کتیبه بیستون، بزرگترین سنگ نوشته ایران

بعد از تعلّم شرح خفری بر تذکره به زیج بهادری که اتمّ و ادقّ و اجدّ زیجات است، پرداختند.تعلیم کتاب کبیرمجسطی تألیف بطلیموس قلوذی به تحریر طوسی در علم هیئت است و شریفترین مصنف در این علم است و نیز مقصد اسنی و مطلب اعلی و نهایه النهایات در درس هیئت استدلالی می باشد، همانگونه که شرح خفری یاد شده و اُکَر ثاوذسیوس و اُکَر مالاناوؤس و کتاب «الکره المتحرکه» تألیف اوطوقوس به تحریر خواجه طوسی و رساله قسطابن لوقا در عمل به کره ذات الکرسی و نظایر این کتاب از متوسطات و اصول اقلیدس و کتابهای پایین تر از آن در حساب و هندسه و هیئت از بدایات در این رشته طبق مراتب درجاتی که نزد اهل هیئت معمول است می باشند.استخراج تقویم نجومی که چهار سال تعلیم آن در محضر علامه شعرانی طول کشید حضرت استاد علامه حسن زاده (مدّ ظله العالی) به غوص در مسایل آن تا آنجا متبحر شدند که بر استخراج آن متمهّر گشتند و آنرا به طور کامل شرح کردند که هنوز چاپ نگشته است.

تحصیلات مقدماتی را در قریه میله آمل گذرانده و سپس در تهران و دوباره به نجف اشرف رفته و پس از نیل درجه اجتهاد از استاد خود مرحوم حاج میرزا حبیب الله رشتی متوفی ۱۳۱۲ قمری رئیس حوزه علمی نجف . فرمود: بی تابی من برای این است که درسم تعطیل شده است”.آیت اللّه میرزا هاشم آملی علاقه ویژه ای به حضرت امام رحمه الله داشتند و همواره از رهبر کبیر انقلاب اسلامی، با عنوان “امامُ المسلمین” یاد می کردند. پس از حدود ۵ سال تحصیل در تهران و با کسب اجازه از محضر مرحوم آیه الله حاج شیخ محمد تقی آملی، در سال تحصیلی ۳۵ ـ ۱۳۳۴ به حوزه علمیه قم آمد تا از محضر علمای آن دیار نیز بهرههای فراوانی برگیرد.

استعداد شگرف او در مرکب خوانی و تلفیق شعر و موسیقی بارها ستایش موسیقی دانان معاصرش را بر انگیخته است.در سال ۱۳۳۲ به پیشنهاد شادروان خالقی به اداره کل هنرهای زیبای کشور منتقل شد و به سمت استاد آواز هنرستان موسیقی ملی به کار مشغول گردید و در سال ۱۳۳۴ ریئس شورای موسیقی رادیو شد. نکته ی دیگری که درباره ی اشعار طالب آملی لازم به ذکر است، این است که این شاعر با وجود ادعای خود در آوردن مضامین و الفاظ تازه و نوآوری در شعر، از پیروی و استقبال اشعار شاعران استاد پیش از خود و یا نزدیک به زمانش خودداری نکرده و غزلهای بسیاری به استقبال سعدی، مولوی، امیرخسرو دهلوی، حافظ، فیضی، نظیری و عرفی سرود و نیز در قصیده های خود بیشتر متمایل به شیوه ی خاقانی بود اما با وجود این، گرچه در قصیده سرایی همان دراز آهنگی خاقانی را دارد؛ ولی هرگز نتوانست از عهده ی آنهمه رنگ آمیزی و زبان آوری آن استاد بزرگ برآید.

استاد غلامحسین بنان، در اردیبهشت ۱۲۹۰، آمل(انگرود) به دنیا آمد، که از سالهای ۱۳۲۱ تا دهه ۵۰ در زمینه موسیقی ملی ایران فعالیت داشت. تا مبحث تیمم ۲- حاشیهاى بر مدارک – حاشیه بر شرح لمعه تا آخر طهارتدر کتاب الذریعه(۹۰:۶ و ۱۹۶) پس از آن که نام تألیفات او را ذکر مىکند از قول قزوینى در تتیمم امل الآمل فرماید: یظهر منه قوه فکره و دقه نظره،صاحب عنوان هفت فرزند پسر داشته که عبارتند از: ۱- میرزا جمال الدین محمّد ۲- میرزا معین الدین محمّد ۳- میرزا معزالدین محمّد ۴- میرزا سیّد محمد ۵- میرزا کمال الدین حسین ۶- میرزا محمّد حسین ۷- میرزا فضل اللَّه.

آقای قیومی، مصحح کتاب، در انتهای کتاب با عنوان «مستدرک» خطبه پیامبر مسلمین را که سیدبن طاووس از این کتاب نقل کرده بوده و در نسخه های فعلی کتاب درج نشده، آورده است. آیت اللّه میرزا هاشم آملی به زیارت عاشورا و جامعه کبیره اهمیت می داد و آن دو را بسیار می خواند.مرحوم آیت اللّه العظمی میرزا هاشم آملی، یکی از چهره های سرشناس مبارز بود که با شروع برنامه های ضد اسلامی رژیم منحوس شاهنشاهی، در قالب تصویب قانون انجمن های ایالتی و ولایتی در سال ۱۳۴۱ ش، عمق فاجعه را احساس کرده و بی درنگ به میدان آمدند، به طوری که نام ایشان همواره ذیل اعلامیه های دسته جمعی مراجع تقلید دیده می شد.

علاء الدین سید حسین بن رفیع الدین یکی از سادات و فقھای شھیر عصر شاه عباس اول و از بزرگان مرعشی آملی بود. کنده کاری های کوه بیستون کرمانشاه مربوط به دوره داریوش اول و خسرو پرویز ساسانی است. در وهله اول داریوش دستور داد تا در چنین ارتفاعی کتیبه وی حجاری شود تا به دید همگان برسد و در وهله دوم، دشمنان به آن دسترسی پیدا نکنند و آسیبی به کتیبه وارد نشود. در ۶۷۲ ق به دستور وزیر خواجه بهاءالدین محمد از قم به اصفهان و شیراز و ابرقو و یزد و شهرهای آذربایجان برگردش جمع شدند و علوم دینی را نزد وی تکمیل کردند.آثار وی الاربعون حدیثاً فی فضایل امیرالمؤمین (ع) و اثبات امامنه” یا “اربعین بهائی”؛ “کاملالسقیفهٔ” یا “کامل بهائی”، که در ۶۷۵ ق تألیف شده و دوازده سال جمعآوری آن به درازا کشیده است.

یاران غار شماری خداپرست بودند که اندکی پس از میلاد مسیح و پیش از گسترش مسیحیت در زمان فرمانروایی یکی از پادشاهان روم باستان با نام دقیانوس در سرزمین فیلادلفیا زندگی می کردند و همگی جز یکی از آنان که چوپان بود از بلندپایگان (اشراف) و درباریان بودند و ایمان خود را پنهان نگاه می داشتند. احتمال بر این میرود که غار دو در به دلیل مرتفع بودن و داشتن دو در ورودی، ایمنترین غار برای ساکنان به حساب میآمده و به همین خاطر شاهد آثار حیات تا قرون میانی و جدید نیز در آن هستیم.

کاش همه پادشاهان ایران مثله نادر بودن. در روستای نادرآباد و 200متری جاده بیستون به صحنه، تپهای با نام تپه نادر وجود دارد. قاضی ابوالقاسم نادر اهل زمان ، در علوم فقه و کلام و شعر و ترسل و حکمت و نظم و نثر پارسی و طبری متبحر بود. نثر نوشتههایش آنقدر زیباست که حریری در “مقامات” خود از آنها بسیار نقل میکند. اما طبری نامهای آنان را اینگونه نقل کرده است: مکسلمینا، محسلمینا، یملیخا، مرطونس، کسطونس، ویبورس، ویکرنوس، یطبیونس و قالوش. بومیان می گویند فرهاد محبوب خود، شیرین را به این وسیله تصویرسازی کرده است و به همین دلیل، به آن شیرین خفته می گویند.

فرهاد تراش که نام خود را از فرهاد کوهکن و عاشق دلباخته شیرین سریانی گرفته، دیواره بزرگی به طول ۲۰۰ و بلندای ۳۶ متر است که در دامنه کوه بیستون و در غرب کتیبه داریوش تراشیده شده است. این دیواره بیش از 1300 متر ارتفاع دارد و جزء در موارد محدود حالت قائم یافته است. داریوش با پای راست خود گئومات را زیر لگد انداخته به طوری که یک پا و دو دست گئومات به حالت تضرع بالا آمده است. در سال های پیش از کاروانسرای بیستون به عنوان پاسگاه استفاده می شد که امروزه آن را تخیله و مرمت کرده اند.

با توجه به اینکه دهستان گلمکان در سرشماری 1385 با افزایش جمعیت به شهر ارتقاء پیدا کرده است شایسته است از این به بعد به عنوان شهر مدنظر قرارگیرد. تذکره نویسان تعداد ابیات دیوان او را از نه هزار تا پانزده هزار بیت ذکر کرده اند؛ اما نسخه ی چاپی دیوان او شامل بیست و دو هزار و نهصد و شصت و هشت بیت، حاوی قصیده، ترکیب بند، ترجیع بند، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و مفردات است. در دامنه کوه بیستون کرمانشاه و بین غارهای مر تاریک و مر دو در، غاری با نام مر آفتاب به چشم میخورد. سلام با فرا رسیدن عید نوروز خیل عظیم بازدید کنندگان از این آرامگاه با شکوه که میراث بزرگ نیاکان پاک این سرزمین است دیدن می کنند.

تا بدان حد که حاجی کنی درباره او می گفت: او ناصرالدین شاه نیست بلکه ناصرالکفر است .یکی از اقدامات حیاتی و مدبرانه این عالم شجاع و بافراست‚ مبارزه و اقدام علیه لغو امتیاز و قرارداد ننگین رویتر بود. ظاهرا در اواخر دوره ساسانی کار ساخت یک کاروانسرا در نزدیکی بیستون آغاز می شود و به دلایلی که مشخص نیست ناتمام می ماند. سبک معماری و شواهد پیرامونی آن نشان میدهد که از آثار اواخر دوره ساسانی است که به علل نامعلوم، نیمه کاره رها شده است. ● پلهای تاریخی بنای اصلی پل خسرو را به خسرو شاهنشاه ساسانی نسبت میدهند که بر سر راه قدیمی بیستون به سر ماج قرار دارد.

نتیجتاً بیستون شکل هوگ بک (تیغه) دارد که در آن شیب لایه ها متوجه شمال شرق می باشد. در بخش جنوبی سراب بیستون نیز کاروانسرای شاه عباسی و ایلخانی به چشم میخورد. این مسیر 463 کیلومتر طول دارد و برای پیمودن آن حدود ۵:۳۰ در راه خواهید بود. ● کوه بیستون بیستون یا بهیستون نام امروزی یک کوه به عظمت تاریخ است و در کناری آن از دیرباز یک راه باستانی پررفت و آمد وجود داشته و محل عبور کاروانها و نظامیان از بابل و بغداد به سوی کوههای زاگرس و همدان (اکباتان) یا هگمتانه پایتخت قدیم ماد به بابل بوده است.

قسمتی از مجسمههای کتیبهٔ بیستون در زمان دو جنگ جهانی موقعی که سربازان از کنار آن عبور کردهاند، ویران گردیده است. موزه شهدا در گلزار شهدای کرمانشاه قرار دارد و دارای یک تالار بزرگ و ۴۲ غرفه است که در این غرفهها وسایل شخصی شهدای استان و وصیتنامههای آنان نگهداری میشود. ورود وسایل نقلیه به محوطه ممنوع است. در بدو ورود به حوزه علمیه مشهد، در یکی از مدارس به برخی از طلاب برخورد که در کسوت روحانیت بودند، ولی نسبت به علمای بزرگ مشهد در آن روزگار، تکریمی نداشتند و تعابیرشان درباره علما همراه با تندی و طعن بود!

در ۱۳۲۸ هـ. ق به او سوءقصد شد و هنگامی که قصد خروج از کالسکه خود را داشت چند تیر بسویش شلیک شد. این رود از چند رودخانه کوچک ایجاد میشود و در نهایت به چند شعبه مختلف تقسیم میشود. با سلام اگه دلتون گرفته باشه و بخواهید آرامشی همراه با طعم خوش احساس کنید کافی است یک روز تو این روستا( البته شهر نقلی و کوچک) عصر و غروب آفتاب رو ببینید تا از نزدیک خون گرمی رو ببینید. در بخش بالایی تندیس هرکول و دامنه کوه بیستون، غاری با فضایی نسبتاً کوچک وجود دارد.

خود وی نیز بر اساس روایتی دیگر نامهای دیگری را با اندکی تفاوت ذکر میکند. در این بخش قصد داریم تا شما را با سنگنبشتههای مختلف بیستون آشنا کنیم. مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کرمانشاه را میتوان مناطق حفاظت شده «بیستون»، «بوزین مرخیل»، «قلاجه»، «تالاب هشیلان»، «زلهزرد»، «بدر و پریشان»، «قوری قلعه» و پناهگاه حیات وحش «ورمنجه» نام برد که این مناطق حافظ گونههای متنوع و مختلف گیاهان و پرندگان و جانوران هستند. در ۱۳۰۹ مجدداً از طرف کامران میرزا نایب السلطنه که حکومت مرکزی با وی بود به حکومت گیلان رفت و مدت سه سال در این قسمت باقی ماند.

دیدگاهتان را بنویسید