: یوهانس کپلر

فرض کنید که هنوز بر روی سیارهی دوقلوی زمین نیز کشف نشدهاست که مولکولهای آنچه آنان آب مینامند، ترکیبی از اتمهای X، Y، Z است. قوانین سه گانه او در مورد حرکت سیارهای ، که به قوانین کپلر معروفند تØ£ثیری عمیق بر ستاره شناسان بعد از او بجا گذاشتند و امروزه نیز برای تجسم و درک ((منظومه شمسی)) دارای اهمیت فراوانی میباشند. اریس در سال ۲۰۰۵میلادی توسط رصدخانه پالومار و تلسكوپ ۴۸اینچ ساموئل اوشین و ابزار ویژه این تلسكوپ جهت بررسی اجرام فرا سیارهای كشف شد.

در منظومه شمسی جرم خورشید به اندازهای زیاد است که مرکز ثقل مشترکش با هر سیارهای معمولا در داخل خورشید قرار میگیرد و سیاره مورد نظر عملا به دور خورشید میگردد. پایونیر-زحل در دسامبر 1974 در فاصله 43.000 کیلومتری از این سیاره قرار گرفت. در زبان انگلیسی به نقطه ای که بین هزارگان با بقیه اعداد فاصله می اندازد، دسیمال گفته می شود. ث.معلوم شد که مقدار نور خورشیدی که از ابرها می گذرد بسی بیش از آن است که در ابتدا انتظار می رفت.در عکس های گرفته شده سایه ی اشیاء در سطح سیاره،واضح و متمایز بودند.

ویجرها همچنین توانستند آتشفشانهای سولفوری آیو، وقوع رعد و برق در ابر های مشتری و الگوی گردش ابرها را کشف نمایند. در نهایت سوخت این سفینه به پایان رسید و مدیران پروژه در سال 2003 برای جلوگیری از برخورد سفینه با قمر اروپا، گالیلو را در درون مشتری منهدم کردند. چهار قمر از بزرگترین اقمار مشتری به ترتیب فاصله از این سیاره عبارتند از آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو به این چهار قمر، اقمار گالیله ای می گویند. اره نزدیک به خورشید و اولین غول از چهار غول گازی است.

این سیاره با نام غول گازی شهرت یافته است و دارای جرمی در حدود یک هزارم جرم خورشید میباشد. در حقیقت مرکز جرمی وجود دارد که هر دو جسم به صورت مشترک به دور آن خواهند چرخید. مشاهدات گالیلو از قمر اروپا وجود احتمالی اقیانوسی در زیر سطح و وجود احتمالی حیات در این قمر را نشان می دهند. شاید در زمانهای گذشته مریخ شاهد نوعی حیات بوده است . در ادامه برخی از این تقسیم بندی ها را مرور می کنیم.

شکل نامنظم آنها باعث می شود که گمان کنیم سیارکهایی هستند که توسط گرانش سیاره اسیر شده اند ، حتی اگر شخص در نظر بگیرد که مریخ بسیار به کمربند سیارک نزدیک است ، حتی بیشتر از این نیز می شود. فضاپیمای جونو ناسا در سال ۲۰۱۶ به سیاره مشتری رسید و تا به امروز اطلاعات زیادی از آن جمع آوری کرده و اخیرا نیز ویدیویی از این سیاره منتشر شده است. بازی Alien Worlds یا دنیای بیگانه، یکی از بازیهای متاورس است که چند وقت اخیر با رشد بسیار زیادی همراه بوده و توانسته توجه کاربران زیادی را به خود جلب کند.

به نظر میرسد به دلیل چرخش بسیار کند زهره، هسته مذاب آن (خاستگاه پیدایش میدان مغناطیسی) حرکت زیادی نداشته و میدان مغناطیسی آن ضعیف باشد. اگرچه کاوشگر مذکور فاقد ابزار دقیق لازم برای ردیابی مستقیم فسفین است، اما میتواند به طریقی دیگر به دانشمندان کمک کند. همان تجاربی که به ما کمک می کنند تا موفق شویم، تهدیدی برای محدود کردن تخیلات و احساسات ما می شوند. ستاره شناسان توانستند به کمک تصاویر تهیه شده توسط این دو سفینه اولین نقشه دقیق از اقمار گالیله ای را تهیه کنند. همه مجبورند از زمین فرار کنند. همانطور که زمین دارای چرخه آب است، تیتان هم چرخه متان دارد و بارش متان در این قمر فصلی است.

همچنین چند قمر نامنظم که در خانواده خاصی قرار نمی گیرند نیز وجود دارد. این اقمار را گاهی اقمار گروه آمالتهآ نیز می خوانند. زمین وبیشتر سیارات دیگر در خلاف جهت عقربه ساعت از غرب به شرق می چرخند ولی زهره در جهت حرکت عقربه ی ساعت از شرق به غرب می چرخد. فرض کنید میخواهید سیبی را میان دو نفر تقسیم کنید ولی تعمداً به یکی از آنها سهم بیشتری میدهید. این اقمار در زمره اقمار بزرگ منظومه شمسی هستند در میان این اقمار، گانیمد لقب بزرگ ترین قمر منظومه شمسی را به دوش می کشد و اندازه آن حتی از عطارد هم بیشتر است.

اما در میان این عظمت آبی، از هسته ی پر جوش و خروش زمین و در اثر فعالیتهای آتشفشانی، خشکی عظیمی شکل گرفت که در حدود ۲۲۵ میلیون سال پیش شکست و تبدیل به چیزی شد که اکنون هست. اغلب مواد تیره سطح یاپتوس از داخل این قمر سرچشمه میگیرند و با تصعید یخ غبارآلود از سطح قمر (تبدیل جامد به بخار) رگههای تیره را بهجای میگذارند. این سیاره در مقایسه با خورشید مثل یک حباب کوچک است و جرم آن تنها یک هزارم جرم خورشید است، اما اگر جرم باقی سیارات منظومه شمسی را با هم جمع کنید، باز هم مشتری دو و نیم برابر بیشتر خواهد بود.

سیاره مشتری پنجمین سیاره نسبت به خورشید است و تقریباً بزرگترین سیاره در منظومه شمسی است و بیش از دو برابر سایر سیارات این منظومه جرم دارد. از دید ناظر رصدخانه لارستان حدود ساعت ۱۷:۵۲ در موقعیتی ۲۱ درجه بالاتر از افق جنوب غربی در صورت فلکی میزان نمایان میشود و دو ساعت و ۱۰ دقیقه بعد از خورشید ساعت ۱۹:۵۰ غروب میکند. مشتری، پنجمین سیاره از خورشید به بعد است. در بین اقمار مشتری، اقماری وجود دارند که به علت مشخصات مداری منحصر به فرد خود در هیچیک از گروه ها قرار نمی گیرند. دانشمندان از نیروی فراوان گرانش مشتری استفاده کردند تا بتوانند این سفینه را در مدار درست خود برای مطالعه قطبهای خورشید قرار دهند.

اما در این مورد مشتری تنها استثنا است و جرم و گرانش آن باعث شده که مرکز جرم مشترکش با خورشید بیش از 1000 کیلومتر بالاتر از سطح خورشید باشد و خورشید و مشتری عملا به دور ان نقطه میچرخند، در شکل زیر گردش مشتری و خورشید به دور مرکز جرم مشترک نشان داده شده است. جونو، فضاپیمای روباتیکِ بدونِ سرنشینِ ناساست که در چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. اینبار قرار است که این سفر به مقصد کوچکترین قمرهای گالیلین یعنی”europa” انجام شود. یکی از جالبترین این طوفانها، به شکل یک نقطه قرمز بسیار بزرگ است که به صورت واضحی بر روی سیاره دیده میشود.

ماههای بزرگ داخلی: داخلیترین ماههای بزرگ زحل در حلقه نازک E زحل قرار دارد. وقتی مریخ به خوشید نزدیک است نیمکره جنوبی آن به سمت خورشید قرار میگیرد و به آن یک تابستان بسیار گرم و کوتاه را میدهد، درحالیکه نیمکره شمالی آن یک زمستان بسیار سرد و کوتاه را میگذراند. جرم خورشید ۷۴۳ برابر مجموع جرم همهٔ سیارات منظومهٔ شمسی و ۳۳۰٬۰۰۰ برابر جرم زمین است. مشتری میتواند ۱٬۳۰۰ زمین را درخود جای دهد.

دیدگاهتان را بنویسید