نَنگَرهار، ولایتی در میان رشتهکوههای شرق افغانستان

در سال 1371 در مسابقه ی” صبح در زنجیر” ویژه ی شاعران مهاجر حایز مقام اول شدم. با سقوط رژيم حزب دموکراتيک خلق در سال 1371 (1992) و روی کار آمدن دولت اسلامی مجاهدين، جنگ های قدرت بالا گرفت. کار شعر را از سال 1364 جدی گرفتم.1366 در مسابقه ی شعری” فجری” در سطح ایران رتبه ی اول را به دست آوردم. من همواره شاعر سیاسی بوده ام و بر همین بنیاد سروده هایم حتا در بهترین نمونه ها آمیزه یی از شعر و شعار هستند. آن هایی که می گفتند هنر را نباید به سطح مردم پایین آورد، باید درک مردم را به سطح هنر بالا برد، غافل از این بوده اند که هر قدر ذهنیت مردم گسترده تر شود و درک ها بالا بروند، به همان پیمانه هنر(از جمله شعر) نیز فاصله می گیرد و کماکان آن بعد باقی می ماند.

در گویش هزارگی، کوهی بزرگتر از تپه را پامی میگویند، و همچنین به هر چیزی که تپه مانند باشد، بام گفته میشود، مثلا آدم چاق و کوتاهقد را پام میگویند. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، ولایت ننگرهار با یک سلسله کوههایی در شمال مانند کوه هندوکش که از کوتل پردم آغاز شده و به دشت گمبیرى منتهى مىشود، احاطه شده است. بلندترین نقطه این ولایت، قله شاه فولادی است که با ۵۱۴۳ متر بلندترین قله کوه بابا نیز می باشد. پامیر نام مجموعه رشتهکوههای متصل به هیمالیا و مشرف به زنجیره کوهستانهای تیانشان، قراقروم، کونلون و هندوکش است و در میان بلندترین مناطق کرۀ زمین قرار دارد.

رشتهکوه هندوکش و بابا در اوستا به نام های هَراییتی و هَرابُرز اوپارسین (بالاتر از پرواز سین مرغ یا عقاب) و در متون پهلوی به نام اَبَرسِین و در زبان مورخان به نام پامیر و در زبان شاهنامه به نام البرز یاد شده است. پس اگر ما، برادران قرغز را که باشنده های اصلی پامیر هستند، وابسته به قوم پامیری با سایر اقوام ولسوالیها بنامیم، دقیقاً این فارمول از لحاظ قومی راه حل پیدا نمیکند، زیرا دقیقاً آنها از نژاد ترک و مغل اند. دو تن از یاران داریوش (هفت تنان)، شامل ویندَفْرَناه کمان دار و گئوبَروَه (گوبریاس) نیزه دار، پشت سر او ایستاده اند.

پس آمدند تا جوانان غار را براى دنیاى خود خرج کنند و از ایشان براى رسیدن به شهرت، رونق تجارت و ترقى شهر استفاده کنند، لیکن آن ها بر آنچه که همه بزرگش مى شمردند راضى نشدند و بر دنیا که دامهاى خود را برایشان گسترده کرده بود، پشت کردند و اگرچه در آن زمان مسیحیتبر دین بتپرستان چیره شده بود، لیکن ایشان وعده خداوند را – که غلبه کامل حق بر باطل بود – تحقق یافته ندیدند. سه غارنورد غواص، یوری کاسیان اهل کیف، سرپرست اکسپدیشن اکراینی، گنادیچ ساموفین اهل سیمفرپل و یوری ادکیموف از مسکو در چالابه انتهایی غار غواصی کردند و به عمق 2191 متر دست یافتند -آخرین عمق مکشوف این غار 2158 متر گزارش شده بود..

مردم پایین ده از این حرف ارباب بالا ده بسیار ناراحت شدند و دنبال راه چاره ای گشتند و راه حلی برای این کار پیدا کردند، آن ها قناتی در پایین ده حفر کردند و بعد از مدتی وضعیت زمین های کشاورزی شان به حالت قبل بازگشت. در اواسط قرن چهارم قبل از میلاد فتوحات هخامنشی فروکش کرد و برخی از نواحی جنوب و شرق به تدریج از شاهنشاهی هخامنشی جدا شدند. ولی پس از آنکه بر جای پدر خود نشست، ترکان ازبک تمامی ملک و موطن وی را تصرف کردند، وی در سال ۹۱۰ هجری قمری (۱۵۰۴ میلادی)، شکست خورده و پریشان، به همراه چند صد نفر از وفادارانش سفری را به امید فتوحات احتمالی آغاز کرد که آخر مؤسس امپراتوری مغولان هند شد.

تا چند سال پیش راه موتررو(مشین رو) در اکثر قریب بهاتفاق روستاهای این ولایت وجود نداشت، به همین خاطر کسانی که به شهرها نرفته بودند، موتر را ندیده بودند. کرده است که از خرابی راه دلالت میکند. این ولایت یک سرزمین کوهستانی است که از درههای تنگ و کوههای پشتدرپشت تشکیلشده است. سلام تو سوره هود ایه ۴۴میخوانیم که کشتی نوح ع بر قله کوه جودی قرار گرفته ایا منظور همان کوه اررات است که در ترکیه پیدا کردند میباشد؟ گاهی اوقات آمونیوم دی کرومات به عنوان آتش vesuvian به خاطر استفاده از آن در آزمایش کوه آتشفشان استفاده می شود.

ولایت (استان) بامیان یکی از ولایتهای مرکزی افغانستان است که از شرق با ولایات بغلان و پروان، از غرب با ولایات غور و دایکندی، از جنوب با ولایت میدان وردک و از شمال ولایت سمنگان و سرپل همجوار استو فاصلهی بامیان با کابل حدود ۱۹۰ کیلومتر و فاصلهی شهر بامیان تا کابل ۲۴۰ کیلومتر است. بامیان شهری تاریخی در ناحیه مرکزی افغانستان است. شهر بامیان با ارتفاع ۲۵۵۰ متر از سطح دریا و جمعیتی در حدود ۸۸۲۷۴ نفر و در ۲۴۰ کیلومتری غرب پایتخت، کابل قرار دارد. این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۹ نفر بودهاست.

این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۲ نفر بودهاست. این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۷۹ نفر بودهاست. در دوره سلطنت محمد نادرشاه در سال ۱۳۰۸ خورشيدی، مجلس عيان که ۳۸ نفر عضو داشت آغاز به کار کرد و درست سه سال پس از آن، با ايجاد مجلس دوم زير نام “شورای ملی” عملا افغانستان دارای پارلمانی شد که دارای دو مجلس بود. کشور افغانستان پس از اردن دومین کشور خاورمیانه است که محدود به خشکی بوده و به آبهای آزاد راه ندارد.

بامی در پارسی قدیم به معنی درخشیدن بوده است و با بام و بامداد از یک ریشه است. یکی زیر آینهکاری حرم مطهر بر روی سنگ مرمر ، که قصیدهای طولانی است با تاریخ ۱۲۸۷ق ، و دیگری با رقم: “بهخطالعبدالفقیر حسینقلی مازندرانی ۱۲۸۲”. برخی دیگر از باستان شناسان معتقدند که منظور از نقر این صفحه نوشتن و نمایاندن یک واقعه تاریخی مهم بوده که توسط خسرو پرویز پادشاه ساسانی ایجاد شده است. جواب سوال اجزای یک کوه آتشفشان را نام ببرید از کتاب علوم ششم را می توانید در زیر مطالعه کنید. در سال ۲۰۰۵ یک زوج نپالی اولین ازدواج در اورست را در قلهی کوه به ثبت رساندند.۱۴.

مناطق این ولایت تا سال ۱۳۸۳ خورشیدی بخشی از ولایت (استان) پروان بودند و ولسوالیهای پنجشیر، حصه اول پنجشیر و حصه دوم پنجشیر را در پروان تشکیل میدادند. این شهر مرکز ولایت (استان) بامیان و مرکز ولسوالی بامیان است. بامیان یکی از میراث تمدنی دنیا است و در دوران پیش از تاریخ به عنوان یکی از مکانهای مهم در آسیای میانه به شمار میرفته است. من جز مواردی انگشت شمار اصلاً شعر غیرسیاسی ندارم، کار های من آمیزه یی از شعر و شعاراند، من این شیوه را خود برگزیده ام و با آن زندگی و مبارزه کرده ام. مساحت ولایت بامیان ۱۷۴۱۴ کیلومتر است که در شمار وسیعترین ولایات افغانستان بهحساب میآید.

افغانستان به لحاظ تقسیمات کشوری به ۳۴ بخش (ولایت) تقسیم شده است. خواب طولانی اصحاب کهف از شگفتانگيزترين نشانههای الهی است که موجب شده مفسران نيز به فراخور حال به بحث درباره آن و اثبات آن به لحاظ علمی و تجربی بپردازند. با این حال آثاری که از مرکز دورند، به امان خدا رها شده و از آنها هیچ حفاظتی نمی شود. نخستين بار فکر ايجاد پارلمان که بيشتر از تحولات منطقه و جهان الهام گرفته بود، در زمان شاه امان الله خان در افغانستان طرح شد و پس از آن اولين پارلمان به شيوه معاصر و مروج در جامعه بين المللی در دوره سلطنت محمد نادر شاه در سال ۱۳۱۱ خورشيدی اساس گذاری شد.

در سال ۲۰۰۲، با آغاز دوران جدید در افغانستان به نظر میرسد که دوران مهمی برای مطالعات زمین شناسی افغانستان در راه باشد.. بااینحال خود این ولایت به دلیل نداشتن زمین مسطح خشک و کم آب است. این چشمه زمین هاي هر دو آبادي را سیراب می کرد. بسته به فرهنگ هر منطقه گاهی هدایایی اضافه میشوند. این رودها به هم میپیوندند و رودهای بزرگی را به وجود میآورند و درنهایت مسافر کشورهای همسایه میشوند. هم چنین در یشت های دیگر مندرج است: «ما پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک را بزرگ می شماریم. محل برگزاری آن وزارت داخله و مولانا فضلی رياست آن را به عهده داشت.

این حکومت شیعی مذهب در منطقه طبرستان در سال ۲۵۰ ه.ق با خروج حسن بن زید از نوادگان امام حسن آغاز و تا سال ۳۱۶ ه.ق ادامه داشت که منطقه طالقان و قسمتهایی از ساوجبلاغ را شامل میشد.اوج این مسئله درگیری محمد بن زید علوی با رافع بن هرئمه در منطقه طالقان در نزدیکی روستای گلیرد طالقان رخ داد. اين جرگه از سوی اسماعيل خان والی هرات به راه افتاد و پنج روز ادامه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید