منظومه شمسی چقدر بزرگ است؟

با توجه به زمان سفر با سرعت نور، میتوانیم فواصل را درک کنیم. قطعاً دانشمندان نمیتوانند برای تعیین جرم سیارهها از ترازو استفاده کنند، در نتیجه به این نگاه میکنند که چرخیدن اجرام نزدیک به دور سیاره چقدر زمان میبرد و این اجرام چقدر از سیاره دور هستند. قطر این سیاره 49244 کیلومتر است. زحل در فاصله ی 9.6 واحد نجومی از خورشید قرار گرفته است . سیارات منعکس کننده نور خورشید هستند که نسبتاً نزدیک به زمین است در حالی که ستارگان از خود نور ساطع میکنند. اگر تا به حال به این فکر کردهاید که چرا برخی افراد به اطمینان زیادی نیاز دارند در حالی که برخی دیگر کاملاً مطمئن و رازدار هستند، به نشان ماه آنها نگاه کنید.

نکته جالب اینجاست که جرم نپتون از اورانوس بیشتر است این در حالیست که اورانوس از نپتون بزرگتر است. این مایع از چیزهایی شبیه به ابر فرو میریزد، مزهای شبیه به مزهی آب دارد، میتواند تشنگی را رفع کند و جالب آنکه ساکنان این سیاره نیز آن را آب مینامند. شاید یکی از جالب ترین صحنه های فیلم آواتار را بتوان صحنه ای دانست که جِیک در قالب آواتارش چشم باز می کند، به رغم هشدار های پزشکان مراقب، بر روی پاهای خود می ایستد و سپس در حالی که از شادی در پوست خود نمی گنجد شادمانه به دویدن و جست وخیز می پردازد.

هنوز زمان طولانی از امضای توافقنامه مهم میان کمپانیهای بزرگ پخش فیلم و اتحادیه سینماداران برای تجهیز سالنهای سینمایی به سیستمهای دیجیتال نمیگذرد. اکنون، مریخ بیش از حد سرد است و جو آن بیش از اندازه نازک است و اجازهٔ باقیماندن آب مایع به مدت طولانی در سطح آن را نمیدهد. در سطح میماس، یکی از قمرهای کوچک کیوان، گودالی بزرگی به نام هرشل وجود دارد که ۱۳۰ کیلومتر (۸۱ مایل) وسعت داشته و یک سوم این قمر را پوشانده است. فروپاشی این ابر منجر به تشکیل یک سحابی خورشیدی شد.

یک جسم عجیب دیگر، قمر اُمبریل است. زحل با حلقه های متعدد یکی از زیبایی های آسمان است . بر اساس شواهدی که کاسینی از حلقههای مشتری به دست آورد، این حلقه از اجرامی با ساختار نامنظم تشکیل شده است که احتمالا بر اثر متلاشی شدن سنگ از قمرهای متیس و آدراستا شکل گرفته است. این مجموعه توسط دیوید اتنبرو اجرا شده و موسیقی اصلی آن نیز توسط هانس زیمر طراحی شدهاست. به باور دانشمندان دلیل درخشانتر بودن حلقههای کیوان تازه تر بودن و جوانتر بودن آن هاست. معمولا مشتری چهارمین شی درخشان آسمان میباشد (بعد از خورشید، ماه و ناهید) اگرچه گهگاه بهرام درخشانتر بهنظر میآید.

در یک نگاه اجمالی، مشتری چهارمین شی درخشان در آسمان میباشد (پس از خورشید، ماه و زهره) اگرچه گهگاه مریخ (بهرام) درخشانتر بهنظر میآید. مریخ هر یک باری که به بدور خورشید میچرخد معادل ۶۸۷ روز (روز زمین) طول میکشد و شب و روز کمی طولانیتر از کره زمین است.بزرگی بهرام حدوداً نصف زمین است و قطر آن ۶۷۹۰ کیلومتر میباشد (مقایسه کنید با قطر زمین: ۱۲۷۵۶ کیلومتر). بنابر این از زمان کشف آن در سال ۱۸۶۴ تا کنون، هنوز یک بار به دور خورشید نگشتهاست.

این لکه را نخستین بار جیووانی کاسینی (Giovanni Cassini ) در سال 1655 کشف کرد. بارزترین جلوه ی مشتری لکه سرخ بزرگی است که ۳ برابر قطر زمین را دارد. از آنجا که فقط میتوانیم جو غلیظ مشتری را ببینیم، دوره تناوب چرخش سیاره بوسیله دوره تناوب چرخش اشکال جوی آن ، نظیر لکه قرمز بزرگ با اندازه گیری انتقال دو پلری نور از لبههای نزدیک و دور شونده و با مطالعه چرخش ساختار میدان مغناطیسی تعیین میشود. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به خاطر سپردن ترتیب سیارههای منظومه شمسی برایشان سخت است، در این مطلب با روکیدا همراه باشید تا ترتیب سیارهها بر اساس معیارهای مختلف را یاد بگیرید.

آنها نام خود را “سنگ” گرفتند زیرا از سنگ های سخت، کانی ها و فلزات مختلف تشکیل شده اند. البته ممکن است ماهکهای بیشتری گرد کیوان در گردش باشند که فاصله زیاد کیوان از ما تشخیص آنها را برای دانشمندان مشکل میسازد. این گردش در سال ۲۰۱۱ تکمیل خواهد شد. در جو آن هیدروژن(به شکل H2) و ۱۲ درصد هلیوم و مقدار کمی متان وجود دارد اما از آنجایی که متان به شدت نور قرمز را جذب میکند این سیاره به رنگ آبی مایل به سبز دیده میشود. حالا شما فکر کنید که ایستگاه فضایی دارید، ایستگاه فضایی شما بدون اینکه از زمین محمولهای برایش بیاید، آب می برند که این کپسول آبی که بردند، هزینه دارد، دشواری رسیدن دارد.

به این پدیده ، اثر گلخانه ای در زهره نام دادند امروزه ، اثر گلخانه ای در زمین نیز اهمیت یافته است و بسیاری از دانشمندان معتقدند که ما با سوزاندن نفت ، ذغال سنگ ، گاز و چوب بیشتر ، دی اکسیدکربن زیادتری را آزاد می کنیم که در جو زمین به دام می افتد . وقایع داستانی Borderlands در سیاره پاندورا اتفاق می افتد. پاسخ: به اجرام آسمانی که از خود نور دارند ستاره و به اجرام آسمانی که از خود نور ندارند سیّاره می گویند.

این بادهای سریع، همراه با گرمای ناشی از درون سیاره، باعث ایجاد رگههای زرد و طلایی رنگی میشوند که در جو میبینیم. مجموع گرانش (جاذبه) کیوان و گرانش ماهکهای آن حالتی را پدید میآورند که این قطعات همواره بصورت حلقههای نازک به دور این سیاره به نظر ثابت ایستاده اند. قمر ماه در زمین بر اثر یک برخورد بزرگ پدید آمده است. برخی از قمرها قطعه سنگهایی هستند که تحت تاثیر گرانش یک سیاره قرار گرفتهاند اما احتمالاً ماه زمین نتیجه یک برخورد از میلیاردها سال پیش است. بررسیها نشان میدهد که دانشمندان ایرانی نقش موثری در رصد و ثبت گذر سیاره زهره در هزارة اخیر، بهویژه در سدة اخیر داشتهاند.

تیتان به مانند ستارهای کوچک از قدر ۸٫۳ گرد کیوان میگردد، تیتان را میتوان به آسانی با یک اختربین (تلسکوپ) کوچک ۴ اینچی رصد کرد. 9 قمر دارد و معروف ترین قمر آن اصطلاحاً تیتان گفته می شود . در این قسمت از سرگرمی نمناک اجازه دهید نگاهی به برخی از قابل سکونت ترین سیاره ها که تاکنون کشف شده اند بیندازیم. پس از زهره درخشان ترین سیاره ی آسمان است . پس از شناسایی پلوتون در سال 1930، اخترشناسان آن را به عنوان یک سیاره ثبت کردند اما در سال 2006 اتحادیهٔ بینالمللی اخترشناسی پلوتون را از سیاره به یک سیاره کوتوله تنزل رتبه داد.

در روشنترین حالت، پس از ماه، درخشندهترین جرم آسمانی است. دورترین سیاره منظومه شمسی است و فقط با چشم مسلح دیده می شود . منظومه خورشیدی یا منظومه شمسی نامیده می شود. واحد نجومی (astronomical unit یا به اختصار AU) معادل با میانگین فاصله زمین از خورشید است (به همین دلیل فاصله زمین از خورشید 1 واحد نجومی است). یا میتوان ترتیب سیارهها را بر حسب وزن (جرم) آنها ارزیابی کرد. دانشمند هلندی، کریستین هوینگس (۹۵ – ۱۶۲۹)، در سال ۱۶۵۵ اولین قمر زحل را کشف کرد. سوخت تولید شده از آب را میتوان روی سیارک ها هم تولید کرد.

همچنین درجه حرارت بالا با این واقعیت توضیح داده می شود که ابرهای غلیظ اسید سولفوریک و جو دی اکسید کربن اثر گلخانه ای را روی کره زمین ایجاد می کنند. این روش یکی از روشهای پرکاربرد برای ارزیابی فاصلهها در منظومه شمسی است که به نوعی بزرگترین مقیاس برای ارزیابی این فاصلهها محسوب میشود. پلوتون یکی از 5 سیاره کوتوله در سیستم منظومه شمسی است و حتی بزرگترین آنها نیست (بزرگترین آنها اریس است).

به دلیل محدودیتهای فناورانه تا سال ۲۰۰۰ میلادی دانشمندان معتقد بودند که کیوان تنها چهار ماهک (قمر) دارد اما بعدها آشکار شد که تعداد ماهکهای کیوان میتواند از ۲۰ و حتی ۳۰ هم بیشتر باشد. بسیاری از سیارات جو دارند، اما تنها جو زمین قابل تنفس است. حرکت وضعی آن 10 ساعت و 14 دقیقه است . تفاوتی که در ساختار سیاراتی مانند اورانوس و نپتون دیده میشود، عدم حضور هیدروژن فلزی مایع است که در عوض آن به یک ساختار متراکم آب مانندی در اطراف هسته میرسیم. در ارتفاعات بالایی آن بادهایی با سرعت ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر میوزند.و البته گردبادهایی نیز در آن وجود دارند که به شکل لکههایی دیده میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید