کتیبه بیستون کرمانشاه

بدین صورت می توان گفت ایران کشوری کوهستانی محسوب میشود و بیش از نیمی از مساحت کشور را کوهها و ارتفاعات، و کمتر از 4/1 آن را نیز اراضی قابل کشت تشکیل داده است. از ارتفاعات این بخش می توان به شاه کوه اشاره نمود. در اثنای قرائت و تضاعیف مباحثت آن مشکلاتی که در فقه برای او اتفاق می افتاد از من میپرسید و مشکلات او را با کمال وضوع بیان می کردم و روایت این کتاب و دیگر از آثار و روایات و اجازتم و هم کتابهای متقدمان از اصحاب پیشین خود را به وی اجازه دادم به همان شرایطی که در اجازات معمول است و کتاب الحسن بن یوسف بن مطه ماه محرم سال ۷۰۹ هـ.ق حامدا مصلیا.شیخ ابراهیم آملی در زهد و تقوی نیز از چهره های بارز و برجسته حوزه به شمار می رفت و کردار و رفتار او آنچنان بود که دلها را شیفته می رد و از این جهت الگوی بسیار خوبی برای دیگران محسوب می شد.

ولی بعد از پایان مبحث اول در گذشت.اسرارالنجوم،الانارات فی شرح الاشارات، در این کتاب از بوعلی سینا انتقاد نمودهاست.البیان و البرهان،تحصیل الحق، رسالهای در مورد کلام تعجیزالفلاسفه،تفسیر کبیر که به مفاتیح الغیب موسوم است.تهذیب الدلایل و عیون المسائل،زبده العالم فی الکلام،شرح قانون ابن سینا،شرح نهج البلاغه،الشجره المبارکه،سید نورالله حسینی شوشتری : فخر الدین رازی، اساس تفسیر خودش را از تفسیر “ابوالفتوح رازی” گرفته و برای رفع توهم، بعضی از تشکیکات خود را بر آن اضافه کرده است.حلبی، قول شوشتری را رد می کند و معتقد است که چون امام فخر رازی، عقل گرا بوده، بسیاری اوقات با خواندن تفاسیر عقلی از جمله تفاسیر شیعی، متاثر گشته و برخلاف عقاید اشاعره سخن گفته است.ذهبی : این تفسیر از نوع تفسیر به رأی جائز است.طباطبایی : از طرفی این تفسیر را تفسیری کلامی می گوید و از طرف دیگر، تفسیر متکلمان را تطبیق نامیده و رد کرده است.از جمله سفرهای مهم او،سفری به خوارزم بود که در آنجا با طرفداران عقاید معتزله سخت درگیر شد،و قدرت گروهی از داعیه داران مقیم خوارزم را به خطر افکند.پس از پیروزی امام فخر،زمینهء تحریک عوام فراهم آمد و احتمال برپایی فتنه و آشوب مردم،حکام خوارزم را به وحشت افکند.ناگزیر از حمایتش دست برداشتند و از خوارزم اخراجش کردند.

نملة بن ابي نمله نيز مي گويد: وقتي مسلمانان شکست خوردند، رسول خدا صلي الله عليه وآله را با شماري از اصحابش، از مهاجر و انصار ديدم که بر گردش حلقه زده و همراه او به شعب رفتند. در كابين لودر با صورتي وحشت زده پيش ما برگشت و گريه ميكرد و پس از مدتي هم حالش داشت بهم ميخورد و حالت تهوع داشت . خانم فرشته برزا بخاطر سنگيني كوله اش اظهار ناراحتي ميكرد كه من و حسين كياني كمي به او كمك كرديم . ”و یادآور زمانی را که دو طایفه از شما گرفتار ترس شده و به اندیشه سستی افتادند و حالی که خداوند یار آنان بود.

پیغمبر(ص) شمشیر خود را که موسوم به ذوالفقار بود، به وى داد. اکثر قلل کوههای هزاره به 2300 متر میرسد، آب و هوای این مناطق عموما سرد است وحبوبات خیلی کم رشد می کند. 5- نواحی مرکزی فلات ایران (ایران مرکزی) کوههای نواحی مرکزی فلات ایران به دو دسته عمده تقسیم می شوند که عبارتند از: – ارتفاعات منفرد و پراکنده در سطح فلات ایران کوههای جغتای در شمال سبزوار، چهل تن در شمال کاشمر و تربت حیدریه، رشته ارتفاعات بین طبس و کرمان شامل کوههای نیزار، کوه مرغوب و کوه پلوار، رشید کوه در جنوب دشت کویر، کوه دربید در شمال شرق یزد و کوه یخ آب در جنوب دریاچه نمک از مهمترین رشته کوهها و ارتفاعات پراکنده ایران مرکزی محسوب می شوند.

این کوهها بیش از نیمی از سرزمین افغانستان را فراگرفته و برای شهرهای «کابل»، «قندهار» و «هرات» موقعیت استراتژیک مهمی را ایجاد کرده است. 4- کوهستانهای شرق فلات ایران (ناحیه ایرانشهر و بیرجند) این کوهها از شمال بیرجند تا ایرانشهر در جنوب بلوچستان کشیده شده اند و امتداد آنها شمالی جنوبی است و میان مناطق پست کویر لوت در ایران و هیرمند در افغانستان واقع شده. این شعبه از استالف گذشته به جانب غرب گل دره و شکر دره به رفتار خود ادامه می دهد و از این قسمت یک شعبه به جانب شرق جدا شده کوتل خیر خانه را به شمال شهر کابل بوجود می آورد .

دلیل این تفاوت این است که رشته کوه البرز همچون سدی طبیعی از گذر رطوبتِ برخاسته از دریای خزر به سوی جنوب جلوگیری میکند و بیشتر این رطوبت در جبههٔ شمالی البرز میبارد. ۳- دریای اندراب :از کوتل خاواک سر چشمه گرفته از شرق به غرب جریان دارد وقراء ده صلاح اندراب، سنگ پیران، بنودشت، امرد، باجکگاه، خنجان، گازان را سیرآب میکند. در دامنه کوه بیستون و در پایین کتیبه داریوش، نقش برجستهای از بهرام دوم و گودرز دوم اشکانی وجود دارد که به علت قرار گرفتن کتیبهای از دوره صفویه در میانه آن به شدت مخدوش شده است. بلندترین و وسیع ترین منطقه در البرز در قسمت مرکزی البرز قرار گرفته که بلندترین قلّه ایران نیز به نام “دماوند” با ارتفاع ۵۶۷۱ متر از سطح دریا در آن قرار دارد.

قداست کوه بیستون، شرایط مطلوب آب و هوایی و قرارگیری بر سر راههای مهمی از جمله جاده ابریشم، باعث شد تا پادشاهان و فرمانروایان بسیاری به این منطقه توجه کنند و آثار و یادگارهای بیبدیلی در دل و دامنهی این کوه به یادگار مانده است. آب این دریا کمی شوری دارد و طول آن 413 کیلو متر است به گرشک نرسیده به دریای هلمند می ریزد از این دریا در قسمت عوقانی چندان استفاده نمی گردد. ساختار داستان در منابع مسیحی همگونی خاصی با نقلهای اسلامی دارد و به هفت خفتگان و هفت خفتگان شهر اِفِسوس (اِفِسُس) معروف است. در این روایت ها سنگ این کوه از زمرد سبز و کبودی آسمان روشنای همان زمردی است که از کوه می تابد وگرنه آسمان چون عاج سفید است .

زمین در کانون قرار دارد که تاریک ترین و متراکم ترین قسمت عالم است. سیمرغ البرز در گروه ” ب ” این فصل قرار داشت و در مرحله نیمهنهایی، در مجموع با نتیجه ۳-۱۰، مغلوب شاهین شد. از آن جمله رسالهٔ معروف بیست باب خواجه نصیر طوسی تحریر تازهای از شش فصل است. این جشن به نام گل سرخ مشهور است زیرا در فصل بهار دشت شادیان مزار شریف که روزگاری محل دریاچه باستانی بلخ بوده است از گلهای سرخ و زیبای لاله پوشیده میشود.

بورخس، که با داستانهای صوفیانه آشنا بود و فرهنگ عامهی سراسر دنیا را به خوبی میشناخت، با علاقه از این ایده استقبال کرد و در آن کندوکاو کرد. محله سنگلج از موقوفات بوده است خواهشمند است نام وقف کننده و مدت زمان آن را برا ی اینجانب ارسال فرمائید . دامنهها و درههای البرز از تفرجگاههای مهم مردم استانهای تهران، کرج، قزوین و سمنان است. ق بهجت السلطنه دختر میرزا عباس خان قوام الدوله را که از رجال مهم آن عصر بود به زنی گرفت. او که در دهه ۱۸۳۰ میلادی و اوایل دهه ۱۸۴۰ به عنوان افسر ارتش هندِ انگلستان، مأمور خدمت در غرب ایران بود، موفق به رمزگشایی از خطوط کتیبه شد و نخستین ترجمه آن را به دست داد.

در باورهای مردم کوه قاف بلندترین کوهی می باشد که کسی را بدان جا راهی نیست و کی خسرو ، بیژن ، گیو و بهرام گور در این کوه طلسم شده و با ظهور سوشیانت در رکاب او شمشیر می زنند. درمفهوم اين حديث توجيهات مختلفي ذکر شده و بهترين توجيه آن است که اين جمله مجازي است و مضاف در آن حذف شده است. قسمت کم عرض آن در نواحی حیرتان واقع شده است. 1- حوره آمو دریا: این حوزه از اراضی کم ارتفاع ناحیه خمیاب شروع شده و در امتداد دریای آمو تا ینگی قلعه در ولایت تخار امتداد می یابد.

این رشته کوه از شرق ” کوتل حاجیگگ ” شروع شده، تا جنوب شرق کوه حصار ادامه می یابد. پهنه مکران از طریق این آتشفشانها به کوهستانهای شرق ایران و کوههای ایران مرکزی متصل می شود. عینالدوله با خوی استبدادی و خشونت خود میخواست تمام وزراء را تحت سلطه خود قرار دهد ولی مشیرالسلطنه به علت اینکه سالها وزیر و پیشکار ولیعهد در آذربایجان بود و عینالدوله زیردست او کار میکرد از صدراعظم تمکین نمینمود و جالب این بود که شاه به هر دوی آنها محبت و عنایت داشت.

2. قائن که در جنوب جام قرار گرفته و شامل قلّه “آهنگران” با ارتفاع ۲۸۷۷ بالاتر از سطح دریا میباشد. بلندترین کوه البرز، کوه دماوند (۵۶۷۱ متر) است که در استان مازندران شهرستان آمل قرار دارد. از نظر زمین ساخت و چینه شناسی ، رشته کوه البرز به سه بخش باختری ( غربی ) ،مرکزی و خاوری بخش بندی می شود.البرز غربی از رودخانه آستاراچای تا دره سپید رود ،البرز مرکزی از دره سپیدرود تا دره فیروزکوه و رود تالار ،البرز شرقی از دره فیروزکوه تا گرگان رود ومرز خراسان کشیده شده است.هم چنین البرز غربی قسمت مهمی از کوه های تالش را د رمی گیرد .این کوه ها از گردنه ی حیران تا غرب شهرستان هشتپر تقریبا به خط راست به سمت جنوب و بعد از آن به سمت جنوب شرقی امتداد پیدا می کند و در جنوب شهرستان رشت به دره سپیدرود می پیوندد.

دیدگاهتان را بنویسید