گزارش صعود بر فراز قله آرارات

بین دو کوه گذرگاهی است که وادی چهاردهی (نوی کابل) را به کابل قدیم میپیوندد و رودخانهٔ کابل از آن عبور میکند. منطقهٔ کابل عبارت از مجموعهئی از وادیهای سرسبز و شاداب و پر نفوس است که ارتفاع آن از سطح دریا از هزار تا دو هزار گز (۳۳۰۰ تا ۶۵۰۰ ) تفاوت میکند. آنجا به بخشی از باقیمانده پادشاهی آشینا از کاپیسا که با نام کابلشاهان نیز شناخته میشود، تبدیل شد.مطابق با تاریخ الهند اثر ابوریحان بیرونی، کابل توسط شاهزادگانی که از تبار ترکها (عثمانیها) بودند اداره میشد که برای ۶۰ نسل ادامه پیدا کرد. به خاندان عصمت و طهارت به ويژه سيدالشهداء عليه السلام علاقه وافر داشت و هفتگي در منزل مراسم روضه و عزا برپا مي کرد.

همچنين علاقه مندان و پيروان آيين بودايی در چند شهر آسيايی، در اعتراض به اين تصميم طالبان دست به تظاهرات زدند. کوهنوردی یکی از تفریحاتی است که برای افرادی که به آن علاقه مند هستند بسیار لذت بخش است. در بامیکای امروز نه شکوه بودا جاری است. ژانویه و فوریه در تابستان نیمکره جنوبی و همچنین آگوست و سپتامبر در زمستان این نیمکره بهترین ماههای صعود این قلل به شما می روند، زیرا در این ماهها از بارانهای سیل آسای منطقه که بویژه در آوریل، می و نوامبر جاری است، خبری نیست.

پس از گذشتن از جنگل و رودخانه به دشتی زیبا و پر گل می رسیم که در چشم انداز شمالی قلل کوه نرگس، کوه های سیالان، بلس کوه، و.. نکته قابل توجه این بود که تمامی گروههایی که در کوه دیدیم همگی کوله پشتیهای خود را با قاطر حمل می کردند و چندان هنری به خرج نمی دادند و تنها گروهی که کولهها را با قوت پاهای خود حمل می کرد گروه ما بود. او مسافرتهایی بسیار کرد و پس از استفاده از محضر بزرگان و در پایان عمر، به شیراز بازگشت.

علاء الدین سید حسین بن رفیع الدین یکی از سادات و فقھای شھیر عصر شاه عباس اول و از بزرگان مرعشی آملی بود. صلصل که زن اش مامه شاه بود در تختی ایستاده است کمی بالاتر از سطح هموار زمین. همان طور که می دانیم یکی از نشانه های آتشفشان ها، بروز زمین لرزه هاست. هنوز بزرگی تندیسهای حتی از سوی باستانشناسان معتبر به ارتفاعات گوناگون پنداشته شدند؛ و اما گروه پژوهشی دانشگاه ارتش آلمان مونشن (مونیخ) بلندی را در سال ۲۰۰۳ میلادی اندازهگیری کردند که ارتفاع تاقچهها ۵۸ متر و ۳۸ و ارتفاع پیکرهها که به همان اندازه میباشند که باستان شناسان در سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی بدون نور لیزر اندازهگیری کرده بودند.

پیش از انفجار آن توسط طالبان، زینه مارپیچی و پلههای در پهلوی پیکرهها بود که گردشگران میتوانستند بالای فرق سر بودای بزرگ بالا بروند؛ و در آنجا سقف تالار اش با تصویرهای شخصیتهای مدنیتهای گوناگون نقاشی شده بودند که با شخصیتهای هندو اروپایی مانند تصویر رومی و رومن کاتولیکی شباهت داشتند. برزیل در جایگاه 5 کشور بزرگ جهان قرار گرفته است. این جاده که پس از خروج از چابهار به سمت گواتر شروع میشود باریک و البته آسفالت است. آثار باستانی بامیان از دو ناحیه آسیبپذیر است: یک، برخی از نقاط تاریخی به اثر سیل و حوادث طبیعی در شرف تخریب قرار دارند، دولت اگر توجه جدی به این ساحات مبذول ندارد، دیری نخواهد پایید که از دست بروند.

نظر او این است: مسیح آن طور نیست که در اعتقادنامه­های کلیسای اولیه تحت تاثیر نظریه­های مابعدالطبیعی یونانی تصویر شده است. این اتاقها با شیوه ویژهای در داخل تپههای بامیان کنده شدهاند و سقف بسیاری از آنها نقاشی شده است. کوله پشتیها را از داخل اتاقها به لابی هتل آوردیم تا ماشین بیاید. ● معبد آناهیتا معبد آناهیتا، بنای تاریخی داخل شهر کنگاور از میان معابد ناهید سرزمین مهر، از همه مجللتر بوده است.

تماشای این دیوار اهمیت تاریخی شهر را بهخوبی مینمایاند. تندیسهای بودای بامیان بیش از هزار و پانصد سال سابقه تاریخی دارد. در میان ارتفاعات هندوکش، درههای عمیق، خوش آب و هوا و زمینهای حاصلخیزی وجود دارد که اقلیم مساعدی برای پرورش دام و تولید میوه دارد. گفتنی است که در فاصله 25کیلومتری از شهر کرمانشاه، کاروانسرایی با نام کاروانسرای عباسی وجود دارد. قلعه سرمایج در روستایی با همین نام واقع شده است که جزء توابع شهر هرسین به حساب میآید. دیدن آب در خواب خوب است و نشان روشنایی و صفاست اما باید دید آب چه وضعی دارد و دارای چه کیفیتی و کمیتی است .

این پیکرهها، بوداها را در حال ایستاده نشان میدادند؛ در حالی که اکثر تندیسهای بودا در جهان در حالت خوابیده و یا نشسته ساخته شدهاند. اگر چه او در شيلي به دنيا آمده، خانوادهاش از قديميترين ساكنان بيتاللحم هستند، جالب است بدانيد او كه در خانودهاي مسيحي ارتدوكس، نشو و نما يافته به مداركي دست يافته كه نشان ميدهد برخي از نياكانش در جنگ يرموك به سپاهيان اسلام كمك كردهاند. جلگه پهناور شرق آسیا چه نام دارد و از آبرفت کدام رودها به وجود آمده است؟ اما با این وجود به نظر میآید که در زمان ساخت آن، راهی برای دستیابی آسان به محل کارگاه وجود داشته است.

این طبیعت منحصربهفرد، دائماً در معرض خطر تخریب قرار دارد و با وجود داشتن زیباییهای طبیعی، بسیار خطرناک است. بزرگترین بت صلصال نام دارد به معنای گل خشکیده و بت دیگری شهمامه به معنای شهبانو نام دارد. در دوران ساسانیان، شهر با نام “کاپول” در خط پهلوی نامیده میشد. مانند شهر غلغله، شهر ضحاک، غار چهل ستون، تپهی الماس (از این تپه متاسفانه چندی قبل سرک کشیده شده؛ سرکی که شهرک دشت عیساخان را از نزدیکترین نقطه با بازار بامیان وصل میکند، شهر سرخشک، غار فریدون در لادوی شهیدان، کوشکها در قلات، خشکدره، باجگاه و درهی باریکی شهیدان، درهی فولادی، جای خالی دو تندیس درخشان صلصال و شهمامه، مغارههای اطراف بودا، درهی ککرک و دیگر مکانهای باستانی، جایگاه بامیان را نه تنها در میان شهرهای افغانستان، بلکه در سطح منطقه، منحصر به فرد ساخته است).

اگر روزی جهان حیرت زده فروریختن بلندترین مجسمه های جهان را نظاره کرد، امروز همان حفره های خالی به جای مانده را به فراموشی سپرده است و شکاف هایی برجای مانده بر پیکر صلصال و شهمامه که دیگر با هر باد و بارانی عمیق تر می شود. گویا بامیان قبل از کوشانیها خالی از نفوس انسانی بوده است. در اطراف سالهای ۲۳۰ پس از میلاد، کوشانیها توسط شاهنشاهی ساسانی شکست خوردند و به همراه با همبیعتهای ساسانی معروف به هندو-ساسانیان تبدیل شدند. مخالفت های جهانی در ارتباط تخریب مجسمه های بودا در زمان طالبان تکاپوی جهانی برای بازداشتن طالبان از تخريب آثار فرهنگی و تاريخی افغانستان به ويژه بت های بودا در باميان آغاز شد.

کاپیسا یکى از مناطق باستانى افغانستان است که ٦٢٠سال قبل پایتخت تابستانى کنیشکا در آریانا باستان بود و هندوستان کنونى، بنگلادش و پاکستان از مرکز کاپیسا اداره میشد. این پهنه از طرف غرب در شمال تنگه هرمز به زاگرس متصل است و از سمت مشرق به کوهستانهای پاکستان می پیوندد . به نقل از کتاب هزار و یک حکایت تاریخی که در میان مردم نقل می شود. شهر کابل در میان این وادیهای حاصلخیز به عرض ۳۴درجه و ۳۰ دقیقهٔ شمالی و طول ۶۹ درجه و ۱۸ دقیقهٔ شرقی در دامنهٔ کوههای «آسمائی» و «شیردروازه» به ارتفاع شش هزار فوت قرار گرفتهاست.

این شهر در شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد. اشاره به تندیسهای بزرگی که در دل کوه درکناره های صخره ی در استان بامیان افغانستان دارد. همچنین ششدرک منطقهای مرفهنشین و پررفتوآمد در مرکز شهر کابل است.منطقه «وزیراکبرخان»، از نواحی دپلماتیکنشین پایتخت و در نزدیکی کاخ ریاستجمهوری افغانستان است. ترکهای کابل و هندوها دیوار بزرگ دفاعی را در اطراف شهر به علت محافظت از مهاجمان آینده ساختند. بعضیها هم با دقت بیشتر میگویند که مجسمه بزرگ بودا (۵۳ متر) در قرن پنجم میلادی و مجسمه کوچک در نیمه دوم قرن سوم میلادی ساخته شده و دکورهای اطراف آن از جمله آشیانهها در قرن بعدی تراشیده شدهاند.

ترچ میر کوچک به ارتفاع ۶۵۵۰ متر توسط یک تیم مشترک ارتش انگلیس-پاکستان در سال ۱۹۶۹ صعود شد. کوهنوردانی که قصد صعود به اورست را دارند قرارداد را با شرکت مورد نظر بسته و مبالغ را پرداخت میکنند تا مجوز صدور آنها صادر شود. به نظر احمد علی کهزاد گرچه در قرون نخست میلادی تا آمدن اسلام، بامیان مرکز فرهنگی و دینی بوداییان بودهاست اما تندیسهای ایستاده چندان ربطی به بودا ندارند، زیرا آنها قطعاً چهره یک مرد و زن را نمایش میدهند در حالی که بودا هیچگاه در کنار همسرش دیده نشدهاست. به روایت شیخ مفید از ابن مسعود: پریشانی مسلمین به جایی رسید که همگی گریختند و جز علی بن ابی طالب، کسی با رسول خدا باقی نماند.

آمرزش میخواهم از خدا که معبودی جز او نیست، بخشندهی مهربان، زنده به خود، پاینده و بهسوی او باز میگردم. بدانید که کسی جز به فرمان خدا نمیمیرد و مرگ هر کس هم برای وقت و زمان معینی نوشته شده است. «شیرپور» از گرانترین مناطق کابل است و امروزه بسیاری از مقامات دولتی در آن برای خود خانه ساختهاند. باختریها شهر پاروپامیز را نزدیک کابل بنیاد کردند، اما در سده اول پیش از میلاد این شهر به ماوریان افتاد. پس از آن زیردستان آنها امپراتوری هندویونانی شهر را در اواسط سده دوم پیش از میلاد به دست خود گرفتند. پس از شکست سختی که بر قریش وارد گردید، صحنه جنگ دگرگون شد؛ زیرا گروهی از مسلمانان که هزیمت دشمن را دیدند، به درون درّه ای که مقرّ آنها بود حمله بردند و به جمع آوری غنیمت پرداختند.

بودا در گویش هزارهگی به معنای جمع بت است، یعنی بتها. در سومین قسمتِ مجموعهی جان ویک که سرشار از آدرنالین و مملو از قاتلانی که جلوی جاناتان ویک صف میکشند تا با کشته شدن به دست او، روحشان به بهشتِ قاتلان پر بکشد است، دنیای زیرزمینی این خلافکارانِ خوشپوش بهدلیل پافشاری آقای ویک برای زنده ماندن حسابی به هرجومرج کشیده شده است. تنها تاریخ بودا کج ترجمه نشده، تمام تاریخ بامیان کج تفسیر شده است. طالبان، به پيروی از فرمان ملا محمد عمر رهبر اين گروه، دستور تخريب تمام آثاری را که به تعبير آنها “غير اسلامی” بود صادر کردند.

دیدگاهتان را بنویسید