مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

این حرارت در حدی است که قادر به ذوب کردن فلز سرب می باشد. باید از سازمان فضایی ناسا بخاطر ماموریتهای کاوشگرهایی مانند کاسینی و وو یی جر (ویجر) تشکر کنیم، برای اینکه ما را قادر ساختند تا نگاه دقیقتری به این حلقهها بیندازیم و چیزهای حیرت انگیز زیادی در مورد آنها کشف کنیم. همچنین سازمان فضایی ایران به واسطه رسالت حاکمیتی خود، برای ارتقاء و توسعه جامعه نجوم، لایه ای میانی با نام نجوم نیمه حرفه ای را معرفی نمود و در این راستا اقدام به تعریف پروژه گذر زهره برای کلیه گروه های نجومی سراسر کشور نمود.

همچنین بر سطح زهره به نام زنان نویسنده، شاعر، نقاش، آهنگساز، هنرپیشه، خواننده، پزشك، وكیل، هوانورد، فضانورد، اخترشناس، فیزیكدان، زیستشناس، ریاضیدان، شیمیدان، محقق، اقتصاددان، فمینیست، مصلح اجتماعی، ملكهها و پرنسسهایی از دوران باستان تا امروز و زنان سرشناس دیگر برمیخوریم، ازجمله: جین آستین (نویسندة انگلیسی)، اورِلیا (مادر ژولیوس سزار)، كلارا بارتون (بنیانگذار صلیب سرخ امریكا)، اگنیا بارتو (شاعر اسپانیایی)، پِرل باك (نویسندة امریكایی)، آگاتا كریستی (نویسندة انگلیسی)، كلئوپاترا (ملكة زیبای مصر)، ماریا سِلِسته (دختر گالیله)، الیزابت كورپمَن (اخترشناس لهستانی)، آریل دورانت (تاریخنگار و همسر ویل دورانت)، مولان (سلحشور تاریخیـافسانهای چین در قرن ششم میلادی)، نِفِرتیتی (ملكة زیبای مصر باستان)، لیزا جیا كوندو(مونالیزا)، ساسكیا (همسر رامبراند نقاش و مدل نقاشیهای او)، فوسایه ایچیكاوا (فمینیست ژاپنی)، جِروشا جراد (فیزیكدان هندی)، ایرِن ژولیو كوری (دختر ماری و پیركوری، فیزیكدان، برندة جایزة نوبل)، فریدا كالو (نقاش مكزیكی)، فلورانس نایتینگل (پرستار ایتالیایی)، النا ریچاردز (بنیانگذار دانش اكولوژی) ، اَن سولیوان (معلم هلن كلر)، گرترود استاین (نویسنده و مدتی همسر ارنست همینگوی)، ویرجینیا وولف (نویسندة امریكایی)، و بسیاری افراد دیگر كه شاید نامشان برای ما ناآشنا باشد اما قطعاً در رشتة خود تأثیرگذار و منشأ خدماتی چنان شایسته به جامعه خود، و حتی جامعه جهانی، بودهاند كه نامشان تا ابد جاودان خواهد ماند.

برای بیشتر افراد با چشم غیرمسلح ستارگان سفید به نظر میرسند. باید بگوییم که اکثر این سیارات ۷۵ درصد آب دارند و آب، تقریبا بیشتر سطح این سیاره را پوشانده است. در پاسخ به این سوال باید گفت تفاوت سیاره و ستاره را باید بر اساس نور، موقعیت، اندازه، شکل، درجه حرارت، تعداد، درخشندگی و ماده تشکیل دهنده آنها خلاصه و دستهبندی کرد. با توجه به فاصله ناهید از خورشید، دمای آن باید کمی از دمای زمین بیشتر باشد اما همین مقدار کم حرارت بالاتر، موجب تبخیر بیشتر آب شده است. آبان یشت، كه یكی از یشتهای بلند اوستاست، مربوط به ایزدبانو ناهید است كه به صورت دوشیزهای بسیار زیبا و بلندبالا و خوشپیكر توصیف شده كه برای ازدواج و عشق پاكِ بیآلایش، كه موجب تشكیل خانواده شود، اهمیت فراوانی قائل است.

دی اکسید کربن موجود در جو زهره، موجب ایجاد خاصیت گلخانه ای شده و انرژی بازتابیده شده از سطح را به دام می اندازد و مانع از خروج آن می گردد. ستاره شناسان به مدت هزاران سال معتقد بودند که زمین ساکن است و مرکز جهان را شکل دادهاست . براساس مدل تجمع هسته (core accretion)، درابتدا هستههای سنگی سیارهها شکل گرفتند؛ سپس عناصر سبکتر، گوشته و پوستهی سیارهها را تشکیل دادند. سیارات درونی از یک هسته داخلی و یک هسته خارجی به همراه لایههای مذاب و نیمه مذاب و سنگی جامد تشکیل یافته است.

دایرة البروج دایرهای فرضی در آسمان است که ظاهراً(از دید ساکنان کره زمین) به نظر میآید که خورشید در مدت یک سال آن دایره را طی میکند. زهره روشن ترین ستاره بعد از خورشید و ماه است، این سیاره هیچ گاه از خورشید فاصله زیادی نمی گیرد، بنابراین بعد از غروب و قبل از طلوع خورشید می توان آن را دید. بعد با توجه به نیروی جاذبه بسیار بالای زحل وارد لایه دوم خواهید شد که پوشیده از ابرهای سیاهی از سولفید امونیوم با دمای -۱۳۰ درجه است.

سطح این سیاره پوشیده از منطقه های گوناگونی شامل سطوح مسطح، کوهستان، دره و شیار است. پدیده مسطح شدن قطب ها یا تورفتگی و تورم در نواحی استوایی در این سیاره به دلیل حرکت آهسته به دور مدارش کمتر اتفاق می افتد. فضاپیمای کاسینی سالها به دور مدار زحل چرخید و اطلاعات بسیار زیادی از اقمار این سیاره، فصلها، حلقههای آن، وضعیت آب و هوایی و جو این سیاره برای دانشمندان ارسال کرد.

فشار در این سیاره به اندازه فشار آب در عمق یک کیلومتری اقیانوس بالا می باشد. این افکار به هیچ وجه درست نیست. متزگر می گوید که در حال حاضر، حداقل ۱۵۰ سیاره کوتوله وجود دارد و اکثر مردم هیچ سرنخی از آن ندارند. برای مثال، هر دو سیاره در محدودهی سکونتپذیر منظومهی شمسی قرار دارند. گفتنی است هر کس که بخواهد از مراسم عشاء ربانی و مناجات الهی در روز یکشنبه حظ و بهرهای ببرد، الزاماً بایستی در مراسمی که شنبه شب برگزار میشود شرکت کند.

در فرهنگ ایران باستان روز آدینه، كه جمعكننده روزهای هفته است، به ناهید اختصاص دارد. دوربین فروسرخ و طیف نگار آن که می تواند چند هدف را همزمان طیف نگاری کند، آشکارساز گرمای هابل است (Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer) حساسیت آن به امواج فروسرخ باعث شده است که این دوربین برای مشاهده اجرام مبهم آسمانی مانند گازها و غبار میان ستاره ای و همچنین مشاهده دقیق ژرفترین قسمت های جهان بسیار کارآمد باشد. این سیاره کمی کوچکتر از پلوتو است و سطح آن عمدتاً از نیتروژن جامد، اتان و متان تشکیل شده است. سیارات درونی بیشتر از سنگ ساخته شدهاند و نسبت به سیارات بیرونی، کوچکتر و چگالتر هستند.

فشار هوا در سطح ناهید ۹۰ میلی بار بیشتر از فشار سطح دریاست. سیاره شناسان با تحقیقات گسترده این موضوع را بیشتر مورد تحقیق قرار می دهند تا بتوانند وجود این ماده را کاملا اثبات کنند. شایان ذکر است ابزارهای رصدی مورد استفاده عبارت بودند از: تلسکوپ 16 اینچ اشمیت کاسگرین، تلسکوپ خورشیدی 90 میلیمتری Coronado، دوربین عکاسی دیجیتال 5D کانن SLR، دوربین عکاسی CCD، دوربین فیلبرداری CCD. برای بهتر دیدن زهره در آسمان شب میتوان از دوربین دوچشمی یا تلسکوپ استفاده کرد و اگر یک رصدگر حرفهای هستید فرصت خوبی برای عکاسی نجومی است. دیدن سیاره مریخ در خواب پهلوان پادشاه میباشد.

۵.۹ متغییر بوده است و در صورتی که در حالت ایدهآل چشم غیرمسلح توانایی دیدن قدر ۶.۵ را دارد (این به این معنی است که میتوان در شرایط ایدهآل این سیاره را دید) اندازه زاویهای این سیاره بین ۳.۴ تا ۳.۷ ثانیه قوسی متغییر است اما در حالت مقابله به ۳.۶ ثانیه قوسی میرسد. حداکثر فاصله زاویه ای که این سیاره با خورشید دارد حدود 28 درجه است ( از دید زمین ) . پنداشته میشود که شمار کنونی اجرام دیسک پراکنده تنها در حدود ۱ درصد از آن چیزی است که در اوایل تشکیل منظومهٔ شمسی بود.

سیاره زحل تنها سیاره منظومه شمسی است که از آب متراکم تر است – حدود 30٪ کمتر. از شرحی كه ابوریحان بیرونی در التفهیم در باب خواص و مظاهر زهره آورده چنین برمیآید كه رابطه زهره با آب و سپیدی و رویش و زایش و تولیدمثل و طرب و زیبایی و عشق و مسائلی از این دست انكارناپذیر است و قراین نشان میدهد كه زهره همان ناهید، ایزدبانوی آب، است.

این عوض شدن جهت چرخش به دلیل برخورد آن به سیارک ها و اشیای دیگر است. چندین برخورد در میان اجرام سماوی نیز رخ دادهاست و همچنان به وقوع پیوستهاست و در نتیجه به تکامل منظومه شمسی کمک میکند . زحل سیاره ی منحصر به فرد منظومه ی شمسی است . این نوع از حیوانات را یاد بگیرید تا واژگان خود را در مورد حیوانات به انگلیسی افزایش دهید و در نتیجه دایره لغات انگلیسی تان را به طور کلی بهبود ببخشید.

در این دشت ها انواع مختلفی از پوشش های گیاهی را شاهد هستیم که غذای اصلی بزرگ ترین جمعیت گیاهخواران را تشکیل می دهد که خود این گیاهخواران نیز طعمه لذیذی برای گوشتخواران ساکن دشت را تشکیل میدهند . همینطور که منتظر ظهور مجدد زهره در سال ۲۰۲۲ هستیم، میتوانیم مأموریتهای جدیدی را نیز دنبال کنیم که انتظار میرود این سیاره را در سالهای آینده هدف قرار دهد. به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، سیاره زهره در این روزها در بهترین حالت برای تماشا قرار دارد، پس مطمئن شوید که این فرصت را از دست نمیدهید. نقطه دیگری که در سمت چپ و پایین این تصاویر پیداست، محل شیلد عقب و چترهای نجات این مریخنورد است.

جو زحل به صورت عمده از هیدروژن (96%) و هلیوم (3%) تشکیل شده و مواد دیگری همچون متان، آمونیاک، استیلن، اتان، پروپان و فسفین نیز در اتمسفر این سیاره وجود دارد. «سارا سیگر»، محقق علمی اصلی ماموریتهای VLF و استاد علوم سیارهای در موسسه فناوری ماساچوست، میگوید: فضا به طور کلی ارزانتر میشود و دسترسی به فضا بیش از هر زمان دیگری وجود دارد. سلام. برهمه بهتر است در مورد امور و قدرت الهی نظر ندهیم چرا که او هر چه لازم به دانایی بود به ما اموخته تا در صلح و ارمش زندگی کنیم.تمامی محقیین و دانشمندان 1میلیارد علم خلقت رو هم کسب نکردند این فقط شوق و هیاهوست.

نخستین تصاویر که کاوشگر نیوهورایزنز از پلوتون به ثبت رساند، در ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۰۶ زمانی که کاوشگر ابزار تصویربرداری شناسایی دوربرد تلسکوپی (LORRI) خود را مورد آزمایش قرار میداد، به ثبت رسیدند. چنانکه سیاره به به حضیض خود نزدیک میشود، سرعت آن افزایش مییابد زیرا انرژی پتانسیل گرانشی به جنبشی تبدیل میشود، همانطور که یک جسم در سقوط آزاد با نزدیک شدن به زمین سرعتش افزایش مییابد. اختلاف ارتفاع بین سطوح بلند و پست بین دو تا سه کیلومتر (به جز برخی جاهای مرتفع) است.

دیدگاهتان را بنویسید