والیبال کنار کوه آتشفشان در حال فوران! + فیلم

رشد و توسعه نظام ارتباطی افغانستان به دلیل کوهستانی بودن این کشور بسیار کند صورت میگیرد که مستلزم توسعه کیفی در زمینه ماهوارهاست . این رشتهکوه مانند کوه های آسیای مرکزی جوان و تازه میباشد که در حال رشد و بزرگ شدن هستند و زلزلههای را که از خود بروز میدهد موضوع تجدید و نموی آن را به حقیقت نزدیک میسازد. افغانستان به لحاظ ارتباطی و وضعیت جادهها و بزرگراهها نسبت به گذشته رشد نمودهاست. افغانستان به لحاظ اقتصادی یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب میشود که همه ناشی از نابسامانیهای سیاسی است. زنان روستا دیگهای متفاوت در دست از زیر این یکی بز به زیر گوسفندی رفته و شیرهایشان را میدوشند و زندگی همینگونه ادامه پیدا میکند، تا این که تابستان سر میرسد.

سنگ نبشته سه زبانه بیستون، به نخستین سال فرمانروایی داریوش بزرگ از زبان خود او می پردازد. رشته کوه البرز به طور کلی به سه بخش البرز غربی، البرز مرکزی و البرز شرقی تقسیم می شود و در مجموع پهنه ای به مساحت 51500 کیلومتر مربع از خاک کشور را فرا می گیرد. عده ای هم، به ویژه زرتشتیان، آن را همان کوه البرز و جایگاه ایزد مهر می شمردند. در اينجا می توان از کم ساختن سهم کارفرما در بيمه های اجتماعی، ايجاد تسهيلات برای برکناری کارگران و بالاخره “نوسانی ساختن” امور استخدام نام برد.

معورفترین غارهای کوه سلیمان تائو عبارتند از «چکا تامار» و «تپه اونکور». نام تبتی کوه اورست، چومولونگما یا کومولانگما (مادر مقدس) است که برگردان لغوی آن به چینی ژومولانگما فنگ (چینی ساده: 珠穆朗玛峰؛ چینی باستانی: 珠穆朗瑪峰) که اشاره به مادر زمین دارد میباشد. گنبد نمکی دشتی در بهمن ماه سال 1386 به عنوان اثر ملی طبیعی ثبت گردید اما متاسفانه از آن تاریخ به بعد هیچ اقدامی از طرف مسئولان استان و شهرستان برای حفاظت از گنبد و جذب گردشگر صورت نگرفته و این مسئله در حد یک اسم اثر ملی طبیعی باقی مانده است که همت مسئولان استان و شهرستان را برای بهبود وضع گنبد و جذب گردشگر را می طلبد.البته لازم به ذکر است که هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی با کشف غارهای نمکی در سال86 و پیمایش ان ها و مهمتر از همه در رأس خبر قرار دادن گنبد تاکنون بیش از صد گروه کوهنوردی از استان های گامی بلند جهت معرفی گنبد نمکی دشتی برداشته است که باز با حمایت مسئولان شهرستان امید به معرفی بهتر و شایشته تر این اثر ملی خدادای برای عموم مردم و طبیعت گردان می رود.

ترکهای کابل و هندوها دیوار بزرگ دفاعی را در اطراف شهر به علت محافظت از مهاجمان آینده ساختند. از چهرههای فرهنگی که در گستره جغرافیایی افغانستان زاده شدهاند میتوان به مولانا جلال الدین بلخی،ابوعلی سینابلخی,رابعه بلخی, عبدالرحمن جامی, ناصر خسرو،سنایی غزنوی، خواجه عبدالله انصاری، ابوعبید عبدالرحمن محمد جوزجانی،حمیدی بلخی، حنظله بادغیسی، ظهیرالدین فاریابی واعظ کاشفی، کمال الدین بهزاد، عنصری بلخی، ابونصر فارابی،ابواسحاق فارابی، ابوشکور بلخی ، سید جمال الدین افغان, سید جمال الدین حسینی،خلیل الله خلیلی و عبدالرحمان مهمند یا رحمان بابااشاره کرد. از ويژگي هاي اين محقق بزرگ اين بود که: در بحث بسيار قوي و به طور دائم در مسائل علمي تفکر مي کرد، زاهد و قانع بود و از دنيا و زخارف آن اعراض مي کرد.

از دیگر نرخهای نگران کننده این کشور فقیر نرخ ۴۳ درصدی بیکاری است. این پسر که حالا مثلا بزرگ و برای خودش مردی شده با آنهم هیچ روز و شبی نیست به دهکدهی که در دامنهای چنین کوههای شگفتانگیزی دامنش را گسترانده، فکر نکند. اقلیتهای دیگری نیز وجود دارند که تعدادشان چندان نیست. برفکوچ این کوهها دیدنیتر از هرچیز دیگری است. علاوه بر RTA رادیو و تلویزیونهای خصوصی دیگری در افغانستان وجود دارد که شامل نزدیک به ۱۰۰ شبکه رادیویی و حدود ۱۰ شبکه تلویزیونی میشود. از اینجا حدود ۵ کیلومتر راه تا رینه در پیش دارید.برای دسترسی به گوسفند سرا (مسجد صاحب الزمان) هم باید از جاده ای که به موازات جاده هراز، رینه را به پلور متصل میکند به سمت پلور حرکت کنید و پس از حدود ۵ کیلومتر به جاده خاکی میرسید که تابلوی زرد با نوشته “منابع طبیعی دماوند” در ورودی آن دیده میشود.

پس از سقوط طالبان بیش از ۶۰ کشور جهان قول کمک به این کشور را دادند که به فاصله ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ ، ۸٫۹ میلیارد دلار به این کشور کمک بلاعوض کنند. اقتصاد افغانستان بعد از فروپاشی حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ رو به بهبودی نهادهاست .نرخ آمار زیر خط فقر این کشور بسیار وحشتناک است ، به موجب این نرخ از هر صد افغانستانی ۵۵ نفر آنان زیر خط فقر هستند. واحد پول آن افغانی نام دارد که از سال۲۰۰۰ به بعد ارزشها به نسبت دلار رو به بهبودی دارد.سال مالی آن از اول فرودین (۲۱ مارس) تا ۲۹ اسفند (۲۰ مارس) است.

این بدان معناست که ارتفاع گردنه های اطراف هر قله با حداکثر ۲۰ متر خطا-یعنی ۴۰٪ پنجاه متر برجستگی قله-تعیین میگردند. این قله در شرق کشور نپال قرار گرفته است. قله حقیقی کوه به شکل یک گنبد کوچک برفی به اندازه یک میز ناهارخوری می باشد. زمستان که فرا میرسد با آنکه باریدن برف، زندگی و شرایط زنده ماندن را به روستاییان سخت میگرداند چون از یک سو راه رفت و آمد به شهر به کلی بسته میشود و از سوی دیگر سردی طاقتفرسا حتی مردم را تا نزدیکی مرگ میکشاند، اما مردم به یک دلیل همهی این خطرات را به جان خریده و بازهم آرزوی باریدن برفی بیشتر می کنند؛ این که آب زیاد شود و از کشت و کارشان حاصلی بیشتری به دست بیاورند و زنده بمانند.

وجود چشمههای نمکی و روان بودن آب آنها با صدای بسیار ملایم و دیوارههای زیبا رنگ دره، به دره زیبایی بیشتری میبخشد. اکنون برآورد میشود کمتر از نیمی از مدارس افغانستان دسترسی به آب آشامیدنی داشته باشند. در دهکدهای که گرداگردش را از یک طرف کوه سرخلاش، از طرف دیگر کوه چوگانی و از طرفهای دیگر قلههای خورد و بزرگ احاطه کرده است، بیش از بیست خانواده هر صبح به امید زندگی بهتر و خوبتر از قبل، سر از خواب برمیدارند و به چشماندازشان که سراسر کوه است و سنگ خیره میشوند و بعد در طول روزها و ماهها و سالها با تمام توان برای آینده بهتر خود و بچههایشان کار و زحمت میکشند.

در دامنه واژگان ولزي نيز واژه “saith cysgadur” در داستان بلند ريز لوئيس نوشته دنيل اوون در سال 1885 به کار برده مي شود و اشاره به فردي دارد که خواب طولاني داشته است. این کوه بدلایل مختلف از جمله ارتفاع بلند ، وجود یخچال زیبای شمالی ، قلل سوزنی شکل هرم داغ ۱، ۲ و ۳ ، چشمه های آب گرم معروفش در دامنه ها ، دارای محبوبیت زیادی در میان کوهنوردان است .

به سبب ارتباطات ریشه دار فرهنگی ، ایران نقش مهمی در سیاست خارجی افغانستان دارد علاوه بر این ایران یکی از بزرگترین طرفهای تجاری افغانستان است.بعد از سقوط حکومت طالبان و روی کار آمدن نظام سیاسی جدید در افغانستان روابط تجاری افغانستان و ایران افزایش چشمگیری داشت البته این روابط تا کنون بیشتر صادرات ایران به افغانستان میباشد.ایران و افغانستان در ضمینه مبارزه با مواد مخدر و بازسازی شبکه حمل و نقل افغانستان همکاری دارند. بر پایه این گزارش، طالبان در این باره تاکنون چیزی نگفته است. به طور کلی ۴۵ فرودگاه در این کشور وجود دارد که بیشتر آن پس از سقوط طالبان به ضرورت عملیات نظامی ساخته شدند.

چوپانهای قریه به خاطر سرسبزی کوهها سرخوشان بز و گوسفندان روستا را به چرا میبرند و گلهها پس از خوردن علفهای بسیار نزدیکیهای شب به خانههاشان برمیگردند. از ابتدای تشکیل حکومت تا امروز، دستگاه حکومت سنی مذهب بوده است. تا وقتیکه در دهکده بودم به هیچوجه فکر نمیکردم، آفتاب میتواند به پشت کوههای دیگر در روستاهای اطراف و کلان شهرها نیز ناپدید شود. آنها مقیاس موفقیت خانواده و اولادشان را به سربلندی و قلههای بلند کوههای دور و بر اندازه میگیرند و در دعاهاشان هم استواری آدمها را به اندازه استواری کوهها آرزو میکنند. اصلا به مخیلهاش نمیگنجد که بهار را بدون بویدن گل و سنبل و تابستان را بیاین که از میوههای بی شمار روستا بهره ببرد و خزان را با آن فضایی زیبا و شگفتانگیز و زمستان را بدون اینکه به بهمنهای که از سراشیبی کوهها همانند آب فوران و به پایین میخزد را نگاه نکرده، زندگی کند.

حالا که به خودم و به اتفاقات پشت سر و چشمانداز رو به رویم نگاه میکنم با خود واگویه میکنم؛ که فکرش را میکرد یک زمانی، یک روزی، از زیر این کوههای سر به فلک کشیده پسرکی دست و پاچلفتی و سر به زیر بلند شده و میآید فرسخها دورتر از این مکان و آنجا زمینگیر و مجبور به نشستن میشود. اصلا باورش نمیشود که هفت – هشت سالیست وقتهای که از خواب برمیخیزد چشمش به کوه «سرخلاش» نمیافتد و به آسمانی آبی و نیلگون دوردستهای دهکده نگاه نمیکند. مردم روزهای بسیاری «جوال جوال» علف از کوهها به روستا میآورند و اینگونه به گاو و مال شان غذا میرسانند.

کوهها برای من و مطمینن برای خیلی از اهالی روستا نماد و یادآوری از ایستادگی و سختکوشی نیاکان و گذشتگان دور و نزدیک نیز است که با مشقت بسیار در چنین جایی دورافتادهای زیستند، از کوهها انرژی، غذا و احتیاجات زندگی را گرفتند و کشان کشان تا بدینجا رسیدند. در روستا برعلاوه این نماد، کوهها را فراتر از این نیز میبینند. زبان پشتو در مناطق جنوب، شرق و جنوب غرب و برخی از مناطق دیگر مورد گفتگو است. غار شکارچیان تا دوران تاریخی مورد استفاده بوده و سفالهایی تاریخی از دوره آشوری و هخامنشی نیز در آن کشف شده است.- گوردخمه برناج،این گوردخمه کوچک که از دوره مادها تا دوره ساسانی تاریخ گذاری شده وبا فاصله زیادی در سمت راست کتیبه داریوش اول و در ارتفاعی پایینتر از آن قرار دارد.-مجسمه هرکول این مجسمه تالریخی در پایین کوه بیستون و در سمت راست کتیبه داریوش قرار دارد.مجسمه هرکولس، خدای جنگ یونانیان را نشان میدهد، در سال ۱۵۳ پیش از میلاد و در دوران موسوم به یونانی مآبی که خدایان یونانی در ایران پرستش میشدند، ساخته شده و در سال ۱۳۳۷ خورشیدی و هنگام ساخت جاده همدان به کرمانشاه کشف شد.

فقط گهگاهی با زل زدن بر عکسهای متفاوت از روستا و کوههای پیرامونش، به یاد میآورم زندگی کودکی را و به یاد میآورم دورانی را که شاید یکی از بهترین دوران زندگی و سازنده بهترین خاطرات و نوستالژیها در طول عمرم بوده باشد. دیدن این عکسها و ترکیب آنها برایم یادآور زندگی ایلنشینی و سر و کله زدنِ سالها با برف و کوه و دشت و الاغ و هزاران هزار بدبختی و خوشحالیهای غریب و فریبنده است. این آتشفشان در بازه زمانی 2 میلیون سال تا 7 هزار سال پیش فعال بوده است و با فورانهای آتشفشانی هزاران متر مواد آتشفشانی شامل گدازه های مذاب و مواد پیروکلاستیک پدید آورده است.

نرخ تورم در این کشور در سال ۲۰۰۵ ، ۱۶٫۳ و در سال ۲۰۰۶ بنا بر پیش بینیها ۱۷ درصد است. همیشه این پرسش برای اهالی تهران پیش میآید که اگر بخواهیم در تعطیلات آخر هفته به یک مکان طبیعی و بکر در نزدیکی تهران سفر کنیم، چه منطقه ای وجود دارد؟ اخیرا دوباره سعی بر این است که نشرات رادیو و تلویزیون ملی افغانستان ، بر اساس اصول ، روش و پالیسی حکومت کارکرد داشته باشد. بر اساس قانون اساسی افغانستان،زبانهای دری و پشتو زبانهای رسمی دولت افغانستان میباشند و در مناطقی که گویشوران زبانی دیگر زیاد باشند آن زبان به عنوان زبان رسمی سوم تلقی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید