زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

﴿الَّذِينَ هُمْ فىِ خَوْضٍ يَلْعَبُونَ ٭ يَوْمَ يُدَعُّونَ إِلىَ نَارِ جَهَنَّمَ دَعًّا﴾؛ با فشار، اينها را به طرف جهنم ميبرند، ميگويند: ﴿هَذِهِ النَّارُ الَّتىِ كُنتُم بِهَا تُكَذِّبُون﴾ شما که ميگفتيد ـ معاذالله ـ ناري نيست، اين هم نار! حرفهاي انبيا را ـ معاذالله ـ ميگفتيد سِحر است: ﴿أَ فَسِحْرٌ هذا أَمْ أَنْتُمْ لا تُبْصِرُون﴾؛ همينهايي که در قيامت کور محشور ميشوند خدا ميفرمايد که نميبينيد؟ فرمود هر طوري که در دنيا بودهاي همانطور محشور ميشويد، اين ﴿كَذَلِكَ﴾؛ يعني همينطور! اگر کسي دنيا را بازي گرفت او را به بازي گرفتند، او ديگران را به بازي گرفت هميشه کم ميآورد.

هيچ بازي انسان را سير نميکند، بعد خسته ميشود، ميبيند که اعضا و نيرو را از دست داده، ولي چيزي به دست نياورد، بازي بازي است. اگر کسي بخواهد با بازي زندگي را بگذراند هميشه کم آورده است و ميآورد، براي اينکه محققين گفتهاند لَعب از لُعاب است لُعاب دهن هيچ کسي را سير نميکند؛ آدم تشنه را با لعاب نميشود سير کرد. موضوع این کتاب شناخت اسطرلاب و اجزا و کاربردهای آن است.

ارتقاع آن 3000-5000 متر است و قله “تومور”بلندترین قله آن 7455.3 متر ارتفاع دارد. طول آن 2400 متر بوده و 6000 ارتقاع داشته و مرتفعترین کوه جهان است. آن که مسجد و حسينيه و حرم و دين و نظام و انقلاب را نميبيند، بيگانه را ميبيند اين که کور نيست، اين حق را نميبيند، باطل را ميبيند. اگر ما توانستيم حوزه را که ﴿يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ﴾ است با ﴿فيهِ رِجالٌ يُحِبُّونَ أَنْ يَتَطَهَّرُوا﴾ تبديل کنيم، کلّ حوزه حرم ميشود و ميتوانيم اين کار را بکنيم بعيد هم نيست، ولي به هر حال آنجا که ﴿فيهِ رِجالٌ يُحِبُّونَ أَنْ يَتَطَهَّرُوا﴾ آنجا معبدِ الهي است.

در این آزمایش وزن مواد باقی مانده کمتر از ماده اولیه است ولی حجم آن به دلیل خروج نیتروژن و بخار آب کاهش یافته است. کوه آرارات به دلیل شکوه و عظمتش همواره مورد توجه شاعران و حماسه سرایان به زبانهای فارسی، کردی، ترکی و ارمنی بوده است. دی اکسید کربن نیز با وجود آن که از گازهای گلخانهای محسوب میشود و در گرم شدن زمین نقش دارد؛ اما با توجه به تعداد فوران آتشفشانها در سال، تاثیر محدودی در این فرآیند دارد؛ بنابراین خسارت قابلتوجهی نخواهد داشت. اميد مي رود که در فضاي جديد سعودي، اين مسجد به زودي بازسازي شود.

کوه های بلند و عظیم چین که به طور های متفاوت گسترش می یابد، استخوانبندی زمین چین را تشکیل داده و به سیتسم های کوهی متفاوت تقسیم می شود. بگذریم. یه روز که وقت داشتم کالیپر رو باز کردم. اين «يَصْلَی» يک وقت است که انسان چيزي را روي آتش روسوزي ميکند، يک وقت است درون و بيرون او را ميسوزاند: ﴿يَصْلَی النَّارَ الْكُبْری﴾ همان روسوزی است، چون ثلاثي مجرد استعمال شده است. در قرآن مجید به آتش کوه طور اشاره شده است. وجود نمک در این گنبدها، حیواناتی مانند قوچ، میش و بز را به سمت گنبدهای نمکی میکشاند.

حدفاصل روستای گنخک (شهرستان دستی) و جاشک (شهرستان دیر)، به جادهای خاکی میرسید که به معدن قدیمی سنگ نمکی مربوط میشود. در این مطلب برای شما باز آفرینی ضرب المثل کوه به کوه نمیرسه آدم به آدم میرسه که در صفحه ۴۴ کتاب . رسم کردن حیوانات به صورت نیمرخ روشی است که در دورههای گوناگون نگارگری ایران حفظ شده و حتی این روش ترسیم حیوانات تا به حال نیز متداول ماندهاست که سابقهي نگارگری در ایران را دستکم به دورهي نئولتیک حجر جدید یعنی در حدود ۴۵۰۰ سال پیش از میلاد میرساند.

در اين بافت اليوين ها و پيروكسن ها به صورت اسكلتي، داربستي يا زنجيره اي ديده مي شوند. هم اينها پشت او را ميزنند هم آنها صورت او را ميزنند ﴿الْمَلائِكَةُ يَضْرِبُونَ وُجُوهَهُمْ وَ أَدْبارَهُمْ﴾ اين دو بخش قرآن را ايشان به اين لطافت معنا کرده است. اين دو تا آيه را خوب و لطيف معنا کرده است. پیادهروی تا رسیدن به کوه هم جذاب خواهد بود؛ چون از میان کوههایی رنگی عبور میکنید و خاکی زیر پایتان نقش میبندد که رنگهایی عجیب و جذاب دارد. کوه “چین لینگ”: از شرق استان “گان سو” در غرب چین آغاز شده و به غرب استان”هه نن” واقع در شرق چین امتداد می یابد و به طور میانگین 2000 تا 3000 متر ارتفاع دارد.

۱۲۰۰ کیلومتر تنها مسیر رودخانهای و آبی این کشور است که در محدوده آموردیا با سه کشور تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان واقع است. آزادی، برابری و همبستگی، سه ارزش پایه ای حزب را تشکیل می دهند که بافت همه افکار و اعمال آن را تعیین می کنند. بامیان مسیری بود درسر سه راهی بین ایران، هند وچین وآسیای میانه. قرائتی که مشتمل بر مبحث و اتفاق بود و به انجام آورد . اهک چال، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. رشته کوه “تیان شان”: در قسمت مرکزی منطقه خودمختار”سینگ کیانگ” واقع در شمال غرب چین قرار دارد.

گفتني است اگر مشهد حمزه همان باشد که اکنون مسجد حمزه است، بايد به يقين گفت که مشهد حمزه در آنجا نبوده است; زيرا نبرد در محل مقبره به سمت غرب و در واقع در غرب جبل رمات رخ داده است. برای دریافت این خدمات کافی است با علاءالدین تراول (02174495) تماس حاصل نمائید. بر اساس اسناد تاریخی بهدستآمده، قدمت این پل به دوره ساسانیان باز میگردد و بارها و بارها آن را مرمت و بازسازی کردهاند. ۲ – اتاقک مواد مذاب و داغ آتش فشان: محلی که مواد مذاب قبل از فوران آن جا جمع میشود.

وحشت و رعب و ترس در جان افرادی که در آن جا بودند رخنه کرد و همه کسانی که با موسی (ع) آمده بودند هلاک شدند و حضرت موسی (ع) بی هوش شد. طعم شیرین پیروزی جهاد مردم افغانستان دیری نگذشت که اختلافات و جنگهای داخلی با حمایت قدرتهای خارجی در این کشور آغاز شد و در پی آن گروه طالبان ظهور کرد. ما او را دستگیر و زندانی ساختیم، او باید عادلانه محاکمه می شد. در قيامت هم همينطور خدا جواب او را ميدهد، میفرمايد ما که کاري نکرديم، اين همه مراکز دين بود نديدي، جاهاي فساد را ديدي، زيرزمينها را ديدي، الان هم همينطور است.

اين همه مراکز حق و دين بود نديدي جاهای فساد و زيرزمينها را ديدي، الآن هم همينطور است! ﴿جَزاءً وِفاقاً﴾ نيست، کرم خدا بيش از اينهاست، اين درباره جهنّميهاست و اين هم يکطرفه حدّ دارد نه دو طرفه، اين ﴿جَزاءً وِفاقاً﴾ يعني بيشتر از معصيتِ آنها ما کيفر نميدهيم، نه کمتر نميدهيم، گاهي ممکن است خدا عفو کند و تخفيف بدهد. ﴿إِنَّما تُجْزَوْنَ ما كُنْتُمْ تَعْمَلُون﴾، نه «بما کنتم». شما صريحاً به رهبران الهي ميگفتيد چه بگوييد چه نگوييد براي ما بیتفاوت است. الآن اگر کسي يک غذاي سمّي بخورد پسفردا غده دربياورد، اين همان است، چيز ديگر که نيست، کسي که در قلب او يا در دستگاه گوارش او غدّه کار نگذاشت، اين همين است!

منطقه زردکوه بختیاری که در حد فاصل دو رودخانه بزرگ کوهرنگ و بازفت قرار داشته و قله هایی از قبیل “کلونچین” ، هفت تنان و شاه شهیدان که همگی بیشتر از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند را در میان خود جای داده است . رسوبات مولاس از فرسایش کوههای تازه به وجود آمده و رخساره مولاس شامل رسوبات آواری است که معمولاً در پایین درشت دانه هستند و به سمت بالا دانه ریز میشود. به ما گفتند يا خودت به آنجا برس که باطن گناه را مشاهده بکني يا لااقل حرف اينها را قبول بکن! گفتند اين غذاي مسموم را نخور، پسفردا يک غدّه درآورد، اين غدّه به خاطر خوردن همان غذا است، گناه همان است، يک امر اعتباري نيست، قراردادي نيست، اين نظير عبور از چراغ قرمز و اينها نيست که قرارداد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید