معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

در زمان حال این یخچال های طبیعی را میتوان در دماوند، علم کوه ، سبلان و به مقدار بسیار کمتری در تعدادی از قله های مرتفع البرز یافت. به دنیا آمد. همچون پدرش به دربار عباسی راه یافت و ارتباط خود را با آنجا حفظ کرد. فاصله بین قله دماوند (با ارتفاع 5671 متر) با انتهای دره رودخانه هراز در شمال شرقی آن که ارتفاع بیشتر از 1000 متر ندارد بیشتر از 17 کیلومتر نیست. علت شگفت بودن ماجرای اصحاب کهف، درنگ ۳۰۹ ساله آنان در غار و آنگاه برخاستن ايشان در کمال سلامت بوده است.

اما به طور احتمالی می توان گفت که دوره ی هولوس، زمان آخرین فعالیت سهند است. که فعالیت آن شامل مراحل مختلف است و هر مرحه بوسیله دوره آرامش نسبتا طولانی از هم جدا میشود، مثلا دماوند یا سبلان. زیبایی این باغ در نوع خود در کل کشور بی نظیر بوده و آرامش کاملی را به انسان هدیه می دهد و برای گذراندن یک روز آرامش بخش گزینه ی خوبی می باشد.

در طی جست و جوی خود این تیم موفق به پیدا کردن یک شی عجیب در 13000 فوتی سطح دریا شدند. کوههای شهری: تصوری نادرست در میان برخی متولیان گردشگری کشور وجود دارد که گمان میکنند رفتن به طبیعت به معنای تجهیز طبیعت است. غالبا برجستگیها و اشکال خاصی ایجاد میکنند. این امامزاده ها غالبا از تبار پادشاهان زیدی در حکومت شیعی آل کیااند که حدود 200 سال در منطقه گیلان و بخشی از مازندران حکومت می کردند. با افزایش دما مقدار SO2 زیاد و SH2 کم میشود در همین شرایط نسبت Ca به H2 , CO2 به H2O افزایش مییابد.

از طرفی وجود دیواره آزادکوه و گرده آن در سوی شمالی کوه را نمی توان کم اهیمت دانست. درگیری فنی، طول مسافت، کار استقامتی از دلایل قرار گرفتن دوبرار در بین قله های مهم رشته کوه البرز بودند. دامنه شمالی این رشته کوه مخصوصا در قسمتهای جنوب دریای مازندران کاملا سبز و پر آب بوده و در بعضی قسمت ها فاصله دامنه کوه ها و دریای مازندران به کمتر از یک کیلومتر میرسد. نواحی مرتفع این کوه تقریباً همیشه پوشیده از برف است و درههای بیشمار در دامنه این کوه به وجود آمده که معروفترین آنها از این قرار است : دره واخان، شغنان، منجان، جرم، درایم، کشم، ارسج، فرخار، دره اشکمش، خوست، فرنگ، سمندان اندراب، حنجاب، دو آب و سر اب در شمال و از طرف جنوب دره پنج، دره نور، دره کرم، دره پشال، باندول، اشپی، اسکین، پنجدره نجراب، دره هزاره، بازارک، پاران ده، شتل ، سالنگ، اشاوه، شکاری، کپچاق، چهارده بامیان، سیغان، کهمرد.

بعد از قله دماوند با ارتفاع 5671 متر منطقه تخت سلیمان دارای بلندترین قله ها در البرز مرکزی می باشد. مسیر صعود معمول تخت سلیمان از طریق ونداربند، سرچال، علم چال می باشد. مسیر صعود عادی به این قله از طریق پناهگاه سیاهسنگا در مسیر علم کوه است. نام رشته کوه البرز در منابع به تمامی کوههای پیوسته شمال ایران از ترکیه در شمال غرب تا شمال شرق ایران در منطقه خراسان گفته می شود. قله دماوند بلندترین کوه از رشته کوه های البرز است.

رشته کوه البرز در بین دشت مرکزی فلات ایران و نوار ساحلی خزر مامن دهها قله زیبا و فراموش نشدنی است. در نتیجه انفجارهایی تولید شد که بخار آب تا ارتفاع 2000 متری از سطح زمین بالا رفت و قطعات سنگهای قدیمی و گل تا 1100 متر به هوا پرتاب شد و دو دهانه بزرگ در محل خروج ایجاد شد. بطور کلی سولفاتار عبارت از خروج بخار آب و سولفید هیدروژن ، با دمای تا 300 درجه سانتیگراد است و در تمام مناطق آتشفشانی دیده میشود.

اگر صعود همچنان ادامه یابد بخار آب تقطیر میشود و به صورت چشمههای آب گرم تظاهر میکند. آناهیتا یا ناهید به موجب اسناد باستان ایرانزمین ایزد و فرشته نگهبان آبها است که اسم کامل آن «دوری سوراناهیتا» به معنای رود قوی پاک و آب توانای بیآلایش است. آب سلفر در عمق ٨٠٠ مترى زمين اين منطقه وجود دارد که در بخش طبابت استعمال ميشود؛ اما امور چاه مذکور به علت آغاز جنگ هاى داخلى در کشور متوقف گرديد. جانورانی مثل خرگوش و روباه در این منطقه دیده میشود. وروشت با ارتفاع 4030 متر تنها قله بالای 4000 متری این منطقه است.

در معرفی قله های البرز مرکزی به معرفی شاخص ترین قلل بالای 4000 متر خواهیم پرداخت. است که تماما بالای 4000 متر است. برای انواع ورزش های آبی از جمله قایقرانی، ماهیگیری اسکی روی آب، شنا و پرواز با کایت است در ضمن دریاچه امیرکبیر یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و نمونه نادر خال قرمز است که امکانات مطلوبی را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهیگیری فراهم آورده است .سد امیر کبیر(سد کرج) که در مقیاس جهانی یکی از بزرگترین سد هاست اولين سد چند منظوره ایران محسوب می گردد.

یکی از جذابیتهای مهم این استان عبور جاده کرج – چالوس از این استان است که این جاده جزو زیباترین جاده های ایران بلکه دنیا می باشد که این ویژگی استان البرز را یکی از استانهای مطرح جهت گردشگری به شمار می آورد. کوهسار شهری است در استان البرز ایران است. وی مردی شوخطبع و وارسته بود که در سرودن شعر نیز مهارت داشت. نورالله خان معروف به نورالله خان نوایی از بزرگان علم و ادب مازندران و از بزرگان شعر در وصف امامان و تعزیه نویسان بزرگ ایرانی بود او در سال ۱۳۳۸ قمری در روستا عورطه دشت جهان را وداع نمود.

ابراهیم پیوسته در سفر بوده و حکایاتى که از او نقل مى کنند غالبا راجع به سیاحت یا حج است. در سال ۶۱۷ که سلطان محمد خوارزمشاه از مقابل دسته ای از لشکر مغول – تحت فرمان سبتای نوین و یمه نوین – که به تعاقب او مأمور بودند شهر به شهر فرار میکرد، شمس قیس هم از جمله ٔ ملازمان رکاب سلطان بود و نیز هنگامی که در پای قلعه ٔ فرزین سلطان و حَشَمَش از لشکر مغول شکست خوردند و به سبب آنکه مغول سلطان را نشناختند وی زنده جان بدر برد، شمس قیس در رکاب سلطان بود و مسودات کتاب المعجم او با دیگر کتب نفیس که همیشه همراه داشت ، در این حمله بکلی ضایع و تلف گردید.

دیدگاهتان را بنویسید