معلومات مختصر در باره افغانستان

سوم تا جای من میدانم طی قرنهای گذشته زنان شاعر در بدخشان شعر سرودند و سوگمندانه، باد روزگار شعرشان را به نیستی مبدل کرده است. به نظر میآید بسیاری از قبیلهها و قبیله نشینانی که تیمور سرزمینهای آنان را به قلمرو خویش ضمیمه کرد، در آن روزگار قدرت کمی داشتند. پرفسور منز در بخشی از نوشتههای خود مینویسد: «برای بررسی قبایل و صحراگردان مناطقی که تیمور تسخیر کرد، نخست باید اذعان کنیم که با گروههایی از انواع متفاوت مردم مانند قبایل ترکی ـ مغولی مغولستان و شاید قبایل شبه صحراگرد لُرستان سرو کارداریم و دیگر اینکه آگاهی ما درباره بسیاری از آنان اندک است.

ارتفاع فعلی بسیاری از قلههای هیمالیا در همین زمان اندازهگیری شد. در این بخش قصد داریم تا شما را با سنگنبشتههای مختلف بیستون آشنا کنیم. روستاهای «ساکی علیا» و «ساکی سفلی» و همچنین «کوه ساکی» و «کوه ساکی سوخته» از دهستان قره کهریز از بخش سربند شهرستان اراک (در مسیر جاده خمین به اراک) از جمله این مناطق میباشند. اما زیبایی منطقه و همچنین تعدد صعودهای آن باعث میشود این کوه را در زمره قله های مهم رشته کوه البرز قرار دهیم.

14-جهت رشته کوه هایی البرزو زاگرس چه تاثیری برآب وهوای کشوردارد؟ صبح زود پنجشنبهای اوایل آبان است و دو، سه روزی است که «و کوه طنین انداخت» از «خالد حسینی» را میخوانم. رضا شهلایی صبح روز یکشنبه 5 مرداد 1393 پرچم ایران را بر فراز قله K2 به اهتزاز درآورد. دريای هريرود : از کوه بابا در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته، از هرات می گذرد و در شمال غربی کشور اندکی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل داده سرانجام در ریگزارهای ترکمنستان فرو می رود. یک فوران آتشفشانى قادر است ستونى از مواد مختلف را تا ارتفاعى حدود 19 کیلومتر (در بالاى قله آتشفشان) به بیرون پرتاب نماید و منجر به تشکیل یک ابر آتشفشانى گردد.

مجموعه ای با ۳۵ قله که بلندترین آنها قلل دو برار با ارتفاع ۴۰۸۰ متر می باشد. علامه شهید مرتضی مطهری درباره بودا مینویسد: «در حدود دو هزار و پانصد سال پیش، در هندوستان، در پای کوههای هیمالیا در میان مردمی که به «ساکیاها» معروف بودند، شاهزادهای به دنیا آمد و در حدود سی سال در ناز ونعمت بزیست». بودای پیامبر نیز شاهزادهای از خاندان سکاها بود که در شمال هند در دامنههای هیمالیا فرمانروایی داشتند. این گوهرها بعدها به دست کمپانی هند شرقی افتاد و بدان وسیله به دربار انگلستان راه جست و به ملکه ویکتوریا هدیه گردید.

از آن تیم دوک آبروزی تا ارتفاع 6250 متری یال جنوب شرقی صعود کرد. این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۹۶ نفر بودهاست. افتادن تیر آرش در حوالی(مرو با جیحون)هم باعث شادمانی مردم ایران و هم موجب ختم غائله دیرینه ی ایران و توران شد. سالانه دهها عراده موتر به علت خرابی راههای موتر رو از ارتفاعات بلند و پرتگاههای سهمگین بدریای کوکچه سرنگون شده باعث مرگ و معیوبیت صد ها مرد ، زن ، کودک و سر سفید میگردد، به ارزش میلیونها افغانی سرمایه های تاجران و کسبه کاران بدریا رفته و صاحبان آن بخاک سیاه مینشیند.

البته در دهه ۸۰ شمسی، اقداماتی که شهرداری اصفهان برای ایمن سازی مسیر کوهنوردی کوه صفه انجام داد باعث شد که صدمات و خطرات ناشی از کوهنوردی در این منطقه تا حد زیادی کاهش پیدا کند. به طوری که آقای مظفر ساکی از نوادگان کربلایی کوچک خان شاعر و ادیب ایل ساکی در دوره قاجاریه برایم نقل کردند در منطقه چالدران نیز گروه زیادی از ساکیها زندگی میکنند که ظاهراً در زمان جنگهای ایران و روسیه به همراه سپاه ایران به آن حدود رفته و بنا به سیاست دولتهای وقت در آن منطقه مسکن گزیدهاند و هنوز هم با گذشت قرنها بر باورها و سنن لُری خود پایبندند.

سابقاً ساکی یکی از نامهایی بوده که مردمان بختیاری برای پسران خود برمی گزیدهاند. یکی از شش محله قدیمی دزفول، «محله ساکیان» است. مسجد قدیمی این محله با نام «مسجد ساکیان» نیز از مساجد قدیمی دزفول محسوب میشود. بعدها گروههای زیادی از اعراب منطقه به آنها پناه جستهاند و درنتیجه امروزه آنها را هم با نام ساکی میشناسند. در امارات متحده عربی نیز گروههای مختلفی با فامیلی ساکی وجود دارند که برخی از آنها از ساکیهای ایران هستند و بعضی از آنها نیز از جماعت ساکیهای دیگر کشورها میباشند.

اما بر خلاف تصویری که ذهنی دارد از نحوه برخورد با این فرمانده دلهره دارند ،در میابند که چند ما ه و اندی نامه های ثریا بهاء را فرمانده مسعود برای پیروانش تکرار زمزمه کرده و به این وسیله در جهت تقویت مورال و معنویات آنها با اتکا به متن مکتوب بهره برداری فراوان کرده است. و دسته ی دوم که به آسیا مهاجرت کرده که البته مهاجرین آسیایی نیز به چند دسته تقسیم شده که عبارتند از : ( هندی ها ) ، ( سکاها ) ، ( هیتی ها ) ، ( میتانی ها ) از آن جمله هستند و البته شاخه ی آسیایی هند و اروپاﺌیان شامل : کیمریان ، اشکانیان ، موسیان ، لوکیان ، فلسطینیان ، مینانیان ، اورارتوﺌیان ، سکوتیان ( سکاها ) و فریژی ها ( فریگیان ، فروگیان ) هستند که میتانی ها از کهن ترین قوم هند و اروپاﺌیان هستند .

این نوع نامگذاریها تا چند دهه پیش نیز وجود داشته است. او را جزو مشایخ بزرگ دانسته اند نسب او با منطقه لار طبرستان در دره لارجان یا لاریجان آمل می رسد و شیخ حکیم از تاریخ طبرستان نقل می کنند هزاران نفر برای کسب علم به پیش محمد بن علی اللارزی الطبری می آمدند. در تاریخ هند از نفوذ سکاها در آن سرزمین نوشتههای متعدد و آثار فراوانی وجود دارد و اگر سکستان یا سیستان یکی از مراکز مهم سکونت سکاها بوده باشد آنان از شمال تا درون سرزمین ایران و از جنوب تا سرزمین هند در رفت آمد بودهاند.

کوههای مرکزی ایران قلههای معروفی مانند سهند در استان آذربایجان شرقی، کوه کرکس و کوه مارشنان در استان اصفهان، جبال بارز، کوه هزار و کوه شاه (لاله زار) در استان کرمان و کوه بزمان در استان سیستان و بلوچستان را در بر میگیرد. البرز مانند یک قهرمان اسطوره ای در تاریخ و اساطیر ایران نقش داشته است. به نوشتة یعقوبی (ص 288)، بلخ در اواخر قرن سوم ، هفتاد و چهار منبر در شهرهایی که چندان بزرگ نبودند داشت ؛ مانند شهر بدخشان . حسن امینیزاده اظهار داشت: لحظاتی پیش یک مورد کیک حاوی قرص مشکوک، چهار دانشآموز کوهدشتی که مشترکا از آن مصرف کرده بودند را به بیمارستان امام خمینی(ره) این شهرستان کشاند.

در شهر هویزه که سابقاً حاکم نشین و مهمترین شهر خوزستان بوده از میان چهار محله اصلی شهر یک محله با نام «ساکیه» متعلق به جماعت ساکی دارد. پیشینه این بنا به زمان فرمانروایی ساسانیان برمیگردد و در گذشته بسیار مورد توجه بوده است چرا که پل ارتباطی میان کرمانشاه، ایلام و لرستان به شمار میرفت. پیشتر اشاره شد که از ایل ساکی برای نخستین بار از سده سوم هجری قمری بنا به نوشته ابوالقاسم کاشانی یا کاشی در کتاب زبده التواریخ به بعد در بررسی اقوام لُرستان سخن به میان آمده است. جناب بارش که میترسید تا “دوشیزهگان چشم نقرهیی” پیشتر از کتاب اش چاپ نشود به یکی دگر از بانوان عزیز کتاب را فرستاد که آن بانو گرامی برایش “تقریظ” نوشت و بعدها خود آن بانو گفت: من از “دوشیزهگان چشم نقرهیی” خبر داشتم ولی فراموش کرده بودم و آن بانو گرامی میگفت: در جریان نوشتن “تقریظ” بارش برایم زنگ میزد و عجله میکرد که بعدأ خبر شدم این همه عجله برای پیش چاپ شدن کتابش از “دوشیزهگان چشم نقرهیی” بود.

تحقیقات جامع تری در خصوص نفوذ ساکیهای آریایی و مذهب بودیسم در هندوستان و ناحیه نپال مرکز فرمانروایی اجداد بودا توسط نگارنده صورت گرفته که در مباحث اختصاصی در کتاب «تاریخ ایل ساکی» خواهد آمد. از آنجا که میدانیم که در نیمه اول هزاره نخست قبل از میلاد، پیش از گسترش حاکمیت ماد از شرق به آذربایجان امروز، ستونی از جنگاوران سکایی در کشور مانا (manna) واقع در جنوب دریاچه ارومیه نفوذ میکنند، برخی از آنان از شهر معروف اورارتو موسوم به تیشبانی (teishbani) کرمیربلور امروز، واقع در جمهوری ارمنستان را ویران میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید