کوههای البرز مرکزی

جهت دسترسی به این منطقه به انتهای جاده دو هزار و روستای شانه تراش عزیمت نموده و سپس کوه پیمایی را آغاز نموده، متأسفانه به دلیل ساخت و ساز های بی رویه ابتدای مسیر کوه پیمایی روح آزار می باشد، اما با ارتفاع گرفتن و دور شدن از جاده مناظر خوب انسان را شیفته طبیعت می کند. پیشرفت تحصیلی و فراست این نوجوان چنان استاد را فریفته ساخت که به هنگام بازگشت به تهران، با اجازه والدینش او را با خود برد تا در دارالفنون تحصیل کند. شاید یکی از دلایلش شرایط کمی نا امن ترکیه بود که به تازگی مشکل ساز شده بود.

زروج محله،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش شیرود که در استان مازندران واقع شده است. سرپل، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. شکارپشته،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. سربالان، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. عزیزآباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. در این محل امامزاده واجب الاحترام سید جلال الدین از نوادگاه امام موسی کاظم() واقع است.این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۹۳ نفر بودهاست.

قیس حیران در رابطه با اخباری درباره کشته شدن مولوی فصیح الدین فصیح از بزرگان القاعده که با طالبان همکاری داشت به همراه ۱۲ نفر دیگر توسط نیروهای مقاومت ملی گفت: به طور قطع این اتفاق افتاده است و اینکه طالبان این خبر را تکذیب میکنند برای جلوگیری از افت روحیه افرادشان است. البته هيچ يك از كوهستان ها همواره به شكل اوليه باقي نمي مانند و فرسايش به آن ها چهره ي جديدي مي دهد. پنجهیر از دو کلمهٔ «پنج» و «هیر» ترکیب یافته است که در زبان پهلوی و اوستا به معنی آب آمده است مانند «هیرمند». واژه «سلج انبار» از ترکیب دو کلمه سلج به معنای برف یا یخ و کلمه انبار شکل گرفته است و شغل اغلب مردم این روستا دامداری و کشاورزی است.این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۳ نفر بودهاست.

آیا جزیه دادن به قیصر رواست یا نه؟ در نزدیکی کاروانسرای شاه عباسی و سراب بیستون، بنایی ناتمام را میتوان مشاهده کرد که قدمت آن به دوران ساسانی باز میگردد. از ویژگیهای مدرسه مروی این بود که طلاب آن میبایست در کنار فراگیری علوم، قرآن را نیز تلاوت کنند و سالی دوبار برای بازدید کتابها جلساتی تشکیل میشد. پس از فاش شدن اين راز مردم رهسپار غار شدند. پیروزى مسلمانان در جنگ بدر و احتمال بسته شدن راه بازرگانى مردم مکه از طریق مدینه و عراق، مشرکان را سخت برآشفته ساخت و آنان به فکر تلافى و انتقام افتادند. راش (تنکابن) روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

راور، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. شاغوزکله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. شعیب کلایه،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. دهگاه، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. کلنگه، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است.

این دیواره به طور کلی از توفیتهای ۱ دوره ائوسن ساخته شده است، به طوری که بیش از سه هزار متر از ۳۹۲۰ متر ارتفاع توچال از این سنگها تشکیل شده اند. همانطور که در متن بالا ذکر شد اطلاعات دقیق توپوگرافیک برای تعیین قله هایی که از قانون ۵۰ و ۲۰۰ متر تبعییت میکنند در هیچ منبعی یافت نمیشود. در همین موقع، افسر شجاع اسلام، حمزه سیّدالشهداء با بعضى دیگر از یاران شجاع پیامبر شربت شهادت نوشیدند و جز عدّه معدودى بقیّه از وحشت پا به فرار گذاشتند. از تکالیف زوّار در مدینه رفتن به سوى اُحد و زیارت کردن جناب حمزه(علیه السلام)عمّ رسول خدا(صلى الله علیه وآله) و سایر شهداى اُحد است.

شیرج خیل،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. سیف محله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. طاهرک محله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. دم سرکروستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

قریش (تنکابن)، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. در نواحی غرب و شمال این کوه، سرخ پارسا، دره جات بهسود، سوخته وادی، میر سبز ، ناهور ، مالستان ، دایه فولاد ، ارزگان ، غاب، دایکندی ، ایماقستان واقع است و در نواحی شرق و جنوب آن مناطق استالف ، گل دره ، شکر دره ، پغمان ، جلگه میدان ، جلریز ، بیک سمند ، دیمرداد ،خوات ، تورمی، قیاق گل بوری ، تورکان ، ککرک، شاکی ،زرسنگ ، قره باغ ، زرد آلو، تمکی، رسنه، سنگ ماشه، دی چوپان ، خاک افغان ، وادی ارغنداب و گیزاب می باشد .

۶. چشمه یخ در عقب قریه انعامک داخل دره پارندۀ ولسوالی پلحصار درۀ اندراب. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال۱۳۹۵ جمعیت آن ۱۴۵ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۹ نفر بودهاست. در این ناحیه جنگلهای کوهپایه ای را شمشاد و اشکوبهای فوقانی را درختان شب خسب۲، پلت و بلوط تشکیل میدهد. این روستا بر سر راه مناطق ییلاقی همچون دوهزار و سههزار قرار دارد. این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بودهاست.

رضامحله (تنکابن)،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. شیرج محله کوچک،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. سربود، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. زردکند، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. در ماه مه نیروهای ارتش سرخ خوست و فرنگ را ترک میکنند اما در پنجشیر که خالی از سکنه شدهاست باقی میمانند، درهای که هنوز دو سوم آن در دست گروههای مسعود است که جنگنده تر از همیشه پایداری میکنند.

حضور آنها را در این منطقه تأکید کرده است. جبهه جنوبی؛ پلور، رینه (۲۱۰۰ متر)، گوسفندسرا (۳۰۰۰ متر)، بارگاه سوم (۴۲۰۰ متر) و آبشار یخی در این مسیر قرار میگیرند. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۰۹ نفر بودهاست. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۲۵ نفر بوده است.

این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۵ نفر بوده است. دیمرون، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. عماریه (زنگشا محله یا زنگیشا محله)، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. در این آزمایشها که به «رادار اسکن» یا «اسکن های راداری» معروفند، معلوم شد که دو مخزن استوانه ای بزرگ که هر کدام چهار متر و ۲۰ سانتی متر بلندی و هفت متر و بیست سانتی متر عرض داشته اند و به دور هر یک از آنها کمربندی فلزی نصب شده بود، در نزدیکی تنها در ورودی کشتی وجود داشته اند.

کندسر (تنکابن)،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. رمج محله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. شیروان محله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم اباد که در استان مازندران واقع شده است. سوای،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. زال را می­پرورد و همواره از او پشتیبانی می­کند. پیام این اثر در بیستون کرمانشاه پشتیبانی اهورامزدا از سلسهی ایرانی، اقتدار پادشاهی داریوش و شکست دشمنان و پادشاهان دروغین در مقابل داریوش بزرگ است.

نمیشود. کافی است برای امتحان یک روز که از مسیر دربند به شیرپلا قصد کوهپیمایی داریم به یکی از مسیرهای خاکی و فرعی کوهستان منحرف شویم تا مکانهایی بکر و زیبا را کشف کنیم. اگر رودخانه ی نیل برای کشور مصر ، بهترین نعمت و هدیه خداوندی است ، رشته کوههای بلند و متعدد افغانستان نیز بهترین نعمت و هدیه خداوندی برای این کشور محسوب می شود. رشته کوه البرز را باید یکی از معروفترین و مهمترین رشته کوهها در کشور ایران است که در قسمت شمالی کشورمان قرار دارد. زرد کوه را بایست پس از دنا دوم رشته بلند سلسله جبال زاگرس دانست.

در این بخش از کوتاه هنوز هم بنایی دیده میشود که از طرف شرقی آن یک دیوار یک متری مخروبه باقی مانده است.(1) البته باید توجه داشت که بر روی کوه رمات ساختمانهای فراوانی طی سالها ساخته و تخریب شده است. دهگاه کت،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. کنارور روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. تا قبل از اختراع هواپیما ، تنها تعداد انگشت شماری از کوهنوردان، قادر به صعود به هیمالیا شده بودند. در کوهپایه آن دو شهر قرار دارد، یکی در شرق آن به نام جابلقا و دیگری در غرب آن به نام جابلسا.فاصله کوه قاف تا آسمان به اندازه قد انسان است.

دیدگاهتان را بنویسید