شکار در کشورها و قاره ها

جمهوری تاجیکستان دارای آب و هوای بری است که در ان تفاوت بین گرمای شب و روز و تابستان و زمستان قابل ملاحظه است.باران ان ناچیز و آسمان در بیشتر روزهای سال صاف است. پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) در این باره می فرمایند: و مَن ذرفت عیناه مِن خشیة الله کان له بکل قطرةٍ مِن دموعه مثل جبل احد یکون فی میزانه مِن الأجر؛ کسی که چشمش از خوف خداوند متعال بگرید، ثواب هر قطره ی اشک در ترازوی اعمال او، همانند (سنگینی) کوه اُحد خواهد بود (بحارالانوار، ج93: 334)، و در حدیثی دیگر فرموده اند: مَن خرج مِن عینه مثل الذّباب مِن الدّمع مِن خشیة الله، آمنه الله به یوم الفزع الاکبر؛ کسی که به اندازه ی مگسی از خوف خداوند، اشکی از چشمش خارج گردد، خداوند او را از فَزَع اکبر روز قیامت در امان خواهد داشت، و همچنین امام باقر (ع) می فرمایند: در قیامت همه ی چشم ها گریان است جز سه چشم؛ 1- چشمی که در راه خدا شب بیداری را تحمل کرده باشد، 2- چشمی که از خوف و ترس از خداوند اشک ریخته باشد، 3- چشمی که خود را از نگاه نامحرم بازداشته باشد، و از این رو این بزرگوار ارزش این قطره ی اشک را محبوب ترین قطرات نزد خداوند معرفی می نماید، به نحوی که فرموده اند: هیچ قطره ای نزد خداوند محبوب تر از قطره ی خونی که در راه خدا ریخته شود و قطره ی اشکی که در دل شب، فقط بخار خدا باشد، نیست.

از عمده محصولات کشاورزی این قریه ؛ گندم ، جو ، زقیر ، یونجه و همچنین سبزیجات (ترکاری) است. پیشه ی عمده ی مردم این قریه همچون دیگر قریه ها ، کشاورزی و دام پروری است ، با این تفاوت که به دلیل داشتن بازاری محلی به نام بازار اتفاق به امور اقتصادی و تجاری خُرده پا روی آورده اند. تاجیکستان از دیر باز محل زندگی مردمان آریایی بوده که بعضی از آنها اسکان یافته بودند: سغدیان، مادها و پارس ها و برخی دیگر زندگی کوچ نشینی داشتند: سکا ها یا ماساژت ها. پوشش گیاهی مناسب و غنی نزدیک به 400 گونه گیاه دارویی دارد و بخش هایی از آن در پناه مراتع طبیعی و زندگی کوچ نشینی به وجود امده است.

پوشش گیاهی کوهها دارای چه منافعی هستند ؟ چه زمانی به قله علم کوه صعود کنیم؟ س: شورای نظار به چه منظوری و در چه سالی تشکیل شد؟ ۱. قرقیزها اقلیتِ حدود ۱۵۰۰ نفری هستند که در کوهپایههای پامیر، در ولایت بدخشان زندگی میکنند. اقلیتهای مسیحی، زرتشتی و کلیمی در این کشور زندگی می کنند. امروزه دین بیشتر مردم این منطقه سنی و از شاخه حنفی است و ابوحنیفه را به عنوان امام اعظم می شناسند. تاجیکستان از دیرباز محل برخورد دین ها و مذاهب گوناگون بوده است. تاجیکستان از شمال به جنوب 350 کیلومتر و از باختر به خاور 700 کیلومتر است.

تاجیکستان با وسعتی حدود 143 هزار و 100 کیلومتر مربع، در جنوب خاوری آسیای مرکزی، در 36 درجه و 40 دقیقه و 41 درجه و 5 دقیقه پهنای شمالی و 67 درجه و31 دقیقه و 75 درجه و 14 دقیقه درازای حاوری نسبت به نیم روز گرینویچ قرار گرفته وبا کشور ایتالیا، نواحی جنوبی اسپانیا و بخش مرکزی ژاپن، در یک پهنای جغرافیایی قرار دارد. نرخ تولد به ازای هر یک هزار نفر 79/44 تولد و نرخ مرگ و میر 71/6 به ازای هر 1 هزار نفر است. بر پایه داده های آماری، در سال 2 هزارو 100 تا 3 هزار و 165 ساعت آفتاب دارد.

در سال ۱۳۸۴ یک ساحه از قریه ی لقمان لغزش کرده و مردم جا به جا شدند و ساحه جدید در مالکیت سمونوال حیدر محمد (عاطف) بوده و آن را برای باز سازی قریه جدید اختصاص داده و در این مسیر بسیار کوشش کرد و قریه بنام او (حیدر آباد) نام گذاری شد.این قریه جدید به شکل یک شهرک بنا و در آن مسجد و سرک های منظم در نظر گرفته شده و آن ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و ساحه سبز و جنگل دار میباشد. به گزارش ارجانیوز، اسحاق جهانگیری ظهر دوشنبه در جریان سفر به استان لرستان در مسیر بازگشت از شهرستان ازنا به خرم آباد، پروژه چهار خط خرم آباد – کوهدشت که یکی از پروژه های مهم راهسازی استان محسوب می شود را مورد بازدید قرار داد.

رودخانه ای در این قریه در جریان است که سفید-سنگاب خوانده می شود و نهایتا به رودخانه کشن دره می ریزد که مایه ی حاصل خیزی بسیاری از زمین های این منطقه است. همسایه بوده و جریان های دینی فرهنگ آنها این جمهوری را تحت تاثیر خود قرار داده است. سرزمینی دشوار گذر و دشوار زیست که از دیرباز پناهگاه رانده شدگان تمدن های همسایه بود تا سرزمینی فراخ، درخور کشور گشایان. دماوند دارای ۴ مسیر دارای پناهگاه است که این مسیرها شامل جنوبی، غربی، شمال شرقی و یال شمالی(جانپناهها) هستند. مسجد المستراح یا مسجد الاستراحه در همین مسیر است و با تابلویی مشخص شناخته شده که در میانه این راه سمت چپ کسی است که عازم احد است.

ظروف غذاخوري شامل ساغر، كاسه، ليوان و ظروف نوك دار، از اين بين مفرغها ي مخصوص و مشخص لرستان تبر هاي دو طرفه مزين شده به آثار انگشت و بعضي نقوش انسان و حيوان، روكش تيردان با نقش گاو بالدار خوابيده يا مناظري از شكار، صفحه مركزي سپر مصور و مزين به حيوانات مختلف يا انسان، دسته اسباب تيز كني، لگام اسب داراي تيغه هاي دو طرفه و مشبك، حلقه هاي لگام، نشانها يا بتها با تصاويري از بز كوهي و شير، كاسه هاي مفرغي كه با صحنه هايي از جشن و شكار مزين شده اند، مي باشد. در گزارش مصور این صفحه آقای علی همدانی، پژوهشگر تاریخ به معرفی مجموعه تاریخی بیستون میپردازد.

وقتی که به افغانستان نگاه می کنیم دیده می شود که ساختارعقب مانده اجتماعی آن در طول سده های متوالی در حالت رکود باقی مانده و تغییرات بسیار اندکی در طول تاریخ متحول این کشور به خود دیده است. کوهنوردی در برخی از کوهها به قدری دشوار است که بهجای چند ساعت، چند روزی فتح آنها طول میکشد. بلندی ان از سطح دریای ازاد 500 متر (در دشت رودخانه وخش) الی 700 متر (در پامیر) است و در نقشه های جغرافیایی با رنگ قهوه ای و قهوه ای تیره نشان داده شده است که بیانگر کوهستانی بودن این سرزمتن است.

پارک ملی پامیر، دشت شیوه، رود کوکچه، رود پنج و دریاچه ی زرکول از جاذبههای گردشگری ولایت بدخشان هستند. اصفهان، نامی که با جاذبههای فراموش نشدنی زیادی عجین شده است و با شنیدن آن حتما به یاد میدان نقش جهان بینظیر با تمام ساختمانهای شاهکارش میافتید. جناب دلنوا می فرمایند به خاطر صعود سلامت تمام همنوردان، بازدید از پل و شلاله مرادیه (شلاله در زبان تورکی به معنای آبشار) جایزه همنوردان می باشد. که از گروه زبان های جنوب خاوری ایران به شمار می رود.

آزمایش کوه آتشفشان در واقع تجزیه ماده ای معدنی به نام دی کرومات آمونیوم است که در حین حرارت دیدن به صورت آتش فشان شعله ور می شود.آزمایش کوه آتشفشان با سرکه و جوش شیرین هم در خانه به راحتی قابل ساخت و انجام است. برجای ماندگان، سایه به سایه یکدیگر نماندند، با هم آمیختند و آیینی مردمی پدید آوردند که در اسماعیلیه بدخشان بازتاب یافت. این مدل گرم و تمیز می سوزاند، به خوبی کار می کند و در دماهای پایین نسبت به مدلهای کپسولی بهتر عمل می کند.

بلکه بهترین کوهنورد کسی است که سعی می کند بزرگترین کارها را انجام دهد و زنده بماند. هرساله کوهنوردان زیادی (اعم از مبتدی و پیشرفته) جذب کوه اورست میشوند و با پرداخت مبالغ قابل توجهی به بَلدان تمایل خود را برای صعود به قله نشان میدهند.کوه معمولا خطرات ذاتی خود را نیز دارد که از آن جمله میتوان به بیماری های ناشی از ارتفاع ، آب و هوا و بادهای هراس انگیز اشاره نمود. اگر بخواهیم در یک نگاه کلی به آمار قربانیان قله اورست اشاره ای داشته باشیم. با توجه به آنچه در بالا ذکر کردیم، صعود به اورست تقریبا ۵۰ روز به طول می انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید