گزارش برنامه صعود به قله آرارات – ترکیه

کوه ها در همه جای جهان همیشه اسرار امیز و جذاب بوده اند.اما از این میان همه کوه های اسرار آمیز جهان ، هیمالیا در نپال و قاقروم در پاکستان جذابیت ویژه ای دارند.این رشته کوه ها بلند ترین قله های جهان را در خودشان جای داده اند.کوه هایی که وسوسه فتح انها انسانهای زیادی را به این مناطق کشیده است.وسوسه ای که در حقیقت یک مسابقه است.مسابقه ای برای برترین شدن.چیزی مثل اولین فاتح قلل بلند جهان یا سریع ترین فتح.در این میان 14 قله بالای 8000 متر وجود دارند.قله هایی که محل مسابقه برترین کوهنوردان جهان بوده اند.نامهای مشهوری که حالا اسمشان در کنار این کوه ها قرار گرفته است.با هم نگاهی می کنیم به آمارها و ترین های هیمالیا نوردان مشهورجهان.

KANJCHENJUNGA: (پنج جواهر بزرگ) در نپال به سومین قله بلند دنیا کنجنچونگا یا همان پنج جواهر بزرگ می گویند.این قله 8586 متری در کنار چهار جواهر دیگر رشته کوهی به همین نام درست می کند. اگرچه در این مدت سایه و سنگینی اقتدار وی در همهٔ گوشه و کنار این سرزمین احساس میشد، اما ادغام مردمی نافرمان و قبایلی یاغی در یکدیگر و درآوردن آنان بصورت ملتی یکپارچه و متحد، جز از این طریق ممکن نمیبود. امیر عبدالرحمان را در تاریخ بنام یک امیر آهنین یاد کرده اند، چرا که او توانست قبایل متمرد و نافرمان غلزایی و هزاره را تحت فرمان درآورد و یکپارچگی افغانستان را تأمین و تضمین کند.

آخرالامر نادرخان در سال ۱۳۱۲خ/۱۹۳۳م در اثنای توزیع جوایز در یک مدرسه توسط جوانی بنام عبدالخالق به ضرب گلوله کشته شد. پس از ترور نادرخان پسر ارشد وی ، ظاهر شاه در حالی که نوزده سال سن داشت به عنوان وارث تاج و تخت پدر نامزد مقام سلطنت گردید ؛ اما در عمل عموهای وی ( ابتدا هاشم خان و سپس محمود خان ) زمام امور ممکلت را در دست گرفتند. در صحنهای بین المللی، روسیه و انگلیس طی قرارداد ۱۳۲۵هجری قمری (۱۹۰۷ میلادی) سن پترزبورگ خود یکبار دیگر بر موافقتشان با اینکه افغانستان همچنان بایستی به مثابهای سپری در میانهای این دو قدرت باقی بماند، تاکید کردند.

در این روزها یکبار دیگر کشور دستخوش آشوبها و توطئهها و دسایس گشت، این آشوبها بار دیگر استقلال افغانستان را تهدید مینمودند. نادرخان تمام دارایی بانک را بین ایشان تقسیم کرد، اقوام تشنهای تاراج و غارت، دار و ندار شهر را مانند گرگان بیابانی تاراج نموده با خود به آنسوی مرز انتقال داده و عدهای دیگر هم پستهای مهمی دولتی را تصاحب کرده ملکیتهای مردم را نیز بزور تفنگ از آن خویش ساختند. امیرحبیب الله مشهور به کلکانی تخت و تاج را تصاحب نمود.

پس از مرگ امیرحبیب الله خان پسر سومش، امان الله خان تخت و تاج پدر را تصاحب کرد. اما محمود خان اندکی شیوه ملایم تر را درحکومت داری پیشه ساخت. على علیه السلام فرمود: پیامبر ﷺ در میدان نبرد، نزدیک ترین فرد به دشمن بود و هر موقع کار جنگ سخت تر مى شد ما را پناه مى داد. لیکن پس از سه سال خود وی نیز توسط کودتای به وسیله حزب دموکراتیک خلق متمایل به شوروی، همراه هفده نفر از اعضای خانواده و یاران نزدیک خویش کشته شد.

چندین هزار نفر قبایلی که بیشترشان را مردان آنسوی مرز (هند بریتانوی) تشکیل میداند نادرخان و برادران را در به قدرت رسیدن همکاری نموده بودند، در مقابل خواهان پاداش بودند. تعداد خانوارهای استان لرستان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۴۶۲٬۵۲۸ نفر بودهاست. طالبان که به وسیله پاکستان وبرخی ازکشورهای دیگر به وجود امده بودند، از برج قوس 1373 تا اواخر سال 1384 با قساوت وبی رحمی بی سابقه در افغانستان حکومت راندند. کوه نور هماکنون در برج لندن نگهداری میشود و جزو گنجینه خانواده سلطنتی انگلیس به حساب میآید. به سرحد کسب مهارت خوشنویسی دست یافت.هوش و قریحه سرشار و قدرت قلم سحار ایشان موجب میشود که در عنفوان جوانی به شغل کتابت و دبیری در بخشداری وقت طرهان (کوهدشت) اشتغال و مبادرت ورزد.

از همان روزهای نخست ایشان بنا حکومت خویش را بر غدر و مکر نهاده بودند. برادران نادر زمیننهای بقدرت رسیدن برادرزادة خویش محمدظاهر را مساعد ساخته و هیچکدامشان ادعای تخت و تاج را نکردند، چه که آنها بخوبی میدانستند، که نفاقهای خانوادگی زمینهای نابودی ایشان را بیشتر مساعد خواهد کرد، چون ایشان در بین مردم دارای اعتبار و حیثیتی چندانی نبودند، ایشان را مردم غاصب تخت و تاج میدانستند. نادرخان و برادران اندکترین مخالفت را نسبت به خود و حکومت خویش توسط ژاندارمرهای خویش در نطفه خنثی ساختند، هزاران انسان را به طرفداری از امان الله و یا به جرم وطندوستی و آزادیخواهی رهسپار زندانهای مخوف و سیاه چالها نموده که بیشترینشان در آن سیاه چالها جان سپردند.

اما پیش از انکه با هر نوع مخالفت صریحی از انگلیس برای تضمین این خواسته بگیرد، در سال ۱۲۹۸ ه.ش (۱۹۱۹ میلادی) به شکل مرموزی به قتل رسید. کشف حجاب زنان و رایج ساختن لباسهای اروپایی در دفاتر و ادارات دولتی از نحستین اقدامات شاه جوان افغان بودند که با مخالفت رهبران مذهبی و ملاها روبرو گشت، شخصی به نام ملای لنگ در مناطق جنوبی افغانستان دست به تحریکات علنی علیه امان الله خان زده و علیه وی فتوای جهاد داد.از سوی دیگر نادرخان و برادران نیز دست بهکار شده توطئه و دسیسهسازی علیه امانالله خان را آغاز نمودند. امیرعبدالرحمان خان بهسال ۱۳۱۹ هجری قمری (۱۹۰۱ میلادی) چشم از جهان پوشید، حبیب الله خان پسر بزرگش بر طبق وصیت پدر برجای وی نشست.

LHOTSE: (قله جنوبی) برادر کوچکتر اورست که در جنوب این کوه قرار گرفته ، با نام لوتسه یا کوه جنوبی شناخته می شود.این کوه اولین باز به وسیله فریتز دوچینگر و ارنست ریس سوئیسی در سال 1954 فتح شد.کریستوف ویلیکی در زمستان سال 1988 توانست روی لوتسه بایستد.جبهه جنوبی لوتسه یکی از سخت ترین مسیر های کوهنوردی جهان است. CHOOYU: (الهه فیروزه) درست در نقطه مقابل ماکالو در 20 کیلومتری غرب اورست.چوآیو یا الهه فیروزه قرار گرفته است.هربرت تیچی و جوزف جوچلر اتریشی به همراه یاسنگ داوالاما از نپال در سال 1954 برای اولین بار چو آیو را فتح کردند.

در میان نمونه های مصنوعی یا سنتتیک 2 نوع معروف هستند، لاجورد گیلسون (Gilson Lapis) که از ترکیب اولترامارین، زینک فسفات آبدار، سیلیس و سایر ناخالصی ها به شکل پیریت در سال 1954 توسط پییر گیلسون (P.Gilson) ساخته و به نام خودش نام گذاری شد و لاجورد سوئیس (Swiss lapis) که جاسپر رنگ شده با فروسیانید (Ferrocyanide) است و لاجورد آلمانی (German lapis) که با پودر سنگ یشم فرآوری شده ساخته می شود. جورج بند و جورج براون انگلیسی در سال 1954 پنج جواهر بزرگ را بدست اوردند.کریستوف ویلیکای و جرزی کوکوچکا در سال 1986 به این منطقه در زمستان صعود کردند.

K 2: (کوه بزرگ) کیلومترها دورتر ، بین پاکستان و چین در قراقروم ، دومین قله بزرگ و بلند دنیا قرار گرفته است.در زبان محلی”بالتی” به این قله 8611 متری چوگوری یا کوه بزرگ می گویند.دومین قله مرگبار جهان اولین بار به وسیله آچیله کومبا کنانی و لینو لاسدلی ایتالیایی در سال 1954 فتح شد. SHISHAPANGMA: (تاجی برفراز جلگه ها) تنها 8000متری جهان است که به طور کامل در قسمت چینی هیمالیا قرار گرفته است و اخرین قله 8000متری جهان بود که توسط هسو چینگ در همراهی با یک تیم نه نفره از چین در سال 1964 فتح شد.نام قله به زبان تبتی به معنای قله ای بر فراز جلگه های پوشیده از چمن است.پیوتر موراسکی از لهستان و سیدنه موره از ایتالیا در سال 2005 موفق به اولین صعود زمستانه این قله شدند.

دیدگاهتان را بنویسید