد.

و در آنجا از آن سکه میزدند. البته در کتب مختلف و تفسیرهاى گوناگون از شهرهاى دیگرى به نام هاى مختلف من جمله «فیلادرفیا» و کوه «آنجلس» به میان آمده که در سریال «مردان آنجلس» به کارگردانى آقاى فرج الله سلحشور شاهد استفاده از این اسامى بودیم. شانس آوردیم همه در بیس کمپ بودیم اتفاقی برای ما نیفتاد و کمپ ما خراب نشد. دقیقاً همانند پرستشگاه پارتی، گویا از این سکوها نیز برای نیایش و برافروختن آتش استفاده میکردند.

از این رو حتی جادهها و مسیرهای مهمی همانند جاده ماد به بابل و جاده ابریشم که به ترتیب در دوران هخامنشی و دوران اشکانی و ساسانی ایجاد شدند نیز فاصله کمی تا منطقه بیستون داشتند. من همیشه هم تا جایی صعود میکنم که مغزم بتواند تصمیم درست بگیرد، بنابراین همینطور که داشتم به بالا میرفتم، احساس کردم هوا فوق العاده سرد است. اما مدتی بعد كه سلطان محمد سلجوقی سلطنت و قدرت خود را تثبیت كرد، تصمیم به قلع و قمع اسماعیلیان گرفت. سرگروه محترم نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور برای اعضای گروه اقدام نمود( پرداخت مبلغ 11000 تومان به ازاي هر نفر) و بعد از طی مراحل اداری و قانونی و کنترل گذرنامهها، در ساعت 16/9 وارد خاک کشور ترکیه شدیم.

کمپ را برقرار و برای استراحت به پایین برگشتم، که زلزله رخ داد. درجه یک که پایینترین درجه است را انتخاب کردم(درجه ای که معمولا در هنگام خواب و استراحت از آن استفاده میشود) و با آن قله را صعود کردم. در کمپ 4 کمی استراحت کردم و دوباره باز هم بدون کپسول اکسیژن به راه افتادم. این کوهستان دارای 20 قله بالای 7000 متر است و بلندترین نقطه آن قله «تریچ میر» 7706 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.صعود به قله های هندوکش نسبت به دیگر 7000 متری ها به دلیل هوای پایدار و قابل پیش بینی آسانتر است.

در قسمت شمال و در قاعده ای که بلندترین قله سبلان در آن واقع است دریاچه کوچکی وجود دارد که احتمالا باقی مانده دهانه آتشفشان است. پروانه کاظمی تنها بانوی ایرانی است که توانسته است مستقل چندین قلهی هشت هزار متری را صعود کند، همچنین او تنها بانوی جهان است که توانسته است با صعود همزمان دو قله اورست و لوتسه رکورد جهانی را کسب کند. 60-70 سال قبل مهری زرافشان اولین زن ایرانی بود که توانست اولین صعود زمستان را بر روی قله دماوند و از گرده آلمانی های علم کوه به نام خود ثبت کند. این شخص راجع به تاریخ آمل کتابی نوشته و چنین توضیح داده است که آمل شهری است زیبا و روح افزا ، آب وهرهز از وسط آن عبور می کند ف این رود از کوههای اطراف لاریجان و دماوند سرچشمه گرفته و دارای مواد معدنی بسیار است و تأثیر تامی در مزاج و روحیه مردم این نواحی دارد و مغزهایشان را خشک شبیه به اهالی عربستان می پروراند ، هر آینه اگر هوای خشک و سرد ییلاق و رطوبت دشت نباشد به مردم مناطق حاره شباهت خواهند داشت .

کوه و طبیعت آنقدر عظمت دارد که در آن همه هیچ هستند، فقط قدرت و طبیعت آنجا حاکم است. اشاره کرد. از همه اینها که بگذریم کوه صفه مملو از جاذبههای گردشگری است. همه با هم و در كنار هم در تلاش هستند تا یك برنامه به خوبی به پایان رسد و در زمان سختی ها همه در كنار هم هستند تنها ورزشی است كه زنانه و مردانه ندارد ولی اکثرا به ظاهر آن را مردانه تلقی می كنند. دامنه های غربی رشته کوه زاگرس با جنوب شرقی آن چه فرقی دارد؟

من کوهستان را خیلی دوست دارم، چون در کوه آدمها شخصیت واقعی شان هستند. خیلی ناراحت و متاثر بودم و کل بدنم درد میکرد. در حال تراورز کردن یک یخچال (گذر از یخچال) بودم که سر خوردم و با سرعت به پایین میرفتم که اگر خود را مهار نمیکردم به ته دره سقوط میکردم و جان خود را از دست میدادم. اما خوشبختانه به طناب ثابت وصل بودم. البته در تمام این ارتفاعات با کاسته شدن از عرض جغرافیایی میزان بارندگی کمتر می شود ، به طوری که خنک ترین قسمتها در شمال غربی و خشک ترین نواحی در جنوب شرقی این کوهستان مشاهده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید