گزارش برنامه صعود به قله آرارات(ترکیه) – برنامه 58 گروه کوهنوردی ام اس سنتر

عوامل تهدیدکننده: از مهمترین عوامل تهدید میتوان از اقزایش گونه گوزن زرد که خطری بالقوه برای گونههای اندمیک منطقه به حساب میآید نام برد. در هومیان (هومیون)، نقشی از گوزن و شکارچی اسب سوار با تیر و کمان به صورت زیبا و کاملی وجود داشته که گذشت زمان قسمتی از سوار و اسب شکارچی را خراب کردهاست. این واقعیت را نیز نباید فراموش کنیم که نپال یکی از کشورهای فقیر دنیا با سابقهای طولانی در قوانین ضعیف، سوءمدیریت و فساد بهحساب میآید.

دسته های مختلفی از مسلمانان از کشورهای مختلف با استفاده از خنکی هوا در صبحگاه هر روز زحمت راه را بر خود هموار میکنند و به این غار می روند. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر برابر با ۹٬۲۰۸ نفر جمعیت بودهاست. در جواب این سوال باید گفت این محل طی چند سال پیش مورد تهاجم قرار گرفت و با قبر کنده شده ای مواجه شدیم قبری که به نظر می رسید مربوط به قبل از اسلام بوده است و در بین مردم خراجو بیشتر با نام پهلوان معرفی شده بود.

شما می توانید برای تهیه وسایل مورد نیاز خود به وب سایت این فروشگاه مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید. در دورهى اکبرشاه (۱۰۱۴ -۹۶۳ ق) به بیشتر شهرهاى هند مسافرت کرد و به زیارت حرمین شریفین نیز مشرف شد. از اینرو در قاموس حزب آزادگان افغانستان صلح از عدالت انفکاک ناپذیراست. مناطق کوهستانی افغانستان درههای حاصلخیز فروانی دارد که مردم در آنجا به کشاورزی و دامداری مشغول هستند. معادن زمرد افغانستان در دره پنجشیر و در دل کوه های هندوکش در 100 کیلومتری شمال شرق کابل، در ارتفاع 3 تا 4 هزار متری زمین قرار دارند و تنها با پای پیاده می توان به آنها دسترسی داشت.

همچنین ابزارهای سنگی معماری و آثار سکونت روستانشینی اولیه مربوط به دورههای فراپارینه سنگی، پارینه سنگی میانی و پارینه سنگی جدید در غار «بیستون»، غار «مرخریل»، غار «کولیان»، غار «قبه»، غار «وزمه»، غار «کل داوود»، غار «ورواسی»، غار «آواز» و پناهگاه «ورکینی»، پناهگاه «دیون»، تپه «چیاجانی»، تپه «تووه خشکه»، تپه «ورگر»، تپه «سراب» و تپه «آسیاب» در شرق و «غار دواشکفت» در شمال شهر کرمانشاه پیده شده است که حاکی از تاریخ کهن این مرز و بوم است. دشت ناز دشت ناز منطقهای در ۲۹ کیلومتری شمال شرق ساری است.

این کارخانه از لحاظ موقعیت مکانی هماکنون در حاشیه شهر سورک قرار دارد، ولی به موجب ماده ۵ اساسنامه آن، مرکز اصلی این شرکت شهرستان ساری است. حال چگونه است کسی که چنین اطلاعات دقیقی از امام علیه السلام دارد، آن حضرت را ندیده است . کوههای شمالی ایران در اثر برخورد دو صفحه بزرگ لایه های زیرین کره زمین ، صفحه ایران از جنوب و توران از شمال بوجود آمده اند که به کمر بند کوه زایی البرز معروف است . در حوزه این شهر ۳تیپ ناهمواری دیده میشود: ناهمواریهای بخش جنوبی که ارتفاع آن بین۲۰۰تا۸۰۰متر متغیر است و آخرین عوارض برجستگی البرز میباشد که در گذشته پوشیده از جنگل و اکنون باغات میوه هستند.

«کسف»به معنای قطعه است و مقصود از آن در این جا،فرود قطعه سنگ از آسمان به عنوان عذاب الهی است. در ناحیه جنوبی سورک و در حد فاصل کوهدشت، یک گسل سراسری با امتداد شمال شرقی-جنوب غربی وجود دارد که ناحیه دشت را پایین انداختهاست. اما بر اساس گفته های مسنر کوهنوردی همراه با مرگ است، اما هدف زنده ماندن و شکست دادن مرگ است و به تماشا نشستن موفقیت مهم ترین امری است که در مسیر کوهنوردی برای موفقیت باید به آن اندیشه شود.

همچنین در احادیث کوه جودی نماد فروتنی معرفی شده و در توصیه به این رفتار اخلاقی گفته شده که این کوه ــ به رغم رفعت و بلندیاش ــ در برابر امر الاهی فروتنی کرد و ازاینرو برگزیده شد تا کشتی نوح بر آن استقرار یابد. تعدادی از گوزنهای این پناهگاه به جزیره اشک در دریاچه ارومیه نیز انتقال داده شدهاند. او طی آن سالها کتاب جامع البیان عن تاویل القرآن را نیز در تفسیر قرآن نوشت.جریر طبری اولین مفسر قرآن در جهان اسلام و نویسنده و به وجود آورنده تاریخ طبری میباشد جریر طبری عالم بزرگ و توانا که در سراسر جهان از او به عنوان افضل العما و مرد اسلام یاد میشود او اگر کتابی را فقط یک بار میخواند تمامی کتاب را حفظ میشد.

این کشور مراتع زیادی دارد و محل مناسبی برای چرای گوسفندان است، از دیرباز این کشور محل مناسبی برای پروش گوسفندان بوده است که بهشت این چهارپایان حساب میشود! این مراسم سالهای سال است که توسط مردم سورک برگزار میشود. در این روز پس از مراسم عزاداری و نماز ظهر عاشورا از میهمانان شهر در منازل مردم پذیرایی میشود. به رغم آنکه این آتشفشان از زمان آخرین فورانش تاکنون آرام مانده است اما همچنان به عنوان یک آتشفشان فعال طبقهبندی میشود و گاهی فعالیتهای زمینلرزهای باعث خروج گاز از دهانهی آن میشود. برادرش حجت الله نیز به شهادت رسیده است.

لازم به ذکر است علامه طباطبایى، قدس سره، پس از تحقیقات ارزندهاى به این نتیجه رسیده اند که نشانه هاى یادشده در قرآن کریم از غار اصحاب کهف بر غار «افسوس» در ترکیه منطبق تر است. مدت کوتاهی از آغاز نبرد نگذشته بود که آثار پیروزی مسلمانان پدیدار شده و لشگر دشمن متواری شد، اما در این هنگام تیراندازانی که مأمور دفاع از یک تپه مسلط بر میدان نبرد بودند، سنگرهای خود را رها کرده و برای جمعآوری غنائم به دیگر مسلمانان پیروز پیوستند.

حس بسیار جالبی بود وقتی تصور می کردیم سه روز دیگر قرار است بر فراز آن بایستیم. شهر کوهدشت طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیتی بالغ بر ۸۵٬۵۱۹ داشته است که چهارمین شهر پرجمعیت استان به حساب می آید. دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری یکی از دانشگاههای دولتی ایران در استان مازندران است و تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری میباشد. پناهگاه حیات وحش دشت ناز در موقعیت جغرافیایی N364205 E531211 در استان مازندران و در ۲۹ کیلومتری ضلع شمال شرقی ساری واقع شدهاست. این مرکز در قبل شهر می باشدو تقریبا تمامی دوره های مورد نظر زبان آموزان بین المللی را برگزار می کند.

پس از ارتقاء امکانات و قابلیتهای مورد نیاز یک مؤسسه آموزشی، از اواخر سال ۱۳۷۶ دو دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی بهطور منفک از هم مجوز تأسیس دریافت نمودند و از سال تحصیلی ۷۹-۱۳۷۸ نیز رسماً فعالیت آموزشی خود را آغاز کردند. به گفته باستانشناسان این غار در دورههای مختلف از جمله دوره جمعآوری غذا، دوره کشاورزی، دوره تنولیتیک و دورههای تاریخی دیگر مورد استفاده قرار میگرفته است. یهود به بهانه اینکه موسی( علیه السلام ) تکالیف مشکلى براى آنان آورده، بناى نافرمانى و سرکشى گذاشتند، خدا هم فرشتگان را مأمور کرد، تا قطعه عظیمى از کوه طور را بالاى سر آنها قرار دهند.

سرمای ما را شرکت نفت کوهدشت به شرکت نفت خرمآباد و شرکت نفت خرمآباد هم ما را به شرکت نفت کوهدشت پاس میدهد. سرمای هوا در اینجا تا مغز استخوانمان میرود. در این چشمهها که عمدتا در غارها و درههای این منطقه وجود دارند، آب شوری میجوشد که از دل زمین میآید. ویژگیهای منطقه وجود دریای سحرانگیز گهرباران و دامنههای آرامش بخش و روحافزای کوههای البرز و نیز جنگل سرسبز و فرحانگیز میاندرود به همراه حدود ۲۷ نقطهٔ ثبت شدهٔ گردشگری، از قابلیتهای فراوان این منطقه در توریسم است. آن سوی نامواژگان: واژهشناسی تاریخی اماکن دو سوی البرز در حوزههای زبان طبری (مازندران، گلستان، گیلان شرقی، البرز (تالقان)، تهران (قصران داخل)، قزوین (الموت)).

این پناهگاه زیستگاه یکی از نادرترین گونههای گوزن در جهان، یعنی گوزن زرد ایرانی است. مردم روستای برفی “بلوران” کوهدشت که از نعمت گاز محروم هستند بیش از ۲۵ روز است درسرمای زمستان دسترسی به نفت ندارند و چراغ خانههای آنها در زمستان خاموش از سوخترسانی است. همچنان پنجشیر در حدود العالم و تاریخ بیهقی پنجهیر ضبط شدهاست. 3 جبهه را در 13 ساعت و 53 دقیقه طی کردیم ولی پیمودن جبهه چهارم به خاطر مشکلی که برای یکی از پشتیبانان پیش آمد، حدود 14 ساعت زمان برد. ۱- وسعت کلّی منطقه حدود ۴۸۳ کیلومتر مربع است. در کنار طبیعت بکر و مناظر دیدنی، آثار تاریخی و باستانی و همچنین دیوارههای صخرهای یافته کوه، وجود غارها و پناهگاههای باستانی این کوه، حکایت از حیات دهها هزار ساله بشر در این مناطق دارد که بسیار ارزشمند است.

• در سال ۲۰۱۳ یک کوهنورد ژاپنی ۸۰ ساله به نام یوچیرو میورا نام خود را به عنوان پیرترین صعودکننده به اورست ثبت کرد. در این پناهگاه ضمن حفاظت و نگهداری گوزن زرد ایرانی که تعلیف آنها دستی صورت میگیرد همه ساله تعدادی از گوزنهای تولید شده را به زیستگاههای اصلی، یعنی حواشی رودخانه دز و کارون منتقل میکنند. این رسوبات گسترش وسیعی در بخشهای مرکزی و جنوب شرقی منطقه دارند . شمالی: جاده هراز، آب گرم لاریجان، دهنان دل، منطقه چمن، گوسفند سرا. مادر : مادر مثل آب رود ، زلال و با صفاست.

دیدگاهتان را بنویسید