سوالات درس 10 مطالعات هفتم با جواب

فوران کوه آتشفشانی در جزیره “سنت وینسنت” در کارائیب موجب شد تا حجم سنگینی از خاکستر و دود منطقه را فراگیرد و هزاران نفر را مجبور کرد تا خانه های خود را ترک کنند. این همان چیزی است که از نگاه توسعه اجتماعی به آن توانمند شدن می گویند. از این رو توسعه اجتماعی عمیقا متوجه آن است که افراد توانایی، اعتماد و فکر و اندیشه ای را به دست آورند تا وضع خود را تغییر بدهند. این کتیبه، کتیبه ای است که به زبان فارسی باستان که در زمان داریوش اختراع گردید، نوشته شده است و ایرانیان تا قبل از آن متون خود را به زبانهای ایلامی، آرامی و بابلی می نوشتند.

اين بانوي بزرگوار براي طلاب نوجوان همچون مادري دلسوز و مهربان بود، همه را فرزند خود مي دانست، هر طلبه اي که احساس گرسنگي مي کرد و در حجره خود چيزي نداشت و به اين مادر مهربان مراجعه مي کرد وي با محبت و خوش رويي از غذاهاي منزل در اختيارش مي گذاشت و او را نا اميد برنمي گرداند. ما گوهر کرامت انسانی را پاس می داریم، حیثیت انسان را در همه حالات از تعرض مصؤون می شناسیم و به خرد ورزی انسان باور داریم.

معدن نمک چهره آباد : این معدن نمک که در زنجان وحود دارد و مسلما همه ما به دلیل کشف مردان نمکی در آن اسم این معدن نمک را قطعا شنیده ایم . 90 % آتشفشان هاي فعال دنيا، در مرز بين ورقه هاي ليتوسفري قرار دارد. خروج بخار از دهانه کوه نشان دهنده فعال بودن آن است و مردم محلی این منطقه در آماده باش کامل هستند. ما چهاریکار را گرفتیم و به آنها گفتم که بگذارید کار سیاسی بکنیم: «حکومت موقت و سپس انتخابات.» که این از آرزوهای دیرینه ام بود و حق طبیعی مردم. پس از اقامه نماز صبح و استراحتی کوتاه طبق برنامه اعلامی شب قبل سرپرست، ساعت ۸ صبح پس از بیداری و صرف صبحانه تمام بار گونی و کوله را جمع نموده و ساعت راهی کمپ ۲ که محل استراحت بعدی و برقراری چادرهایمان بود شدیم.

در راه میشود گورستان تانکهای رها شده را دید که از جنگ با شوروی سابق باقی ماندهاند. هر قدر بحرانات اجتماعی عمیق تر و تفرقه شدید تر باشد، نیاز به راه حل های جدید و پیشرفته، بیشتر می گردد و ابزاری که برای کنترول بحران و انطباق با اوضاع پدید آمده اند گارگر واقع نمی شوند. نظارت بر ساخت و ساز ها یعنی اگر افراد بخواهند ساختمانی برای محل سکونت یا کسب و کار خود بسازند باید از شهرداری «پروانه ساختمان٭ » بگیرند.

ما مردان و زنان عضو حزب آزادگان افغانستان در یکی از دشوار ترین لحظات تاریخ کشور که جنگ، بحران مشروعیت، فقدان اعتماد ملی و بی باوری به آینده، آخرین ته مانده های امید را در مردم مصیبت دیده افغانستان به یأس مبدل می سازند، می خواهیم با اطمینان قاطع به مردم پیام دهیم که با کسب آگاهی و به راه انداختن مبارزات مردمی و متشکل، صلح ممکن، حکومت خدمتگذار به مردم ساخته شدنی، یک پارچگی و همبستگی ملی قابل وصول و فردای ما بسی بهتر از امروز و دیروزهای ما بوده می تواند.

ما سیاست، حزب و دولت را در خدمت ایجاد یک جامعه شایسته انسانیت می دانیم نه اهداف مستقل و قایم بالذات. با چنین بینشی به آزادی انسان ارج می گذاریم و می خواهیم انسان ها از اجبارات و سرکوب های بیرونی رهایی یابند و کلیت خیر را در پیوند با سایر افراد جامعه آگاهانه و مستقلانه برگزینند. حد شمالی آن در حد مدار 32 درجه و حد جنوبی در حد مدار 28 درجه است .وسعت حوضه آبگیر دشت لوت، حدود 175 هزار کیلومتر مربع (یک دهم مساحت کشور) ،طول آن از شمال به جنوب حدود 900 کیلومتر و غرب به شرق حدود 300 کیلومتر است .

ساعت قرار و حرکت همنوردان ۱۸:۳۰ در ترمینال غرب (آزادی) می باشد. پل رنگین کمانی یک پل سنگی است که در پشت کوه و در جهت غربی آن قرار دارد و یکی دیگر از جاذبه های این کوه به شمار می رود. در مربوطات پیشکی مرکز ولایت نورستان، ۴ معدن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی وجود دارد که یکی آن بسیار بزرگ میباشد، از سال گذشته بدینسو استخراج سنگ بیروچ در آن جریان دارد و تا هنوز مشخص نیست که از طرف کی و به چه پیمانه استخراج میشود. در ولسوالی واما در ولایت نورستان، یک تعداد معادن سنگهای قیمتی وجود دارد؛ اما تا بحال کدام سروی بخاطر شناسایی معادن این ولسوالی صورت نگرفته است، تا بحال ۴ معدن در این ولسوالی وجود دارد که از سوی باشندگان محل، به شکل غیر فنی وغیر قانونی کندن کاری و قاچاق میشود.

در این ولسوالی یک تعداد معادن بیروچ که قبلاً شناسایی شده، وجود دارد که هم اکنون یک تعداد آن، به شکل غیر فنی وغیر قانونی از سوی باشندگان محل استخراج میشود و حکومت توانسته جلو استخراج غیرقانونی یک تعداد آن را بگیرد. در منطقه دیوه مرکز ولایت نورستان، ۴ معادن بیروچ و صوفه بیروچ وجود دارد، که هم اکنون روند استخراج از آن جریان دارد. در منطقه کوشتکی مرکز ولایت نورستان، ۱۰ معادن شناسایی شده است که هم اکنون استخراخ غیرقانونی از آن جریان دارد. این روستا در دهستان دوهزار قرار گرفته و مرکز این دهستان بشمار میآید که بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۵۴ نفر بوده است.

در پارون مرکز ولایت نورستان هم سنگ بیروچ و صوفه بیروچ، به پیمانه زیاد وجود دارد که تصویر آن ذیلاً به نمایش گذاشته میشود. چنین تصوری نه غلط و واهی است و نه هم با یک چشم بهم زدن به وجود می آید. در ساحات کسترایگل، نیستو، منی و برخی ساحات دیگر این ولسوالی هم یک تعداد معادن کشف شده از پیش و معادن کشف شده نو وجود دارد. بر علاوه ۵ معدن، یک تعداد معادن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی نیز در این ولسوالی وجود دارد که قرار ذیل میباشد. در مربوطات ولسوالی وانت وایگل در منطقه وټوز؛ معدن بیروچ، تخته بیروچ و بعضی سنگهای قیمتی دیگر وجود دارد که در این ولسوالی، معادن بیروچ و صوفه بیروچ نیز جود دارد که بالای یک معدن این سنگهای قیمتی روند استخراج جریان دارد.

معادن این سنگ در نورستان و کنر وجود دارد. این سنگ همچنان در ولایات بامیان، بدخشان و بغلان نیز پیدا میشود. به گزارش مشرق، در اطراف دریاچهای که در دل این کوه قرار گرفته، شکافهای عمیق و بسیار خطرناک وضعیت بحرانی را ایجاد نموده و بخشی از دیواره دریاچه نیز به سمت داخل سقوط کرده و همین امر سبب فرونشست زمینهای اطراف شده که این شرایط ممکن است خطراتی برای گردشگرانی که جهت بازدید از این پدیده طبیعی به این مکان می آیند به همراه داشته باشد. با توجه به نزدیکی تنگه واشی به تهران، امکان سفر یکروزه برای تهرانیان مهیا شده و علاوه بر آن در فصل تابستان از استانهای دیگر نیز به این طبیعت زیبا میآیند تا اندکی از گرمای طاقت فرسای شهر فاصله بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید