ناهيد خيلي آهسته تر مي چرخد

و درخت بائوباب جوری است که اگر دیر بجنبی دیگر نمی توانی شرّش را بِکنی. بیرسون افزود: ما شواهد زیادی در مورد انبساط داریم، اما هیچ نشانی از انقباض را در سطح آن نمی بینیم. با توجه به 7 درجه انحراف مدار گردش این سیاره به دور خورشید این سیاره در هر بار گردش از جلوی خورشید عبور نمی کند. البته همه این بحثها و نگرانیها به سال۱۷۸۱ برمیگردد؛ سالی که «ویلیام هرشل» در جستوجوی ستارههای دوتایی، به جرم تازهای برخورد که هفتمین سیاره منظومه شمسی یعنی «اورانوس» لقب گرفت.

منظومه شمسی درست همانجایی در فضا هست که زمین ما هم در آن سکونت دارد. محققین نمونههای شبیه سازی شده از مدل حرارتی و تغییرات آن را با عکسهایی که اخیرا توسط فضاپیمای New Horizons ناسا گرفته شده مقایسه کردهاند و دریافتند صفحات و فرورفتگیهای سطح رویی این سیاره کوتوله، در واقع نشانگر تحولات ناشی از حرکتهای درونی زیر پوسته به خاطر افزایش حجم آب بعد از یخ زدن است.

سياره پلوتو یا پلوتون بر اساس فاصله از خورشيد ، بعد از سياره نپتون قرار داشته و از نظر بزرگی – پس از اریس – دومین سیاره کوتوله منظومه شمسی است. اورانوس یکی از سیارات هشتگانه منظومه شمسی که از لحاظ بعد فاصله اش نسبت به خورشید در ردیف هفتم پس از زحل قرار گرفتهاست. سردمدار این طرفداران را میتوان جرارد کوییپر(۱۹۷۳ – ۱۹۰۵) نام برد که کمربندی در ورای سیاره نپتون در دوردستهای منظومه شمسی پیشبینی کرد. در مقابل درباره باس فایتهای بازی به همین راحتی و سربسته نمیتوان صحبت کرد زیرا به هیچ عنوان هم سطح یکدیگر نیستند.

تا آنکه کشف خرده سیاره «سیدنا» در بهار ۱۳۸۳ به قطر ۱۷۰۰کیلومتر، همهچیز درباره اندازه پلوتون را زیر سوال برد. در این مستند پرفسور برایان کوکس درباره منظومه شمسی صحبت میکند. لذا پلوتون بزرگترین سیاره کوتوله منظومه شمسی است. عطار گرمترین سیاره منظومه شمسی است. اورانوس است هفتمین سیاره از خورشیدو دارای سومین قطر بزرگ در منظومه شمسی است. این اولین سیاره ای بود که با کمک تلسکوپ پیدا شد، اورانوس در سال 1781 توسط ستاره شناس ویلیام هرشل کشف شد، اگرچه او در ابتدا فکر می کرد که یک دنباله دار یا یک ستاره است.

پلوتون از زمان کشف در ۱۸ فوریه ۱۹۳۰ توسط رصدخانه لوول (Lowell Observatory) تا سال ۲۰۰۶ که جزو سیارههای کوتوله دستهبندی شد، تنها یکسوم مسیر خود به دور خورشید را پیموده بود. من هم ستارهها را براى این صاحب شدهام که پیش از من هیچ کس به فکر نیفتاده بود آنها را مالک بشود. کشف نپتون، چهارمین غول گازی منظومهمان که ۱۷برابر زمین بود نیز نتوانست بینظمیهای مدار اورانوس را به طور کامل توجیه کند. در عکس های گرفته شده سایه اشیا در سطح سیاره، واضح بود. در واقع حدود 30 تا 50 برابر از خورشید دورتر از زمین است.

سرانجام کاوشهای منطقه به منطقه آسمان در رصدخانه «مونت پالومار»(یکی از رصدخانههای معروف دنیا در کالیفرنیای آمریکا) با سرپرستی «مایکل براون»(اخترشناس ارشد موسسه فناوری کالیفرنیا) در ژانویه سال۲۰۰۵(دیماه سال۱۳۸۳) به نتیجه رسید و جرمی را در فاصلهای ۲برابر دورتر از پلوتون یافتند. این شد که معاهده جهانی فضای ماوراء جو در سال ۱۳۴۶ خورشیدی به تصویب رسید. چه سیاره ای در حال حاضر در سال 2021 در حال پسرفت است؟ بر اساس برآورد بیرسون، انرژی گرانشی آزاد شده توسط ماده جدیدی که در روزهای ابتدایی، به سطح سیاره برخورد کرده، کافی خواهد بود. پسر رئیس ایل قاجار بود ، پس از مرگ کریم خان تلاش برای رسیدن به حکومت را آغاز کرد .

در سال 2022 چهار چرخه رتروگراد عطارد وجود دارد که عبارتند از: 14 ژانویه تا 3 فوریه: سایه پیش رتروگراد از 29 دسامبر 2021 آغاز می شود، سایه پس از رتروگراد در 23 فوریه به پایان می رسد. ناگفته نماند که اولین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی طرح وجود اقیانوس زیر سطح پلوتون مطرح شد و سال قبل هم ژاپنیها روی این موضوع تاکید کردند. اما اگر در طی چندین میلیون سال شکل گرفته باشد، متأسفانه امکان شروع گرم برای آن وجود ندارد. در سال ۲۰۰۶ اتحادیه بینالمللی اخترشناسی سیاره را چنین تعریف کرد: سیاره، شیای آسمانی است که اولا دور خورشید میچرخد.

هرکدام از این کاراکترها قدرتهای منحصر بفرد خود را داشته و پیشروی در بازی با هرکدامشان جذابیتهای خاص خود را دارد. در مقابل، سیارات غیرمغناطیسی تنها مگنتوسفرهای کوچکی دارند که از برهمکنش یونوسفر با باد خورشیدی القا میشود و نمیتواند عملاً سیاره را محافظت کند. محققان ادعا میکنند این یافتهها به درک شکلگیری و رشد سیارات عظیم کمک میکند. به خاطر فاصله هاي متفاوت از خورشيد، دما و شكل سطح سياره ها و شرايط ديگر سياره ها با هم بسيار متفاوتند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ گزارشاتی جدید به دست آمده که نشان میدهد پلوتون هنگام پدید آمدن گرم بوده و به همین ترتیب اجازه داده تا آب مایع روی سطح آن شکل بگیرد و در واقع برای زندگی بیگانگان مناسب و قابل سکونت باشد.

گفته میشود دوران گرم بودن پلوتون فقط ۳۰ هزار سال طول کشیده، به این ترتیب که قبل از یخ شدن این سیاره کوتوله در فرصت نه چندان زیادی که سطح آن همچنان گرم بوده آب به اندازه کافی شکل گرفته. ناسا، روسیه، آژانس فضایی اروپا، چین، ژاپن و اتحاد جماهیر شوروی در تلاش خود برای کشف سیاره سرخ تعداد زیادی فضاپیما را از دست دادهاند. در این نظام فکری هیچ رنگی مجزّا در نظر گرفته نمیشود؛ بلکه هر جزء به عنوان کلیتی بزرگتر در نظر گرفته میشود.

همین داستان، منجر به کشف سیاره هشتم منظومهمان، نپتون(خدای یونانی دریاها) در سال۱۸۴۶، به وسیله «یوهان گاله» شد. با توجه به اینکه ابتدا گویش فرانسوی یعنی پلوتون در زبان فارسی رواج یافت، بهتر است از همین تلفظ استفاده شود. Kong نقش دختری ناشنوا به نام جیا (Jia) را بازی میکند، اما در دنیای واقعی هم، این بازیگر واقعا ناشنوا بوده و با زبان اشاره صحبت میکند. اقوام مختلف استرالیا آن را بارنومبیر (Barnumbirr) مینامند كه پیامآوری از دنیای مردگان است و نیز پیام عشق و محبت زمینیان را به درگذشتگان عزیزشان میرساند. محققان دانشگاه واشنگتن در بررسیهای خود متوجه شدند در صورت وجود اکسیژن در جو پروکسیما-ب، این سیاره به دلیل وجود شفقهای قطبی، از زمین با یک کمربند سبزرنگ دیده میشود.

اما یک چیز بدیهی است و آن اینکه تا ارائه تعریفی کامل از مفهوم بسیار پایهای سیاره در سطح جهانی، نویسندههای کتابهای نجومی – بهخصوص برای کودکان – تکلیف خود را نمیدانند که منظومهای ۸سیارهای داریم یا ۱۰سیارهای! رتروگرادها برای سال 2022 چیست؟ پلوتون (Pluton) یا پلوتو (Pluto) در سال ۱۹۳۰ کشف شد. پلوتو دو شرط اول را داشت اما شرط سوم را نتوانست احراز کند زیرا پلوتو در کمربند کمربند اجرام کوییپر قرار دارد٬ پس این سیاره از لیست سیارات منظومه شمسی حذف شد. پلوتون پیشتر نهمین سیاره منظومه شمسی محسوب میشد. پلوتون دومین سیاره کوتوله نزدیک به خورشید و بزرگترین سیاره کوتوله منظومه شمسی است.

دانشمندان مدت زیادی است که در مورد یگانگی کره زمین در مورد سیارهای قابل سکونت در منظومه شمسی سوال و بحث دارند، چرا که پیرامون زمین تنها بخشی است که در محدوده طلایی منظومه سیر میکند و نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد. ما شواهد زیادی مبتنی بر گسترش پیدا کردن آن دیدهایم، اما هیچ مدرکی از شرایط فشرده وجود ندارد، بنابراین میتوانیم روی ایده شکل گرفتن پلوتون با گرما و سطحی پوشیده از اقیانوس مایع تمرکز کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید