پامیر – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

چهار روز پایان چله بزرگ، و چهار روز آغاز چله کوچک را، چهار چهار میگویند که نهایت شدت سرما در این مدت اتفاق میافتد. چون از فردای این شب، چله بزرگ زمستان آغاز میشود به آن شب چله میگویند. در آرارات دو قله آتشفشانی به نام های ارارات بزرگ و آرارات کوچک وجود دارد. این آتشفشان در باختر شهر اردبیل به ارتفاع 4811 متر قرار دارد که در واقع خط تقسیم حوضه های آبریز ارومیه و رودخانه ارس به شمار می رود. این رشته کوهها در امتداد خود به سمت جنوب با تشکلیل قله های بغروداغ ، آق داغ و عجم داغ به قله شاه معلم با ارتفاع ۳۰۵۰ متر در منطقه ماسوله می رسد .

تیریچ میر یا ترچ میر ، بلندترین کوه در هندوکش ، و بلندترین کوه در خارج از رشته کوههای هیمالیا-قراقوروم ، که در منطقه چیترال پاکستان قرار گرفته است. آنگاه از درون زمین مواد گداخته ی آتشین (که آنها را اصطلاحاً گدازه می نامند) همراه با یک مایع گازدار و بسیار داغ به خارج فوران خواهد نمود. در فرهنگ ادبيات پيش از اسلام ، جايگاه سيمرغ است و بسياري از شاهان نجات بخش و داراي فره ي ايزدي از اين مکان مقدس بيرون آمدند.زال در آنجا پرورش مي يابد و بعدها پس از رشد او به سام الهام مي شود که بايد به البرز برود و پسر را در يابد.کيقباد،سر سلسله ي شاهان کياني، نيز از آنجاست.

او که همیشه با نمایش هنرمندانه ، در نواختن “غیچک” تحسین هنر شناسان را بر می انگیخت ، از قطی خالی و سیم نایلونی صدای را می آفرید که دل و دماغ را تازه میکرد. ارابه طلایی آفتاب واسپان زرین سم آن درنقاشی رواق پیکره ۳۵ متری بامایان وپیکره مرمرین موکب سوریا ،مظهر تقدس خورشید با اسپان تازنده آن، کشف شده از معبد خیرخانه درشمال کابل، تداوم این فرهنگ را ازعهد اوستایی تا عصرامپراتوری کوشانی ها وبعد ازآن تا دوره کابل شاهان یعنی قرن هفتم میلادی بازگو میکند.

ابوریحان بیرونی، دانشمند همه فن حریف و تقویمشناس، از شب یلدا با نام میلاد اکبر یاد میکند و منظور از این نام را میلاد خورشید دانسته است. اگر علاقمند باشید میتوانید مراسمات و جشنهای اقوام باستان را در این کتاب مطالعه کنید. عظمت این کتیبه بـه گونهاي اسـت کـه فقط زبان پارسی باستان ان دارای 414 سطر می باشد. دقیقا مشخص نیست که واژه یلدا چه زمان و چطور وارد زبان فارسی شده است.

این واژه در زبان فارسی به معنایی شغال است. در آیه نخست این سوره به «طور» سوگند یاد شده و به همین دلیل این سوره را طور نامیدهاند. ما همیشه برای گردشگری مناطقی را انتخاب میکنیم که رفتن به آن جا در بین مردم رایج شده باشد. بشرِ همیشه کنجکاو هم پس از کشف چگونگیِ وقوع یک رویداد، به دنبال فلسفه و چرایی آنها میگردد. کتاب به عربی نوشته شده و در حال حاضر، چند ترجمه فارسی از آن منتشر میشود. کد تلفن مغازههایی که در یک طرف خیابان هستند با کد تلفنی که در طرف مقابل روی شیشهٔ مغازهها نوشته شده فرق میکند.

کتاب آثار الباقیه نوشته اوست. بر فراز قله ای از کوه سرسرخن کوهدشت، آثار یک دژ باقی مانده است. امروز وقتی به قلعه شاهدژ نزدیک میشویم، دیگر آثار چشمههای آب که در دوران گذشته از کنار این قلعه عبور میکرد، دیده نمیشود اما هنوز آثار آبراهههای آن در گوشهای از این قلعه به وضوح قابل رویت است و این آثار همان چشمهای است که در دوران گذشته قلعهنشینان نه تنها از آب چشمه برای آشامیدن، که در ساخت قلعه نیز از آن استفاده میکردند.

شب چله در حقیقت همان شب یلدا است. MANASLU: (راز آلوده) ماناسلو یا کوه راز آلوده یکی از آخرین 8000 متری های کشف شده بود.این کوه در حقیقت یک مجموعه قله است که در منطقه هیمالیا قرار گرفته است.ماناسلو اولین بار به وسیله توسیا میانشین ژاپنی و کیالزن نوربو نپالی در سا 1956 فتح شد. همچنین در منطقه آبشار یخی خومو تابحال 31 مورد مرگ گزارش شده است. مهر همچنین داورِ میان جنگاوران بوده و دروغگویان و عهدشکنان را مجازات میکند.

به علت نزدیکی فرهنگی، این واژه سریانی به فارسی راه پیدا میکند. البته این صف عریض و الطویلی که رالف آن را به تصویر کشیده بود، به دلیل اوضاع نامساعد جوی از فتح قله بازماند. مردم با مشاهده و تجربه، تغییرات مداوم شب و روز و فصلها را درک کرده بودند. به این ترتیب آنها آخرین روز پاییز که بلندترین شب سال است، جشن میگرفتند. شب یلدا در واقع از زمان غروب آفتاب در آخرین روز پاییز یعنی ۳۰ آذر شروع میشود و با طلوع آفتاب در اولین روز زمستان یعنی اول دی به پایان میرسد.

نتیجه: دوست من حق داشت و این جایی بود که میشد گفت کوه به کوه نمیرسد ولی آدم به آدم میرسد . برخی ادعا میکنند، پیشینه حلقه ازدواج به همین اسطوره میرسد. آنها به ظروف سفالی دوره پیش از تاریخ، استناد میکنند. و برآنند که خورشید در آن غروب می کند و از آنجا طلوع می کند و کوه قاف است که خورشید را از زمین در پرده می دارد. پس از آن، چله کوچک شروع و تا اول اسفند ادامه دارد. شب چله بهعنوان بلندترین شب سال، برای ما ایرانیها پر از خاطره است؛ از زمان کودکی که انشای شب یلدا مینوشتیم تا جمع شدن فامیل، انداختن سفره شب یلدا، تزیین انار شب یلدا و گوش دادن به شعر و قصه زیر کرسی.

با همهی اینها آنچه بهعنوان شب یلدا رسمیت یافته، به حدود ۵۰۰ سال، قبل از میلاد برمیگردد. جعفریان در گزارش خلاصهای از آنچه روز دوشنبه در پنجشیر گذشته است گفت: نیروهای مقاومت طی روزهای پیش، با برتری در میدان جنگ، طالبان را زمینگیر کرده بودند. ابوریحان در این کتاب گاهشماری و تقویم اقوام مختلف را بررسی کرده است. این تقویم بیشتر در کارهای کشاورزی و دامپروری کاربرد داشت. ایرانیان در زمانهای قدیم، یک نوع تقویم کلی نگر هم داشتند. بعضی بررسیها هم به این نتیجه رسیدهاند که در شب یلدا پیامبری متولد میشود.

از تأثیراتی که میگرفتند به این نتیجه رسیده بودند که نور، روز و خورشید، نماد آفریدگار و نیکی ست. خورشید هم نماد ظاهری میترا ست. شدت سرما در چله کوچک کمتر است و آسیب کمتری هم میرساند. در مقابلِ آن، شب و سرما نشانههای اهریمن و پلیدی. افسانه صمدزاده روانشناس و استاد دانشگاه درباره خصلتهایی که در فرد باعث میشود فرد مناسبی برای ازدواج نباشد گفت: ازدواج یکی از مهمترین مراحل و انتخاب در زندگی است. مردم پایین کوه از فکر شوم ارباب مطلع شدند و همراه کدخدایشان به طرف بالا کوه به راه افتادند و التماس کردند که آب را برایشان باز کند.

این شب از تمام شبهای سال بلندتر است و اجداد ما هر سال آن را جشن میگرفتهاند. آنها دو موقع از سال را به نام چله میشناختند. بر راه پنجهير تا وي را غلامان ترک آرند (تاريخ بيهقي ص 402). و مسعود محمد ليث را برسولي فرستاد نزديک ارسلان خان با نامه ها و مشافهات در معني مدد و موافقت و مساعدت و وي از غزنين برفت براه پنجهير. چله بزرگ تا دهم بهمن طول میکشد. چله بزرگ زمستان که درست بعد از شب یلدا آغاز میشود؛ شروع زمستان است و شدت سرما در آن بیشتر است. چلهها هر کدام به دو دوره تقسیم میشدند؛ چله بزرگ و چله کوچک.

یلدا واژهای سُریانی به معنای زایش و تولد است. این تولد در سال ۵۱ پادشاهی اشکانیان که برابر با سال ۱۹۶ میلادی ست اتفاق میافتد. از تاریخ اینطور برمیآید که مسیحیان اولیه که در روم زندگی سختی داشتند و عدهای از آنان به ایران مهاجرت میکنند. گاهیاوقات، شما برای از بین بردن طعم تلخ زندگی از روح خود به یک ماجراجویی نیاز دارید. بنابراین یشنهاد ما به شما دانلود نقشه کوههای ایران و بهره بردن از راهنمایان آشنا به محیط خواهید بود. او از یک طرف نماینده عشق و محبت است و از طرفی واسطهی بستن پیمانهاست. او در این تصویر به مهرداد، رقیب تاج و تخت خود حمله میکند و مهرداد نیز از اسب افتاده و نقش بر زمین شده است.

او عهد نگهداشتن و راستگویی را نمایندگی میکند. اینگونه که در شبی دراز و سرد، ایزد مهر در یک غار گود و کم ارتفاع ظهور میکند و خورشید را به ارمغان میآورد. در میدان نقش جهان قدم که بزنید، در ضلغ غربی آن یک عمارت با ایوانی بزرگ، توجهتان را جلب میکند. زمان شب یلدا به تاریخ میلادی برابر با شب ۲۱ دسامبر است که البته در سالهای کبیسه به ۲۰ دسامبر تغییر میکند. برای مثال تاریخ شب یلدا از سال ۹۶ تا ۹۸ معادل ۲۱ دسامبر بود ولی در سال ۹۹ که کبیسه بود این شب معادل ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰ خواهد بود.

از ابتدای تشکیل حکومت تا امروز، دستگاه حکومت سنی مذهب بوده است. روایتهای مختلفی از علت برگزاری جشن شب یلدا وجود دارد. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۳ نفر بودهاست. این آیین برپایه پرستش میترا (مهر) قرار گرفته بود. سریانی زبانی بود که در میان مسیحیان رواج داشت. آیین مهر یا میترائیسم در ایران قبل از دین زرتشتی رواج داشت. شب یلدا یا شب چله یکی از قدیمیترین جشنهای ایرانی است که مثل عید نوروز و چهارشنبهسوری از تاریخ و پیشینهی قدیم ایران به یادگار مانده. ابراهیم پیوسته در سفر بوده و حکایاتى که از او نقل مى کنند غالبا راجع به سیاحت یا حج است.

دیدگاهتان را بنویسید