شیراز زیبا و کوههای اطراف شهر – مجله گردشگری میزبون

در این تپه، دو نوع گور دیده شده است. سرپرست گروه باستانشناسی در ادامه افزود: «در میان یافتهها، تبر سنگیِ دو رویه که توسط متخصص این دوره، حیدری گوران، باستانشناس، تایید شده از شاخصترین کشفیات این بررسی محسوب میشود که نشان از استقرار احتمالی دوره پارینه سنگی قدیم در منطقه دارد». وجود چنين سفره آب شوري يك خوش شانسي طبيعي براي كويرها محسوب مي شود زيرا مي توان از اين آب تحت الارضي كم عمق شور در ايجاد پوشش گياهي كويري و شوره پسند بهره جست و كوير را مهار و كنترل كرد كوير به همان اندازه كه در گسترش و تجاوز به حيات سركش است به همان اندازه در مقابل اراده انسان تسليم است.

آریایی ها در حدود چهار هزار سال پيش از سرزمين اوليه ي خود به دلایل : 1- افزايش جمعيت -2- كمبود چراگاه -3- هجوم اقوام همسايه (( حملات و تجاوزات اقوام ساکن ( ایلیری ) و شبه جزیره بالکان )) -4- سردشدن ناگهاني هوا ( شرایط بد آب و هوایی و افزایش روز افزون برودت هوا و یخ بندان ) كه باعث از بين رفتن چراگاه ها ، انسان ها و دام ها شد مهاجرت كردند و در هزاره ی دوم پیش از میلاد شاخه ای از آریایی ها وارد سرزمینی شدند که امروزه هندوستان نامیده می شود و شاخه ای دیگر از طرف مغرب وارد فلات مرتفعی به نام ایران شدند .

»در محضر علامه محمد حسن الهی طباطبائی (ره)از جمله کسانی که در عتبه علیای او اعتکاف داشتند، زبده علمای عامل و عمده عرفای شامخ، عروج کرده به مطالع یقین، حکیم متفقه، فقیه متأله، استاد علامه مکاشف و بحر معارف مولای حضرتش حاج سید محمد حسن الهی طباطبائی تبریزی – برادر علامه استاد حاج سید محمد حسین طباطبائی تبریزی – بود که در فنون علوم غریبه اوفاق، جفر، رمل علم حروف، علم عدد و زُبُر و بیّنات و دیگر شعب ارثماطیقی از محضرشان بهره مند گردیدند.در محضر حاج سید مهدی قاضی تبریزی ،حضرت آقا به مدت چهار سال یا بیشتر جهت تعلم علوم ارثماطیقی در محضر گرانقدر عالم وفیّ زکیّ تقیّ، صاحب خط ممتاز، دوحه شجره قرآن و عرفان و برهان، فرزند صاحب کمالات و خوارق عادات، عالم کامل، مکمّل مکاشف، حضرت آیه الله العظمی حاج سید علی قاضی تبریزی مصداق « اَلوَلَدُ سِرُّ اَبیه» اعنی الحجه سید مهدی قاضی مشرف بوده اند.

رومشکان سال ۹۲ با جدایی از کوهدشت به شهرستان تبدیل شد و لرستان را به عدد یازده شهرستان رساند. جنگ احد به وسیله ابوعامر که از فراریان مدینه بود آغاز شد. بنابراین سپاه اسلام، در پشت سر احد را داشتند، سمت شرق آنها کوه رمات بود و دشمن در جنوب و جنوب غربی آنها در وادی قرار داشت. آنچه که او را در ذهن من ممتاز ساخته است شخصیت جامع الاطراف اوست در عین حال که نیرویی فکور ، زیرک ، شجاع و با شهامت بود فردی بانشاط ، سر زنده ، شوخ طبع و بشّاش بود .

امامزاده ابوالوفاء:در 25 ‪کیلومتری شمال کوهدشت می باشد سید محمد ابوالوفاءفرزند زید و زید نیز فرزند زین العابدین مي باشد این امامزاده داری قدرت فوق العاده بوده و شفاء بخشی او زبانزد خاص و عام بوده و ديگر امكانات و جاذبه هاي تفريحي و سياحتي و زيارتي كه در اين روستا وجود دارد باعث شده كه هموطنان استقبال پرشوري داشته باشند. ابزار جمع آوري اطلاعات پرسش نامه محقق ساخته بود که روايي آن توسط جمعي از استادان گروه ترويج و آموزش کشاورزي دانشگاه تربيت مدرس و پايايي آن با استفاده از آزمون آلفاي کرونباخ براي همة قسمت هاي پرسش نامه بالاتر از 76/0 به دست آمد و در نتيجه تأييد گرديد.

همهی ما اکسیژن داریم و میدانیم که اگر به کسی کمک کنیم، جان خود را از دست خواهیم داد. روایت شیخ مفید از ابن مسعود: پریشانی مسلمین به جایی رسید که همگی گریختند و جز علی بن ابی طالب، کسی با رسول خدا(ص) باقی نماند. و هر کسی هم که مهاجرت نکرده و از این شهر نرفته است مهمترین دلیلش ناتوانی اوست. یکی از اساسی ترین عوامل موثر در نوع معیشت ساکنان هر منطقه موقعیت جغرافیایی آن است که استان لرستان به علت موقعیت خاص اقلیمیاز یک تنوع آب و هوایی منحصر به فردی برخوردار است.

امام جمعه کوهدشت لرستان گفت: ما در یک جنگ اقتصادی، علمی و هویتی با دنیای ظالم هستیم که میخواهد ما را از تکنولوژیهای روز دنیا با بهانههای واهی محروم کند. در سال 1356 در پی اهانت مقاله مستعار رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات وقت به حضرت امام خمینی (ره) در شهرستان قم در اولین تظاهرات بر علیه رژیم ستم شاهی پهلوی شرکت و دستگیر شدند و مدتی زندانی شدند .بعد از آزادی از زندان مشغول تحصیل و درس و بحث گردید .

در این بخش از مقاله به معرفی فعالترین آتشفشانهای جهان با تفکیک کشورها میپردازیم. در حال حاضر بالغ بر 50 آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده ای از این آبشارها در مسیر رودخانه های این استان قرار گرفته اند. این در حالی است که وجود این رودخانه های بزرگ و پر آب موجب ایجاد آبشارهای منحصر به فردی در مسیر جریان این رودخانه ها در دل صخره های این استان شده است. این در حالی است که لرستان یکی از استان هایی است که دارای دشت های هموار و سرسبز فراوانی برای طبیعت گردان است.

این در حالی است که در نواحی مرکزی استان لرستان و در حد فاصل دو نوار سردسیر و گرمسیر آب و هوای مدیترانه ای به صورت نوار پهنی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است. در آن زمان نه جناح چپ وجود داشت و نه جناح راست.اما پس از آن دسته بندی های سیاسی نیروهای اصیل انقلاب را دو قسمت کرد و جناحهای چپ و راست که امروزه به نام های اصول گرا و اصلاح طلب از آنها یاد می شود، شکل گرفت. ولایت پنجشیر تا امروز همچنان تحت کنترل جبهه مقاومت در برابر طالبان قرار دارد و تنها ولایت افغانستان است که پس از سقوط کابل به کنترل طالبان و امارت اسلامی افغانستان در نیامده است.

با نصب یک کیوسک بازرسی در حوالی میدان شهدای امروز بر کار بازاریان نظارت داشت. بیسُتون، بیسِتون، بیسْتون، بهیسْتون، نام امروزی یک صخره برافراشته در شمال یک راه باستانیِ پر رفت و آمد که محل عبور کاروانها و نظامیان از بابل و بغداد به سوی کوههای زاگرس و همدان (اکباتان) بوده، می باشد. چرستان روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. لیره سر، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. وجه تسمیه :با توجه به اینکه بقعه ی شاهزاده احد(ع) در محدوده بخش پاپی قرار دارد و کلیه خدام امام زاده عمامه ی قرمز بر سر دارند لذا ملقب به پاپی هستند.از طرفی چون مردم این ایل از نظر احترام خودشان را خادم شاهزاده احمد می دانند ازاین جهت نام پاپی به این ایل و سرزمین آن اطلاق شده است.

در کنار درس وبحث اعلامیه های حضرت امام خمینی (ره) را از قم به شهرستان های خرم آباد و کوهدشت برده و پخش میکردند . این پهنه از غرب و در شمال تنگه هرمز به زاگرس متصل شده و از شرق به کوههای پاکستان می پیوندد. آیه 123) از اینجا به بعد آیاتى است که براى تقویت روحیه شکست خورده مسلمانان در یک حالت بحرانى نازل گردید. از طریق یک بلندگوی سیار قیمت گوشت و میوه و … هر کدام از دو جناح می گفتند کارشناس و خبره نمی خواهیم، هرچه باشد فقط از باند خودمان باشد و در صدد بودند که جناح دیگر را شکست دهند.

نظام سیاسی ایل پاپی امزوره دگرگون شده است و ایل به عنوان یک واحد سیاسی دارای کاربرد نمی باشد .در حال حاضر هر تیره به صورت مستقل وبدون دخالت خان امور خود را اداره می کنند . محققان میگویند تصویر به دست آمده نشان میدهد که این اثر کشف شده یک کشتی دستساز است. اشترانکوه با حدود چهار هزار و 50 متر ارتفاع از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد یافته و دارای قلل متعدد است. ارتفاع این آتشفشان چهار هزار و 110 متر از سطح دریا است. آتشفشان زیبا استرامبولی در جزایر آئولیان در غروب آفتاب بسیار فریبنده و بی نظیر است.

مغازه هایی که گران فروشی می کردند نه تنها پلمپ می کرد، با آویزان کردن پارچه ای بر در بسته ی آن مردم را نیز در جریان کار قرار می داد. آیا کوه صفه بسته است؟ در پارک صفه یک پارک وحش قرار دارد که مساحت 50000 متر مربع را به خود اختصاص داده و حیوانات گوشتخوار و علف خار را در خود جای داده است. در سال ۲۰۰۴ این دره و مناطق اطرافش تبدیل به یک استان (ولایت) مستقل شد. با این همه تحلیلگران می گویند تصرف این دره به واسطه غیر قابل دسترسی بودن بسیاری از راه های ورودی اش و چشم انداز ناهمواری که دارد این بستر را هموار کرده تا هسته مردمی در موقعیت برتری نسبت به مهاجمان قرار بگیرند.

در این جمله گوینده جمله به خاطر اینکه دخترش در شهر دیگری زندگی می کند به ندرت می تواند او را ببیند. از جمله دشت های استان لرستان میتوان به دشت سیلاخور، دشت الیگودرز، دشت الشتر، دشت کوهدشت و دیگر دشتهای پراکنده این استان اشاره کرد. این ادیب معاصر لک دارای چندین مجموعه زیرچاپ میباشد که از آنها میتوان به سنگ های روبرو اشاره کرد. این کوهها در سراسر سال پوشیده از برف هستند و از منابع آبی مهم استان به شمار میروند و دریاچه های زیبای این کوهها در حوزه آبریز رودخانه دز قرار دارند. در استان لرستان بیش از 33 رودخانه دائمی جریان دارد که بر اساس حوضه آبریز به سه دسته اصلی تقسیم میشوند.

در این استان 35 قله با ارتفاع بیش از سه هزار متر وجود دارد. جالب است بدانید که میزان درصد مرگ قله برود پیک پنج درصد است. 2- برنامه های که طی 2 سال ریاست در شهرداری گراب انجام دادید شامل کدام برنامه ها بوده است . اولین فوران کوه تفتان که در فاصله ۲۰ کیلومتری قله امروزی این کوه اتفاق افتاد، ترکیبی داسیتی و ریو داسیتی داشت. قله کوچکتر نیز ۳۸۹۶ متر ارتفاع دارد. این کلوت ها رشته دالان های موازی هستند که بر اثر باران و باد شدید به مرور زمان ایجاد شده است و ارتفاع دیواره های آنها به ۲۰۰ متر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید