سیارات منظومه شمسی(عطارد،زهره،مريخ،مشتري،زحل،اورانوس،نپتون،پلوتو)

این سیاره جو بسیار نازکی از دی اکسید کربن، نیتروژن و آرگون دارد. چگالی تیتان حدود 3/2 تخمین زده شده است براثر تجزیه و تحلیل نور بازتاب شده از تیتان گازهای اتمسفر این قمر را مشتمل بر متان – نیتروژن و آمورنیاک دانسته اند. جرم ماه 18/1 جرم زمین است ولی نیرویی گرانش آن 6/1 نیروی گرانش زمین می باشد. اروپا کوچکترین قمر گالیله ای است که مثل ماه زمینی سنگی به نظر می رسد و مدت گردش آن در حدود 3 روز و 13 ساعت و 14 دقیقه طول می کشد.

حرکت وضعی آن (شبانه روز مشتری) 9 ساعت و 5 دقیقه و 30 ثانیه یعنی کوتاهترین شبانه روز بین سیارات منظومه شمسی را دارد. البته گروه ما هجوم اینهمه عارضهی جدید را پیشبینی میکرد؛ یعنی ما پیش از رسیدن فضاپیما به مدار فهرستی از اسامی را آماده و تصویب کرده بودیم. پیش از این انتظار میرفت که نپتون از نظر جوی آرامتر از اورانوس باشد ولی مأموریت ویجر ۲ نشان داد که بادهای نپتون بسیار بسیار شدید هستند.

زمانی که منظومه شمسی حدود چهار و نیم میلیارد سال پیش به شکل فعلی خود در آمد و زمانی که گاز چرخان و گرد و غبار به دلیل گرانش گرد هم آمدند این سیاره تشکیل شد و مانند دیگر سیارات خاکی دارای هسته، گوشته و پوسته است. این دو سیاره در واقع دو توپ گازی هستند که مانند مشتری دارای طوفانها و گردبادهای عظیم می باشند. از اونجایی که این مستند ها(لینک های زیر) دارای زیرنویس انگلیسی هستن، می تونن خیلی مفید واقع بشن. در واقع ازآنجایی که این دو سیاره با چشم غیرمسلح (بدون تلسکوپ) دیده نمی شوند، هیچ گاه انسانها نتوانسته بودند آنها را ببینند، تا اینکه پس از اختراع تلسکوپ بالاخره کشف شدند.

دومین سیاره از نظر فاصله به خورشید در منظومه شمسی سیاره زهره یا ناهید است. گفته شد که اگر متعلَق ایمان از جنس گزاره باشد، آنگاه ایمان از سنخ معرفت خواهد بود؛ وگرنه چیزی است از جنس امید، توکل یا اعتماد. مشتري : جنس آن ازگاز است و بزرگترين سياره ي منظومه ي شمسي است. زهره گرمترین سیاره در منظومه شمسی است. این دو سیاره نیز مانند سیارات غول پیکر قبلی تماماً از گاز تشکیل شده اند. سیارات غول پیکر منظومه ی شمسی همگی دارای تعداد زیادی قمر و حلقه هستند.

به طور کلی ستاره شناسان قمر یا ماه را به عنوان جرمی آسمانی تعریف می کنند که همیشه به دور یکی از سیارات منظومه شمسی درگردش است. بین اعضای منظومه شمسی اگر رقابتی بر سر اینکه اکتشافات فضایی به کدام یک اختصاص یابد وجود داشت، سیاره زهره که کمتر واکاوی شده یا تیتان، قمر هیجانانگیز زحل توجه زیادی را به خود جلب میکردند. بعلت بالا بودن سرعت چرخش سیاره مواد بیشتری در ناحیه استوای این سیاره جمع شده و قطبهای آن فرو رفته باشد. 13- بالا آمدن مواد مذاب چگونه در شکل گیری کوه ها نقش دارند؟

زحل هم مانند مشتری سرعتی بالا دارد و در هر ۱۰ ساعت زمینی یک دور به دور خودش میچرخد. حرکت انتقالی مریخ به دور خورشید 687 روز است با سرعتی معادل 15 مایل در ثانیه به دور خورشید در حرکت است چون جرم مریخ و چگالی آن از زمین کمتر است نیروی گرانش آن از زمین ضعیف تر است و از این رو در صورت فرود انسان بر سطح آن 62درصد وزن خود را از دست می دهد. فاصله میانگین مریخ از خورشید تقریبا 5/141میلیون مایل (22788ميليون كيلومتر ) است . به دور ستاره ای درحال چرخش بود، جرمش به اندازه ای بود که بتواند به صورت کروی باشد و از طرفی جرمی چندان زیاد هم نداشت تا تبدیل به ستاره شود و داشتن اینچنین شرایطی برای حضور در لیست سیارات کافی بود.

زمین در مقایسه با سیارات داخلی چگالی بیشتری دارد جرم زمین21 10×6 تن می باشد به دلیل همین جرم زیاد است که زمین می تواند قمر بزرگی را بر روی مداری به دور خود اسیر کند. در سال ۱۸۹۹ ویلیام هنری پیکرینگ قمر فیبی را کشف کرد که دارای شکل بسیار نامنظمی است و چرخش آن به دور سیاره زحل همزمان با گردش آن نیست. سطح سیاره زهره بسیار گرم است و هیچ پناهی هم برای گریز از گرما در آن وجود ندارد. امکان سکونت بشر در ابرهای سیاره زهره!

آسمان شب فرصتی استثنایی در اختیار بشر می گذارد تا نگاهی عمیق تر به دنیاهای فرا زمینی داشته باشد. مریخ در آسمان شب همچون ستاره ای قرمز رنگ و درخشان پدیدار می گردد. به عبارت دیگر نور و رنگ دو زمینة جدایی ناپذیر از یک پدیده هستند. احتمال بالایی وجود دارد که این سیاره در ابتدای شکلگیری از لایههای سبکتر و جوی ضخیم بهرهمند بوده که به دلیل نزدیکی بیش از اندازه به ستاره مادری و تحت تابشهای آن، این جو و این لایهها را از دست داده و شاید آنچه امروز میبینیم به نوعی فسیل ساختار اولیه آن باشد، اما باز هم گزینه جدید و امکان جدیدی به دنیای متنوع سیارات فراخورشیدی اضافه شده است.

سیاره مریخ دارای دو قمر به نام های فوبوس و دیموس می باشد. فوبوس از هر قمر شناخته شده در منظومه شمسی به سیاره مادرس نزدیکتر است، فوبوس کره کوچکی است که قطره ی بین 10 تا 12 مایل دارد. 1) 1.20 تعداد قمر 8 پلوتون نهمین سیاره منظومه شمسی ، پلوتون (سیاره تنها) در سال 1930میلادی توسط کلاید تامباو از طریق عکسبرداریهای متوالی کشف شد. 1 – در سال 1965 میلادی، وقتی فضاپیمای «مارینر3» در حال عبور از کنار مریخ بود، ما زمینیها برای اولین بار این سیاره را نزدیکتر و در قالب عکسهایی جدید و هیجانانگیز که از سیارهای پر رمز و راز حکایت میکرد، دیدیم.

از بین نه منظومه شمسی به جزء زمین، وجود ماه هایی برای شش سیاره دیگر(مریخ، زحل،اورانوس و نپتون و پلوتو) مسلم شده است. برخی از دانشمندان معتقدند که اقمار کوچک مشتری، سیارک هایی هستند که به وسیله جاذبه قدرتمند مشتری اسیر شده اند. جواب ساده این است که ما هنوز علت را نمی دانیم، اما در این باره ایده هایی داریم که در بخش سرگرمی نمناک و در پاسخ به سوال آب از کجا می آید می خوانید. چگالی آن 71/0 است. گاهی مهاجرت در داخل مرزهای یک کشور صورت می گیرد که به آن مهاجرتداخلی می گویند . اگرچه در بعضی از روزها این تصور درست است اما منطقه العزیز در لیبی با ثبت رکورد دمای 57.8 درجه سلسیوس در 13 سپتامبر 1922 گرمترین منطقه ای از زمین شناخته شده که تا به حال دمای آن اندازه گرفته شده است.

همانطور که می دانیم نه سیاره عطارد، زمین، مریخ، مشتری ، زحل ،اورانوس، نپتون و پلوتو به دور خورشید در حرکتند و بعضی از اینها همراهانی چون ماه دارند. به عقیده بعضی از ستاره شناسان قمر یو حالت سنگی شبیه ماه و زمین دارد و چگالی آن را 1/4 برآورد کرده اند. در این میان فعلاً مشتری مقام اول را با بیشترین تعداد قمر دارد. آیا تمایز میان صدقهای ضروری و ممکن، صرفاً یک امر قراردادی است؟ هوبارد میگوید: «وقتی شما به سیارهشناسی، جو، شیمی و غیر از آن مینگرید و برای اکتشاف، دلیل جمع میکنید، هرآنچه که به احتمال وجود ریشههای حیات در دنیای دیگر ربط پیدا کند، اولویت اول را در میان موارد مشابه مییابد.» به اعتقاد وی، «این، پرسش اساسیست و به اینجا میرسد که ٬آیا ما تنهائیم؟

با بررسی سنگهای ماه به وجود تشابه عمده ای بین زمین و ماه رسیده اند که همین امر موجب تقویت نظریه جدا شدن ماه از زمین گردید. قمر تیتان در بین اقمار زحل بزرگترین و مهمترین آنها می باشد. از بررسی سنگهای ماه نتیجه گیری شده است که عناصر کلسیم، منیزیم ، آهن، تیتانیم و کروم نسبت به سنگهای زمینی در آنها بیشتر است و از طرف دیگر وجود آهن خالص در این سنگها موید آن است که در ماه خبری آب و اکسیژن نیست.

«اسکات بولتون» سرپرست گروه ماموریت جونو و دانشمندی سیارهشناس از انستیتوی تحقیقاتی جنوب غرب در سنآنتونیو است. سیاره زحل چشم اندازی زیبا در منظومه شمسی است بعد از مشتری بزگترین سیاره منظومه شمسی است. سال این سیاره 165 سال زمینی طول می کشد. متوسط فاصله آن با خورشید 3/83 4 میلیون مایل (77826 ميليوند كيلومتر ) است حرکت انتقالی آن به دور خورشید(یک سال مشتری) 86/11 سال زمینی است. زمان گردش آن 7 ساعت و 36 دقیقه طول می کشد و این پدیده در منظومه شمسی منحصر به فرد است یعنی در هر شبانه روز مریخ سه بار فوبوس قابل روئیت است.

دیموس از فوبوس خیلی کوچکتر است، 7 تا8 مایل قطر دارد و هر 30 ساعت و 18 دقیقه به دور مریخ یک بار گردش می کند. حرکت وضعی آن 24 ساعت و 37 دقیقه و 2216 ثانیه در جهت شرقی می باشد. این دو قمر در جهت غرب به شرق به دور مریخ گردش می کنند . به همین جهت سوررئالیستها شدیدا شیفته دیوانگی و طرد هر نوع عقل گرایی بودند.

واژههای توصیفکننده باید هر عارضه را توصیف کنند نه اینکه تفسیرش کنند. سوالی است که دانشمندان به طور قطع به آن پاسخ نه گفته اند. سپس دنباله ای از اعداد به صورت 3، 6، 12 و همین طور ضرب در 2 ادامه پیدا میکند. خاستگاه این اقمار به کجا می رسد و چرا برخی از سیارات دارای چندین ماه و برخی دیگر فاقد ماه هستند؟ از نظر فیزیکی نپتون به اورانوس خیلی شباهت دارد چگالی آن 8/1 برآورد شده و جاذبه سطحی آن 2/1 برابر جاذبه زمین است.

دیدگاهتان را بنویسید