محمدحسین سرآهنگ، در سال ۱۳۰۲ ش

تاریخ اوش در بسیاری موارد با تاریخ فرغانه در آمیخته است. شفقنا افغانستان- کوه «سلیمان» یکی از جاذبههای گردشگری قرقیزستان بوده و با توجه به موقعیت خود در بخش قرقیزی وادی فرغانه توجه بسیاری از جهانگردان را به خود جلب کرده است. 3-7- واحد نوشهر – تالار (سری منظّم) آنچه باعث تفکیک این مناطق با عنوان سری منظم شده، این است که از درۀ چالوس تا درۀ تالار یک نظم چینه شناختی در رسوب گذاری از شمال به جنوب دیده می شود (حوزۀ 40 تا 60) در شمال حوزه ها اغلب، نهشته های دوران چهارم و سپس به سمت جنوب رسوبات دوران سوم و به ترتیب دوران دوم و اول دیده می شود.

نیز با این جوانان همنظر بوده و میگفتند: اى رسول خدا! کوه های بابا در اکثراوقات سال، پوشیده از برف بوده و برای اسکی بازان نیز اهمیت زیادی دارد. غافلگیر کننده بود. از همه دوستان عزیز دوباره تشکر می کنم. با سلام دوباره. انتظار این همه نظر و محبت را نداشتم. با وجود اینکه انتظار می رود بادهای نسبتا ملایم تری (40-50km/h) در روز صعود به قله حاکم شود اما در زمان فرود کوه نوردان شدت آن دوباره افزایش خواهد یافت. در ساعت ۹:۵۰ دقیقه صبح کمی بعد از دو کوهنورد زنجانی به عنوان اولین نفرات صعود کننده در آن روز به قله دماوند بام ایران رسیدیم و جای تمام دوستان و همنوردان را خالی کردیم.همدیگر را بغل کردیم و اشک شوق ریختیم.

جالب است بدانید که ایران تعداد زیادی گنبد نمکی در دل خود جای داده است و بیش از 200 مورد گنبد نمکی فقط در قسمت جنوبی ایران قرار گرفتهاند. کوه بزمان به دلیل اینکه که در دوران کواترنری تشکیل شده و سن قدیمیترین سنگهای آن حدود ۱۱.۷ میلیون و جوانترین آنها ۰.۶ میلیون سال ایت به جوان ترین آتشفشان ایران معروف است. در بعضی نواحی کوه سلیمان نهرهایی دایر شده است که در آنها چرخهای آبی قدیمی مربوط بهسده میانی کار میکند.

تا قرن 16 میلادی این کوه «برا کوه» نام داشت بهمعنی کوه زیبا و سپس بهنام تخت سلیمان بهمعنای تخت پادشاهی حضرت سلیمان تغییر نام یافت. باشگاه بولینگ، باغ وحش، تله کابین، آبشار مصنوعی، پارک بادی، رستوران و چشمه خاچیک از جمله دیدنی ها و امکانات تفریحی است که گردشگران تور اصفهان و اصفهانیها را به این منطقه میکشاند. سلسله کوههای «سلیمان تائو» بیش از یک کیلومتر طول و عرضی 560 متر با ارتفاع 1175 متر و دارای کوه هفتغار است. 17 فوریه 2012 – باد بسیار شدید تیم لهستانی ها را در ارتفاع 6650 متر در مسیر بارگاه سوم متوقف کرد.

سلسله کوه های بابا که بلندترین قُلۀ آن به نام شاه فولادی ياد ميشود، ٥١٤٧ متر از سطح بحر ارتفاع دارد و در جنوب مرکز بامیان واقع است. اما بعد از گذشت دو سال هیچ یک از وعده های بالا تحقق نیافته است و در حال حاضر به دلیل کمبود اعتبار پروژه در حال تعطیل شدن است و بسیاری از نیروهای سد از کار بیکار شده اند. معظم له در سال 1304 شمسي در قريه کوهستان ( آسيا بسر) از پدري جليل القدر به نام سيد محمد فرزند ميرهاشم فرزند سيد ذوالفقار و مادري به نام کربلايي زينب هاشمي فرزند ملا يحيي گرجي که از علماي بزرگ وقت به شمار مي آمد متولد شد.

امروزه شهر مدینه از کوه احد گذشته و به پشت آن رسیده و کوه در داخل شهر قرار گرفته است. آن هم به گونه ای که مزدی و دستمزدی در کار نباشد. دومین منطقه ای است که ساحۀ حفاظت شده را به خود کسب کرده است. این عنصر دومین عنصر طبیعی در پوسته زمین میباشد. زکریا احمدی مسوول پروگرام محیط زیست ملل متحد در بامیان ميگويد که قبلاً کارهای مقدماتی این ساحۀ حفاظت شده با ساخت مهمانخانه های محلی و اعمار پیاده روها به طول حدود ٤٠ کیلومتر، با بودجۀ ٨٠ هزار دالر امريکايى در نظر گرفته شده بود، که کار آن اينک پايان يافته و قابل استفاده مى باشد.

گفتنى است که به دنبال اعلام کوه های بابا به عنوان ساحات حفاظت شدۀ ملل متحد، “جمعیت سبز افغانستان” به حيث یک نهاد اجتماعی، در باميان به فعاليت آغاز کرد. کوه های بابا رسماً در لست ساحه حفاظت شدۀ ملل متحد قرار گرفته و توقع ميرود که عوايد توريستى، از اينطريق در باميان افزایش یابد. این بازار قطع نظر از قدمت طولانی خود و علیرغم تغییر و تعریض آن همچنان استوار بر جای خود باقی است. این روستا یک روستای تاریخی و باستانی می باشد و همچنین غارهای تاریخی آن جلوه ای ویژه دارد. از ويژگي هاي اين محقق بزرگ اين بود که: در بحث بسيار قوي و به طور دائم در مسائل علمي تفکر مي کرد، زاهد و قانع بود و از دنيا و زخارف آن اعراض مي کرد.

دانلود آهنگ کوه نمک این بار بصورت ریمیکس شده تریبال با ریتم کوبنده و شاد مخصوص رقص شادی و حتی سیستم صوتی ماشین پس معطل نکنید هیچ چیز نباید شمارو غمگین کنه و همیشه شادی رو توی اولویتتون قرار بدید ، دانلود این موزیک شاد پ محتوا از دو خواننده قدیمی پر طرفدار ، رامین مهری و مجید حسینی هم اکنون با لینک پر سرعت مستقیم از موزیک شمال. طورى که در زمستان گذشته، شمارى از اتباع خارجى در این کوه ها به مسابقۀ اسکى بازى پرداختند که یکتن از اسکی بازان بامیان، در اين مسابقه برنده شد.

وی افزود که اين برنامۀ حفظ محیط زیست، از طرف پروگرام محیط زیست ملل متحد (UNEP) پلان و تمويل شده و آنرا سازمان غذايى جهان (WFP) در بدل کار در مقابل غذا تطبيق ميکند. مصطفی ظاهر ریيس اداره عمومى محیط زیست که با نماينده گان يوناما (دفتر معاونت سياسى ملل متحد) در کابل به باميان سفر نموده، کوه هاى بابا را رسماً در لست ساحۀ حفاظت شدۀ سازمان ملل متحد اعلام نمود.

یکی از مهمترین نهادهایی که در کنار و همراه دستگاه حکومتی یا به تنهایی در شهرها به شکل سازمانی مقتدر و تشکیلاتی منظم شکل گرفت دستگاه سازمان یافته معابد و پرستشگاهها بود. چنانچه حضرت خلافت مکانی در هنگام تابستان که هوای بلده به واسطه ازدحام اَمام متعفن و مخرورالمزاج می گردد، به ییلاق شادیان که در اصل به”بهار دره”بهاراب کنونی در شادیان معروف است و از شهر تا آنجا شش فرسخ باشد، نزول ارزانی داشته، روزگار به نشاط و انبساط می گزراند.

دیدگاهتان را بنویسید