معمایی کشف نشده

امامزاده سید محمد ابوالوفا معروف به بلفا در دل طبیعت زیبای کوهدشت قرار دارد که بسیاری برای زیارت به آنجا میروند. از امامزادگان کوهدشت به امامزاده محمد و امامزاده ابوالوفا میتوان اشاره کرد. از این دوره به بعد راه قزوین – کرج – ری اهمیت بیشتری یافت ولی اهمیت کرج در دوره صفوی به دلیل قرار گرفتن بر سر راه قزوین به تهران و تبریز بیشتر شده و کاروانسراها، پلها و قلعههای ایجاد شده در حاشیه این جاده به آن هویت بخشیدهاست.

این جریانهای آبی به ویژه کرج و جاجرود که به سوی جبهه جنوبی البرز جریان داشته و رسوبات حاصلخیزی را از خود بر جای گذاشتهاند، خود موجب ایجاد مدنیت و آبادانی در این قسمت از البرز شدهاند. برخی از ایرانشناسان و تاریخ دانان فرهادتراش را از آثار داریوش اول هخامنشی می دانند و معتقدند که داریوش قصد داشته متن وصیتنامه داریوش را در اینجا نقرکندوبرخی معتقدند منظور از نقر این صفحه نوشتن و نمایاندن یک واقعه تاریخی مهم بوده که توسط خسرو پرویز پادشاه ساسانی ایجاد شده و اخیراً برخی از کارشناسان معتقدند که فرهاد تراش معدن سنگ و کارگاه حجاری جهت استخراج سنگ و تراش بلوک های سنگی بکار رفته در دیواره بناهای ساسانی بیستون بوده است، فرهاد تراش هم در نزد مردم و همچنبن در ادبیات فارسی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.امامتاسفانه گذر زمان و فرسایش های ناشی از باران و باد تمام سنگ نبشته ها را و مخصوصا سنگ نبشته به زبان بابلی را دچار آسیب های فراوانی کرده و بیشترین خسارت در همین قرن اخیر اتفاق افتاده است که باید مورد پیگیری قرار گیرد.

۴۱. ↑ یحیی بن زیاد فراء، معانی القرآن، ج ۲، ص ۱۶، ج ۲، چاپ محمدعلی نجار، مصر ۱۹۵۵، چاپ افست تهران: ناصر خسرو. خسرو که از داستان مطلع می شود فرهاد را تبعید می کند و به او می گوید اگر در کوه بیستون چاهی بکند و به آب برسد شیرین را به او می دهد. تنها راه منتهی به دژ راهی باریک است که از قله کوه به سوی شمال دژ می پیچد و سپس به طبقه دوم آن می رسد.

کوهدشت جاذبه های دیدنی متعددی دارد اما در این میان تنها به چند جاذبه مطرح این منطقه می پردازیم. در ادامه جاذبه های دیدنی کوهدشت را معرفی خواهیم کرد. آنچه می بینید بیشتر شبیه جادوی طبیعت است، دشت های وسیع، مراتعی سرسبز، گل های وحشی، گیاهان مختلف و دارویی و درختانی همانند پسته وحشی، زالزالک، انجیر وحشی. هوایی به غایت مطبوع را هم که به جادوی دره سرطرهان اضافه کنید، دل کندن از این بهشت بسیار سخت تر خواهد بود.

طایفه ها سال هاست با دامدارای و کشاورزی در پهنه وسیع سرطرهان روزگار می گذارند و گاهی در گشت و گذارتان در پهنه وسیع سرطرهان چشمتان به گله های رمه ها و چوپانان سرطرهان نیز خواهد افتاد. بر تیغه کوهی در دره باریکه سرطرهان کوهدشت که رود سیمره در ان جریان دارد آثار یک دژ باقی مانده که به دژ زلال انگیز معروف است. آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و دائمی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی نسبتا بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته و دارد.

شهری با دو گویش لری و لکی و زیارتگاه ها، مناظر طبیعی بی بدیل و پشتوانه تاریخی قوی که پنجمین شهر استان لرستان است. دره شیرز یکی از شاهکارهای طبیعت در سرزمین باستانی لرستان است اما در این دره جایی قرار دارد که در بین اهالی به تنگه شیرز شهره است. سی پله نام پلی است که در در بخش طرهان شهرستان کوهدشت بر فراز رودخانه سیمره قرار دارد. نام محلی سی پله کر و دت است که معنای دختر و پسر را میدهد. در برخى روايات آمده که در قريهاي به نام لوشه در غرناطه، غاري ديده شده است که اجسادي با سگشان در آن وجود دارند و مردم آنان را اصحاب کهف مىپندارند.

با این اتفاق زمینهای ده پایین کم کم خشک شدند و مردم به نشانه اعتراض همراه با کدخدا به ده «بالا کوه» رفتند؛ اما ارباب آن ده در جواب این اعتراضها گفت یا رعیت او شوند یا تا ابد بی آب خواهند ماند و گفت: بالاکوه مثل ارباب است و پایین کوه مثل رعیت. گفته اند علاقه وي به کتاب کفايه به اندازه اي بود که مي گفت اگر مطلبي از مطالب و معضلات آن فراموشم شود به حرم مي روم و در آن جا درباره آن مطلب مي انديشم و دعا مي کنم تا آن را بيابم.

اندازه سنگ هایی که در پایه ها به کار رفته اند 60×60×100 سانتی متر و طول پل 16 متر است و بعضی از سنگ های آن نیز بزرگ ترند. در مسیر گذر از تنگه چشمتان به تخته سنگ هایی می افتد که درست وسط مسیر حرکت جا خوش و مسیر آب را سد کرده اند اما رودخانه بالاخره راهی برای خروج می یابد و مسیرش را ادامه می دهد. شهری در محاصره کوه های مرتفع زاگرس، دشت های وسیع، مراتع سرسبز، رودخانه ها و چشمه ها و البته تکه هایی از تاریخ. بگذارید با مثالی واضح تر برایتان بیان کنم: انسانها زمانی که در کنار هم هستند خوبی ها و شاید بدی هایی در حق یکدیگر بکنند.

باستان شناسان با کشف رگه ها و تیرهای باریک آهنی، الگویی ترسیم کرده اند که حاصل کار به صورت نوارهای زرد و صورتی بر روی کشتی علامتگذاری شد. در بصره متولد شد و در بغداد سکونت داشت و شیخ بغداد بود. از علمای نادر زمان خود بود او در لاریجان آمل به دنیا آمد و علم را در نجف و آمل فرا گرفت او به خوبی مکاتبه می کرد و به خوبی تالیف می نمود و نوشته های خود را به یک کتاب طویل در آورد. بر فراز قله های «دوشه» (دو شاه) در کوهدشت دو قلعه به همین نام ساخته شده است.

“آسبیناس” اولین کوه قابل مطرحی است که می توان از آن به عنوان نقطه آغازین البرز غربی نام برد. پس از گذشت سه سال، در سال 2010 این تیم محقق ویدئویی به عنوان مدرک و اثبات ساختارهای چوبی شکل منتشر کردند و مدعی بودند که عمر این چوب به 4800 سال پیش باز می گردد. برای برگشت نیز در بیرون از محوطه تاریخی بیستون ، تاکسی و مینیبوسهایی حضور دارند تا شما را به کرمانشاه برسانند. سکه هایی که از این قلعه به دست آمده اند به دوره اشکانی تعلق دارند. در کنار این دیوارها که هنوز هم پابرجا است، اتاق هایی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید