منظومه ی شمسی

از آن جایی که مریخ نسبت به زمین فاصله بیشتری از خورشید دارد، در نتیجه سال آن طولانی تر و برابر با 687 روز زمینی است. براساس بررسیهای محققان اگر سیاره پروکسیما-ب حتی جو سادهتری نسبت به زمین داشته باشد که فقط از نیتروژن و کربن دیاکسید تشکیل شده باشد، میتواند شرایط فوقالعاده مناسبی برای حیات و دمای مناسبی برای مایع بودن آب داشته باشد. فرسوده بودن بیشتر دهانه های برخوردی سیاره بهرام نشان دهندة فعالیت زیاد زمین شناختی در این سیاره است .

در ادامه میخواهیم قصه ی زندگی پلوتون از کشف تا سیاره بودن و سپس اخراجش از لیست سیارات را بررسی کنیم و بدانیم چرا پلوتون از لیست سیارات حذف شد و حالا که سیاره نیست در چه دسته ای از اجرام طبقه بندی می شود. ابری کرویشکل و بزرگ به نام ابر اورت منظومهٔ شمسی را دربرگرفته که دامنهٔ آن از ۲٬۰۰۰ تا ۵٬۰۰۰ واحد نجومی دورتر از خورشید آغاز میشود و به گستردگی ۵۰٬۰۰۰ تا ۱۰۰٬۰۰۰ واحد نجومی دورتر از خورشید ادامه مییابد. نام دیگر این سیاره “تیر” است. در آن زمان زحل دورترین سیاره ای منظومه شمسی به شمار می رفت و او نمی توانست آن را به وضوح ببیند .

این مستند یکی از محبوبترین ها در زمینه ی نجوم و اختر شناسی می باشد، چرا که اطلاعات جامع و کاملی از گوشه و کنار نجوم برای شیفتگان علم شیرین نجوم بیان می کند… تمام آن اطلاعات اکنون جای خود را به اطلاعات جمع آوری شده به وسیله تعدادی از کاوشگرهای فضایی آمریکایی و روسی بخصوص مارینر 9 داده اند. زحل کره ی بسیار عظیم و چرخنده ای است پر از مایع به وسیله ی نیروی جاذبه نگه داشته می شود . این مناطق در زبان علمی بنام زون یا منطقه حیات Habitable Zone نامیده می شود. عطارد و زهره که در لبه داخلی زون حیات قرار دارند، زمین که در مرکز این زون و مریخ که در لبه بیرونی آن قرار دارد، بنام سیارات داخلی یاد میشوند.

این ویژگیها با کمک فیلترهای قرمز، نارنجی یا زرد به خوبی دیده میشوند. این سیاره کوتوله دارای طیف وسیعی از رنگها است، ازجمله بخشهایی به رنگهای سفید، آبی کم رنگ ورگههایی به رنگ زرد و نارنجی و همچنین بخشهایی به رنگ سرخ تیره. ابرهای زحل خیلی کمرنگ تر از ابرهای مشتری به نظر میرسند.ابرهای مشتری اغلب به رنگ زرد کم رنگ و نارنجی هستند، به این دلیل که دما در زحل کمتر از مشتری است، ابرهای زحل در لایه پایین تر جوش قرار میگیرند. این تلسکوپ در حالیکه یک دوربین دیگر سطح این سیاره کوتوله را اسکن میکرده است، هر سه ثانیه یک تصویر از پلوتون ثبت کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، حدود سه سال پس از آنکه فضاپیمایNew Horizone به سیاره پلوتون سفر کرد، هنوز هم انسان باید درباره این سیاره کوتوله دانش کسب کند. از سمت دیگر این مورد میتواند یک دلیل دیگر هم داشته باشد: تناقض. اگر سیاره دارای اتمسفر باشد، درجه حرارت آن هم میتواند به اندازه کافی برای نگهداری آب در سطح آن مناسب باشد. البته کاندیدهای دیگری هم مطرح هستند مانند برخورد یک دسته بزرگ از دنبالهدارها در اوایل تشکیلش که این خود وجود یک اقیانوس بزرگ داخلی آن را نیز توجیه میکند. این کره با سرعت ۲۰ کیلومتر در ثانیه بطرف منظومه «هرکول» در حرکت است و تمام سیارات و اقمار منظومه شمسی را نیز بدنبال خود بطرف این منظومه میکشد.

پنج ابزار دقیق تلسکوپ هابل – دوربین ها ، طیف نگار ها و حسگر های رهنمایی بسیار دقیق – به طور هماهنگ و یا مجزا از هم کار می کنند تا عکس های عالی را از دورترین نقاط هستی به ما برسانند. فاصله سیارات تا خورشید را به کیلومتر نوشته ایم، از واحد نجومی یا AU هم استفاده کردیم که یکای طول است و هر واحد آن برابر با ۱۴۹٫۵۹۷٫۸۷۰.۷ کیلومتر است که این مقدار فاصله تقریبی زمین تا خورشید ( ۱۵۰ میلیون کیلومتر ) می باشد. یک عکس نوعی هابل از ترکیب چند عکس سیاه و سفید به نمایندگی رنگ های مختلف نور به وجود می آید.

تیتان تنها قمر در تمامی منظومه شمسی است که دارای اتمسفر کافی برای وجود واکنشهای شیمیایی میباشد. زحل یک گلوله گازی غولپیکر است که با وجود حجم زیادش تنها ۹۵ برابر زمین جرم دارد. در جو آن هیدروژن(به شکل H2) و ۱۲ درصد هلیوم و ۲ درصدمتان وجود دارد اما از آنجایی که متان به شدت نور قرمز را جذب میکند این سیاره به رنگ آبی مایل به سبز دیده میشود. اگرچه این حلقهها تا هزاران مایل گسترش مییابند، حلقههای اصلی معمولاً حدود ۳۰ فوت ضخامت دارند.

اورانوس دارای دو گروه حلقه است: نخست، «حلقههای سامانهٔ درونی» عمدتاً حلقههای باریک و عطارده هستند. دو سال بعد گوشها ناپدید شدند و گالیله از این واقعه ی سخت پریشان شد . خود این دو نهایت نیز به دلیل حرکت پلوتو در مدار بیضی شکل خود، همه ساله متغیر است. لاوول تا أواخر عمر خود یعنی تا سال ۱۹۱۶ که درگذشت به دنبال آنچه سیاره X مینامید گشته بود. به گزارش خبرنگار حوزه فنآوریهای نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تصاویر و اطلاعات دریافتی از ماهواره و کاوشگرهای فضایی نشان داده است که بخشی از سیاره پلوتون پوشیده از یخ و برف است.

در این مطلب قصد داریم تا به معرفی گرمترین و سردترین سیارات منظومه شمسی بپردازیم و اطلاعات بیشتری از این سیارات را در اختیارتان قرار دهیم. با مطالعه این که پلوتون چگونه جلوی نور ستاره های دور را می گیرد، می توان اطلاعاتی را در مورد جرم، فشار و دمای اتمسفر این سیاره به دست آورد. به قمر ماه نیز گفته می شود اما بیشتر اختصاصا به قمر زمین اطلاق می شود. به گفته وی، تنها 10 درصد از ستارهشناسان حاضر در پراگ در رأیگیری مربوط به خلع عنوان سیاره از پلوتون شرکت کرده بودند.

آقای اشترن که در رأیگیری شرکت نکرده بود، تعریف جدید پلوتون را رد کرده و گفته که این تعریف نادرست است. این لیست که شامل برترین بهترین مستند های فضایی میباشد به مرور کامل تر شده و همواره جدید ترین مستند ها به ابتدای آن اضافه خواهند شد. با کشف پلوتون این جرم به عنوان نهمین سیاره ی منظومه شمسی معرفی شد. بهرام یا مریخ چهارمین سیاره نزدیک به خورشید و هفتمین سیاره منظومه خورشیدی از دیدگاه اندازه و جرم است و درآسمان شب، قرمز رنگ است و گاهی اوقات آن را ، سیاره سرخ می نامند. فاصله این سیاره از خورشید ۱۷۲۸ میلیون کیلومتر است و در مدت ۲۹ سال یکبار بدور خورشید می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید