معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

اما پس از عبور از کنار گنبد و دور زدن آن آب رودخانه با درصد زیادی شوری همراه می شود که نشان از فعالیت زیاد گنبد و روان بودن آب آن تا بستر رودخانه مند می باشد و در فصل پربارش آب رودخانه سطح دشت های چغابور و دشتی را فرا گرفته وبه علت تبخیر زیاد نمک بر روی سطح خاک باقی مانده و باعث شوری زمین های منطقه می گردد. 7- سطح زیبا و رنگارنگ گنبد – مهمترین جاذبه گردشگری گنبد نمکی دشتی ساختار گنبد بوده به طوری که هر رهگذری که در حال عبور از جاده ی خورموج به سمت کنگان باشد از فاصله ی دور سفیدی گنبد پوشیده از نمک را می بیند و در نظر اول به این فکر می کند که کوهی پوشیده از برف را مشاهده می کند.وجود نمک های طعام و صنعتی با رنگهای بسیار زیبا که شامل قرمز،سبز،سفید،سیاه،نارنجی،قهوه ای و ترکیب این رنگها در دیواره ها و سنگ فرشها و وجود کانیهای زیاد در منطقه که از جمله ی آنها می توان به وجود مقدار زیاد گوگرد که با رنگ زرد طلایی یا وجود پتا سیم با رنگ نارنجی وآهن با رنگ قرمز و قهوه ای وترکیب این مواد معدنی با هم که می توان از پیریت یا همان طلای کاذب(طلای احمقها) که در سطح گنبد به وفور یافت می شود که از ترکیب گوگرد با آهن تشکیل می گردد و دارای جلای فلزی براقی می باشد.همچنین وجود بلورهای زیبای سیلیکاته و فسفاته با جلای فلزی و غیر فلزی با تنوع رنگها پدیده ای شگفت انگیز و متحیر کننده ای است که شاید در هیچ جا نتوان همانند آن را نظاره کرد.

همچنین شهرهای متعددی در کناره رودها گسترش یافته است که باعث برهم خوردن تعادل جریان رودها براثر دستکاریهای انسانی (مثل دیواره بندی، مجراسازی، پل سازی، پوشاندن روی رودها وورود فاضلابهای شهری) در نواحی شهری شده و رود ها را وادار کرده است که در مناطق شهری از بستر تعیین شده تجاوز کند و طغیان یا سیلاب را به شهرها تحمیل نماید. تشکیل گنبد شمال غربی به جنوب شرقی بوده و از سمت غرب به روستای گنخک و روستای جاشک کشیده شده و از سمت شرق از روستای باغان تا روستای درویشی ادامه دارد و راه دسترسی به گنبد از سمت جنوب غربی از فاصله ی 3 کیلومتری بعد از روستای گنخک از طریق جاده خاکی معدن قدیمی سنگ نمک که در منطقه فعالیت می کرده است و از سمت شرقی گنبد بعد از پل روستای کردلان جاده ی خاکی را به سمت گنبد پیش گرفته تا به پای کوهپایه های گنبد برسیم.

از طرفی کنجکاوی در گنبد نمک جاشک خطرناک است. دریاچه نمک در بین گنبد وجود دارد. حیات وحش : از نظر حیات وحش در فصل تابستان که معمولاً از اواخر اردیبهشت در منطقه آغاز و تا پایان مهر ماه ادامه دارد خالی از حیات وحش می باشد به جز چند گونه از مارمولکها و خفاشها که ساکنان دائمی گنبد محسوب می شوند،در سطح گنبد جنبنده ای دیگر دیده نمی شود اما بعضی از موجودات نیز در کوهپایه ها و دره های شیرین پایین دست گنبد نیز دیده می شوند که از جمله به کبک،تیهو،گنجشکها،جغد،کبوتر چاهی و بعضی از شکاریها و روباه و کفتار می توان اشاره کرد.البته گنبد نمکی به خاطر قرار گرفتن در مسیر سلسله کوه زاگرس وبین دو کوه شیرین که دارای چشمه های آب شیرین می باشد و وجود گنبد که سرشار از نمک بوده و همین طور که اغلب طبیعت دوستان می دانند نمک یکی از غذاهای وحوشی همچون قوچ و میش و کل و بز می باشد از این رو در گذشته این منطقه یکی از شکارگاه های بزرگ محسوب می شده که امروزه به دلیل شکار بی رویه و بی رحمانه شاید تعداد کمی کل و بز در منطقه باقی مانده باشد.

سنگ نوشته بیستون روی کوهی آهکی بنا شده بود و به همین خاطر ساخت چنین پلکانی بسیار منطقی بهنظر میرسد. این منار در فراز تپه کوچک در کنار پارک احمدشاهی کابل در مقابل نوآباد بریکوت به شکل مقبول و مرغوب از سنگهای رنگین و ظریف بنا یافتهاست و در اثر جنگها آسیب دیده است. «سایت جهانی بیستون» سنگ نوشتههای بیستون بزرگترین سنگ نوشته جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی و از آثار سلسله هخامنشیان واقع در شهرستان بیستون در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است.تا کنون ۲۸ اثر از آثار تاریخی کوه بیستون در فهرست آثار ملی ایران و ۱۳ اثر همراه سنگنبشته بیستون در ۸ ژوئیه ۲۰۰۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

اين کمبودها در زمانی که انتظار می رود جمعيت جهان ۵۰ درصد افزايش يابد، تاثير منفی در توليد جهانی مواد غذايی خواهد گذاشت. این اثر منحصر بفرد پس از ثبت تخت جمشید، چغازنبیل، میدان نقش جهان، تخت سلیمان، پاسارگاد، گنبد سلطانیه و بم و منظر فرهنگی آن هشتمین اثر ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. نیم ساعتی را در یکی از خیابانهای شهر منتظر بودیم تا سرپرست گروه به همراه آقای نصیری که از این پس نقش مترجم گروه را هم بر عهده داشت، از چند هتل بازدید کنند. یکی از جادههای استراتژیک در روی پاسگاه گرگنه را در عملیات عاشورا (میمک) با موفقیت محافظت کرد و در تثبیت خطوط و قوی تر کردن خاکریزها، احداث آشیانه و سکوی تانک و همچنین احداث جادهها جهت ارتباط سریع خطوط با عقبه نقش مؤثری ایفا نمود.

پوشش گیاهی : سطح گنبد نمکی دشتی از لحاظ پوشش گیاهی تقریبا در اغلب نقاط به دلیل درصد بالای نمک تهی از هر نوع رویش بوده اما در برخی از نقاط گنبد وجود مناطق بزرگ و کوچک آهکی به چشم می خورد که بر روی این سطوح گیاهانی مانند گون،گیشدارا و قیج و همچنین در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یکساله روی سطح آهکی گنبد را پوشانده و زیبای خاصی را به آن منطقه می بخشد. دریاچه کوچکی که اطراف آن را کوه ها و صخره ها فرا گرفته است زیبایی دوچندانی به منطقه بخشیده که این دریاچه در نیمه دوم سال به دلیل حجم بالای تبخیر آب تبدیل به لایه ای قطور از نمک شده و در این روزها قطر نمک بسته شده بر روی این دریاچه به ارتفاع نیم متر نیز می رسد.

علاوه بر جزیره هرمز یکی از دلایل رونق بازرگانی و تجارت در جزیرهی قشم، وجود معادن مختلفی همچون خاک سرخ نمک و گاز است که خود، موجب اشتغال زایی و ایجاد درآمد برای ساکنان جزیره بوده و در گذشته های نه چندان دور، یکی از منابع تامین نمک صنعتی صادراتی به کشورهای عرب همجوار و سایر مناطق دنیا به حساب می آمد اما امروزه به دلیل حفظ منابع طبیعی در این منطقه، این کار به مراتب کمتر صورت می گیرد. این رشته کوه از جهت غرب از جمهوری آذربایجان آغاز میشود و از جها شرق تا کشورهای ترکمنستان و افغانستان ادامه دارد.

این کوه در غرب توکیو قرار دارد و آخرین فوران آتشفشانی آن در سال ۱۷۰۷ اتفاق افتاد؛ اما نکته قابلتوجه در اطراف این کوه نزدیکی آن به شهر توکیو و وقوع زلزلههای شدید در اطراف کوه فوجی است که توجه زمین شناسان را به فعال شدن دوباره آن جلب میکند؛ به همین دلیل بهطور پیوسته فعالیت کوه فوجی را رصد میکنند. کوه نمک میرخوند (بنو) در جنوب غرب استان فارس واقع شده است. افغانستان جزئی از قاره پهناور و کهن آسیا است که مابین آسیای میانه و آسیای جنوب غربی قرار دارد.

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، درگیری های اخیر در ولایت پنجشیر به کشته شدن سخنگوی خیزش مردمی و تصرف دره مقاومت به دست طالبان منجر شد. به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، کوه نوردی همواره یکی از تفریحات انسان ها در طول تاریخ بوده است. نشر اکاذیب و تبلیغات دروغ در میدان های نبرد، یکی از عوامل مؤثر در تضعیف روحیه ها است و دشمن مشرک از این حربه در اثنای نبرد «احد» استفاده کرد و قتل پیامبر را در میان مسلمین منتشر ساخت و بر اثر آن، گروهی به فکر بازگشت به آیین بت پرستی افتادند که قرآن از آن با جمله ی «انقلبتم علی اعقابکم؛ آیا اگر او بمیرد یا کشته شود از عقیده خود برمى گردید.» (آل عمران/ 144) تعبیر می آورد و گروهی راه مدینه را در پیش گرفتند و گروه سوم گفتند که اگر پیامبر کشته شد خدای پیامبر زنده است و وظیفه ی اسلامی در جای خود باقی است.

اگر هم از سمت عسلویه میآیید، وارد جاده بوشهر شوید و پس از عبور از بندر کنگان، در میانههای راه خورموج، از جاده خارج شوید. مهر – کوه نمک قم در ۱۵ کیلومتری جاده قم به سمت جعفریه قرار گرفته و از جمله جاذبه های طبیعی استان قم به شمار می رود که کمتر بدان توجه شده است. در این تصویر دریای مدیترانه با سوریه و ترکیه در جلو، جزیره قبرس در سمت راست و کوه برف پوشیده شده از لبنان و دره اردن در سمت چپ است. این دره که نوید پایان مسیر را میداد از دو طرف با صخرههایی بلند احاطه شده و کف آن کاملاً ماسهای و به شکل شنزار و پوشیده شده از قلوهسنگهای رودخانهای بود.

همان طور که گفتیم «الهه نمک» نیز یکی از همین دیدنیها است و شامل کوه نمکی با رنگهای متنوع و سطحی است که به مرور زمان و در اثر فرسایش برش خورده است. این اجسام مثلثی شکل سنگی و نیمه صیقلی، شبیه به لنگرهای کشتی های باستانی بودند که «دراگ» نامیده می شدند. 3- نمکچالها و یخچالهای نمکی – یخچالهای نمکی از جاذبه های خاص گنبد نمکی دشتی می باشند که در سطح شیب دار و حرکت ثقلی توده های نمک و در جهت شیب گنبد و به صورت پلکانی تشکیل شده اند و در سطح خود با اشکالی زیبا رنگهای متحیرانه را به وجود آورده اند که چشم نوازی می کند و به دلیل اینکه به یخچالهای یخی شبیه بوده اند به این نام نامیده شده اند.

گنبد نمک جاشک که با نام کوه نمک جاشک هم شناخته میشود یکی از زیباترین جاذبههای زمینشناسی ایران است که در استان بوشهر واقع شده است به دلیل قرارگرفتن این کوه در محدوده شهرهای دیر و دشتی، برخی کوهنوردان نام این جاذبه ژئوتوریستی را گنبد نمکی دشتی بوشهر گذاشتهاند. در یکی از مستندهای تلویزیونی روایتی جالب از کوه نمک جاشک شنیدم که به عنوان یک افسانه محلی جالب بود: «در سالیان دور، دسته کَلها (بزهای نر) در اینجا زندگی میکردهاند که شیر داشتهاند! اما مردم عبرت نمیگیرند و زنها باز هم برای دوشیدن بزهای نر!

دوشیدن شیر بزِ نر همانا و گرفتار نفرین طبیعت شدن همانا! دشمنان برخى از جنازه هاى شهیدان را مثله کردند؛ یعنى گوش و بینى آنان را بریدند و در نتیجه صحنه دلخراشى بر میدان نبرد حاکم شد. آنان افکار پنهانی خود را بر تو آشکار نمیکردند. ضمناً بعلت كمبود آب در اين كمپ كه توسط يك شيلنگ چند متري از دل كوه به اين نقطه منتقل شده بود، كه هم مورد استفاده احشام و هم مورد استفاده افراد حاضر در كمپ بود، به مبلغ 20لير(14000تومان) در ازاي يك گالن بيست ليتري به فروش مي رسيد كه به علت شستوشوي دست وصورت و گرفتن وضو، مبلغ 20 لير به آنان پرداخت كرديم.

از آنجایی که هیچکدام از آنها در حال حاضر در دسترس نیست 🙂 در ادامه خیلی خلاصه و ساده نحوه شکلگیری زیباترین کوه نمک بوشهر را مرور میکنیم. قلعه سرمایج در روستایی با همین نام واقع شده است که جزء توابع شهر هرسین به حساب میآید. با توجه به جاذبه گردشگری و خاص کوه نمک واقع در شهرستان دشتی، که در فصلهای زمستان بیشترین گردشگران به خود جلب میکند، روز به روز شاهد افزایش مناطق بکر آن هستیم. به همین علت در سالهای اخیر آژانسهای گردشگری تورهای زیادی را به این ناحیه میبرند و این تعداد روبه افزایش است. نمک کمترین رخنمون را دارد و باقیمانده هاى نامحلول سازند هرمز شامل انواع سنگ هاى ولکانیکى و رسوبات مارنى و ماسه سنگى نماى عمومى را تشکیل مى دهد.

سنگهای اطراف کوه آتشفشان ساختار شیشهای دارند و از انواع سنگهای ریزدانه هستند. وسعت اثر طبیعی ملی کوه نمک جاشک ۳۶۶۳ هکتار است که شامل غارهای نمکی، آبشار نمک، دودکش جن، تخت دیو، شکلهای گلکلمی و درههای نمکی است. رنگین کمان رنگها و اشکال گوناگون در گنبد نمکی جاشک از ویژگیهای این اثر ملی طبیعی است. این نبشته که تا پایان ستون چهارمِ متن فارسی باستان، رویدادهای سال نخست پادشاهی داریوش را بازگو میکند؛ بجز ارزش تاریخی، یکی از کهنترین منابع اعلام در زبانهای ایرانی است و برای بررسی دگرگونی واژگان ایرانی، نامهای کسان، شهرها، رودها، کوهها و نیز برای شیوه نگارش، گاهشماری، اندیشهورزی و بسیاری بایستههای دیگر، نگرگاه ویژه و پر ارج پژوهندگان گوناگون است.

دیدگاهتان را بنویسید