طبق صلاحدید سرپرست به استراحت پرداختیم

در تاریخ 13 جولای 2006 برابر با 22 تیرماه 1385 در سی امین اجلاس یونسکو که در شهر ویلنیوس لیتوانی برگزار گردید، کتیبه و نقش برجسته داریوش به شماره 1222 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. قرار دارد.در کل فضای فوق العاده پرانرژی و جذابیه که برای دوستداران تاریخ میتونه خیلی جذاب باشه. بیرون محوطه فضای پارک ماشین هست و از ساعت 9 تا 5عصر بازدید داشت. او 11 ساله بود که دید دو تا از دوستانش از انفجار یک بمب معدن کشته شدند. نام ساوجبلاغ از زبان ترکی آذری به معنای سرزمین چشمههای آب سرد با تاریخ، فرهنگ و مدنیت هفت هزار ساله و مشاهیر نام آور و رسوم دیرپا و ریشه دار گره خوردهاست.

هوايي كه به سمت بالا مي رود سرد مي شود و پس از آن كه به درجه اشباع مي رسد متراكم مي شود و موجب ريزش هاي جوي به ويژه برف مي شود. این صدا در عمق شصت متری سوراخی طنین افگند که «احمد جاوید» 22 ساله برای استخراج زمرد سبز در نزیکی خنج، یک قریه از ولایت پنجشیر افغانستان در آن مشغول بکار است. پس از این پیروزی اولیه، هنگامی که مسلمین به جمع آوری غنایم مشغول بودند، محافظان و تیراندازانی که حفاظت تنگه مهم و سوق الجیشی احد را بر عهده داشتند، علی رغم تاکید شدید پیامبر به حفظ محل نگهبانی خود، به دنبال سهم خود از غنایم، مقر خویش را ترک کردند.

بر اساس این گزارش ، درگیری های شدیدی بین غار و دشت اتوک در جریان است. یکی از با ارزشمندترین یادگاری ها کتیبه و نقش برجسته داریوش اول است که در روزگار داریوش هخامنشی بر دامنه این کوه حک شده است.این کتیبه که به خط میخی و سه زبان فارسی باستان، ایلامی و اکدی یا بابلی نو نگاشته شده ۲۲ متر طول و ۸/۷ متر عرض دارد. خدای دیگری هم که مظهر ماه به شمار می رفته و با سین (Sin)خدای بابلی تطبیق می کرده است، شیه لاردی (Shielardi)نام داشت.

برای انجمن آنچه مهم بود برگزاری این رویداد بود که انجام شد و بههمین دلیل وارد دعوا با فدراسیون کوهنوردی نشدیم که چرا با در پیش گرفتن این روش عجیب و غیر قابل باور سعی در حدف ما داشت. اسامی اعضای گروه در دفترچهای که بر روی قله قرار داشت ثبت شد. همچنین گزارش شد که یک نیروی بزرگ طالبان وارد پنجشیر شده و به پنج تن از رهبران این ولایت نزدیک شده است. هزارههای چلپاوی که در مرکز السوالی دره زندگی دارند از ولایت بدخشان از السوالی کشم به دره آمدهاند و هنوز روابطشان را با هزارههای کشم دارند.

ارتفاع کلی کتیبه ۷ متر و ۸۰ سانتیمتر و طول آن ۲۲ متر میباشد و در مرکز آن ۵ ستون به خط میخی فارسی باستان دیده میشود. رخه: در ۲ کیلومتری جنوب بازارک موقعیت دارد که زمانی مرکز پنجشیر نیز محسوب میشد. عصر روز گذشته خبرنگاران خبرگزاری تسنیم و روزنامه فرهیختگان برای روایت آنچه در پنجشیر می گذرد، به سمت این شهر حرکت کردند. اول باید امنیت شهر کابل تامین می شد، بعد تشکیل حکومت موقت، تشکیل مجلس موسسان و سپس جامعه به سوی انتخابات آزاد سوق داده می شد. به گزارش تیتر نیوز ، حساب توییتری ولایت پنجشیر ، نیروهای کوهنورد پنجشیر پس از ورود صدها طالبان به دره پنجشیر ، کوهی را در منطقه درزه پنجشیر بمباران کردند که باعث محاصره شد.

نیروهای طالبان در بزرگراه این ولایت مستقر هستند و از دو طرف با حملات مقاومت روبرو هستند. این منبع افزود که مقاومت برای شکستن محاصره پنجشیر و ایجاد کمربند امنیتی جامع از جمله در استانهای همجوار بود. رودخانه پنجشیر و آب های فرعی دیگر که از دره های راست و چپ بدان میریزد موضوعی است که مطالعه آن از نقطه نظر جغرافیه و منابع آب اهمیت زیاد دارد. مسافر احد، پیش از رسیدن به مقبرة الشهدا این قبرستان را در سمت چپ خود میدیده است. از مسیر لیرسر به سمت چپ اتوموبیل رو می باشد که درختان بلند چتری بر جاده گسترده اند، راهی است خوب، همچنین می توان از مسیر ساکوتی با حدود چهار ساعت پیاده روی از دل جنگل بکر و عبور از سیب چال و روستا های پلیم چال، ونداربن و حنات یا حسنات به روستای بالان ده رفت.

جاده چالوس در هر فصل به رنگی در می آید و گاه تضاد رنگها همزمان با هم منظره های باشکوه، منحصر به فرد و چشم نوازی پدید می آورد. در نقلهای تاریخی آمده است که زمان حضور پیامبر در شیخین، مشرکان از دور سپاه اسلام را میدیدند و هر دو سپاه نیروهای خود را جهت حفاظت آماده کردند. قوای شوروی زمانی در ملک خیل کوماندو پیاده کرد بودند که من به عبدالله خیل رسیدم، در آن زمان نیز هدف شان دستگیری من بود. سازندهای متعلق به ژوراسیک زیرین در البرز مرکزی از رخسارههای قاره ای، مردابی و دریاچه ای حاوی آثار گیاهی فراوان تشکیل شده است و نشان میدهد که در آن زمان در سراسر شمال ایران جنگلهای انبوه وجود داشته است.

علم کوه (4850)، آزادکوه (4398)، خلنو (4375)، ناظر بزرگ (4350)، پالانگردن (4250)، کلونبستک (4200) سرکچال (4150) در البرز مرکزی قراردارند در حالی که کوههای تالش در البرز غربی و میشینه مرگ (4050)، پاشوره (3856) و بینالود (3211) در البرز شرقی قرار دارند. از حدود ۱۰۰۰ سال پیش تاکنون فورانهای این کوه آتشفشانی جان هزاران نفر را گرفته است. شب سردی بود، آتش روشن کردیم، بچه ها به دور آتش نشسته بودند، از افراد “سید ابراهیم” هفت نفر شهید شده بودند. چیزی نگذشت که خیل مشتاقان علوم دینی پیرامون او حلقه زدند و شمار شاگردانش به قول صاحب تکمله، به هزار نفر رسید.

“ابوالعباس قصاب” سومین شیخی است که در زندگی روحانی ابوسعید سهم بزرگی داشته است تا آنجا که ابو سعید او را شیخ مطلق میخواند.ابو سعید با پای پیاده به پیش شیخ آملی آمد.ابوسعید به روایتی یک سال در آمل در خانقاه ابوالعباس قصاب بود و خرقه گونهای (اصطلاحی نزد عرفا که اگر کسی به درجهای معلوم برسد یک عبا مشهور به خرقه بر تن او میکنند) نیز از او دریافت کرد و به اشارت وی به میهنه بازگشت.شیخ ابوالحسن خرقانی،وی نیز از شاگردان ابوالعباس بوده ومدتی در خانقاه او به سر برده است . به مجاهدین گفتم که در تپه های مجاور پشت سنگ های عظیم، موضع بگیرند، همانطور که فکر می کردم، حمله ی وسیع دشمن شروع شد، تعداد زیادی هلی کوپتر پس از پایان بمباران، آسمان آنجا را پوشاند، موقع پیاده کردن کوماندوها بود.

در همین موقع که هلی کوپترها روی تپه ها داشتند نیروهای شان را دیسانت می کردند، مجاهدین روی تپه ها در کمین بودند، در ابتدا سه هلی کوپتر را زدند، نیروهای پیاده شده ی شوروی، زیر آتش مسلسل های مجاهدین کشته می شدند. در آن تپه ها “سید یحیی”، “محمد غوث” (که بعد ها شهید شد)، “مسلم” و دیگر مجاهدین مستقر شده بودند. Province در توییتر، نیروهای مقاومت پنجشیر کوهی در منطقه دورازه پنجشیر را بعد از ورود صدها عنصر طالبان به دره پنجشیر منفجر کردند که منجر به محاصره آنها در آنجا شد. یا به بهانه اینکه سیاست ما عدم دخالت در سیاست داخلی افغانستان است، اخبار دره پنجشیر و مقاومت احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود را بایکوت خبری میکنند.

او می خواست طرح های خود را به ما بقبولاند، طرح حکمتیار نیز با پاکستانی ها هماهنگ بود، با I.S.I به نتیجه ای نرسیدیم. در این اجلاس طرح ما این بود که طی عملیات های هماهنگ از ولسوالی ها (فرمانداری ها) به سوی شهر ها، حرکت کنیم. در تابستان 1370-1991میلادی مجاهدین خطه ی شمال، در یک عملیات گسترده شهر خواجه غار را فتح کردند. به گزارش اسپوتنیک ، برخی منابع نشان می دهند که امرالله صالح ، رئیس جمهور خودخوانده افغانستان و گروهی دیگر از مجاهدین ، در حالی که طالبان در میدان اتک در حال پیشروی هستند ، یک خط دفاعی برای کنترل آنها تشکیل داده اند.

وی در فیلم هایی که جنگجویان طالبان در این ولایت نشان می دهند به کمبود ساکنان محلی اشاره کرد. س: پس از خروج نیروهای شوروی کدام شهر یا ولایت (استان) توسط مجاهدین فتح شد؟ ج: اولین شهری که بعد از خروج ارتش سرخ به دست مجاهدین افتاد، شهر طالقان بود، ما این شهر را بعد از جنگی خونین گرفتیم. این آبی زیبا کنار سبزینگی گیاهی این منطقه قاب قشنگی از بیستون کرمانشاه روبهروی شمه قرار می دهد کـه بعد از بازگشت از این شهر در ذهنتان ثبت خواهد شد. طالبان بیشتر و بیشتر تسلیم خواهند شد.

سود اصلی تجارت زمرد افغانستان که بیشتر از طریق پاکستان و هند به خارج صادر می شود، به جیب مافیای این تجارت می رود که سالانه به 150 میلیون دالر می رسد، اما درصورتی که این صنعت به شیوه مسلکی به پیش برده شود، در حدود 1 میلیارد دالر نصیب دولت خواهد کرد. اگر به دلیل غلیظ بودن گدازه، گازهای داخل آن به راحتی خارج نشود، تجمع این گازها و فشرده شدن آن ها، خروج انفجاری را سبب می شود.

آن وقت بود که ارتش ملی ما از هم فرو نمی پاشید. آنها تلفاتی داشته اند، ما هم تلفاتی داشته ایم. س: حکمتیار کنفدراسیون «افغانستان- پاکستان» را می خواست، آیا طالبان هم همین هدف را دنبال می کنند؟ س: اگر بین شما و حکمتیار اتحاد واقعی به وجود می آمد آیا باز هم طالبان ظهور می کردند؟ س: آقای حکمتیار در طول سال های جهاد و هم پس از آن به اختلافات دامن می زد؟

ج: من در مرحله ی جنگ های حساس و استراتژیک بودم، شوروی ها رفته بودند، نجیب آخرین تلاش هایش را می کرد تا سر پا بایستد، حکمتیار توسط جنرال تنی کودتا کرده شکست خورده بود، و باز در صدد کودتا بود، مجددی می گفت: «دو روز دیگر نجیب سقوط می کند»، من گفتم: «دو سال دیگر نجیب سقوط خواهد کرد.» چرا که کارها خام بود، رهبران آمادگی نداشتند. وجود خصومت و شرایط جنگ در افغانستان، استخراج و حمل سنگ های قیمتی با دشواری مواجه و سرمایه گذاری وسیع برای سرعت بخشیدن به استخراج این گوهرهای کم نظیر را ضروری کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید