کرمانشاه، گهواره تمدن ایران باستان، دارای بیشترین تنوع آثار تاریخی است

حیدر آملی با تجدید خاطره امیر که در خدمت او بوده، با افتخار نسب او را به ساسانیان میرساند. همچنین آمده است که نرنجان سنگ از هندیهای افغانستان در جمله هیئات افغانی در دوران زمامداری امیر امانالله خان به هند فرستاده شد. تاریخ طبری مرجع عمده تاریخ جهان و ایران تا اول سده چهارم هجری است، همچنین این کتاب در واقع مأخذ عمده تمام کسانی واقع شدهاست که بعد از طبری به تألیف تاریخ اسلام اهتمام ورزیدهاند. همچنین به این موضوع اشاره میکند که کوه بیستون را به اهورا مزدا، پیشکش کردهاند.

در ژوئن سال 2006 میلادی، تیمی 14 نفره از موسسه کشف و جست و جوی باستان شناسی الهیات به سرپرستی باب کرنو راهی ایران شدند، چرا که احتمال قرار گرفتن کشتی نوح در رشته کوه البرز وجود داشت. بعد از بازدبد از هتل تهران و چند هتل دیگر، بالاخره قرار شد به هتل اصفهان برویم. آنها بسیار مصرانه درخواست می کردند که به همراه آنها به چادرشان برویم و چای بخوریم اما زمان زیادی نداشتیم و باید به راه خودمان ادامه می دادیم.

3-8-1- واحد کیاسَر از درۀ سالار به سمت شرق، همانند درۀ چالوس در غرب، رسوبات آهکی و دولومیتی دوران اول گسترش می یابند به خصوص در مراتع و ارتفاعات بلند جنگلی (مسیر کیاسر – دامغان حوزه های 60 تا 83 طرح جامع مقدماتی شمال) آهک های سازندهای روته و دورود و دولومیت های پرمین با مختصری ماسه سنگ های کربنیفر و کامبرین همراه با شیل رنگی گسترش دارند که آن را حاصل پیشروی دریای پالئوزویک به سمت شرق می دانند. واحد شرقی آن اغلب آتشفشانی با توده های اولترابازیک است و در پل رود همراه با پیشروی دریای ژوراسیک، رسوبات ضخیم کنگلومرایی در جواهرده و به سمت غرب به جا می گذارد؛ ولی واحد غربی آن اغلب دگرگونی و با فعالیت آتشفشانی است.

در بین دو جبهه جنوبی و غربی آرارات و قبل از رسیدن به ایران، بزرگراه بینالمللی و ترانزیت ترابزون – ارزروم – تهران قرار گرفته که دارای جاده آسفالت خوبی است. کاخ عشاق پاشا، قلعهای افسانهای بجا مانده از قرن هفدهم و چاله آتشفشانی قرار گرفته در نزدیکی مرز ایران از جمله دیگر جاذبه های توریستی این منطقه بشمار می آیند. در همین زمان بود که کتیبه داریوش و سایر حجاریهای موجود در کوه بیستون که از دوران اشکانی و ساسانی بر جای مانده بودند، به فرهاد و عشق آتشین او به شیرین سریانی نسبت داده شدند و طنین بلندی در نظم و نثر پارسی یافتند: بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد!

سنگ نبشته «اتوبانی نی» پادشاه «لولویی» مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد در شهرستان سرپل ذهاب کرمانشاه گویای این حقیقت است، که مردم این سامان نخستین انسانهایی بودند که بعد از دوران غارنشینی به ساخت خانه و صنعت روی آوردهاند. ساعت 3 بامداد بود که از شهر تبریز گذشتیم. ازچلاب (چلاو) آمل مردی فاضل و متتبع بود. لازم به ذكر است علي رغم مشغله فراوان سرپرست محترم گروه براي هدايت و سرپرستي اعضاء رعايت نكات فني از جمله خوردن غذاي مخصوص قبل از صعود، قابل تقدير بود. نكته قابل ذكر وجود فقر در اين منطقه مشهود بود. بود و گویا نامش مسجدالموت بود در بخش شمال شرقی مقبره وجود داشت.

وجه تسميه دغوبايزيد را اهالي بومي چنين توصيف مي كردند: در سالهاي دور اين شهر نامش دغو (زاييده شده) بوده است و پس از اسحاق پاشا كه علاقه خاصي به فردي به نام بايزيد داشته است پسوند اين شهر را بايزيد انتخاب كرده كه از آن پس به دغو بايزيد مشهور شده است. فخر الاسلام یکی از علمای مشهور زمان سلجوقیان و معاصر با غزالی معروف بوده است. مخروط کوچكتر این کوهستان، معروف به آرارات کوچک یا ماسیس 3952 متر بلندا دارد و در جنوب شرقی قله اصلی واقع شدهاست. مناطق اطراف آغری (آرارات)، زیبائی طبیعی خود را همچنان حفظ کرده و بومیان این منطقه کماکان سبک زندگی سنتی خود را دنبال میکنند.

رجوع به مقدمه ٔ المعجم فی معاییر اشعارالعجم چ قزوینی ، فهرست هر سه جلد سبک شناسی ، از سعدی تا جامی ص ۳۸۳ و غزالی نامه ص ۲۰۴ شود. شعب مزبور تا عمق هفتصد یا نهصد متری داخل کوه احد ادامه مییابد و وادی موجود در میان این شعب، آبهای حاصل از باران را در درون احد به بیرون و به سمت فضای باز جنوب احد یعنی منطقه جرف هدایت میکند. پسر احمد دلارستاقی یکی از شاعران به نام مازندان مذنب یا منذب بود که شعر را جاویدان و نکو می سرود.اشعار او در وادی عرفان وتصوف و ائمه اطهار است.

حدود 3 ساعتی استراحت کردیم و ساعت 18 برای هواخوری و خرید مقداری مواد غذایی و هماهنگی با راننده ماشین که میخواست ما را به دامنه کوه آرارات ببرد از هتل بیرون رفتیم. بعد از خواندن نماز کوله پشتیها را به لابی هتل آوردیم اما هرچه منتظر ماندیم خبری از ماشین نشد. بعد از خواندن نماز و خوردن شام در رستورانی همان نزدیکی، ساعت حدود 22 بود که به هتل برگشتیم. دستیابی به چنین کشفیاتی مبهوت کننده بود، چرا که در بسیاری از مواقع، درک واقعیت کشف شده از حد تصور خارج بود. در این نبرد، دندان رسول خدا شکست، 74 تن از مسلمانان، از جمله حمزه سید الشهدا، به شهادت رسیدند و بسیاری نیز مجروح شدند.

کوه آرارات محل زیست گاه گونه های بسیاری از حیوانات است که قبل ها به عنوان شکارگاه سلطنتی ارمنستان اعلام شده بود. تکنولوژی و تمدنی که ذهن ما را از تمرکز بر روی بناها و اماکن منحصر به فرد در نقاط مختلف دنیا به این نقطه از جهان معطوف می کند. کمی ترانه ترکی برای ما خواندند و بچههای گروه نیز به آنها شکلات، آب و خوراکی دادند. آنها از فرزندان دامداران منطقه بودند. آنها نيز با شور و شعف خاصي از اين پيام ما استقبال كردند و خواستار اين بودند كه دوباره به اين منطقه بياييم و ما نيز متقابلاً از اينان براي سفر به ايران دعوت كرديم تا به رسم ادب، مهمان نوازي ايرانيان را به جا آورده باشيم.

اما به علت شرایط ترکیه، کوهنوردان زیادی در کوه نبودند و در کمپ ۱ فقط گروه ما و گروه کرد های عزیز چادر زدند. ۵۶ و همه خواهرانش نزد ما نمیباشند؟ انگار همه چیز در اینجا با ایران خودمان فرق داشت. او می­گوید: خب، کوه قاف، جایی است که همه می­خواهند بروند آنجا، اما کسی راهش را بلند نیست. بعدها ممكن است لايه هاي رسوبي بر اثر فرسايش از بين بروند و مواد سخت بصورت يك كوه ظاهر شوند. نشر اکاذیب و تبلیغات دروغ در میدان های نبرد، یکی از عوامل مؤثر در تضعیف روحیه ها است و دشمن مشرک از این حربه در اثنای نبرد «احد» استفاده کرد و قتل پیامبر را در میان مسلمین منتشر ساخت و بر اثر آن، گروهی به فکر بازگشت به آیین بت پرستی افتادند که قرآن از آن با جمله ی «انقلبتم علی اعقابکم؛ آیا اگر او بمیرد یا کشته شود از عقیده خود برمى گردید.» (آل عمران/ 144) تعبیر می آورد و گروهی راه مدینه را در پیش گرفتند و گروه سوم گفتند که اگر پیامبر کشته شد خدای پیامبر زنده است و وظیفه ی اسلامی در جای خود باقی است.

این موضوع را می توان در موارد متعدّد؛ از جمله در جریان تلخی که برای رسول خدا صلی الله علیه و آله پیش آمد، مشاهده کرد، آنگاه که امیر مؤمنان سرگرم جنگ با دشمن بود و متوجّه گردید پیامبر خدا صلی الله علیه و آله با بدن مجروح به داخل گودالی که دشمن تعبیه کرده بود افتاد. به آن در زبانزد «سقف جهان» میگویند، چرا که بلندترین و گستردهترین فلات در جهان است که پهنهای برابر ۲/۵ میلیون کیلومتر مربع (کمابیش برابر ۴بار اندازهٔ ایالت تگزاس آمریکا یا کشور فرانسه) دارد. ذخیره معادن متذکره بطور مجموعی مقدار ۵٬۴ میلیون تن متریک بوده و فیصدی مواد معدنی به ۵۰ % میرسد.

واقدی شمار زنان را ۱۴ تن نوشته است. زنان روستایی هم به شغل فرش بافی و گلیم بافی با طرحهای کهن و دیرینه اشتغال دارند. ” کـه خوشبختانه این سلسه توسط مهرداد و تیرداد پارتی در هم کوبیده شد و سلسله شاهنشاهی ایرانی اشکانیان جای گزین ان شد و دوباره ایران رو بـه فرهنگ کهن خود رفت و دست متجاوزان را کوتاه نمود. بار دوم پرنده به کشتی باز نگشت و این آزمایش نشان داد که عمل لنگر انداختن نزدیک است. شواهد و مدارک که اینطور نشان می دهد. راهی که سنگتراشان پس از پایان کار و به هدف دسترس ناپذیر کردن کتیبه، در ضمن پایین آمدن، آنرا نیز تراشیده و محو کردهاند.

کوهنورد 50 ساله البرزی ادامه داد: این کار برای ثبت رکورد برنامه ریزی شده بود و به همین دلیل، تیم 17 نفره پشتیبانی، زیر نظر فدراسیون کوهنوردی و هیئت استان البرز نیز حضور داشتند. در سال ۱۹۹۱، «گرگ برور» باستان شناس، بخشی از شاخ فسیل شده جانوری را کشف کرد که از قسمت تخریب شده کشتی که فضولات حیوانی بیرون ریخته بودند، به بیرون افتاده بود. کشتی ای که تاکنون از عجایب کتب مقدس به شمار می رفت و اکنون یک واقعیت علمی لمس شدنی است. در سال ۱۹۹۱، یک عدد میخ پرچ فسیل شده با حضور ۲۶ نفر محقق در بقایای کشتی کشف شد.

جبرئیل نیز با میخهایی برای ساختن کشتی فرود آمد. تعدادی از اعضای و خانواده هاي محترمشان نیز به منظور بدرقه تیم اعزامی به ترمینال آمده بودند. آرام آرام از شهر تهران دور می شدیم و هوا نیز رفته رفته تاریک می شد. وارد اتوبان کرج شدیم و ترافیک سنگینی از سمت تهران به کرج بوجود آمده بود. وقتی وارد جلگه سروبی شده دریای پنجشیر هم از راه می رسد ودسته جمعی از درونته عبور نموده به جلگه جلال آباد می ریزد .

دیدگاهتان را بنویسید