پهنه کوههای بشاگرد مهمترین رشته این منطقه است

اگر هم از سمت عسلویه میآیید، وارد جاده بوشهر شوید و پس از عبور از بندر کنگان، در میانههای راه خورموج، از جاده خارج شوید. تعدادي دهانه جانبي در ارتفاعات بالاي مخروط در سمت جنوب غرب و شمال شرق قرار دارند اما فعاليت اصلي اين آتشفشان از دهانه مركزي آن صورت مي گيرد. کتاب زیر کوه آتشفشان اثر مالکولم لاوری از شاهکارهای ادبی قرن بیستم است که در سال 1947 منتشر شد. این کتاب در دوازده فصل روایت میشود. بیشتر آوازه ی این قله به دلیل شکل مخروطی آن بوده که شاید به جرات بتوان گفت زیباترین شکل مخروطی در بین قله های جهان را دارد.

دوازده برای لاوری اهمیت بسیاری دارد. سیاحان در تمام فصول بهویژه فصل تابستان برای تفریح به این مکان زیبا میآیند و از مناظر طبیعی آن لذت میبرند. فوارههای متعدد باغ نیز، که تعدادشان به ۵۰۰ فواره میرسد، در تمام باغ پراکندهاند و در جای خود بسیار زیبا و دلنواز هستند».ژان باتیست تاورنیهی فرانسوی در اواسط دوره صفوی آن را با باغهای حومهی پاریس مقایسه کرده:«باغ هزارجریب برای ایران و ایرانیان قشنگ است اما اگر در فرانسه بود بیاهمیت میماند. برای انجام این آزمایش کافی است مقداری آمونیوم دی کرومات را در بوته چینی ریخته شود. این روستا در مناطق پست و جلگه ای شمال دارای خاک بسیار حاصلخیز برای کشاورزی، خصوصا برنج می باشد.

بعد از نوشتن این نسخه تا وقتی که زندگیاش به مسیر درستی بیفتد، از نوشتن این اثر خودداری کرد. روند نوشتن این کتاب سالها طول کشید. این کتاب را صالح حسینی به فارسی برگردانده است. این کلمه ی انگلیسی نیز از همان کلمه ی فارسی شغال گرفته شده است و به همان معنی شغال نیز است. این دو دهان خیلى محترماند. رشته کوه البرز مرز میان دو اقلیم متفاوت است. نخست به صورت نقش مهمي كه به عنوان ديوارههاي بزرگ اقليمي توسط دو رشته جبال زاگرس غربي و البرز در مقابل توده هواهاي بارانزا و در ريزشهاي جوي غرب و شمال كشور ايفا مينمايند و طريق ديگر به صورت اثر متعارفي است كه با افزايش ارتفاع ، از دماي هوا كاسته شده و بر ميزان بارندگي افزوده ميگردد.

بلندترين قله، مجموعه متناوبي از برش، پيروكلاستيك ها و آهك سيليسي است كه طي دو مرحله فعاليت به وجود آمده اند. سن به عقيده معين وزيري فعاليت هاي آتشفشاني سهند در چندين مرحله صورت گرفته اند و در بين اين مراحل آرامش نسبي وجود داشته است. در بسیاری از آتشفشانها ، فعالیت به یکباره به اتمام نمیرسد و در اکثر موارد ، مراحل خروج مواد یا مراحل فعالیت آتشفشانها با مراحل آرامش توام است. حرکت صفحات زمین، تغییرات آب و هوایی و حرکت ماگما در نزدیکی هسته زمین، دلایل اصلی فوران آتشفشانها هستند.سنگهای لایههای زیرین زمین، در اثر گرمای هسته زمین ذوب میشوند و مایعی مذاب به نام ماگما با درجه حرارت بالا تولید میکنند.

با وجود تمام این اتفاقات، روستاییان هنوز هم در نزدیکی این کوه به زندگی خود ادامه میدهند. فیلم آزمایش کوه آتشفشان با کیفیت بالا را در ادامه از سایت جم شیمی دانلود نمایید. در ابتدا به خواص و ویژگی های آمونیوم دی کرومات پرداخته و سپس به سراغ روش انجام آزمایش می رویم. یکی از آزمایش هایی که در دوران دبستان و راهنمایی در آزمایشگاه های علوم انجام می شود، آزمایش ساخت کوه آتشفشان توسط آمونیوم دی کرومات می باشد. بهترین فرصت هست تا در مورد کوه آتشفشان و علت فوران گدازهها در حین انجام آزمایش با کودکتان صحبت کنید.

در فاصله دوره هاي آتشفشاني سهند، رسوبات سيلابي – رودخانه اي و يخچالي تشكيل شده اند كه غالبا تا شعاع چندين ده كيلومتري اطراف مراكز آتشفشان گسترش يافته اند. كريستا ( 1940 )، يك خمش در كمان البرز را مسبب تشكيل آتشفشان دماوند دانسته است. از زاگرس در نظر گرفته و تشكيل آن را مرتبط با برخورد صفحه عربستان و اورازيا و فرورانش نوع خاص و ذوب پوسته اقيانوسي مي دانند. جانگ و همكاران ( 1975 )، با اعتقاد بر برخورد صفحات عربستان و اورازيا، فرورانش صفحه عربستان در امتداد سطح بينوف و ذوب اين صفحه در اعماق و ايجاد ماگماي آتشفشاني، علت پيدايش نمونه هاي كالكوآلسكالن ايران مركزي را مربوط به عمق زياد اين منطقه ذوب مي دانند كه در نتيجه دور بودن از تراست و عمق زياد ذوب، سنگ هاي آتشفشاني آلكالن آشكار شده اند.

آلن باخ ( 1966 )، معتقد است كه گسل هاي تشكيلات رسوبي موجب صعود گدازه ها به سطح زمين گشته اند. اين گدازه ها متراكم و قرمز رنگ بوده و فنوكريست هاي پلاژيوكلاز و هورنبلند در آنها قابل تشخيص است. به تمرین یک به یک آنها را نوشته و برایتان ترجمه می کنیم. حتما قبل از انجام آزمایش یک دوربین عکاسی کنار دستتان داشته باشید، زیرا عکس چهره بچه ها وقتی نتیجه آزمایش را مشاهده میکنند، دیدنی و خندهدار هست.

گاهی اوقات آمونیوم دی کرومات به عنوان آتش vesuvian به خاطر استفاده از آن در آزمایش کوه آتشفشان استفاده می شود. آمونیوم دی کرومات در رادیوگرافی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. آمونیوم دی کرومات قابل حل در آب و الکل و نامحلول در استون است. این فیلم از انجام واکنش تجزیه آمونیوم دی کرومات در آزمایشگاه شیمی تهیه شده است. اگر درصد خلوص آمونيوم دي کرومات بالا باشد قاعدتاً بايد واکنش صورت بگيرد اما اگر با درصد خلوص پايين باشد با نزديک کردن کبريت هم واکنش صورت نميپذيرد بنابر اين کمي پنبه را با پنس گرفته و به الکل آغشته کرده و آتش ميزنيم.

لاوری از کودکی زندگی پرفرازونشیبی داشت که باعث شد در پانزدهسالگی به الکل سوق داده شود و همین اعتیاد به الکل در نهایت باعث مرگش شد. در دمای اتاق و فشار ثابت این ترکیب به صورت کریستال های نارنجی و اسیدی می باشد که در آب و الکل قابل حل می باشد. این ماده همانند اکثر ترکیب های یونی، در دمای معمولی جامد است و به شکل جامد نارنجی رنگ وجود دارد. سرو نگرو به آتشفشان جوان آمریکای مرکزی شهرت دارد.

وفور خاكستر به همراه قطعات يوميسي تا فواصل دور پراكنده شده اند كه نشان گر انفجارات شديد آتشفشان سهند است. 5- نهشته هاي جرياني بلوك و خاكستر. اما باباخاني، سكويه و ريو (1369) اظهار مي دارند كه نخستين جريان گدازه سبلان بر روي توف ها و كنگلومرا هاي الوار ق رار دارند كه از نهشته هاي كواترنر پيشين حوضه مشكين شهر هستند. مخروط آتشفشاني سبلان از نوع چينه اي است كه گدازه هاي آن سطحي معادل 1200 كيلومتر مربع را اشغال كرده اند. آتشفشان دماوند به صورت مخروط نامتقارني است كه در قسمت جنوب غرب آن گدازه ها گسترش بيشتري دارند.

دیدگاهتان را بنویسید