گزارش برنامه کوه صفه 14 شهریور

شمس آباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. دیزپشت، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. وی اولین زنی بود که بدون تأمین اکسیژن به قله اورست رسید اما به دلیل ضعف وضعیت، در راه بازگشت درگذشت. به دلیل آب و هوای سخت و کمبود اکسیژن، در بالای کوه اورست هیچ گونه موجود زنده از قبیل جانور و گیاه وجود ندارد. بنابراین با توجه به سوابق زمین شناسى و مطالعات موجود مى توان نتیجه گیرى کرد که آتشفشان تفتان قادر به ایجاد ابرهاى سوزان مى باشد که اثرات زیست محیطى عمده اى به همراه خواهد داشت.

اگر این طور باشد، قله اورست باید اکنون سریعتر از گذشته رشد کند، زیرا با توجه به اندازه گیری های اخیر، 4 میلی متر در سال، حدود 2 میلیون سال طول می کشد تا ارتفاع اورست 8،848 متر افزایش یابد. شینواری: ولسوالی شینواری یکی از ولسوالیهای ولایت پروان است که در دامنه جنوبی هندوکش قرار دارد؛ شینواری ٦٧٧ کیلومترمربع مساحت دارد و جمعیت آن حدود ۴۶ هزار نفر اعلام شده است.

غوربند: یکی از ولسوالیهای تاریخی ولایت پروان، غوربند است؛ غوربند که به معنای «مانع کوهستانی در راه غور» است، در دامنه جنوبی هندوکُش قرار دارد. این ولسوالی از جنوب و غرب با ولایت کابل، از شرق با ولایت کاپیسا و از شمال با ولسوالی بگرام همسایه است. غور بند بیش از ۱۰۹ هزار نفر جمعیت دارد و از جنوب با ولایت کابل، از غرب با ولسوالی شینواری، از شرق با ولسوالی سرخ پارسا و شیخعلی و از شمال با ولایت بغلان همسایه است. سرخ پارسا: یکی از ولسوالیهای هزارهنشین ولایت پروان، ولسوالی سرخ پارسا است؛ این ولسوالی ٨٥٩ کیلومترمربع مساحت دارد و جمعیت آن حدود ۴۶ هزار نفر اعلام شده است.

این ولسوالی که یکی از مناطق پر رفت و آمد در فصل تابستان است، ٨٥٩ کیلومترمربع مساحت دارد. مِهراس حوضچهای سنگی در یال کوه احد است که پس ازپایان نبرد احد و فروکشکردن جنگ، امام علی(ع) سپر خود را از آب آن پر کرد و آن را نزد پیامبر(ص) آورد تا آن حضرت صورت خونآلود خود را با آب آن بشوید. کاوهآهنگران افزود: شهرداری منطقه و آتش نشانی، تابلوهای راهنما و اطلاع رسانی و نقشه در دسترس مراجعین قرار داده است، نقاط پر حادثه مشخص شدهاند و در طول سال، اطلاعیههایی برای مسائل ایمنی کوه صادر میکنیم، ولی متاسفانه اشخاصی با احساسات جوانی و کل انداختن، به این موارد توجه نمیکنند.

این کوه در میان جزیرهای با چشمانداز زیبا قرار دارد. ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه روز چهارشنبه ۹۴/۱۱/۱۴ از بلوار شهید چمران با بدرقه دوستان آقایان افشین مایلی امیر رفیعی و مجید دهباشی با دو دستگاه خودرو شخصی حرکت خود را به سمت تهران و از آنجا به قرارگاه پلور واقع در جاده هراز آغاز کردیم.به علت ترافیک سنگین در ساعت ۲۰:۴۵دقیقه به قرارگاه پلور رسیدیم.با توجه به هماهنگی های انجام شده توسط آقای حمید سعدآبادی با مسئولین قرارگاه مشکلی برای تحویل اتاق در قرارگاه نداشتیم.بدو ورود به قرارگاه با توجه به آشنایی آقای حسین پور از مسئولین قرارگاه پلور با آقای مومن کیایی استقبال گرمی از ما شد.

میآید که اصلاً معلوم نیست این شخص وابسته به کجاست و به چه علت پول میخواهد! قره بابا یک محوطه قبل از میلاد مسیح با تاریخ هزاره اول و دوم قبل از میلاد که تدفینی در آن صورت گرفته هر چند آتشکده بودن محوطه نیز دور از ذهن نیست ولی چون قبری به همراه هدایا بوده بیشتر به نظر می رسد تدفین یک جنگجوی دوره آهن بود که بعدها در دوره اسلامی با توجه به تقدس بودن کوه و مراسم سنتی مردم خراجو با دفن مجدد عالم روستا تبدیل به امامزاده ای می شود که بسیار برای مردم خراجو احترام داشت ولی نام امامزاده را دارد نه خود امامزاده فقط تدفینی مربوط به دوره اسلامی که احتمالا روی قبر دوره آهن قرار گرفته بود که مشابه امامزاده معصوم ورجوی که در دوره صفوی روی قبری مربوطه به دوره قبل از میلاد مسیح قرار گرفته بود که این شخص یعنی ملا عصوم مراغه ای یکی از سادات بزرگ منطقه بوده که در اینجا دفن نمودند.

زمان واقعی صعود از پایین ترین پایگاه پایه به قله فقط چند روز است اما همین زمان را باید صرف برگشت و پایین آمدن نیز بکنید. زمین شناسان معتقدند که اورست فقط حدود 60 میلیون سال قدمت دارد. جمعیت شیخعلی حدود ۲۸ هزار نفر است و این ولسوالی از جنوب با ولسوالی سرخپارسا، از شرق با ولسوالی غوربند، از غرب با ولایت بامیان و از شمال با ولایت بغلان همسایه است. ولایت پروان از شمال با ولایت بغلان، از شرق با ولایت کاپیسا و پنجشیر، از جنوب با ولایتهای کابل و میدان وردک و از غرب با ولایت بامیان مرز مشترک دارد.

ولایت پروان افغانستان که در شرق این کشور قرار دارد، از قدمت تاریخی قابل توجهی برخوردار است. شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان است که در ۶۴ کیلومتری کابل قرار دارد؛ این ولایت پنج هزار و ۹۷۴ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن در سال ١٣٩٩ حدود ۷۳۷ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده است. جبلسراج که در دامنه جنوبی هندوکش واقع شده است، ١٧٣ کیلومتر مربع مساحت دارد. سالنگ: ولسوالی سالنگ یکی از ولسوالیهای ولایت پروان است که در دامنه جنوبی هندوکش واقع شده و ٥٦٠ کیلومتر مربع نیز مساحت دارد. آسان ترین مسیر صعود به قله دماوند از جبهه ی جنوبی و سخت ترین آن از جبهه ی شمالی است.

نپال صاحب ضلع جنوبی اورست و چین ضلع شمالی آن است. ارتفاع رسمی شناخته شده توسط چین و نپال در سال 2020 است. این ولسوالی از جنوب با ولسوالی بگرام، از شرق با ولایت کاپیسا، از غرب با ولسوالی چاریکار و از شمال با ولسوالی جبلسراج همسایه است. چاریکار: ولسوالی چاریکار مرکز ولایت پَروان و یکی از شهرهای پرجمعیت افغانستان است؛ جمعیت این ولسوالی بیش از ۲۰۲ هزار نفر است؛ چاریکار در حدود ۶۴ کیلومتری شمال کابل قرار دارد و راه اصلی کابل ـ بغلان و نیز شمال افغانستان از چاریکار میگذرد؛ منطقهٔ میان کابل و چاریکار از نظر جمعیت متراکمترین منطقهٔ افغانستان است.

جبلسراج: یکی از ولسوالیهای ولایت پروان، جبل سراج است؛ این ولسوالی یکی از ولسوالیهای صنعتی افغانستان بهشمار میرود و حدود ۷۲ هزار نفر نیز جمعیت دارد. این ولسوالی از جنوب با ولایت کابل، از شمال شرقی با ولسوالی غوربند، از غرب با ولایت بامیان و از شمال با ولسوالی شیخعلی همسایه است. مناطق شرقی ولایت پروان به واسطهٔ قرار گرفتن در شاهراه کابل به مزار شریف و نزدیکی به پایتخت از توسعه و تسهیلات بیشتری برخوردار است. در بخشهایی از ولایت پروان افغانستان، شماری از نیروهای طالبان حضور و فعالیت گسترده دارند؛ همزمان با افزایش تحرکات طالبان، صدها نفر از ساکنان ولایت پروان برای مقابله با این گروه بسیج شدند.

دیدگاهتان را بنویسید