کشتی حضرت نوح

مردم این ولسوالی اکثرآ با پالیز کاری مصروف اند و در اول تابستان آنرا به زمین پاش میدهند ودر ماهای آخر تابستان مصولات خویش را که عبارت از تربوز و خربوزه میباشد بدست میاورند. اطلاعات درباره بدخشان بیشتر در منابع تاریخ نگاری شرق،چون آثار تاریخ نویسان عربی،پارسی وچینی سده های پنجم و ششم پیش از میلاد مسیح تا عصر حاضر به مشاهده میرسد.پس از دیدار مارکوپولو سیاح معروف اسپانیایی از بدخشان شمارزیادی از سیاحان ودانشمندان اروپایی به این کشور سفر نموده و با دلچسپی ویژه آنرا مورد مطالعه وپژوهش قرار دادند.

بازسازی متوازن درین ولایت صورت نگرفته است,اصلا اثر بازسازی به مشاهده نمی رسد و اگر به مشاهده میرسد بسیار اندک است. و دولت مردان این ولسوالی درین راستا و باز سازی هیچ توجه نیز ننموده اند. در کنار این نقش برجسته که متأسفانه آسیب بسیاری دیده است، کتیبهای نیز به چشم میخورد که در گذر زمان نابود شده است و خوانا نیست. تبت در بخشی از آسیای شرقی قرار گرفته و تعدادی از بلندترین کوههای جهان در این منطقه قرار گرفته است، البته کوه اورست بلندترین قله جهان نیز در تبت و مرز کشور با نپال واقع شده است که از همین رو بام دنیا بهترین لقبی بوده که میشد روی این کشور گذاشت.

این کوه غالبا به صفت Berezaiti یعنی تنومند موصوف است. بدخشان درگذشته نه چندان دور کشور آزاد ومستقلی بود که مناطق شمال شرقی افغانستان کنونی و نواحی ماورای رود پنج یعنی ولایت خودمختار بدخشان کوهی امروزی جمهوری تاجکیستان رادر بر داشته وتاریخ آن تا هم اکنون کمتر مورد پژوهش وتحقیق قرار گرفته است. استخراج معدن و ایچاد کارخانه ذوب یعنی از بین رفتن طبیعت یعنی الودگی و خشکسالی یعنی مرگ تدریجی این مناطق . 4-معادن ولایت بدخشان توسط اشخاص غیر مسؤل استخراج شده و عواید ان به نفع حلقات خاص استفــــــــــــــاده میشود. همچنان نوشته های دیگری درباره تاریخ بدخشان در آثار ومنابع تاریخی وجغرافیایی که بصورت خاص یا عام راجع به آسیای میانه،ایران ،افغانستان ومناطق شمال غرب هند نشر شده ،نیز بمشاهده میرسد.این منابع و آثار از نگاه زمان ،جهات واهمیت گوناگون بوده و به زبان های مختلف نگاشته شده است.

تعداد زیاد لر تو سنندج هست کسی خایه نداره چپ نگاه کنه.. نسطاس غلام صفوان بن امیه، آن لحظه در جمع مشرکانی بود که در احد حاضر شدند اما او را به دلیل آن که غلام بود در قرارگاه نگاه داشتند و او از اموال صفوان ابن امیه مراقبت میکرد. راه های که این ولسوالی را به مرکز وصل مینماید خیلی صعب العبور بوده و درجریان زمستان مردم به مشکل به مرکز سفر مینمایند که فقط از مسیر دریا امکان پذیراست و همه ساله تعداد زیادی از اموال کسانیکه ازین راه ها سفر مینایند به دریا واژگون شده وغرق میشوند که گاهی شامل حال انسانها هم میگردد.

این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵ نفر بودهاست. آرارات کوچک به دولت ترکیه واگذار شد در مقابل دولت ترکیه از ادعای خویش بر ناحیه قطور که اصولا براساس پروتکل ۱۹۱۳ به ایران واگذار شده بود، منصرف گردید. روشی که این انار با آن معرفی شده است ما را یاد میوهفروشهای دورهگرد میاندازد. زبانهای رایج ان فارسی ازبکی شغنی , وخی, بلوچی, اشکاشمی و یک اقلیت کم از قوم گجر در آن زیست مینمایند میباشد. شخصیتهای فرهنگی: این ولایت دارای شخصیتهای فرهنگی مهم در ادبیات دری فارسی بوده که مهمترین آنها پرتو نادری ، لطیف پدرام ، سمیع حامد و شجاع خراسانی میباشند .

اکثریت ساکنان این منطقه را «تاجیکان» تشکیل داده و به زبان دری حرف میزنند. ولسوالی خواهان در قسمت شمال شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان موقعیت دارد که با ولسوالی های کوفاب , راغستان و ولایت ختلان تاجکستان همرز بوده و در حدود ( 160 ) کیلو متر از مرکز فاصله دارد و دارای (17725 ) نفوس قریه میباشد و لسوالی خواهان از دو نوع اقلیم برخودار است گرم وسرد ساحه مرکز آن در جریان زمستان بسیار سرد و در جریان تابستان بسیار گرم میباشد ولی نواحی اطرف آن در هردو موسوم سرد میباشند بعضی از قسمت های آن تا شش ماه از برف پوشیده میباشد مانند قریه جات حوض شاه و منطقه ایش خواهان مرکز این ولسوالی در مرز مشترک افغانستان و کشور دوست و هم زبان ما تاجکستان واقع گردیده است که ناحیه شوراباد(کولاب) ولایت ختلان هم مرز میباشد.

مساحت بدخشان افغانستان 47403 کیلومتر مربع بوده و جمیعت آن بالغ بر یک میلیون و هفتصدو پنجاهزار نفر است ، اکثریت باشندگان این استان را تاجیکان تشکیل داده و به زبان فارسی حرف میزنند .در بدخشان زبانهای دیگری به نام زبان های پامیری هنوز زنده هستند ، و مردم به آنها تکلم مینمایند . مساحت آن ( 47,403 ) متر مربع دارای ( بیشتر از یک میلیون ) نفوس میباشد که هم سرحد به کشور پاکستان , تاجکستان , چین و ولایت تخار میباشد. ارتفاع این قله 8586 متر می باشد و در کشور نپال قرار دارد. در سفر ۲۰۱۹ شی جین پینگ رئیسجمهور چین به نپال، هر دو کشور توافق کردند که بهطور مشترک ارتفاع جدید را اعلام کنند و قله را «نمادی جاودانه از دوستی نپال و چین» خواندند.

از اماکن تاریخی آن میتوان از ویرانههای بهارک ( که در حاشیه شهر تاریخی بهارستان و لان شی ، آباد شده است ) ، اشکاشم و توپخانه ، زیباک و مقبره ناصر خسرو نام برد . گاز دی اکسید کربن متصاعد شده از دریاچه ی نیوس در پای این کوه تاکنون باعث مرگ بیش از 1764 نفر شده است.سایت گردشگری معتبر و شناخته شده سفرمی برای گردشگران ماجراجو در این مقاله اطلاعاتی از آتشفشان های فعال جهان و مکان آن ها جمع آوری کرده است. البته این کوه های آتشفشان در همه جا وجود ندارند.

آتشفشان مونتسرات یکی دیگر از شدیدترین و مرگبارترین آتشفشان ها در دنیاست که در دریای کاراییب قرار دارد. این منطقه را دریای آمو (پنج) از هم جدا کرده است. برای دیگر کاربردها، بدخشان (ابهامزدایی) را ببینید. پس از آن چندین توطئه ی دیگر کشف شد. در سال ۱۸۵۶، در طرح نقشهبرداری مثلثاتی بزرگ هند، برای اولین بار ارتفاع قله اورست -که در آن زمان با نام قله ۱۵ شناخته میشد- به مقدار هشت هزار و ۸۴۰ متر گزارش شد. مجموعه ارتفاعات كوه صفه با بلندترين نقطه ارتفاع ۲۲۵۷ متر در جنوب غربي اصفهان واقع است . بینابین این دو کوه، فلات “سرداربولاق” از جنس گدازههای آتشفشانی با ارتفاع 2600 متر قرار دارد که موجب افزایش انگیزه شما از دیدن و صعود این رشته کوه خواهد شد.

در سال ۱۸۵۶، در طرح نقشهبرداری مثلثاتی بزرگ هند، برای اولین بار، ارتفاع قله اورست، که در آن زمان با نام قله ۱۵ شناخته میشد به مقدار ۸٬۸۴۰ متر گزارش شد. بامیان درسال 2003 از طرف یونسکو بعنوان ساحه میراث فرهنگی جهان اعلان گردید، و مهمترین این آثار درفوق نیز ذکرشده است.که دو مجسمه عظیم بودا به نام های صلصال وشمامه و شهرضحاک ماردوش، ویرانه های وسیعی است بالای تپه های سرخ رنگی به ارتفاع 100 تا 150 متر، واقع دردهانه دره “پای موری” درقسمت جنوب غربی شش پل. در حال حاضر اين پل براي تردد شهروندان مورد استفاده قرار مي گيرد .

این پل را با نامهای متعدد همانند پل صفویه، پل شاه عباسی، پل دینور آب یا پل نادرآباد نیز میشناسند. و شاخک شمال آن نیز به همین سبب به اسم کوه زیارت معروف شده است. در اطراف این ولسوالی آبهای فروان جاری است ولی نسبت نبود امکانات مردم ازین آبهای سرشار استفاده کرده نمی توانند در صورت اعمار بند های آبگردان و نهر ها دهقانان میتوانند حاصل خوبی بدست بیاورند زمینهای زراعتی آن به کشت شالی نیز مساعد میباشـد. نان تشکیل شده است و وجه تسمیه این نام وابستگی معاش مردم به کوه های اطراف و رونق اقتصاد قوی این منطقه نسبت به نواحی همجوار است.

همچنین در نزدیکی در ورودی محل مناسب برای پارک خودرو وجود دارد و از آن جا که محوطه بیستون در دامنه کوه قرار گرفته و مکان های دیدنی آن با هم فاصله دارند در روزهای پر بازدید هم مشکلی برای گردشگران برای بازدید به وجود نمی آید. کوه کامرون، آتشفشانی فعال در نزدیکی خلیج گینه است که قله آن فاکو نامیده میشود. امروز وقتی به سمت غرب کوه صفه قدم میگذاریم، آثار قلعهای معروف به تخت رستم بر فراز آن دیده میشود اما از جمله قلعههای معروفی که از دوران ملکشاه سلجوقی تاکنون همچنان بر بالای کوه صفه پابرجا باقی مانده، قلعه شاهدژ است؛ قلعهای که هنوز روایات زیادی درباره آن موجود است.

شهر سرعین به دلیل مجاورت با کوه سبلان و برخورداری از مواهب و موهبت های آن دارای مناطق طبیعی و کوهستانی و دامنه های بکر و دیدینی می باشد که متناسب کمپینک و کوهنوردی و صخره نوردی می باشد و همچنین چشم انداز کوهستانی و زیبایی را به مسافران عرضه می کند. در فتح القدیر، کوه قاف کوهی دانسته شده در ورای حجاب و محل غروب خورشیداست. ولایت بدخشان یک منطقه کوهستانی بوده و بعضی نقاط آن هموار و قسمت اعظم آن از تپه ها و کوه ها و دره ها تشکیل گردیده است.

درنیمه دوم سده نزدهم بدخشان درآسیای مرکزی درخط مقدم رقابت های استعماری بریتانیای کبیر وامپراتوری روسیه تزاری قرار گرفته وتوجه شخصیت های سیاسی روس وانگلیس ،نویسندگان وپژوهشگران را بخود جلب نمود.شماری از سیاحان ،کارمندان استخباراتی و اطلاعاتی روس وانگلیس ازاین کشور دیدن کرده خاطرات و نبشته هایی درباره آن از خود بیادگار گذاشته اند.هم اکنون بیشتر ازصد ها اثرو منبع وماخذ در موضوعات گوناگون در باره بدخشان وجود دارد. روسیه و انگلیس «آمودریا» را به عنوان مرز طبیعی پذیرفتند. در مارس ۱۸۹۵ به موجب توافقاتی که میان بریتانیا و روسیه در لندن صورت گرفت، بدخشان میان افغانستان و امارت بخارا تقسیم شد و بر پایه این توافق بدخشان کوهستانی تابع بخارا باقی ماند و سرزمینهای جنوبی مسیر آمودریا به افغانستان (ولایت بدخشان) پیوست.

قسمت مرکزی این ولسوالی هموار بوده و اطراف آن مرتفع و کوهستانی میباشد. نک (Neck) مجرای آتشفشانی قدیمی است که اکنون از گدازه های قدیمی پرشده است و چون از سنگ های پیرامون خود مقاوم تر است، به صورت برجستگی ستون مانند باقی مانده و سنگهای اطراف آن که مقاومت کمتری دارند، فرسایش یافته اند. این ورزش مانند هر فعالیت ماجراجویانه دیگری با خطر همراه است و هر جایی که خطر وجود داشته باشد، مدیریت خطر هم وجود خواهد داشت. وی بیش از نیم قرن مدیریت مدرسهٔ قدسیه و اقدسیه و بعدها مدرسهٔ پرورش و مدرسهٔ تجارت را بر عهده داشت.

دیدگاهتان را بنویسید