معلومات مختصر در باره افغانستان

کوه هندوکش با عظمت که قلل آن پوشیده از برف های دایمی است، تقریبا بالاتر از 75 درصد خاک افغانستان را پوشانیده است مجموعاَ کوهای هندوکش دارای طول 996 کیلومتر می باشد. افغانستان یک کشور کوهستانی با قلل پوشیده از برف های دایمی است و می تواند به ذخایر و تنظیم آب در منطقه تبدیل شود و با توجه به نقش آب در توسعه ملی و ارزش اقتصادی آن در تولید برق آبی و تولید محصولات زراعتی خام صنعت در رشد اقتصاد زراعتی بدین لحاظ منافع ثروت ملی و با در نظر داشت ماده نهم قانون اساسی افغانستان به منظور حفاظت منابع آّب و براساس قانون آب و استفاده موثر و دومدار از آن، در تقویت اقتصاد ملی کشور است.

مادهٔ۸۹: «ترکیه و ارمنستان و همچنین سایر قدرتهای امضاکنندهٔ قرارداد موافقت میکنند که مسئلهٔ تعیین مرزهای بین ترکیه و ارمنستان در ولایات ترابزون و ارزروم و وان و استان بتلیس به حکمیت رئیسجمهور آمریکا (توماس وودرو ویلسون) گذاشته شود و تصمیمات او را در این مورد بپذیرند و نیز بر هر گونه مقرراتی که برای دست یافتن ارمنستان به دریا و برای غیرنظامی کردن سرزمینهای عثمانی وصل به ارمنستان تصویب شود صحه بگذارند». همچنین طبق آخرین اخبار موجود چند پرواز در طول هفته به چیترال از طریق اسلام آباد یا پیشاور در جریان هستند.

همچنین در محضر آن بزرگوار مشغول حفظ سورهی مبارکه هود و آموختن درس تفسیر قرآن شدم. این گروه ۱۰ نفری توانستند در یک شبانه روز به آخرین نقطهٔ قلۀ “دشت خونی” صعود کنند که گفته میشود ۴۵۰۰ متر از بحر ارتفاع دارد. رشته کوههای هندوکش به طول 600 و عرض 100 کیلومتر از شمال شرقی به سمت غرب و جنوب غربی افغانستان کشیده شده و به طور تقریبی افغانستان را از وسط به 2 بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است. اکثر قلل هندوکش شرقی دارای یخچال های دایمی می باشد.

اکسپدیشن به قله اصلی از طریق یخچال ترچ میر صورت می پذیرد. علیرغم تغییرات آورده شده و تلاش زیاد، این تیم نتوانست به دستآورد قابل توجهای در این فصل دست پیدا کند. شماره فصل را در زیر تصویر بنویسید. به همین دلیل، بهترین زمان رفتن و کوهنوردی در کوه اواخر زمستان و در فصل بهار، در ماههای فروردین و اردیبهشت است. قسمت های مرکزی کوهای هندوکش و کوه بابا که ولایت های پروان، میدان بامیان، دایکندی، چخچران، پلخمری و سرپل را احتوا نموده است منبع بزرک آبی کشور به حساب می آید. ساحات کوه بابا مملو از تپههای خاکی است که این تپهها در زمستان آب را ذخیره نموده و در تابستان نیز منبع چشمهها میباشد.

آنان میگویند که این دومین قله بلند در سلسه کوهای هندوکش است. این ورزشکاران میگویند که آنان با “امکانات اندک، اما با ارادۀ قوی توانستند موفق به این کار شوند”. 5 – دریای شتل : از کوهای آرزو و مرغی شروع شده و در گلبهار با دریایی عمومی پنجشیر یک جا میشود 6 – رود علیشنگ والینگار : از قسمت جنوب شرق هندوکش سر چشمه گرفته و به طرف جنوب به حرکت خود ادامه میدهد و نورستان را آبیاری میکند. کوه قره باتور: کوه قره باتور در غرب قندوز از سلسله فلات قلعه زال شروع شده ابتدا به جانب غرب و بعدا به طرف جنوب امتداد می یابد.

کوههای پاروپامیز: غربی ترین کوههای افغانستان به حساب می آیند که مابین فیروز کوه و زاویه که بواسطه سرحد سرزمین ترکمنستان و ایران به شمال غرب افغانستان تشکیل شده ، واقع گردیده ارتفاع قله این کوه از 2500 متر تجاوز نمی کند. پاکستان در جهان به دلیل رشته کوه های جالب خود در شمال بسیار مشهور است که باعث جذب میلیون ها گردشگر هر سال برای بازدید کوه های پاکستان می شود. با حركت آب قطعه چوب ها به حركت در مي آيند. در پاکستان دره ای بنام گوجال وجود دارد که از یک طرف به منطقه ی مرزی واخان مابین افغانستان-تاجیکستان می رسد و از طرف دیگر بزرگراه کاراکورام که پاکستان را به چین مرتبط می کند و از دره ی گوجال عبور می کند و از طریق خونجراب وارد چین می شود.

آنها به صورت رخ نمود های گسترده ای در امتداد سمت چپ رودخانه ماهرودو در سرچشمه های رودخانه هایی که به طرف دریای خزر در بین شهرهای عامل و چالوس جریان دارند دیده می شوند . نپال در ضلع شرقی است در حالیکه کاراکورام از پاکستان تا شمال چین گسترش یافته است و رشته کوه های هندو کیش از پاکستان تا افغانستان تا تاجیکستان در سمت غرب کشیده شده است. طبیعت اطراف آن نیز بیشهزاری مناسب برای شکار سلاطین محسوب میشده است و اکنون هم بقایای گورهای سفالین، مجسمهها، ستونها و سرستونهای بسیار زیبا که قصرهای باشکوه برجا مانده همراه دیوارههای شکارگاه شاهی در جنوب مجموعه طاق بستان مشاهده میشود.آثاری از دوره ساسانی شامل سنگنگاره تاج ستانی «اردشیر دوم» نهمین پادشاه ساسانی، پیکر «شاپور دوم» و پیکر «شاپور سوم» از پادشاهان ساسانی مربوط به سالهای ۳۸۳ ـ ۳۸۸ میلادی با فرامینی از آنها با خط پهلوی در طاق کوچک سمت راست دیده میشود و طاق بزرگ نیز صحنه تاجگذاری «خسرو پرویز» پادشاه ساسانی در (۵۹۰ ـ ۶۲۸ میلادی)، سنگنبشته خسرو پرویز سوار بر اسب معروف «شبدیز»، پیکر «اهورا مزدا»، پیکر «آناهیتا (ناهید) الهه آبها»، دو «فرشته بالدار»، «درختهای زندگی»، «نخجیرگاه» و نقش «محمدعلی میرزا دولتشاه» و کتیبهای به خط پهلوی ساسانی در بر دارد.

خواجویی بر بیشتر کتابهای حوزوی حاشیه دارد.بررسی آثار گرانسنگ این فقیه فرزانه نشان میدهد که بخش مهمی از این آثار به صورت دست نوشته در گوشه کتابخانهها مهجور مانده و هنوز به زیور طبع آراسته نشده است.اخیرا به کوشش محقق پرتلاش سید مهدی رجایی، حدود هشتاد اثر از آثار ارزشمند مرحوم خواجویی جمعآوری و منتشر شده است که برخی از آنها عبارتند از،بشارات الشیعه؛ذریعه النجاه من مهالک تتوجه بعد المماه؛الفوائد فی فضل تعظیم الفاطمیین،رساله منیره الفرقه الناجیه عن غیرهم،رساله فی تحقیق و تفسیر الناصبی؛طریق الارشاد الی فساد امامه اهل الفساد؛رساله أینیه؛ و صدها کتب بزرگ دیگر.سرانجام این دانشمند عالیقدر به سال ۱۱۷۳ هـ ق به دیار باقی شتافت و در تخت فولاد اصفهان نزدیک قبرستان فاضلان به خاک سپرده شد.در سالهای اخیر مجموعه تاریخی فرهنگی و مذهبی تخت فولاد بقعه ای بر سرمزار او بنیاد نهاده است.

شهردار کوهدشت در ادامه گفت : جا دارد در اینجا از همه مردم و شهروندان فهیم کوهدشتی که در سال 89 همراه ما بوده اند تشکر کنم و از آنها بخواهم که در سال 90 نیز به مانند سال گذشته یاریگر شهرداری باشند و با ارائه نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود ما را در امر خدمت رسانی تنها نگذارند. چندین روز مردم پایین كوه زن و مرد همه و همه با هم كار كردند تا توانستند چند حلقه چاه حفر كنند و با كانالهای زیرزمینی چاهها را به هم وصل كنند و قنات بزرگی درست كردند.

مردم هر دو دهکده باغهای میوهی فراوانی داشتند و به لطف وجود چشمهای كه در بالادست كوه از دل زمین میجوشید آب مورد نیاز خود واراضی شان را تامین میكردند. در حالتی دیگر این نوع آتشفشانها دیگر خطراتی به مانند زمین لرزه، جریان گل و سیلابهای ناگهانی را به همراه بارانهای اسیدی برای افراد نواحی اطراف به وجود میآورند که نواحی ساحلی در برخی مواقع سونامی را هم تجربه میکنند. بیس کمپ در کمپ بابو به ارتفاع ۴۷۲۴ متری برقرار می شود.جاده جیپ مسافت زیادی از شاهگروم به ارتفاع ۲۷۶۰ متری عبور می کند اما یک مسیر جایگزین دیگر هم از طریق گرده زانی به ارتفاع ۳۸۴۰ متر می باشد که راهی عالی برای انجام یک ترک کوتاه به شاهگروم به منظور هم هوایی و دیدن منظره قله قبل از رسیدن به بیس کمپ است.

کمپ اول یا بیس کمپ در جوچار به ارتفاع ۲۸۰۰ متری و کمپ دوم در ارتفاع 4350 یال شمال شرقی دماوند، نزدیک به منطقه تخت فریدون واقع شده است. ترچ میر شرقی با ارتفاع ۷۶۹۲ متر، نیز برای اولین بار توسط کوهنوردانی از نروژ در سال ۱۹۶۴ صعود شد. ترچ میر غربی ۲ ، به ارتفاع ۷۵۰۰ متری در ۱۹۷۴ توسط بپه ر و گویدو ماچیتو از یک تیم ایتالیایی صعود شد. دو عضو تم به نامهای هویباک و اپدال به قله ترچ میر شرقی رسیدند.

کوه آرارات ، کوهی آتشفشانی در منتهی الیه شرقی کشور ترکیه می باشد. دره ها بیشترین نقاط پرآب و شاداب را قسمت شمال شرقی افغانستان مانند کنر، نورستان دره های پنچشیر بدخشان و تخار تشکیل می دهد. فیروز کوه: این کوه از قسمت شمال چهل برج شروع شده و موازی با تیربند ترکستان مایل به جنوب ادامه پیدا میکند و تا گوشه هرات می رسد طول این کوه 352 کیلومتر است. عنبر کوه: این کوه مابین تالقان و حضرت امام صاحب موقعیت دارد . گل کوه: این کوه به طرف جنوب غرب غزنی واقع است ، این کوه به دشت هموار ناهور به یک زاویه قائمه سلسله کوه پغمان را قطع می کند .

دیدگاهتان را بنویسید