کمپین سنگ نگاره های12هزار ساله میرملاس

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که به علت جاذبههای گردشگری منحصر به فرد و سطح زندگی بالا علاقهمندان بسیاری برای مهاجرت دارد. این شهر در گذشته تبعیدگاه بوده و الان یکی از جاذبههای دیدنی اطراف اصفهان. این خانه در قرن گذشته توسط استاد علی محمد بخارا ساخته شده و تابلوهای آن به سبک مینیاتور سازی ایرانی به دست استادی به نام عبدالمطلب نقاشی شده و پیرامون اتاقها به اشعاری به زبان تاجیکی و فارسی از غلام نبی و مبارک قدم از شعرای محلی مزین شده است. بيشترين مفرغ بدست آمده از لرستان به عصر مفرغ و بعد از آن (اوايل عصر آهن) تعلق دارد.

• در 8 کیلومتری خجند که کمال الدین مسعود خجندی شاعر بزرگ پارسی گوی منسوب به آن است اخیرا رصد خانه ای قدیمی متعلق به قرون 1 تا 3 هجری کشف شده است. شهرستانک روستایی کوهستانی در شمال کوه توچال است شهرستانک روستایی است تاریخی و بیلاقی که ناصرالدين شاه قاجار در آن كاخ مخصوصی داشته که امرور ؟ کوه صفه اصفهان نیز مانند دیگر کوه ها دارای بافت جانوری مخصوص به خود است. آتشفشان ها توسط نوع ساختمانى که تشکیل مى دهند، رده بندى مى شوند. در این زمان رئیس جمهور با تشکیل واحد های حفاظتی متشکل از طرفداران خود در کولاب و توزیع 1800 قبضه اسلحه در میان آنها توانست خود را در مسند حکومت نگه دارد اما برخوردهای مسلحانه شدی، تبدیل به جنگ داخلی شد.

حاج اکبر تورجان زاده رهبر گروه اسلامی بود و اتهاماتی که گروه مخالف به او وارد می کردند را رد میکرد (اوقصد تشکیل حکومت اسلامی را دارد) در نوامبر 1991 به هنگام انتخابات ریاست جمهوری، گروه های مخالف دولت که شامل نهضت اسلامی حزب رستاخیز و حزب دموکرات می شدند، با یکدیگر ائتلاف کردند و کاندیدای خود (دولت خدا نظر اف) را در مقابل رحمان نبی اف از حزب کمونیست تاجیکستان و از منطقه کولاب حمایت کردند.اما علی رغم این ائتلاف رحمان نبی اف با بدست آوردن دوسوم آرا به ریاست جمهوری انتخاب شد.

در نتیجه نیرو های مخالف دولت تشکل سیاسی پیدا کردند.این جریان با حوادثی که در 1990 به دنبال شورش در شهر دوشنبه (نارضایتی از وضع مسکن و زندگی) رخ داد، شتاب بیشتری گرفت .جناح های مخالف شامل گروه های اسلام گرا و ناسیو نالیستهای سکولار بودند اما علی رغم سیاسی شدن سریع مردم ثابت کردند که آمادگی پذیرش ایده دموکراسی یا یک دولت اسلامی را ندارند. به دنبال شروع اغتشاش ها و جنگهای داخلی 199293 رحمان نبی اف برکنار شد و امام علی رحمانوف از منطقه کولاب که از کمونیستهای قدیمی بود به ریاست شورای عالی و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1994 به ریاست کشور رسید.

2- رشته کوه قراتا با قلل مایا کوفسکی 6096 3- رشته کوه قزل سو در جنوب شهر سارق داش با قله بو علی سینا (لنین) 4- رشته کوه بدخشان با قله ودارا 6233 متر 5- رشته کوه زرافشان با قله تارگا 5487 متر بلندترین قله پامیر کوه سامانی با 7495 متر ارتفاع بلندترین قله رشته کوه پامیر بوده و در فاصله 500 کیلومتری از جنوب سمرقند، 300 کیلومتری شمال تیریچ میر و 60 کیلومتری جنوب غربی کوه لنین واقع است. • یکی دیگر از آثار تاریخی تاجیکستان ،بقایای شهر باستانی حصار واقع در 5 کیلومتری شمال غربی دوشنبه است.

موسسه انتشارات بین المللی الهدی انتشارات سروش آثار مهم تاریخی و فرهنگی تاجیکستان تاجیکستان مانند ازبکستان آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. پس از صعود سال ۵۳ تلاشهای موفق و ناموفق زیادی از مسیرهای مختلف صورت گرفت و تا امروز که بیش از ۵۰ سال از نخستین صعود کوه می گذرد حدود ۲۵۰۰ کوهنورد از ۱۶ مسیر اورست را صعود کرده اند. این روحانی و مفسر قرآن کریم در زمینه ساخت مسجد در کوهدشت تلاش های زیادی داشت که از جمله مساجدی که به همت وی ساخته شده می توان به مسجد جامع کوهدشت، 2 مسجد در روستاهای آدینه وند، روستای کوشکی و 4 مسجد در روستای پشت تنگ و مساجد دیگر اشاره نمود.

محلّي که مسلمانان انتخاب کرده بودند، از قسمت پشت سر (شمال) امنيت داشت و اين به دليل کوهِ برافراشته احد بود که منفذي به آن سوي نداشت. در این مقاله علاوه بر معرفی چندی از پرکاربردترین اصطلاحات با رنگ آبی، به معرفی انواع رنگ های آبی و طریقه نام گذاری آن ها در زبان انگلیسی می پردازیم. بالاترین بخش قله حالتی داشت که نمی شد بر روی آن ایستاد و امکان نصب حمایت میانی هم نداشتم . هیات اعزامی زمین شناسی مؤسسه تاریخ آکادمی علوم تاجیکستان اخیرا در کوه های پامیر در ساحل راست رودخانه بازار دره به کشف شهری قدیمی نائل شده است در کاروانسرای آن مجموعه ای از سکه های فرغانه متعلق به یک هزار سال پیش، پارچه های مختلف و بیش از 40 صفحه نسخه خطی فارسی به دست آمده است.

در سالهای 66 ـ 1956 هیات اعزامی آکادمی علوم تاجیکستان در منطقه کوهستانی پامیر در ناحیه بدخشان مجموعه ای از نسخه های خطی فارسی را کشف کرد. « من در کوهستان به محضر آیت الله کوهستانی رسیدم ـ و این زمانی بود که به خاطر مبارزات سیاسی علیه شاه در مازندران به سر می بردم ـ او زندگی زاهدانه ای داشت و در عین حال فکر و اندیشه انقلابی داشت و فکرش هم آهنگ با نهضت و مبارزات حضرت امام ـ رحمت الله علیه ـ بود. در تاریخ میبینیم که قهرمانان و دلیران اغلب ساکن کوهستان بودند. در این زمان عبدالملک عبدالله جان اف به عنوان نخست وزیر با او همکاری داشت.

انتخاب جان اف که اهل خجند بود به نشانه آغاز مصالحه میان خجند و حکومت مرکزی تعبیر شد. در اوایل 1992 وقتی نبی اف خواست موقعیت محافظه کاران را در حکومت مستحکم کند، موجب اتحاد بیشتر گروه اپوزیسیون شد. آنها با مردم محلی کولاب کمتر می جوشیدند و بیشتر میان خود ازدواج می کردند.حضور چنین تازه واردانی موجب خشم گروه های موجود می شد. دولت در مقام مقابله ،تظاهرات مشابهی با طرفداران خود که آنها را با اتوبوس از کولاب و خجند آورده بودند، برای دفاع از قانون اساسی در میدان آزادی بر پا کرد که این خود بر تشنجات افزود.

مناطق کولاب و قرقان تپه، که بیشتر کشاورزی هستند و محصول اصلی انان پنبه است. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان ابراز امیدواری کرد که با ابلاغ اعتبارات سال ۹۱ ساماندهی دو پروژه یاد شده که از مطالبات اساسی مردم استان است طی امسال اجرایی شود. این در حالیست که اطلاعات موثق حکایت از این دارد که فیض دو روز پیش از تاریخی که طالبان به صورت رسمی اعلام کردهاند به کابل آمده است. معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان با تاکید بر اینکه حمایت واشنگتن از جبهه مقاومت پنجشیر نقض توافقنامه قطر است، گفت که آمریکا نباید تهدیدی علیه افغانستان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید